BrightSign XC5 XD5

Content is King. To za pomocą dobrze przygotowanej treści wideo można przyciągnąć uwagę widza, zachęcić go do odwiedzenia sklepu czy obejrzenia wystawy muzealnej. Kreatywność przy tworzeniu przekazu nie zawsze daje się wpisać w sztywne ramy monitora, czasem wymaga „wylania” się na okoliczne przestrzenie czy podzielenia na kilka nietypowo rozmieszczonych wyświetlaczy. Zawsze tam, gdzie do dyspozycji jest naprawdę ogromna przestrzeń, najważniejsze jest, aby obraz wyświetlany był płynnie i w jak najwyższej rozdzielczości.

Do takich zastosowań można użyć odtwarzaczy digital signage, pod warunkiem, że będą to mocne maszyny, zdolne do udźwignięcia sygnału w bardzo wysokiej rozdzielczości. Przyjrzę się dwóm najnowszym modelom z oferty amerykańskiego producenta z Los Gatos w Kalifornii – BrightSign serii XC5 oraz XD5. Rodzinę XC5 stanowią dwa modele XC2055 i XC4055, z kolei linię XD5 tworzą urządzenia nazwane XD235 i XD1035. BrightSign wpakował w swoje najnowsze produkty ogromne możliwości. Odtwarzacze BrightSign serii XC5 są w stanie odtworzyć grafikę lub obraz w rozdzielczości 8K, przy 60 klatkach na sekundę i z 10-bitową głębią kolorów. Model XC2055 oferuje dwa wyjścia HDMI, a do portów HDMI odtwarzacza XC24055 można podłączyć nawet cztery wyświetlacze. W obu przypadkach BrightSign zagwarantował możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K na każdym z wyjść lub nawet 8K, wówczas jednak już tylko na jednym wyjściu.

 

BrightSign XC5 XD5

Najnowsze playery digital signage BrightSign serii XC i XD oferują bardzo bogate możliwości, w tym obsługę nawet 8K i do czterech wyjść HDMI. BrightSign XC2055 oferuje dwa wyjścia HDMI oraz szybki port USB-C.

 

Samo to daje ogromne możliwości, umożliwiając dowolne umieszczanie treści na wyświetlaczach, niezależnie, czy jest to strona www, klip reklamowy czy specjalnie przygotowana grafika komputerowa. Ale playery BrightSign XC5 potrafią więcej, zdolne są do wyświetlenia grafiki 3D, obsługują WebGL i JavaScript. Ich zastosowanie, na przykład do prezentacji efektownej reklamy na narożnym, zewnętrznym wyświetlaczu diodowym z pewnością przykuje uwagę absolutnie każdego przechodnia. BrightSign opracował tak playery XC5, by maksymalnie skrócić czas ładowania się treści, więc nie doświadczymy przycięć czy „zamrożeń” obrazu. To jednak wciąż nie wszystko, na obudowie urządzeń znajduje się 12-pinowy port GPIO z ośmioma dwukierunkowymi złączami GPIO (czyli port wejścia-wyjścia ogólnego przeznaczenia). Za pośrednictwem tego portu player może błyskawicznie zareagować na interakcję użytkownika, na przykład zmianą treści czy wyzwoleniem dowolnie zaprojektowanej sceny. I również w tym przypadku reakcja odtwarzacza będzie znacząco szybsza niż alternatywnych rozwiązań. Playery BrightSign serii XC oraz XD oferują także wspomagane sprzętowo obracanie obrazu, nawet jeśli jest to treść 4K. Dzięki temu dużo łatwiej jest dopasować treść do miejsca, w której jest wyświetlana.

BrightSign XC5 XD5

Imponujący widok – BrightSign XC4055 i jego cztery porty HDMI po-zwalają na stworzenie wielomonitorowej instalacji digital signage bez konieczności użycia dodatkowego procesora wideo.

Seria XD może być zasilana za pomocą kabla Ethernet, obsługuje bowiem PoE+. Oznacza to, że nawet istniejące już, rozległe instalacje digital signage można zmodernizować, nie ingerując przesadnie w istniejące okablowanie. Jeden kabel, który służy do łączenia się z Internetem, teraz może umożliwić doprowadzenie zasilania. Połączenie ze światem możliwe jest także za pomocą interfejsu Wi-Fi, a gotowe do publikacji materiały zapisane mogą być na dysku SSD, którego szybkość działania jeszcze bardziej usprawnia odtwarzanie treści.

BrightSign XC5 XD5

Wielokanałowy port GPIO daje ogromne możliwości interakcji z widzem i dostępny jest we wszystkich modelach serii XD oraz XC.

Wygląd i czas odtwarzania wykreowanego obrazu wciąż można kontrolować za pomocą narzędzi udostępnianych przez producenta. Bezpłatne programy BrightAuthor:connected oraz BrightAuthor pozwalają w prosty sposób utworzyć dowolną prezentację. Możemy do niej włączyć treści audio, HTML5, grafikę komputerową, streamy IP, przekazy oraz TV na żywo czy treści tekstowe. Co więcej, za pomocą BrightAuthora w obu odmianach możliwe jest stworzenie dowolnego układu obrazów, co ma niebagatelne znaczenie, gdy zastosowane zostaną playery serii XC, wyposażone w dwa lub nawet cztery wyjścia HDMI. Duże, rozproszone instalacje Digital Signage mogą z kolei być zarządzane za pomocą BrightSign Network lub nowej BSN.cloud, abonamentowych usług chmurowych dających dostęp do pełnej infrastruktury DigitalSignage. Skorzystanie z tego rozwiązania zdejmuje z inwestora kłopot związany z zapewnieniem własnych serwerów, konfiguracji na nich aplikacji sterującej playerami czy konieczności hostowania własnych usług sieciowych. Dla klientów, którzy potrzebują jeszcze większej kontroli dostępne jest rozwiązanie BrightSign Network Enterprise Edition umożliwiające instalację serwera BrightSign Network na własnej infrastrukturze użytkownika. Oczywiście BrightSign Network zapewnia również narzędzia diagnostyczne, dzięki którym dział IT łatwo wygeneruje dowolne raporty, a service desk sprawdzi stan wszystkich urządzeń. Możliwy jest również zdalny monitoring i zarządzanie aktualnie wyświetlanej treści.

BrightSign XC5 XD5

BrightSign zamknął swoje urządzenia w aluminiowej obudowie, a dodatkowo zapewnił łatwy montaż dysku SSD oraz modułu Wi-Fi.

BrightSign nieustannie rozwija swoje urządzenia. Wśród rozwiązań dopasowanych do każdego scenariusza zastosowań nowe playery serii XC tworzą elitarną grupę odtwarzaczy, którym powierzyć można najbardziej wymagające zadana, jak choćby odtworzenie obrazu w rozdzielczości 8K, dzięki czemu widz może podejść naprawdę blisko. Cztery wyjścia HDMI to kolejne „ekskluzywne” rozwiązanie, które nie tylko napędzi kilka niezależnych od siebie monitorów, ale pozwoli na stworzenie scenariusza pokazu, w którym ogromna przestrzeń hotelowego czy kinowego lobby może być jego częścią zamieniając proste prezentowanie informacji w efektowną ucztę dla zmysłów. Najnowsze playery BrightSign oferują bowiem tak duże możliwości, że użycie ich do prezentacji prostych menu boardów czy cyfrowych plakatów kinowych byłoby poniżej ich „kwalifikacji”, chyba że rzeczone plakaty byłyby w ultra wielkim rozmiarze i pozwalające na interakcję z użytkownikiem.

BrightSign XC5 XD5

Wielka moc przetwarzania sygnału wideo może powodować nagrzewanie się obudowy – dlatego BrightSign zamknął playery serii XC w obudowie gwarantującej maksymalnie dużą wentylację.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”