crestron digitalmedia nvx

Projektowanie i uruchamianie systemu opartego o technologię AV-over-IP jest zdecydowanie najwygodniejszym i najszybszym sposobem na stworzenie systemu AV. Taki system może obejmować niewielkie sale, kilka pomieszczeń w centrum konferencyjnym lub wielopiętrowe biura z kilkudziesięcioma salami konferencyjnymi na każdym z nich. Opracowane przez Crestron endpointy DM NVX są w stanie, według producenta, udźwignąć każde zadanie. To rodzina dwunastu urządzeń zdolnych do przeniesienia obrazu nawet w standardzie Dolby Vision, cyfrowego, wielokanałowego audio 7.1 czy dookólnego Dolby Atmos, ale także sygnałów sterujących, USB oraz zasilania PoE.

Najciekawsze trzy urządzenia z grupy DM NVX to łączące w sobie funkcję nadajnika i odbiornika modele DM-NVX-363, DM-NVX-351 oraz DM-NVX-360. Wszystkie te urządzenia zasilane są za pośrednictwem kompatybilnego przełącznika sieciowego oferującego standard PoE+ lub PoE ++. Daje to niesamowitą elastyczność w tworzeniu instalacji audiowizualnej. Wystarczy bowiem, że w danym miejscu jest instalacja sieciowa, by do tego samego urządzenia raz podłączyć monitor, a chwilę później ustawić na przykład mównicę dla prelegenta. Wszystko w zależności od chwilowych potrzeb użytkownika systemu. Najbardziej rozbudowany model DM-NVX-363 oprócz obsługi obrazu w najwyższej możliwej rozdzielczości 4K/60Hz i próbkowaniem 4:4:4, oferuje też dwukierunkowe przesyłanie dźwięku w standardzie Dante oraz AES67. Co więcej, obrazy o szerokim zakresie dynamiki (HDR – High Dynamic Range) są przekazywane bez zauważalnego opóźnienia. Wejście HDMI jest użyteczne nie tylko, gdy urządzenie pracuje jako nadajnik, lecz także gdy jest odbiornikiem. Możliwe jest wówczas podłączenie do tego wejścia dowolnego urządzenia źródłowego, na przykład AirMedia udostępniającego bezprzewodowe przesyłanie wideo. Analogicznie można wykorzystać wyjście HDMI urządzenia pracującego jako nadajnik. Skaler wbudowany w DM-NVX-363 pozwala na przekazanie obrazu z wejścia na przykład do lokalnego monitora podglądowego lub systemu wideokonferencyjnego. Do kompletu jest także KVM, czyli przedłużenie połączenia z komputerem myszki i klawiatury, oraz czteroportowy mini przełącznik sieciowy, którego porty mogą być konfigurowalne w zależności od potrzeb, na przykład transmisji Dante/AES67 czy przedłużenia Ethernetu. Nieco mniej rozbudowany jest DM-NVX-360, wyposażony w możliwość przesyłania dwóch kanałów AES67, współdzieląc praktycznie wszystkie pozostałe funkcjonalności z DN-NVX-363.

 

crestron digitalmedia nvx

Crestron DM-NVX-351 ma wbudowany przełącznik z dwoma wejściami HDMI, które przełączane mogą być także automatycznie. Crestron DM-NVX-363 to najlepiej wyposażony model z rodziny DM-NVX. Może pełnić rolę nadajnika lub odbiornika. Przenosi całe spektrum sygnałów tam, gdzie są one potrzebne.

 

Trzeci podwójnie wyposażony model to DM-NVX-35, który nie ma już na pokładzie Dante/AES67, a dostępny przełącznik LAN ma w sumie „tylko” trzy porty, lecz w zamian Crestron dołożył w tym modelu drugie wejście HDMI. Przełączanie wejść może odbywać się w absolutnie każdy znany światu AV sposób, w tym automatycznie czy za pośrednictwem systemu sterowania. W trybie odbiornika te dwa wejścia mogą obsłużyć dwa urządzenia źródłowe jednocześnie. Kolejną grupą urządzeń są nadajniki, wśród których znajduje się DM-NVX-E760 – urządzenie stanowiące konwerter z HDBaseT do AV-over-IP. Oznacza to, że na jego obudowie nie znajdziemy portu HDMI. Ten model świetnie sprawdzi się na przykład przy rozbudowie istniejącej instalacji, w której już funkcjonują certyfikowane rozwiązania oparte o standard HDBaseT. Oczywiście DM-NVX-E760 również ma taki certyfikat. Podstawową cechą różnicującą modele DM-NVX-E30 oraz DM-NVX -E20 i DM-NVX -E10 jest maksymalna obsługiwana rozdzielczość, od 4K z odświeżaniem 60 Hz i próbkowaniem 4:4:4 w modelu E30, przez 4K/60 Hz 4:2:0 w modelu E20 aż do ekonomicznego FullHD w rozwiązaniu E10.

crestron digitalmedia nvx

Crestron DN-NVX-360 jest nieco bardziej optymalnym kosztowo rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby przesyłania dwukanałowego Dante.

Wśród odbiorników bardzo ciekawym modelem jest DM-NVX-D80, oferowany w obudowie spełniającej specyfikację OPS. Można więc wbudować go w monitor, co jest szczególnie przydatne w zestawach pracujących na mobilnych stojakach. Oczywiście ten model nie potrzebuje wyjścia HDMI czy przełącznika LAN. Dekoder DM-NVX-D30 to „ostatni” model, który jest w stanie przekazać do monitora obraz w rozdzielczości 4K/60Hz 4:4:4, kolejne w drabince produktowej urządzenia to DM-NVX-D20 i DM-NVX-D200 pozwalające na wyświetlenie obrazu 4K/60Hz 4:2:0 oraz w przypadku tego drugiego ze skalerem na pokładzie. Rodzinę dopełnia model DM-NVX-D10, który obsługuje obraz o rozdzielczości FullHD. Producent wyposażył większość modeli DM-NVX (poza DM-NVX-E20, E10 oraz DM-NVX-D20; D200 i D10) w technologię Pixel Perfect, która odpowiedzialna jest za przesył obrazu w rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 60 Hz nawet z próbkowaniem 4:4:4 przez sieć 1-gigabitową z zachowaniem jakości źródłowej. DM-NVX świetnie sprawdzą się także jako urządzenia do tworzenia ściany wideo, za ich pomocą, bez konieczności stosowania dodatkowego procesora, można zbudować ścianę składającą się nawet z 64 monitorów (w układzie 8×8). Oprócz przesyłania dźwięku w standardzie cyfrowym wszystkie modele są w stanie dodać lub wydzielić sygnał analogowy, w zależności od tego, czy źródło dźwięku podłączone jest do nadajnika czy do odbiornika. Bardzo przydatną funkcją nadajników DM-NVX jest wbudowany generator sygnałów testowych. Znakomicie ułatwia to instalację i pomaga choćby skalibrować ścianę wideo czy dopasować temperaturę barwową sąsiadujących ze sobą monitorów.

crestron digitalmedia nvx

DM-NVX-E760 jest mostem łączącym dwa standardy przesyłania obrazu – HDBaseT oraz AV-over-IP.

Wszystkie urządzenia Crestron DM-NVX pracują w jednogigabitowej sieci, a niektóre modele mogą też być skonfigurowane w trzech trybach szybkości transmisji:
– stałą (CBR) w której nadajnik wykorzystuje ustaloną szerokość pasma za zakresu od 200 Mb/s do 950 Mb/s,
– adaptacyjną (ABR), gdzie nadajnik automatycznie ustawia szybkość transmisji w zależności od rozdzielczości sygnału na wejściu,
– zmienną (VBR), gdzie rolą nadajnika jest automatyczna regulacja szybkości transmisji w zależności zarówno od rodzaju treści, jak i rozdzielczości sygnału wejściowego.

crestron digitalmedia nvx

Crestron DM-NVX-D80 zamknięty jest w formie spełniającej specyfikację OPS, więc można wbudować go w monitor, co może być szczególnie przydatne w monitorach pracujących na mobilnych stojakach.

Te tryby wraz z szerokimi możliwościami przesyłania sygnałów audiowizualnych pozwala na zastosowanie DM-NVX praktycznie wszędzie, od małych sal konferencyjnych przez centra monitoringu aż do rozległych sieci informacyjnych w galeriach handlowych czy halach produkcyjnych. Zachęcam do sprawdzenia wszystkich możliwości każdego urządzenia na stronach crestron.com, choćby dlatego, że ogrom możliwości jest tak duży, że szczegółowe opisanie ich wszystkich wydłużyło by ten „Sprzęt pod lupą” do kilkunastu stron.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”