Włoski producent właśnie wprowadził na rynek bardzo ciekawą serię wysokiej klasy modułowych wzmacniaczy klasy D, przeznaczonych do instalacji nagłośnieniowych dużej mocy, jak aule, sale koncertowe, teatralne, parki tematyczne i wiele innych. Jak na tak potężne narzędzia zachowują w miarę kompaktowe rozmiary, zajmując wysokość jedynie 2U standardowej ramy rack i ważąc 18 kg. 

Aktualnie dostępne są dwa modele: XPS 16K oraz XPS 16KD, ten drugi wyposażony w ośmiokanałowe Dante. Nowe wzmacniacze bez problemu zintegrują się z pasywnymi kolumnami RCF (dzięki gotowym do użycia presetom), są także wyposażone w szereg funkcji dedykowanych instalacjom, m.in. udoskonalony system monitorowania statusu, uniwersalne wejścia i wyjścia, elastyczny routing czy pełna integracja z firmową platformą RDNet, dzięki czemu możemy łatwo zarządzać instalacją nagłośnieniową poprzez infrastrukturę Ethernet. Urządzenie charakteryzuje się nowoczesnym i atrakcyjnym wzornictwem, wyposażono je w duży, kolorowy wyświetlacz dotykowy, bardzo ułatwiający obsługę z poziomu panelu. Jakość wykonania jest typowa dla produktów RCF, czyli po prostu najwyższa z możliwych. Zapewnia ją zresztą zaawansowany system kontroli każdego produktu opuszczającego zakład. 

Do dyspozycji mamy 4 kanały o mocy ciągłej 4000 W (przy 2,7Ω, 2600 W przy 4Ω oraz 1400 W przy 8Ω), a na ścianie tylnej znajdziemy porty LAN 1 i 2 (RJ45), LAN 3 i 4 (Ethercon główne i pomocnicze Dante), 4 wejścia analogowe XLR, 4 cyfrowe wejścia oraz 4 wyjścia (AES/EBU), 2 + 2 wyjścia SpeakOn. Wzmacniacz ma własny DSP, a wszystkie operacje odbywają się z częstotliwością 69 kHz, za- tem obróbka sygnału, strojenie czy komutacja. Zawiera on dwa 40-bitowe zmiennoprzecinkowe układy DSP SHARC, a także dwa 32-bitowe układy ADAU 1442. Seria XPS gwarantuje dźwięk najwyższej jakości, na co wskazują zresztą parametry techniczne, jak pasmo przenoszenia zawierające się w przedziale od 20 Hz do 23 000 Hz, odstęp od szumu na poziomie 115 dB dla wyjść cyfrowych i 111 dB dla analogowych czy też absolutnie pomijalny poziom zniekształceń THD+N, poniżej 0,2 % (20 Hz ÷ 20000 Hz, 1000 W @ 4Ω). 

Wzmacniacze wyposażono w autorskie liniowe filtry fazowe FIR, innowacyjne zarządzanie głośnikami niskotonowymi – BMC (Bass Motion Control), układ precyzyjnego stroje- nia (kształtowanie basów, kompensacja powietrza, korekcja tonów średnich), filtry IIR z dynamicznym PEQ, EQ i zwrot- nice – peaking, HI/LO-shelving, HI/LO-pass (Butterworth, 

Linkwitz-Riley, Bessel), limiter RMS, kompresor dynamiczny, limiter mocy, kompresor termiczny. Dostępne jest także opóźnienie wyjścia na każdym z czterech kanałów (4000 ms). Seria XPS oferuje także bardzo wysoki poziom zabezpieczeń w każdej sytuacji – z kluczowym założeniem, które zawiera się w haśle: „audio przez cały czas”. Zabezpieczenia są zarówno programowe, jak i sprzętowe, obejmując m.in. ochronę sygnału RMS, dynamiczny ogranicznik wyjścia zasilającego, gwarantujący wysoką wydajność podczas długich impulsów, ochronę przed zwarciem, ochronę termiczną (dzięki znajdującym się w modułach mocy i wzmacniacza czujnikom), zabezpieczenie napięcia obciążenia, monitorowanie stanu połączeń zasilających itp. Wzmacniacz wyposażono w chłodzenie konwekcyjne – wentylatory o regulowanej prędkości, optymalizowane pod kątem skuteczności rozpraszania ciepła i minimalizacji hałasu (deklarowany maksymalny szum jest mniejszy niż 64 dBA). Seria XPS ma zasilacz impulsowy (SMPS), który automatycznie dostosowuje się do dostępnego napięcia sieciowego (z za- kresu od 100 V do 240 V, 50/60 Hz). Warto też podkreślić, że konstrukcja jest bardzo odporna na ewentualną niestabilność prądu zasilającego, gwarantując pełną wydajność i najwyższe parametry w każdych warunkach. Pobór mocy w trybie standby wynosi 20 W, zaś maksymalny osiąga 5800 W. Urządzenie jest przystosowane do ciągłej pracy w temperaturach od –5°C do +40°C, zaś przy zredukowanej mocy nawet do +50°C.