Profesjonalne rozwiązania z departamentu wideo na stałe zagościły w stałych systemach AV. Początkowo były to wszelkiego rodzaju rozwiązania do odtwarzania obrazu, jak monitory wielkoformatowe czy projektory. Jednak bardzo szybko w PFU nowo budowanych bądź remontowanych obiektów zaczęły pojawiać się nowe funkcjonalności, związane już nie tylko z odtwarzaniem, ale także możliwością rejestracji obrazu, jego obróbką oraz streamingiem gotowego materiału wewnątrz budynku czy do Internetu. Trend integracji profesjonalnych rozwiązań wideo i kamer z systemami AV był doskonale widoczny na tegorocznych targach ISE w Amsterdamie. O tym, jakie możliwości w tym zakresie zapewniają produkty marki Datavideo, można było się przekonać w dniach 8–10 sierpnia w siedzibie firmy WAMM w Kielcach w trakcie Datavideo Open Days 2017.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]K[/fusion_dropcap]ielecka firma WAMM Video Solutions jest jedynym w naszym kraju dystrybutorem rozwiązań marki Data-video. O tym, jak dużą uwagę przywiązuje do sprzedaży tych produktów, a przede wszystkim do promocji marki i budowania świadomości znajdujących się w jej ofercie rozwiązań, może świadczyć chociażby fakt, że czytelnicy magazynu „AVIntegracje” mieli już okazję spotkać się z urządzeniami Datavideo przy okazji prezentacji w dziale „Sprzęt pod lupą” czy w relacji z wydarzenia „Dzień otwarty ze sprzętem Datavideo”, opublikowanej w majowym numerze AVI. Rozwiązania producenta stają się w Polsce coraz bardziej popularne i pracują w coraz liczniejszych lokalizacjach – i to nie tylko stacjach telewizyjnych czy firmach zajmujących się produkcją materiałów wideo, ale także instalacjach stałych. Polski dystrybutor nie spoczywa jednak na laurach i na początku sierpnia stworzył kolejną okazję do spotkania z urządzeniami Datavideo. Tym razem wszyscy zainteresowani zostali zaproszeni do siedziby firmy WAMM Video Solutions do Kielc. Oprócz części administracyjnej, gdzie na co dzień pracują osoby odpowiedzialne za sprzedaż i dostawy urządzeń oraz kierowanie firmą, znajdują się tam serwis oraz profesjonalny showroom. Ten ostatni podzielono na dwie części: pełnoprawne studio telewizyjne z green screenem oraz wydzieloną część będącą reżyserką. To właśnie w niej odbywały się wszystkie prezentacje. Każdego dnia ich porządek wyglądał w taki sam sposób, jednak aby zapewnić komfortowy udział w spotkaniach i dać możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, całe wydarzenie zostało podzielone na trzy dni, w trakcie których w siedzibie WAMM Video Solutions gościły niewielkie, kilkunastoosobowe grupy. Gościem specjalnym spotkań był dyrektor generalny firmy Datavideo – Johan Lieffers, który odpowiadał na wszystkie pytania słuchaczy spotkania i sam wygłosił krótką prezentację o kierunkach rozwoju firmy i zapowiadanych produktach.

W wirtualnej przestrzeni
Każdy dzień imprezy rozpoczynało krótkie powitanie szefa firmy, Artura Wiącka. Po kilku słowach wstępu oraz przedstawieniu porządku dnia rozpoczynano przygotowane prezentacje. Na pierwszy ogień poszły rozwiązania typu Wirtualne Studio serii TVS. W ofercie producenta znajdują się trzy procesory Datavideo o zróżnicowanych funkcjonalnościach i wyposażone w różne złącza. Każde z urządzeń ma zapewnić wysokobudżetową jakość połączoną z maksymalną prostotą obsługi. Urządzenie bazuje na technologii kluczowania z pomocą jednolitego tła w postaci green screenu. Dzięki temu możemy wmontować prezentera czy obiekt w wirtualną scenografię trójwymiarową w postaci statycznej grafiki bądź materiału filmowego. Ogranicza to konieczność budowania kosztownej i trudnej do modyfikowania scenografii. W przypadku TVS może być ona za łatwością zmieniana i każde wejście prezentera czytającego informacje czy każda prezentacja produktu może odbywać się w zupełnie innym, wirtualnym otoczeniu. Mamy tutaj także możliwość pokazania wirtualnego studia z czterech różnych ujęć, z których każde zawiera trzy fazy ruchu (pan, tilt i zoom), a ponadto na pokładzie znajduje się łatwy w obsłudze generator napisów, darmowy edytor wirtualnego studia Virtual Set Maker czy kreatory wspomagające animację elementów studia i napisów. TVS jest dostarczany w formie serwera oraz fizycznego kontrolera RMC-220. Urządzenie jest rozwiązaniem kompleksowym, łączącym w jednej obudowie wirtualne studio, mikser, generator napisów, rejestrator oraz streaming – w ramach tylko jednego „pudełka” możemy nie tylko tworzyć wirtualną scenografię czy edytować materiał wideo i miksować go na żywo, ale także montować dźwięk oraz zająć się emisją gotowego materiału wprost do Internetu. Chociaż mogłoby się wydawać, że TVS jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla sektora telewizyjnego, z pewnością znajdzie także wiele innych zastosowań, na przykład na uczelni z własnym kanałem dla pracowników i studentów, w dużym centrum biznesowym jako platforma do przygotowywania nietuzinkowych prezentacji biznesowych, w centrum konferencyjnym lub we wszelkiego rodzaju instalacjach wymagających rozwiązań typu telemost, gdzie możemy ulokować rozmówcę w atrakcyjnej wizualnie scenerii. Urządzenie może być także bardzo funkcjonalnym narzędziem marketingowym i sprzedażowym, dzięki któremu będziemy w stanie umieszczać w wirtualnym studiu prezentera oferującego nowe produkty. Dzięki temu, że TVS jest zaawansowanym, ale prostym w obsłudze systemem o szerokiej funkcjonalności, otrzymujemy możliwość tworzenia własnego programu czy internetowego kanału wideo ze scenografią nieustępującą tym znanym z najpopularniejszych stacji telewizyjnych, natomiast stworzoną zgodnie z naszymi potrzebami i możliwością jej zmiany nawet kilka razy dziennie.
Rozwiązania standardu 4K
W trakcie prezentacji nie mogło zabraknąć miejsca dla technologii, o której już od dłuższego czasu jest wyjątkowo głośno w całej branży wideo, a więc dla standardu 4K. W ofercie firmy znajduje się szereg rozwiązań pracujących w tak wysokiej rozdzielczości. Na szczególną uwagę zasługuje urządzenie o nazwie KMU-100 – zaawansowany konwerter wideo, który pozwala przetwarzać sygnał UHD na cztery niezależne strumienie full HD. Po podłączeniu do urządzenia źródła 4K w postaci SDI, HDMI bądź Display Port możemy precyzyjnie ustawić cztery niezależne kadry i wysłać je do miksera bądź do czterech niezależnych maszyn rejestrujących. W istocie urządzenie KMU-100 ma dwa wejścia 4K, dzięki którym możemy łącznie przygotować aż osiem niezależnych sygnałów full HD odpowiadających naszym potrzebom. Podgląd każdego z sygnałów ułatwia multiviewer. Dodatkowo dla każdego kadru widocznego na ekranie jako zaznaczony obszar można zaprogramować niezależne animacje w postaci przejścia od punktu start do punktu stop, przejść ping-pong czy pętli. Jedną z największych zalet urządzenia jest to, że eliminując konieczność zatrudnienia ośmiu operatorów, zaprzęgnięcia ośmiu kamer ze statywami, oświetleniem, okablowaniem i innym niezbędnym osprzętem, możemy uzyskać dokładnie takie same efekty już z dwóch kamer 4K. Do pracy z urządzeniem producent poleca kamerę bokową Datavideo BC-200, wyposażoną w dwunastokrotny zoom optyczny, dwa wyjścia HDMI i sygnalizację wyboru w po-staci ledowych lampek tally. Dzięki możliwości oddania ośmiu niezależnych wyjść SDI, KMU-100 może być świetnym rozwiązaniem do tworzenia ściany wideo z ekranów wielkoformatowych bądź kompozycji łączącej obraz wyświetlany z projektorów na ekranach. Obsługa KMU-100 może być realizowana za pomocą interfejsu na ekranie monitora bądź manualnie za pomocą kontrolera RMC-185. Został on wyposażony w przyciski presetów, przyciski wyboru wirtualnego ujęcia, przyciski dostępowe do szybkiej zmiany układu multiviewera, a także joystik do komfortowej kontroli obszaru zaznaczenia, w tym takich parametrów jak pan, tilt czy zoom. 
Zdalne sterowanie
W ofercie firmy Datavideo znajduje się szeroka oferta zdalnie sterowanych kamer PTZ, które również były prezentowane w Kielcach. Urządzenia te mogą być instalowane na stałe na ścianie, pod sufitem, na stole bądź na statywie, możemy operować nimi w sposób zdalny. Szerokie możliwości konfiguracji kamer rozszerzają możliwości obracania obrazu i jego przerzucania w odbiciu lustrzanym. Dodatkowo przykładowo kamera PTC-150 HD PTZ jest wyposażona w zoom optyczny 30x, jeszcze bardziej rozszerzający jej funkcjonalność. W ofercie firmy znajdziemy także kamery wyposażone w protokół HDBaseT (model PTC-150T), dzięki któremu przy użyciu interfejsu, za pomocą tylko jednego kabla możemy zarówno przesłać sygnał wideo, sterować położeniem kamery, jak i ją zasilić. Każda z kamer Datavideo jest wyposażona w znajdujący się przy obiektywie gwint do montażu filtrów (np. UV lub polaryzacyjnego), a także lampki tally sygnalizujące wybór kamery (w kolorze czerwonym) i gotowość do następnego ujęcia (sygnalizacja w kolorze zielonym). Warto wspomnieć o modelu PTC-200T, będącym swoistym kombajnem, łączącym zalety rozwiązania typu PTZ technologii 4K i możliwości transmisji sygnału po HDBaseT. Kamery PTZ mogą być świetnym rozwiązaniem w pełni automatyzującym kadrowanie, śledzenie prelegenta czy obserwowanie dużego obszaru (np. auli wykładowej) bez konieczności udziału operatora stojącego za kamerą. Zdalne sterowanie ułatwia kamerom PTZ Datavideo kontroler producenta oznaczony symbolem RMC-180. Zapewnia on kontrolę w maksymalnie czterech kamerach PTZ takich parametrów jak pan, tilt i zoom za pomocą wygodnego w obsłudze, dużego joysticka. Dodatkowo klawiszami funkcyjnymi można regulować ustawienia iris, focus, gain i wiele innych funkcji znajdujących się na pokładzie kamery. Dzięki szerokiej funkcjonalności i możliwości pracy w oparciu o przystępne cenowo okablowanie sieciowe nawet w odległości do kilometra od urządzeń, RMC-180 wraz z kamerami PTZ z pewnością znajdzie zastosowanie w wielu stałych instalacjach AV. 
Miksery
Wiele miejsca w trakcie prezentacji poświęcono mikserom. W ofercie Datavideo znajduje się wiele tego rodzaju rozwiązań przeznaczonych dla różnych odbiorców. Większość z nich jest systemami typu all in one, dzięki czemu w wygodnej obudowie typu walizka otrzymujemy tak naprawdę mobilne wysokiej klasy studio broadcastowe z zestawem przycisków, monitorem podglądowym, wbudowanym procesorem efektowym czy generatorem przejść obrazu. Na tylnej ścianie znajdziemy zestaw przyłączy umożliwiających nie tylko odebranie sygnału z kamer, ale także po HDMI sygnału z komputera (odtwarzającego prezentację multimedialną, grafikę bądź materiały wideo) oraz źródła audio bądź sumy z zewnętrznego miksera. Tym sposobem w wielu przypadkach niewielkie, kompaktowe urządzenie, odznaczające się niskim poborem prądu i zawierające wszystkie najważniejsze funkcje na pokładzie, może nam zastąpić wóz transmisyjny czy duży i ciężki procesor wizyjny wraz z mikserem wideo. W ofercie producenta znajdziemy miksery odpowiadające różnorodnym wymaganiom – od modelu czterokanałowego HD-1500T, przez rozwiązanie sześciokanałowe (HS1200), aż po dwunastokanałowy model HD-2850 przeznaczony nawet do wymagających realizacji i instalacji. Wspomniany model HD-1500T jest wyposażony w złącza HDBaseT, co zapewnia jego łatwą interakcję z pozostałymi elementami systemu AV w oparciu o jeden z najpopularniejszych w branży protokołów transmisji wideo. 
Rejestracja, odtwarzanie i transmisja sygnałów
Firma Datavideo ma w ofercie przebogaty wybór rozwiązań peryferyjnych, o których również wspomniano w trakcie sierpniowego spotkania. Znajdziemy tutaj m.in. różnorodne rejestratory – od bardzo prostego, kieszonkowego urządzenia HDR-10 do zapisu sygnału 3G/HD/SD SDI na dysku SSD, aż po walizkowy kombajn HRS-30HD pracujący zarówno jako rejestrator, jak i player, zasilanie z baterii V-mount oraz zintegrowany monitor 10,1’’. W portfolio produktów Datavideo są także recorder i player z wyjściem i wejściem HDMI HDR-1, który dzięki swojej nieskomplikowanej budowie i obsłudze, a przede wszystkim zestawowi przycisków funkcyjnych zlokalizowanych na panelu frontowym z powodzeniem może być obsługiwany nawet przez niezaawansowanych użytkowników. W trakcie Datavideo Open Days zaprezentowano także w pełni zautomatyzowany player video H.264 oznaczony symbolem NVP-20. Ma on interfejs sieciowy, za pomocą którego możemy tworzyć i wgrywać playlisty oraz zdalnie kontrolować odtwarzanie. Materiały wideo mogą być dostarczone do urządzenia za pomocą pamięci USB bądź poprzez serwer FTP. Urządzenie, dzięki możliwości podłączenia klawiatury i myszy, umożliwia pracę bez użycia IP. To wszystko czyni odtwarzacz NVP-20 świetnym rozwiązaniem np. do systemów digital signage. Wiele miejsca poświęcono szerokiej palecie konwerterów do przetwarzania sygnałów między standardami HDMI, HD/SDI, VGA, Composite, Component, S-Video, embedowania i deembedowania sygnału audio, a także urządzeniom umożliwiającym streaming sygnału do sieci wewnętrznej czy do Internetu. Przykładami takich rozwiązań z oferty Datavideo są takie urządzenia jak serwer Datavideo NVS-30 czy serwer i rejestrator NVS-25. W portfolio produktów znajdziemy także rozwiązania do odebrania sygnału z sieci, jak dekoder NVD-30. Wiele produktów typu all in one firmy Datavideo również ma rozwiązania streamingowe, dzięki którym wykluczono konieczność stosowania dodatkowych, zewnętrznych urządzeń. 
Podsumowanie
Impreza pod nazwą Datavideo Open Days 2017, zorganizowana przez WAMM Video Solutions, była doskonałą okazją do zapoznania się z przebogatą ofertą firmy Datavideo. Kilka przedstawionych w niniejszym artykule przykładów pokazuje, że w portfolio tego producenta znajdziemy różnorodne produkty przeznaczone do wielu obszarów pracy z obrazem wideo. Spotkanie było jak zwykle świetnym impulsem do wielu kuluarowych rozmów o branży, technologii wraz z gotowymi pomysłami na wykorzystanie produktów w już istniejących instalacjach oraz w rozwiązaniach, do stworzenia których mogą zainspirować prezentowane urządzenia. Z pewnością będziemy mieli jeszcze okazję wielokrotnie spotykać się z rozwiązaniami Datavideo – szczególnie że na odbywające się w tym roku w dniach 15–19 września w Amsterdamie targi IBC producent zapowiedział wiele interesujących nowości.

TEKST I ZDJĘCIA: AVintegracje