Tegoroczny Dzień Otwarty Studiotech Poland miał miejsce w czwartek, 27 października. Każde pomieszczenie i większość korytarzy przy Bażanciej 53 wypełnione były technologią po sam sufit. Odwiedzający, przedzierając się przez te przestrzenie, poznać mogli między innymi najnowsze metody rejestracji, produkcji i emisji wydarzeń z wykorzystaniem NDI (Network Device Interface) – standardu wideo coraz częściej wykorzystywanego również w instalacjach audiowizualnych. Kamery, procesory, łącza internetowe – wszystko pracowało na pełnych obrotach pokazując możliwości jakie daje nieliniowa i na dodatek zdalna produkcja treści wideo.
Z mojego punktu widzenia najciekawszą prezentacją była ta, w której sygnał audiowizualny wysyłany był jednocześnie dwoma niezależnymi rodzajami łącz internetowych, zwłaszcza, że jednym z nich był Starlink ustawiony na tarasie firmy. Znacząco zwiększa to niezawodność połączenia i minimalizuje ryzyko Nie tak rzadko duże wydarzenia organizowane dla pracowników uzupełniane są przez dołączenie zdalnego gościa i streamowane dla tych uczestników, którzy nie mogą osobiście w nim uczestniczyć.
Kompleksowe rozwiązania do transmisji wideo
Tym zadaniem zajęli się uczestniczący w wydarzeniu specjaliści Percon Polska Sp. z o.o Michał Makowski i Agata Wiśniewska. Wpisując się w tematykę wydarzenia Wojciech Dworaczek EMEA Sales Manager zaprezentował rozwiązania Gefen przeznaczone do przesyłania wideo-over-IP. Ten producent jako jeden z pierwszych producentów wprowadził na rynek rozwiązania za pomocą których przesłać można sygnał wideo w standardzie HDMI o rozdzielczości nawet 4K, dwukierunkowe audio, sygnał sterowania: podczerwień, RS232 a także USB w celu podłączenia klawiatury czy myszki (tak zwane KVM). Na stanowisku zaprezentowana była szafa sprzętowa wypełniona urządzeniami Gefen umożliwiającymi transmisję nie tylko miedzianą skrętką, ale też światłowodem.
Całkowitą nowością były rozwiązania opracowane dla nowego standardu światłowodowego MPO/MTP. Użycie tego medium pozwala na przesłanie obrazu o rozdzielczości nawet 8K czy 4K i 120Hz i to bez kompresji. Extendery prezentowane na stanowisku Percon pozwalają na przesłanie dowolnego sygnału i do właściwie dowolnego miejsca. Gefen ma bardzo mocne portfolio produktowe nie tylko w tym zakresie, lecz także przy przetwarzaniu sygnałów. Na stanowisku Percon prezentowany był multiwiever pozwalający na podgląd kilku źródeł jednocześnie.
Tuż obok produktów Gefen spore stanowisko miał hiszpański producent Laia. Bogate portfolio kamer zarówno do montażu na monitorach, jak i PTZ uzupełnione było o system rezerwacji sal oraz bezprzewodowych mikrofonów. David Puig, EMEA Sales Manager zaprezentował bardzo ciekawą koncepcję bezprzewodowych mikrofonów t-Pod. Pracujące nawet 12 godzin na jednej baterii t-Pod może być umieszczony w dowolnym miejscu sali. To rozwiązanie jest doskonałe dla nowoczesnego środowiska pracy, w którym pomieszczenia nie zawsze wykorzystywane są w sposób klasyczny. Różne scenariusze wymagają błyskawicznego dopasowania sali do chwilowej potrzeby. Kamery producenta z Madrytu to jednak główna część jego portfolio.
W serii Broadcaster znajdują się urządzenia wyposażone w interfejs HDI, a więc natychmiast gotowe do pracy w środowisku vMix czy OBS gwarantując tym samym bezproblemową realizację wydarzeń hybrydowych. Z kolei kamery serii Cute łączą się za pomocą portu USB i natywnie obsługują wszystkie ważne platformy UC, jak MS Teams, Zoom czy Google Meet. Te kamery mają konstrukcję all-in-one oferujące wielokanałowy obraz 4K, czyli na przykład obraz panoramiczny całej sali jak i zbliżenie na mówiącą osobę.
Rozwiązania do wideokonferencji
Nieco w głębi przestrzeni zajmowanej przez Percon urządzona została sala konferencyjna w której prezentowane były rozwiązania Nureva. Soundbary audiokonferencyjne tego producenta opracowane są tak, aby uniknąć skomplikowanego procesu montażu i konfiguracji urządzenia. Nureva oferuje opatentowaną technologię Microphone Mist, która wypełnia całą przestrzeń Sali konferencyjną tysiącami wirtualnych mikrofonów. Dzięki temu soundbary Nureva mogą prowadzić nieustanną autokalibrację a także eliminować echo akustyczne. Te rozwiązania mają także wbudowane maskowanie dźwięku oraz automatyczną kontrolę wzmocnienia działającą w oparciu o lokalizację źródła dźwięku.
Na koniec warto było zejść do przestrzeni, w której zaparkowane były dwa samochody – jeden z logo Dolby i drugi z oznaczeniami Onetu.
Samochód Dolby po raz pierwszy dostępny był poza laboratoriami R&D tej firmy. W jego wnętrzu doświadczyć można było dźwięku w standardzie Dolby Atmos, realizowanym przez 16 głośników – dwanaście fabrycznych oraz cztery dodatkowe, zamontowane w tym przypadku na słupkach przednich i tylnych pojazdu. Znana z sal kinowych technologia obiektowego dźwięku rzeczywiście brzmiała niezwykle w samochodzie osobowym, w pewnym sensie multiplikując przyjemność podróżowania. Samochód Onetu to ten sam, w który realizowane są audycje ONET Rano. Możliwość podejrzenia jak wyposażona jest osobówka, która przemieszczając się po ulicach Warszawy jednocześnie umożliwia realizację nagrań telewizyjnych była naprawdę inspirująca, zwłaszcza, że wszystkie elementy audiowizualne wbudowane zostały w samochód przez StudioTech.
Podsumowanie
Wielość stanowisk i prezentowanych rozwiązań w trakcie Dnia Otwartego była niezwykle inspirująca i przypominała mini targi branżowe. Wszystko co niezbędne do zarejestrowania sygnałów, przesłania ich na dowolną odległość, przetworzenia i w końcu wyświetlenia było prezentowane w jednym miejscu. Ogromna wiedza prezenterów jeszcze bardziej zwiększała satysfakcję zwiedzających. Z pewnością warto odwiedzić to wydarzenie w przyszłym roku, a może nawet umówić się na wypożyczenie sprzętu demo od specalistów Percon Polska.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”