Kiedy w zeszłym roku miałem przyjemność zgłębiać tajniki innego urządzenia tej marki na łamach „AV Integracji” (switchera VEO-SWM45), zastanawiałem się, czy Ecler zdobywa już taką samą popularność w urządzeniach wideo, jak niegdyś w przypadku swoich produktów dotyczących dźwięku. Choć oczywiście nadal znakomita część produktów z logo Ecler dotyczy sektora audio, to jednak ilość rozwiązań dla wideo (również pod kątem dystrybucji) jest coraz bardziej imponująca, a także widoczna dla konsumentów, jeśli weźmiemy pod uwagę np. targi ISE2019. Wtedy bezsprzecznie mogliśmy się przekonać o tym, że marka Ecler jest mocnym graczem również w sferze wideo. W tym numerze w naszym cyklu przedstawię bardzo ciekawy produkt z oznaczeniem VEO-SWM44.
Prostota i funkcjonalność
Wiele razy spotykamy się z problemem dotyczącym przełączania pomiędzy źródłami AV przeznaczonymi dla jednego odbiornika (np. projektora czy wielkoformatowego ekranu). Może to dotyczyć zarówno konferencji, spotkania biznesowego jak i wykorzystania wielu źródeł sygnału w produkcji eventowej, a nawet teatralnej. Tu prostota i funkcjonalność jest sprzymierzeńcem wielu działań. Fizycznie SWM 44 (jako nieco prostsza propozycja niż wspominany już SWM 45), jest wyposażony w dwa tory wejściowe typu HDMI oraz jedno złącze USB-C. Jednak nie tylko trzy urządzenia mogą być podłączone do SWM44. Ciekawą funkcję stanowi możliwość użycia VEOCast. Można właściwie powiedzieć, że to urządzenie ma cztery tory wejściowe. Prócz wymienionych, czwartym będzie możliwość przechwycenia danych AV praktycznie z dowolnego urządzenia.
Znajdujące się na panelu przednim przyciski umożliwiają łatwe przełączanie źródeł sygnału wideo. Ponadto urządzenie może pracować w trybie auto. Wtedy zostanie wyświetlony obraz z ostatniego podłączonego urządzenia wyjściowego.
Z pewnością w wielu zastosowaniach najczęściej będzie to smartfon. Zatem dany film, materiały graficzne, czy też połączenie za pomocą komunikatora z osobą, która nie może akurat uczestniczyć np. w naradzie biznesowej, może być widoczne również na większym wyświetlaczu niż ten w smartfonie. Przechwycony strumień z tego typu urządzenia zostanie wysłany za pomocą jedynego wyjścia HDMI w tym switcherze do odbiornika. Jak już wspomniałem, odbiornikiem może być właściwie każdy monitor, czy projektor, wyposażony w standard HDMI. Jednak to nie wszystko. Dla lepszego komfortu odbioru materiałów dźwiękowych, SWM44 wyposażono w dodatkowe zbalansowane, stereofoniczne, analogowe wyjście audio. To z pewnością dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie sygnał audio z projektora czy innego urządzenia nie będzie wystarczający. Skoro zadbano o jakość dźwięku, to jak sprawy się mają z jakością obrazu? Tak! Switcher przetwarza rozdzielczość 4K w standardzie 4:4:4: HDR 10. Zadbano też o wsparcie Dolby Vision. Czy to urządzenie może być sterowanie zdalnie? Choć panel umożliwia bezpośrednią zmianę źródła sygnału, to sterowanie może odbywać się również za pomocą portu RS 232. Urządzenie ma też możliwość konfiguracji za pomocą strony internetowej. Na panelu wyposażonym w wymienione złącza znajdują się też cztery porty USB w standardzie 3.0. Dwa w typu A oraz dwa typu B. Porty A są przystosowane do obsługi aplikacji zawierające programowe kodeki, ale i też umożliwią podłączenie kamer internetowych, a także wszelkich zestawów typu KVM. Złącza te oznaczono jako „device”. Kolejną ciekawostkę będą stanowiły porty typu B. Tu zintegrowano je ściśle z wejściami wideo. Gdy źródłem sygnału będzie urządzenie podłączone do wejścia HDMI PC1, w sposób automatyczny aktywowane zostanie złącze USB w celu sterowania odpowiednim hostem. Switch zareaguje w sposób analogiczny w stosunku do pozostałych złącz wejściowych.
Wśród wejść na panelu tylnym znajdują się dwa złącza HDMI (z obsługą HDCP2.2.) i USB-C.
Dlaczego Ecler?
Obecnie rynek jest zalewany sporą ilością dystrybutorów sygnałów AV. Jednak tu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich na pewno będzie możliwość przesyłu danych za pomocą opcji bezprzewodowej. Drugim nieodzownym elementem wyznaczającym jakość będzie praca w standardzie 4K przy wsparciu Dolby Vision. Pamiętajmy też o złączach USB, gdzie czasem brak możliwości pracy z zewnętrznymi kodekami może okazać się bardzo poważnym problemem.
Przełącznik jest w stanie obsłużyć sygnały o maksymalnej rozdzielczości 4K x 2K @60Hz w samplingu 4:4:4 i ze wsparciem standardów HDR10 i Dolby Vision.
Sam sposób integracji urządzeń zewnętrznych za pomocą portów USB również nie jest bez znaczenia. W tym wypadku producent pomyślał praktycznie o wszystkich wariantach (również o dodatkowym złączu audio), jednocześnie nie zapominając o prostocie i funkcjonalności produktu. Takie urządzenie nie będzie wymagało dodatkowej ingerencji działu IT w danej firmie. Można je po prostu włączyć i cieszyć się bezproblemową możliwością podłączenia wielu źródeł AV.
Tekst: Paweł Murlik, AVIntegracje