W magazynie „AVIntegracje” nie mógł nam umknąć fakt wdrażania ostatnio modnych, ściennych transmiterów, umożliwiających dystrybucję sygnałów AV na znaczne odległości i to w różnego rodzaju przestrzeniach. Firma Ecler jest jednym z tych producentów, którzy dość szybko odpowiadają na potrzeby rynku i w swojej ofercie również ma ten ciekawy produkt. Stali czytelnicy zapewne pamiętają, że Ecler nie jest marką, która powstała w ostatnich latach. Przypomnę tylko, że producent działa na rynku od 1965 roku, a starszym pasjonatom branży zapewne będzie się kojarzyć ze wzmacniaczami mocy oraz konsoletami mikserskimi. Jednak dziś Ecler to przede wszystkim marka kojarzona z dystrybucją AV. Po serii SWM, którą miałem przyjemność opisywać, przyszedł czas na ścienny transmiter HDBaseT o symbolu VEO-XWT44E.
Szybko rozwijająca się branża AV zaczęła się mierzyć z pewnego rodzaju problemem: liczbą przewodów i standardów. W przesyle danych cyfrowych na duże odległości rzeczywiście może stanowić to problem. Wiele firm, w tym również Ecler, postanowiło kontynuować proces unifikacji i praktycznie większość produktów została wyposażona w standard HDBaseT. I w tym wypadku nie jest inaczej. Jednak standaryzacja to nie wszystko. Pozostaje jeszcze dystrybucja przewodów np. w danym pomieszczeniu, albo… pozbycie się ich. W przypadku przesyłu bezprzewodowego może się to wiązać np. z dość sporą latencją oraz utratą jakości, ale ukrycie przewodów w ścianach i pozostawienie tylko estetycznego panelu – i to wykonanego zgodnie z europejskim standardem (myślę tu o jego rozmiarze), obowiązującym na wszelkiego rodzaju włączniki czy gniazda – może okazać się kluczowym rozwiązaniem. Zatem VEO-XWT44E. Jest właśnie tego typu nadajnikiem zamkniętym w estetycznej, ściennej obudowie.
Struktura
VEO-XWT44E nie jest wcale tak prostym nadajnikiem, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. W przypadku rozdzielczości 4K urządzenie jest w stanie je przesłać na odległość do 40 metrów. Jeśli będziemy korzystać z rozdzielczości HD, zasięg przesyłu zostanie wydłużony do 70 metrów. Jaki konkretnie rodzaj sygnału jest w stanie przetworzyć XWT? Tu Ecler nie zastosował kompromisów. VEO obsługuje rzeczywiste 4K przy 60 Hz w standardzie 4:4:4 YUV oraz technologię wspomagającą zakres dynamiki czyli HDR10. Przepustowość, którą oferuje Ecler przy zastosowaniu tego urządzenia, sięga 18 Gb/s. Co dalej? Już od jakiegoś czasu używając przewodów z odpowiednią kategorią, producenci rozszerzają przesył danych również o sygnały sterujące. I tak jest i w tym przypadku. Dzięki zaimplementowanej, dwukierunkowej funkcji PoC, nadajnik może być zasilany ze strony odbiornika i odwrotnie. Dwukierunkowo mogą być przesyłane również dane sterujące zgodne z RS232. Ciekawostkę stanowi programowalny przycisk wbudowany w panelu. Można go wykorzystać na różne sposoby. Kontroler ten „można nauczyć” dwóch różnych poleceń, zgodnych z RS232. Jakie złącza zostały zabudowane w transmiterze? Na pokładzie znajdziemy dwa wejścia HDMI oraz jedno USB-C. Istnieje również dodatkowy przycisk, za pomocą którego możemy zdefiniować, z którego źródła sygnału chcemy skorzystać.
Skoro nadajnik to…?
No właśnie! A co powinno znaleźć się po drugiej stronie lustra? Oczywiście Ecler ma w swoich zasobach dedykowany produkt, jednak nie będzie on wykonany w wersji naściennej. Mam tu na myśli idealnie dopasowany odbiornik produkowany z oznaczeniem VEO-XRT44. To wszechstronne urządzenie ma również sporo do zaoferowania. Po pierwsze, jest w stanie odebrać i przetworzyć sygnały AV z taką samą jakością jak nadajnik, ale poza tym tu na pokładzie znajdziemy też funkcję skalera. To rzeczywiście może okazać się przydatne w momencie korzystania z wyświetlacza, który nie będzie w stanie przetworzyć danego sygnału. Wspomniałem już o wspólnym zasilaniu dla obu urządzeń? Rzeczywiście zasilacz dla panelu ściennego może być zainstalowany po stronie odbiornika dzięki zaimplementowanemu systemowi PoH (Power Over HDBaseT). Urządzenie zostało też wyposażone w 4-pinowy przełącznik typu DIP, umożliwiający zarządzani EDID.
Nowe technologie
Wszyscy mamy świadomość, że standaryzacja praktycznie wszelkich rozwiązań cyfrowych i użycia wieloparowych przewodów z odpowiednim oznaczeniem CAT jest przyszłościowym rozwiązaniem. Praktycznie każdy nowy budynek w projekcie infrastruktury będzie dziś zawierał „zamaskowane w ścianach” skrętki. Jak się okazuje, każdy system cyfrowy, w tym również przesył sygnałów sterujących i danych HDBaseT, został wymyślony po to, aby zunifikować rynek pod tym kątem. To idealne rozwiązanie do biura, sali konferencyjnej, wykładowej, szkoleniowej, sklepu, restauracji, baru czy instalacji z rynku rezydencyjnego, a więc wszędzie tam, gdzie potrzebne jest kompletne, efektywne i łatwe w użyciu rozwiązanie do transmisji sygnału wideo na znaczne odległości. Tym samym sądzę, że takie panele, jak opisywany produkt marki Ecler, staną się codziennością.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje