Chociaż w samej zasadzie działania głośnika dynamicznego od jego powstania w latach dwudziestych dwudziestego wieku nie zmieniło się nic, to już w kwestii projektowania i budowy kolumn głośnikowych nastąpiły ogromne zmiany. Projektanci i producenci prześcigają się w tworzeniu instalacyjnych kolumn głośnikowych o coraz to nowych kształtach, wykorzystują do budowy nowe materiały, integrują przetworniki z zaawansowaną elektroniką. To wszystko, aby zestaw głośnikowy był jak najbardziej kompaktowy, najlżejszy i przy okazji najbardziej niewidoczny lub przynajmniej atrakcyjny wizualnie i podnoszący walory estetyczne danej przestrzeni oraz, co najważniejsze, by można było uzyskać za jego pomocą najlepszy dźwięk o odpowiednim poziomie głośności. Tym razem postanowiliśmy się przyjrzeć profesjonalnym głośnikom instalacyjnym firmy Electro-Voice w ramach serii EVID i zapoznać się bliżej z polskimi instalacjami, w których już pracują te modele.
Nazwa serii produktów EVID powstała wskutek połączenia skrótu marki produkującej kolumny (EV) z określeniem Innovative Design, informującym nas, że mamy tutaj do czynienia z urządzeniami głośnikowymi zaprojektowanymi w niecodzienny sposób.
Jak głosi opis przygotowany przez producenta, to najbardziej kompletna seria profesjonalnych głośników do instalacji stałych na rynku. Każdy z modeli został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał nawet najwyższe wymagania zarówno projektantów instalacji stałych, inwestorów, jak i słuchaczy. Dlatego wszystkie rozwiązania z serii EVID charakteryzują się unikatowymi cechami oszczędzającymi czas na etapie instalacji i upraszczającymi cały proces, a do tego dysponują najwyższej jakości brzmieniem, świetnym stosunkiem jakości do ceny, dużą mocą w stosunku do niewielkich gabarytów, szerokimi możliwościami oraz wysoką niezawodnością.
Opisywane głośniki świetnie sprawdzą się zarówno w instalacjach do odtwarzania wysokiej jakości muzyki tła, jak i w systemach powiadamiania, w takich miejscach jak: biura, restauracje, bary, centra handlowe, sklepy, przestrzenie wspólne w hotelach, baseny, szkoły, uczelnie wyższe, kluby fitness, jednostki medyczne czy centra sportowe.
Kompleksowa rodzina produktów
Cała seria EVID została podzielona na cztery główne grupy rozwiązań według ich konstrukcji. Pierwszą z grup stanowią głośniki ścienne oferujące wysoką jakość dźwięku, bardzo odporne obudowy i szeroki wybór akcesoriów montażowych. W ofercie znajdziemy zarówno bardzo małe modele, bazujące na podwójnym głośniku 3,5” (EVID 3.2) lub pojedynczych przetworniku 4” (EVID-S4.2), kompaktowe modele z przetwornikiem 6” (EVID 6.2), jak i duże zestawy ścienne EVID-S8.2, w których został zastosowany głośnik o średnicy ośmiu cali. W zależności od instalacji, projektu wnętrza, w którym mają zostać zainstalowane lub indywidualnych wymagań zamawiającego projektant instalacji może wybrać między klasycznymi modelami zamkniętymi w prostokątnych obudowach, jak i modelami w formie wycinka sfery, w których pracują po dwa przetworniki. Dzięki niesymetrycznym kątom pokrycia dźwiękiem, modele te są również świetną opcją do pomieszczeń o trudnej akustyce lub niesymetrycznych przestrzeni. Modele EVID 3.2, 4.2 i 6.2 są dostępne również w wersjach T z wbudowanym transformatorem, które mogą być stosowane w instalacjach 100V.
Producent przygotował również kompletny zestaw EVID Compact Sound, łączący subwoofer z przetwornikiem 8” oraz cztery satelity, w których pracują dwucalowe przetworniki. To idealne rozwiązanie zapewniające doskonały dźwięk w nieskomplikowanych, niewielkich instalacjach w salonach fryzjerskich, małych sklepach, barach bistro, małych kawiarniach czy salonach beauty. Dla potrzeb współpracy z głośnikami szerokopasmowymi producent przygotował trzy subwoofery: EVID 40S z przetwornikiem 8”, EVID-S10.1D zbudowany w oparciu o dwa przetworniki 10” oraz największy model EVID-S12.1, stworzony z myślą o największych i najbardziej wymagających instalacjach, w których konieczne jest nasycenie odtwarzanej muzyki dużą ilością niskich częstotliwości.
A co z instalacjami, w których nie ma miejsca na klasyczne kolumny ścienne? Producent zadbał również o to. W ofercie znajdziemy dwa wpuszczane modele EVID FM4.2 i EVID FM6.2, które mogą być instalowane np. na ścianach wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej czy w płytkich sufitach. Dzięki temu, że tylna część głośników jest wpuszczana, a grill licuje się ze ścianą czy sufitem, modele te mogą być używane we wszystkich tych instalacjach, gdzie kluczowa jest jednolita, niczym niezakłócona płaszczyzna.
Producent przygotował również olbrzymi wybór klasycznych głośników sufitowych. W ramach serii EVID znajdziemy zarówno miniaturowe głośniki o średnicy 4” (EVID C4.2), modele, w których został zastosowany głośnik ośmiocalowy (EVID-PC8.2), modele koaksjalne (EVID C8.2) czy potężny model EVID C12.2, zbudowany w oparciu o przetwornik 12”, zapewniający nie tylko dużą moc, ale również szerokie pasmo przenoszenia.
Gdyby jednak instalacja cierpiała na brak niskich częstotliwości, a wciąż nie było miejsca na kolumnę niskotonową w klasycznej obudowie, producent przygotował sufitowy subwoofer EVID C10.1, w którym wykorzystany został głośnik o średnicy 10”.
Gdy już jesteśmy przy rozwiązaniach sufitowych, nie można zapomnieć o dwóch modelach zwieszanych wchodzących w skład serii EVID. Pierwszym z nich jest kompaktowy model EVID-P2.1 o mocy 30W z systemem umożliwiającym łatwy montaż i świetne brzmienie. Drugi z modeli zwieszanych jest wyposażony w nieco większy przetwornik, mający w tym wypadku średnicę 6,5” i mogący wygenerować większe ciśnienie akustyczne, dzięki czemu model EVID-P6.2 sprawdzi się doskonale w dużych przestrzeniach czy pomieszczeniach z wysokim sufitem. Dzięki cylindrycznemu kątowi promieniowania wynoszącemu 115 stopni nawet zawieszony na niewielkiej wysokości głośnik jest w stanie nagłośnić stosunkowo dużą przestrzeń. Opisywany większy z modeli zwieszanych jest dostępny zarówno w kolorze białym, jak i czarnym, i ma wbudowany transformator, dzięki któremu można stosować go również na liniach 100V.
Koncertowe DSO
Wszystkie konstrukcje z serii EVID mogą pochwalić się niezbędnymi certyfikatami umożliwiającymi stosowanie ich zarówno w instalacjach, w których priorytetem jest wysokiej jakości muzyka tła, jak i w systemach powiadamiania i komunikacji głosowej. Dzięki temu stosując te same modele, użytkownik może cieszyć się koncertowym dźwiękiem z certyfikacją DSO.
Zestawy głośnikowe plus elektronika równa się kompletny ekosystem
Oczywiście istotnym filarem kompletnego systemu nagłośnieniowego bazującego na rozwiązaniach EVID oprócz samych głośników jest elektronika. W ofercie firmy Audio Plus znajdują się wzmacniacze marki Dynacord, która, podobnie jak Electro-Voice, należy do koncernu Bosch. Produkty tych dwóch marek są komplementarne i razem stanowią zgrany ekosystem. W małych, nieskomplikowanych systemach, które jednak mają zagwarantować możliwość odtwarzania najwyższej jakości muzyki, świetnie sprawdzą się np. wzmacniacze z serii C. Dla potrzeb największych i najbardziej rozbudowanych systemów nagłośnieniowych można sięgnąć po najbardziej rozbudowane, wielokanałowe wzmacniacze IPX. Niezależnie od wielkości i liczby kanałów, wszystkie wzmacniacze oferują bardzo zaawansowany processing znajdujący się na pokładzie, liczne złącza oraz możliwość scentralizowanego zarządzania.
Doskonałym kompanem dla głośników EVID w stałych instalacjach nagłośnieniowych jest również matryca miksująca MXE5 marki Dynacord. Model oferuje 24 wejścia i 24 wyjścia, 12 wejść liniowo-mikrofonowych, osiem wyjść liniowych i obsługę 24 kanałów Dante. Urządzenie jest centralnym punktem, w którym spotykają się wszystkie urządzenia bazujące na protokole IP i pozwala na wnikliwy monitoring pracy wszystkich funkcji systemu dźwiękowego z poziomu oprogramowania SONICUE. MXE5 korzysta z zaawansowanych procesorów DSP, zapewniając doskonałą jakość dźwięku i zakres dynamiki, umożliwiając przygotowującemu do system do pracy inżynierowi lub projektantowi podzielenie systemu na strefy wraz z możliwością niezależnego zarządzania każdą z nich, dając również do dyspozycji takie narzędzia jak: dynamiczna korekcja, linia opóźniająca, kompresja, limiter sygnału, tryb priorytetu (ducker), de-esser, a także automikser, zaawansowaną eliminację echa akustycznego (AEC), automatyczną kontrolę wzmocnienia (AGC) i kontrolę hałasu otoczenia (ANC).
Wiele rozwiązań dla wielu rynków. EVID w praktyce
O tym, jak wszechstronne są urządzenia głośnikowe z serii EVID i w jak wielu zastosowaniach mogą być używane, najlepiej świadczą konkretne przykłady instalacji, w których zastosowała je firma Audio Plus.
Podwarszawska gmina Marki jest prawdziwą skarbnicą przykładów zastosowania opisywanych głośników. Pierwszą z lokalizacji, w której zostały użyte i to w pokaźnej liczbie, jest placówka edukacyjna przy ulicy Wspólnej. Firma Audio Plus stworzyła tutaj radiowęzeł, w którym m.in. również zastosowane zostały głośniki ścienne Electro-Voice S4.2. Szkoła ta jest częścią wielofunkcyjnego Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, które może pochwalić się nie tylko najnowszymi rozwiązaniami z departamentu AV, ale także zeroenergetycznym charakterem, potwierdzonym przez certyfikat BREEM przyznawany tylko najbardziej ekologicznym budynkom. Wybierając zastosowane rozwiązania nagłośnieniowe m.in. do sali widowiskowej, basenu, sali sportowej czy sal fitness, kluczowe zatem było nie tylko to, aby zastosowane rozwiązania nagłośnieniowe oferowały jak najwyższą jakość dźwięku, ale także były odpowiednio wydajne i by do ich zasilenia była potrzebna stosunkowo niewielka ilość mocy. W tym wypadku projektanci zdecydowali się sięgnąć po sufitowe głośniki EVID C10.1 o dużej skuteczności, zbudowane w oparciu o przetwornik 10”.
Kolejną marecką szkołą, w której również zastosowane zostały rozwiązania z serii EVID, jest Szkoła Podstawowa Nr 2 przy ulicy Szkolnej. Firma Audio Plus wdrożyła tutaj m.in. system rozgłoszeniowy bazujący na 52 sztukach zestawów EVID3.2T. Z ich pomocą odtwarzana jest muzyka, komunikaty podawane z pokoju dyrektora i pokoju nauczycielskiego oraz automatycznie aktywowane dzwonki. System rozgłoszeniowy jest zintegrowany również z systemem DSO – w przypadku otrzymania komunikatu pożarowego muzyka, dzwonki oraz wszystkie pozostałe aktywności dźwiękowe zostają automatycznie wyłączone na czas trwania alarmu. Ale to nie wszystko. W każdej z ponad trzydziestu sal lekcyjnych został zastosowany niezależny system nagłośnieniowy, również zrealizowany w oparciu o dwa głośniki Electro-Voice EVID-S4.2.
Rozwiązania z opisywanej w tym artykule serii głośników znalazły się również w otwartym w 2021 roku w Suchej Beskidzkiej Centrum Kultury i Filmu imienia Billy’ego Wildera. W tym wypadku zestawy EVID 3.2 które wraz z pulpitami RTS odpowiadają za komunikację interkomową m.in. w garderobach.
W podobnej roli kolumny EVID S5.2T zostały zastosowane również w Teatrze Rabcio w Rabce Zdrój. Pracują one tutaj w systemie rozgłoszeniowym, który umożliwia informowanie widowni we foyer np. o dobiegającej do końca przerwie.
W bardzo interesujący sposób rozwiązania EVID zostały wykorzystane również w nowej siedzibie Domu Kultury „Praga” w Warszawie, w Pałacyku Konopackiego. Na parterze nowego budynku zlokalizowana została galeria złożona z czterech pomieszczeń, których każde zostało wyposażone w system nagłośnieniowy, który może pracować niezależnie lub jako jeden połączony system. Każdą z czterech sal znów zdecydowano się nagłośnić z pomocą zestawów EVID 4.2.
A to tylko niektóre przykłady zastosowania rozwiązań EVID. Cały czas powstają nowe instalacje, do których z pewnością jeszcze wielokrotnie będziemy wracali.
Podsumowanie
Kolumny głośnikowe EVID stanowią doskonałą ofertę dla potrzeb wszystkich instalacji stałych. Każdy z modeli oferuje doskonałą jakość dźwięku przy zachowaniu świetnego stosunku do ceny. Do dyspozycji projektantów są bardzo zróżnicowane pod względem mocy i możliwości warianty, umożliwiające stworzenie stałej instalacji nagłośnieniowej skrojonej dokładnie według potrzeb danej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy będzie konieczność zastosowania w niej kilku czy kilkuset urządzeń głośnikowych.
Tekst: Łukasz Kornafel
Zdjęcia: Electro-Voice