Streaming i e-learning. Te dwa słowa robią dziś błyskawiczną karierę. Marzec 2020 przyniósł branży AV ekspresowe, wymuszone przejście na świadczenie usług pozwalających na wdrożenie komunikacji zdalnej. Praktycznie każda firma przekłada zaplanowane na wiosnę wydarzenia, szkoły i uczelnie są pozamykane, a w mediach nagłaśniana jest akcja #zostanwdomu. Jak zatem dotrzeć do swoich klientów? Jak prowadzić zajęcia dla uczniów lub studentów, gdy koniecznością staje się izolacja we własnych czterech ścianach?
Odpowiedzią jest oczywiście streaming. Teoretycznie łatwe zadanie – wystarczy postawić prowadzącego zajęcia przed tablicą, dać mu mikrofon, ustawić kamerę, i można zaczynać, prawda? W praktyce jednak, dobór dobrego zestawu urządzeń tworzących system do streamingu nie jest rzeczą łatwą. Najważniejsza sprawa to umiejętne połączenie trzech elementów – tego, co mówi prelegent, prezentacji oraz dźwięku, a następnie efektywne udostępnienie treści słuchaczom. I tutaj z pomocą przychodzi Epiphan Pearl Mini, którego test opiszę w niniejszym artykule.
Urządzenie oferuje możliwość podłączenia sygnału wideo ze źródeł HDMI 1,4a, 3G-SDI, USB 3.0.
Jak zacząć?
Już samo przygotowanie odpowiedniego miejsca może okazać się wyzwaniem. Ja do testów wykorzystałem stworzone na warszawskiej Białołęce i użyczone mi przez Brill AV Media profesjonalne studio streamingowe. Od tego momentu, gdy są do dyspozycji profesjonalne kamery i mikrofony, uruchomienie Epiphan Pearl Mini staje się bardzo łatwe. Urządzenie oferuje możliwość podłączenia sygnału wideo ze źródeł HDMI 1,4a, 3G-SDI, USB 3.0 oraz nakładanie obrazów z obsługą przeźroczystości warstw (np. logo, informacja o prelegencie itp.). Możliwe jest też podłączenie mikrofonów i innych źródeł dźwięku (jest nawet zasilanie Phantom). Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby wszystko, co pojawia się na wejściach, było następnie rejestrowane bezpośrednio w urządzeniu (oprócz USB jest także slot na kartę SD). Jednak najważniejszą funkcją jest streamowanie treści do Internetu. Dla celów edukacji na odległość powstały różne platformy video – jak Kaltura czy Panopto, ale Pearl Mini ma też możliwość współpracy z YouTube czy Faceboook Live. Co więcej, jednocześnie z wysyłaniem treści do platform video, można wykorzystać wbudowany w urządzenie serwer streamingowy, by udostępnić treść do wyświetlenia w przeglądarkach webowych czy nawet za pośrednictwem telewizorów smart.
Niewielkie rozmiary i kompaktowa obudowa pozwalają łatwo przenosić urządzenie. Ułatwia to też opcjonalna, solidna walizka.
Ale jak to wygląda w praktyce?
Epiphan Pearl Mini (które jest na tyle małe, że można je postawić nawet na szkolnym biurku), potrafi dowolnie przełączać trzy wejścia wideo HD w tym samym czasie, prezentując je na lokalnym wyświetlaczu. Można podejrzeć, jak wygląda gotowa treść lub wyświetlić dowolne podłączone źródło. Sterowanie urządzeniem odbywa się przez wbudowany webowy panel administratora, duży panel dotykowy wbudowany w urządzenie, aplikację na urządzenia przenośne lub poprzez systemy zintegrowanego sterowania (po integracji z systemami firm trzecich, np. RTI). Za jego pomocą, metodą drag-and-drop możliwe jest tworzenie własnych spersonalizowanych layoutów, w których można wykorzystać funkcję obraz-w-obrazie czy nakładanie warstw. Możliwe jest także przycinanie obrazu, skalowanie źródła, łączenie kilku ze sobą czy dodawanie tekstu i zdjęć oraz grafik. Dźwięk towarzyszący treściom wideo również można regulować – do dyspozycji są wbudowane tłumiki oraz gain control. Trwający streaming można kontrolować za pomocą wbudowanego na froncie urządzenia ekranu dotykowego o przekątnej 7”. Za jego pośrednictwem dość intuicyjnie da się przełączać wcześniej zdefiniowane layouty, dopasowując transmisję do aktualnych potrzeb prezentera przed kamerą. Naturalnie, wcześniej wspomniany interfejs webowy także jest dostępny, zarówno na komputerze, jak i tablecie czy telefonie. A skoro mowa o zarządzaniu rejestrowaną treścią: jeżeli w studiu czy sali wykładowej jest wsparcie realizatora wideo, urządzenie zapewni mu pełny podgląd wysyłanej do odbiorców treści. Do Pearl Mini można podłączyć monitor podglądowy, na którym wyświetli się zarówno streamowana treść, jak i sygnał, z dowolnego wejścia urządzenia. Jeżeli natomiast chce się zaprezentować gotowy miks lokalnie, można do wyjścia wideo podłączyć dowolny wyświetlacz wielkoformatowy. Samo urządzenie także wpisuje się w trend pracy zdalnej. Oferuje bowiem możliwość zalogowania się zdalnie do urządzenia za pośrednictwem Internetu. Pozwala to na przejęcie kontroli nad trwającym wydarzeniem, szybką diagnostykę ewentualnej awarii czy wsparcia techników pracujących w terenie.
Gdy są do dyspozycji profesjonalne kamery i mikrofony, uruchomienie Epiphan Pearl Mini staje się bardzo łatwe.
Epiphan Pearl Mini zapewnia pełne wsparcie platform Kaltura czy Panopto, co pozwala na realizację planowanych z wyprzedzeniem eventów dostarczanych w modelu VOD, wydarzeń adhoc czy webcastów live. Urządzenie może też być elementem stałej instalacji – producent zapewnił moduły sterowania opracowane z firmą Crestron. Istnieje więc łatwy sposób na zintegrowanie Epiphan Pearl Mini z większym systemem AV. Dla takich zastosowań jest także możliwość wbudowania urządzenia w szafę sprzętową typu RACK. W największym skrócie Epiphan Pearl Mini to świetny, miniaturowy kombajn do przechwytywania treści szkoleniowych, prezentacji czy eventów, które stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Przy realizacji wydarzenia z wykorzystaniem większej liczby kamer, mikrofonów czy innych źródeł treści, można połączyć Pearl Mini z rozbudowanym systemem AV lub użyć Epiphan Pearl 2, większego brata opisywanego tutaj rozwiązania, wyposażonego w znacznie więcej możliwości – począwszy od streamingu w 4K, przez kluczowanie chrominancji, aż po znacząco większą liczbę wejść i wyjść (w tym wyjścia HDMI 4K). Usługi oparte na streamingu coraz śmielej rozpychają się zarówno w branży eventowej, jak i w instalacjach stałych. Rejestrowanie zajęć na uczelniach póki co jest umiarkowanie popularne, lecz aktualna sytuacja z pewnością zwiększy zainteresowanie takimi usługami. Z kolei w korporacjach, transmitowanie spotkań czy wydarzeń firmowych do każdej lokalizacji firmy na świecie staje się standardem i to na integratorze rozwiązania AV spoczywa odpowiedzialność za dostarczenie łatwego w obsłudze, a przy tym niezawodnego rozwiązania. Warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje w tym zakresie Pearl Mini oraz inne rozwiązania do streamingu od Epiphan.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje