Telekonferencje łączące rozmówców znajdujących się równocześnie nawet w kilku miejscach świata nie są niczym nowym i znamy je już od kilku dekad. Jednak w przeszłości realizacja takiego połączenia wymagała zestawienia łącza satelitarnego, specjalistycznych kamer, wykwalifikowanej ekipy, a często nawet użycia wozu transmisyjnego. Wiązało się to nie tylko z wysokimi kosztami, ale również wysokim ryzykiem, że przez jeden problem techniczny wirtualne spotkanie się opóźni lub w ogóle nie dojdzie do skutku. Lata mijają i dzisiaj, aby zrealizować telekonferencję, wystarczy tylko monitor wielkoformatowy all-in-one. Dokładnie taki jak ten, który 9 września w siedzibie Microsoft Polska, zaprezentowała firma Sharp. To jednak urządzenie, które daleko wykracza poza platformę do wideokonferencji i ma kilka unikatowych funkcji.

Firma Sharp na prezentację swojego nowego produktu zaprosiła do warszawskiej siedziby firmy Microsoft, co jest bezpośrednio związane ze współpracą tych dwóch wielkich graczy nie tylko przy tworzeniu nowego monitora, ale także wielu innych rozwiązań. Oficjalna premiera nowego urządzenia wystartowała punktualnie o  15:30. Było to nie tylko polska, ale także europejska premiera produktu. Dlatego na wspólnej wideokonferencji spotkali się przedstawiciele firmy Sharp i goście z Czech, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Sharp Windows Collaboration Display to 70-calowy, interaktywny monitor 4K o jasności 350 cd/m2, kontraście 4000:1 i wysokich kątach widzenia 176/176 stopni. Urządzenie jest wyposażone w dziesięciopunktową technologię dotyku bazującą na ekranie pojemnościowym, która zapewnia wrażenie z pisania po ekranie takie jak z pisania zwykłym markerem po tablicy sucho ścieralnej lub flipcharcie.

Polski oddział firmy reprezentował Maciej Materna, product manager visual solutions CEE w Sharp Electronics CEE. Prezentacja rozpoczęła się od przedstawienia samej firmy Sharp. Od 2016 roku jest ona częścią jednego z  gigantów technologicznych – firmy Foxconn zatrudniającej ponad milion pracowników na całym świecie i produkującej podzespoły techniczne dla największych światowych marek związanych z elektroniką użytkową i telefonami. Marka Sharp działa nieprzerwanie od 1912 roku, ma na swoim koncie ponad czterdzieści pięć tysięcy patentów i zatrudnia ponad pięćdziesiąt tysięcy pracowników na całym świecie. Firma jest znana w zasadzie pod wszystkimi szerokościami geograficznymi z  produkcji zaawansowanych rozwiązań do druku, archiwizacji, skanowania i  zarządzania dokumentami, systemów produkcyjnych, paneli słonecznych, systemów oświetleniowych LED, notebooków czy telewizorów i konsumenckiego sprzętu audio. W swojej ofercie firma ma również wiele unikatowych, nowatorskich rozwiązań, jak generator wody z powietrza atmosferycznego Skywell. Bardzo ważnym obszarem działalności dla producenta jest również rynek korporacyjny. I  właśnie z  myślą o  nim został stworzony najnowszy produkt Microsoft Windows Collaboration Display (WCD) – w Polsce przedstawiony jako monitor do pracy grupowej w systemie Windows. Zgodnie z  przedstawionymi w  trakcie prezentacji danymi, na całym świecie znajduje się od 60 do 200 milionów przestrzeni konferencyjnych, wliczając w  to zarówno wielkie, małe i najmniejsze sale konferencyjne oraz przestrzenie edukacyjne. Niezależnie od rozmiaru są to miejsca, które potrzebują właśnie takiego rozwiązania, jak prezentowane 9 września w Warszawie najnowsze urządzenie Sharp. Jest to 70-calowy, interaktywny monitor 4K o jasności 350 cd/m2, kontraście 4000:1 i wysokich kątach widzenia 176/176 stopni.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”69″ sortorder=”1282,1281″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”2″ lazy_load_batch=”0″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

WDC jest wyposażony w kamerę do wideokonferencji pracującą w rozdzielczości 4K oraz w cztery czujniki, które mogą na bieżąco przekazywać najważniejsze parametry związane z pomieszczeniem konferencyjnym, w którym znajduje się monitor. Są tutaj: czujnik wilgotności, oświetlenia otoczenia, temperatury, jakości powietrza i dodatkowa kamera IoT, która może monitorować m.in. liczbę uczestników spotkań.

Urządzenie jest wyposażone w  dziesięciopunktową technologię dotyku pojemnościowego, która zapewnia takie wrażenia z pisania po ekranie jak z pisania zwykłym markerem po tablicy sucho ścieralnej lub flip-charcie. Jednak dzięki technologii Sharp Pen-on-Paper po ekranie można pisać zarówno znajdującym się w zestawie pasywnym rysikiem, jak i  palcem, i  w  odróżnieniu od klasycznych tablic notatki czy uwagi natychmiast znajdą się w materiale źródłowym. 

Urządzenie jest wyposażone w standardowe złącza HDMI, LAN i audio, ale także w złącze USB-C. Z jego pomocą można nie tylko wyświetlić obraz, ale także zarządzać podłączonym komputerem, wprowadzać poprawki wprost do plików źródłowych, a także zasilać podłączony laptop czy tablet. Dzięki temu kilka kabli zastąpionych jest tylko jednym. W dodatku w zestawie z monitorem jest dostarczany siedmiometrowy kabel USB-C, który w przypadku większość małych i średnich sal konferencyjnych, oprócz przewodu zasilającego, będzie jedynym potrzebnym kablem.

Jednym z  głównych problemów wideokonferencji i  rozwiązań do pracy współdzielonej był – jak do tej pory – poziom skomplikowania takiego systemu i  długi czas konieczny do jego uruchomienia. Bardzo często opóźniało to lub wręcz uniemożliwiało przeprowadzenie wideokonferencji. Monitor Sharp jest gotowy do pracy zaraz po uruchomieniu i oferuje pracę w trybie „plug and play”. Obok złącz HDMI, USB 3.0, portu LAN czy wyjścia audio (umożliwiającego wyprowadzenie dźwięku np. do systemu nagłośnieniowego pracującego w  sali) urządzenie zostało wyposażone również w USB C. Z jego pomocą można nie tylko wyświetlić obraz, ale także zarządzać podłączonym komputerem, wprowadzać poprawki wprost do plików źródłowych, a także zasilać podłączony laptop czy tablet. Dzięki temu kilka kabli jest zastępowanych tylko jednym. W dodatku w zestawie z monitorem jest dostarczany ośmiometrowy przewód USB C, który w przypadku większości małych i średnich sal konferencyjnych, oprócz przewodu zasilającego, będzie jedynym potrzebnym kablem.

Prezentacja odbywała się w warszawskiej siedzibie firmy Microsoft i równocześnie w Czechach, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Ponadto, dzięki wbudowanemu modułowi Miracast, do urządzenia można się również podłączyć w sposób bezprzewodowy, zarówno z poziomu urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows, jak i Android. W  górnej części urządzenia znajduje się kamera 4K do wideokonferencji, zapewniająca wysokiej jakości obraz w 30 klatkach na sekundę i bardzo niskim poziomem szumów. Jej pole widzenia to 120 stopni, dzięki czemu nawet w  przypadku mniejszych sal konferencyjnych uczestnicy wideokonferencji nie muszą się nienaturalnie odsuwać od monitora. Dodatkowo przy kamerze znajduje się również macierz czterech mikrofonów, które zbierają głos w  odległości do 4-6 metrów od monitora. 

W końcowej części goście prezentacji mogli bliżej zapoznać się ze wszystkimi funkcjami monitora i poznać jego działanie w najdrobniejszych szczegółach.

Obok kamery i  mikrofonów, w  górnej części monitora znajduje się jeszcze jeden niewielki panel. Jest to panel czujników IoT. I tutaj właśnie pojawia się cały szereg absolutnie unikatowych dla nowego monitora firmy Sharp funkcji. Monitor jest wyposażony w cztery czujniki, które mogą na bieżąco przekazywać najważniejsze parametry związane z pomieszczeniem konferencyjnym, w którym znajduje się monitor. Jest tutaj czujnik wilgotności i temperatury, oświetlenia otoczenia, jakości powietrza oraz obecności w  pomieszczeniu, a w przyszłości, z możliwością monitorowania m.in. liczby uczestników spotkań. A co w warstwie programowej? To właśnie powód, dla którego prezentacja pierwszego produktu do pracy współdzielonej odbyła się właśnie w  warszawskiej siedzibie Microsoftu. Wszystkie dane z czujników są przekazywane do będącej standardem korporacyjnym platformy Microsoft Azure Digital Twins, która umożliwia przetwarzanie i  przechowywanie najważniejszych danych w chmurze. Dzięki temu w prosty sposób administratorzy IT mogą na bieżąco śledzić najważniejsze parametry związane z zasobami biura i jej infrastrukturą. Na podstawie czujników znajdujących się na pokładzie monitora można np. dowiedzieć się, jakie było obłożenie danej sali, jak pracowała w niej klimatyzacja, czy dobrze funkcjonowały nawilżacze powietrza i czy powietrze w niej było odpowiedniej jakości. To jednak nie wszystko, urządzenie pozwala także na tworzenie gotowych scenariuszy odtwarzanych w oparciu o kalendarz. Dzięki temu o odpowiedniej porze urządzenie się uruchomi, włączy klimatyzację, ściemni światło, a nawet może uruchomić projekcję zapachu z odświeżaczy powietrza! Wszystkie te funkcjonalności są możliwe dzięki aplikacji WorkSpaces, która pozwala na jasną, przejrzystą, graficzną prezentację wszystkich danych z  czujników IoT. Na podstawie tych danych można lepiej zarządzać dostępną przestrzenią i ograniczać m.in. tak zwane spotkania duchów, czyli spotkania, dla potrzeb których została zarezerwowana sala, do której później nikt nie przyszedł. Nie tylko daje to możliwość lepszego dysponowania przestrzenią, ale także w realny sposób ogranicza wydatki biura, dzięki ograniczeniu pracy klimatyzacji czy wyłączonemu oświetleniu. Oczywiście nowy monitor jest również w  pełni kompatybilny z  najpopularniejszymi narzędziami biurowymi firmy Microsoft, takimi jak Office 365 czy Microsoft Teams, który w  najbliższym czasie już w  pełni wyprze popularnego Skype’a. Zaprezentowany w  Warszawie 9 września monitor interaktywny Sharp do pracy grupowej w systemie Windows to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które doskonale sprawdzi się zarówno w przestrzeni biznesowej, jak i edukacyjnej. O  czym mogli się przekonać licznie przybyli na prezentację goście, to już nie tylko monitor, ale prawdziwy HUB, wokół którego zbudować można nie tylko konferencję, ale całe, doskonale funkcjonujące inteligentne biuro. 

TEKST I ZDJĘCIA: AVIntegracje

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”70″ exclusions=”1290″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”180″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”10″ lazy_load_batch=”10″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]