Evertz Nucleus

EvertzAV to skupiający się na produkcji profesjonalnego sprzętu dla rynku AV oddział Evertz Microsystems. Ten ogromny, bo zatrudniający 1200 pracowników, i z bogatym doświadczeniem, bo 40-letnim, kanadyjski producent ma bardzo szerokie portfolio rozwiązań dla broadcastu, transmisji satelitarnych, ale też dystrybucji i wizualizacji sygnałów audiowizualnych. EvertzAV korzysta z doświadczenia swojej macierzystej spółki, adoptując rozwiązania sprawdzone w wymagających, broadcastowych warunkach i wdrażając je w oferowane przez siebie urządzenia dla świata profesjonalnych, stałych instalacji AV.

Zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem sygnowanym znakiem EvertzAV jest platforma NUCLEUS. Producent określa je krótko: AV Over IP – Simplified. NUCLEUS jest platformą przełączania sygnałów AV poprzez sieć IP, all-in-one, a więc oprócz obrazu i dźwięki pozwala także na zarządzanie urządzeniami końcowymi, przekazując do nich sygnały sterowania, Ethernet oraz KVM.

NUCLEUS opracowany został tak, aby możliwe było łatwe i szybkie uruchomienie systemu. Łatwość konfiguracji możliwa jest dzięki kontrolerom, czyli managerom sesji. Do dyspozycji są cztery urządzenia różniące się przede wszystkim liczbą urządzeń końcowych. Dwa najprostsze, obsługują do dziesięciu, trzeci potrafi zarządzać siecią, do której podłączonych jest nawet sto nadajników czy odbiorników a największy, klasy enterprise obsłuży największe sieci AV-over-IP. Każdy z tych urządzeń oparty jest o system operacyjny Linux, a z pozostałymi elementami platformy NUCLEUS łączą się przez przełącznik sieciowy. Dobór przełącznika ma znaczenie, bo choć producent określa, że NUCLEUS współpracuje z dowolnym przełącznikiem dostępnym komercyjnie (COTS – Commercial Off-The-Shelf) to należy uwzględnić przepustowość sieci wymaganą przez planowane do użycia nadajniki i odbiorniki. A dzięki dużej różnorodności tych transcieverów NUCLEUS staje się niesamowicie elastyczny. Dla przykładu EvertzAV UXP-TRXS-UCPT oraz EvertzAV UXP-TRXS-UCPT to dwa nadajniki, które potrafią przyjąć na wejście HDMI obraz o rozdzielczości 3840 x 2160p z odświeżaniem 30 Hz, a także przechwycić z portu USB-C sygnał o rozdzielczości FullHD, wszystko wysłać do sieci wprowadzając ultra niską latencję i to przez sieć 1Gb, 2,5 Gb, a model obsługujący wkładki SFP także przez Ethernet 10 Gb. To jednak nie koniec, bo na obudowie jest gniazdo SDI, które może być wejściem lub wyjściem wideo, dwa porty USB HID i dwa kolejne USB 2.0. W razie potrzeby dodanie lub wyciągnięcia z systemu AV samego audio, wystarczy wykorzystać analogowe wejście oraz wyjście stereo audio. Do kompletu jest także portret szeregowy RS-232/422. W rezultacie jeden EvertzAV UXP-TRXS pozwoli na stworzenie wszystkich połączeń, niezależnie, czy w danym momencie wykorzystywane będzie źródło HDMI, USB czy SDI. Wszystko przy jednoczesnej minimalizacji okablowania, bo wersja z portami RJ-45 obsługuje także zasilanie PoE+.

Evertz Nucleus

1. Platforma NUCLEUS to bardzo elastyczne rozwiązanie do przesyłania wszystkich niezbędnych sygnałów z i do odpowiednich urządzeń za pomocą AV-over-IP. Oprócz managera sesji i standardowego off the shelf przełącznika, sygnały wysyłane i odbierane są za pomocą endpointów, których funkcje są bardzo zróżnicowane.

Do bardziej zaawansowanych zastosowań lub tam, gdzie potrzebna jest obsługa audio w domenie Dante, zastosowanie znajdzie UXP-TRS4K-2A. Ten model ma dwa wejścia oraz dwa wyjścia HDMI 2.0, zdolne do obsługi wideo w rozdzielczości nawet 4096 x 2160 z próbkowaniem koloru 4:4:4 i z odświeżaniem 60 Hz. Wbudowana matryca Dante obsłuży 32 x 32 strumienie audio, a dodatkowo wejście i wyjście analogowego audio jeszcze bardziej ułatwia przekazywanie dźwięku we właściwe miejsce. EvertzAV UXP-TRS4K-2A wyposażone jest w dwa gniazda zasilające, zwiększające niezawodność działania. Co ciekawe, na obudowie jest też gniazdo HDMI 2.0 określone jako auxilary (czyli pomocnicze), które może zastąpić sygnał na drugim, podstawowym wejściu HDMI, gdy źródło do niego podłączone ulegnie awarii. Do przesyłu wszystkich sygnałów z oraz do urządzenia wykorzystywane są dwa gniazda SFP, zależnie od użytej wkładki dostępna przepustowość sieci to 1, 2,5 lub nawet 10 Gb.

Nie zawsze jednak potrzebny jest tak potężny nadajnik czy odbiornik. Dość często, zwłaszcza w instalacjach stałych, bardziej przydaje się możliwość wysłania do sieci pojedynczego źródła obrazu wraz z towarzyszącym mu dźwiękiem. Tutaj cały na biało (a w zasadzie w połowie na biało, a w połowie na srebrno) wchodzi UXP-TXS-WP. Przyłącze ścienne wyposażone w wejście HDMI i zdolne do obsługi sygnału 3840 x 2160/30 Hz. Nadajnik zasilany jest przez PoE+, potrafi przekazać komendy sterujące z i do portu RS-232 oraz obsługuje sieci 1Gb i 2,5 Gb. Co istotne, nadajnik pasuje do kwadratowej puszki podtynkowej (typu „amerykańskiego”). EvertzAV ma także odbiornik w formie przyłącza ściennego – UXP-RXS-WP. Podobnie jak nadajnik, również to urządzenie zasilane jest przez PoE+, ma port RS-232. Na wyjściu HDMI wystawiony może być sygnał o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Elastyczność platformy NUCLEUS to nie tylko przesyłanie sygnałów AV skrętką Cat 6a/7 pomiędzy nadajnikami i odbiornikami. To także możliwość zakodowania sygnału kodekiem HEVC/H.264 i wysłanie (lub odebranie go) siecią kablową lub 5 G! Służą do tego UXP-TRXS-HC oraz UXP-TRXS-5G (ten drugi umożliwia transmisję przez Wi-Fi 5G). Mimo niewielkich rozmiarów te enkodery/dekodery potrafią jednocześnie odebrać sygnał 4K60, z 10-bitową głębią koloru i próbkowaniem 4:2:2 na wejściu HDMI zakodować go do strumienia HEVC/H.264, rozkodować inny, przychodzący z sieci strumień HEVC/H.264 i wysłać go na wyjście HDMI i to również w rozdzielczości 4K60, 10 bit, 4:2:2. Jednocześnie na analogowym złączu miniXLR dostępne jest dowolny sygnał wejściowy lub wyjściowy. Należy pamiętać, że model UXP-TRXS-5G wymaga karty nanoSIM.

Evertz Nucleus

NUCLEUS to także możliwość bezprzewodowego streamingu treści za pośrednictwem sieci 5G. Służy do tego UXP-TRXS-5G, który wyposażony w kartę nanoSIM uodpornia platformę na potencjalne awarie połączenia przewodowego.

UXP-TRS4K-4×2 to kolejne ciekawe urządzenie platformy NUCLEUS. Ma cztery wejścia i dwa wyjścia HDMI i jest w stanie przełączać je na kilka sposobów. Na początek – może wysłać do dwóch z czterech dowolnych wejść HDMI do sieci 1 Gb. Dodatkowo i w tym samym czasie może odebrać z sieci dwa sygnały wideo i wysłać je, lub którekolwiek z sygnałów na wejściach HDMI na wyjścia HDMI. Jest to więc „nadajniko-odbiorniko-porzełącznik” prezentacyjny. Wersja UXP-TRS4K-4x2U ma dodatkowo 5 portów USB 2.0, które mogą być zaprogramowane jako gniazdo host lub klient. Naturalnie obraz dostępny na wszystkich wejściach i wyjściach to pełne 4K – czyli 4096 x 2160p z odświeżaniem 60 Hz i najpełniejszym próbkowaniem koloru 4:4:4.

W szerokim portfolio transcieverów platformy NUCLEUS są także nieco mniej rozbudowane urządzenia zamknięte w znacznie mniejszych obudowach. Zależnie od potrzeb do dyspozycji jest:
– UXP-TXS będący jednokanałowym nadajnikiem, posiadającym „tylko” jeden port HDMI;
– UXP-TXS-2, który jest już dwukanałowy i może przesłać sygnał z obu swoich wejść HDMI;
– UXP-TXS-2-USB2-P, posiadający nie tylko dwa wejścia HDMI, ale też jedno wejście SDI oraz dwa gniazda RJ-45, pozwalające na jeszcze lepsze wykorzystanie sieci Ethernet LAN;
– UXP-TRXS-USB2, który może być nadajnikiem, odbiornikiem lub oboma tymi urządzeniami jednocześnie;
– UXP-RXS, czyli prosty odbiornik jednokanałowy zdolny do odebrania obrazu z dowolnego wcześniej opisanego transcievera. Mniej portów czy funkcji to cichsza praca i większa efektywność kosztowa. Wszystkie te „mniej skomplikowane” urządzenia zasilane są za pomocą PoE+, są ciche i mają obudowę przystosowaną do montażu na dowolnej płaskiej powierzchni – pod blatem, za monitorem czy na wewnętrznej ścianie mównicy czy stołu katedralnego.

A jeśli do przesłania jest tylko dźwięk, to do pracy zaprząc można UXP-HUBA-32×32, który posiada 32 wejścia i 32 wyjścia analogowe mono. Wszystkie te sygnały mogą być jednocześnie przesyłane dwukierunkowo w domenie Dante, a także niezależnie od siebie, lokalnie, przełączane pomiędzy poszczególnymi wyjściami.
Najbardziej rozbudowaną konfigurację stworzyć można przy użyciu ramy UXP-RXS oraz kart UXP-TRM4K i UXP-TRM4K-2. Rama jest w stanie przyjąć nawet dziewięć kart, z których każda może mieć jedno lub dwa wejścia fizyczne HDMI, jedno lub dwa fizyczne wyjścia HDMI, trzy sloty na wkładki SFP, w tym dwie zdolne do obsługi transmisji 10 G, wejście i wyjście analogowe audio oraz gniazdo USB 3.0. Wszystkie sygnały wprowadzane do dowolnych portów kart zainstalowanych w ramie mogą być całkowicie niezależnie przesyłane do dowolnych wyjść. W rezultacie możliwe jest stworzenie kombajnu posiadającego 18 wejść i 18 wyjść HDMI, tyle samo portów do uplinku do sieci 10G. Razem z pozostałymi transcieverami ta modularna matryca pomoże obsłużyć absolutnie każdy scenariusz, bez względu na jego rozległość czy wymagane rozdzielczości sygnałów.

Evertz Nucleus

Manager sesji to mózg każdej platformy NUCLEUS. Wariant widoczny na zdjęciu obsługuje dziesięć nadajników i odbiorników. Jednak w tej serii produktów znajdziemy również modele, które mogą współpracować z kilkudziesięcioma, a nawet wieloma setkami urządzeń w standardzie AV-over-IP!

Podsumowanie
Platforma NUCLEUS jest niesamowicie elastycznym sposobem na stworzenie środowiska do przesyłanie obrazu w najwyższej rozdzielczości, dźwięku wielokanałowego – nawet Dolby Atmos, USB we wszystkich standardach, z USB wideo włącznie oraz sterowania do dowolnych urządzeń audiowizualnych. Wszystkim zarządza manager sesji NUCLEUS – łatwe w uruchomieniu, niewymagające umiejętności programistycznych urządzenie centralne. Skalowanie rozdzielczości, konwersja do H.264 i streaming, dopasowanie stopnia kompresji do przepustowości sieci, czy zasilanie przez PoE+ to bardzo wygodne w praktycznym zastosowane cechy, w jakie wyposażył swoje produkty kanadyjski producent EvertzAV.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”