Trzeba przyznać, że już od kilku lat firma Exertis AV, a wcześniej także jej protoplasta, a więc COMM-TEC GmbH, rozpieszczają nas. Każdego roku w sezonie letnim, nie opuszczając siedziby własnej firmy, wszyscy przedstawiciele branży AV zainteresowani nowymi technologiami i nowościami sprzętowymi mogą zapoznać się z najciekawszymi rozwiązaniami znajdującymi się w ofercie dystrybutora. To wszystko za sprawą ciężarówki Demo Van Tour, która podjeżdża pod same drzwi wielu projektantów, instalatorów oraz integratorów i, co najważniejsze, nie jest wypełniona katalogami, ale prawdziwym sprzętem i to w dodatku prezentowanym w formie bardzo ciekawych przykładów zastosowania.
W tym roku mobilny showroom Exertis AV również wyruszył w trasę i odwiedził kilkanaście europejskich miast. My mieliśmy okazję spotkać się ze specjalistami dystrybutora w trakcie krakowskiego przystanku. I teraz wy, również bez wychodzenia z domu czy biura, możecie zapoznać się ze wszystkim tym, co było prezentowane w tym roku.

Tegoroczna odsłona cyklu prezentacji Demo Van Tour miała jeszcze większą skalę niż w poprzednich latach i jeszcze bardziej elastyczną formę niż zwykle. Zanim ciężarówka wyruszyła w trasę, dystrybutor w swoich mediach społecznościowych informował o możliwości zaproszenia showroomu na kółkach wprost pod drzwi swojego biura. W efekcie tego, po wizycie w państwach regionu DACH, najbliższych, południowych sąsiadów Polski czy w krajach nadbałtyckich, przystankami polskiej części trasy były nie tylko dobrze znane firmy, z którymi dystrybutor na co dzień robi biznes, ale także pojawiły się zupełnie nowe miejsca. Łącznie specjaliści Exertis AV odbyli kilkanaście spotkań w kilku miastach Polski. Jednak kluczem do sukcesu kolejnej odsłony wydarzenia była nie tylko znakomita dostępność i łatwość spotkania z nowymi urządzeniami, ale przede wszystkim ogromna liczba nowych urządzeń, które po brzegi wypełniły ciężarówkę.
Jedną z firm, która była bardzo mocno eksponowana w trakcie tegorocznej edycji Demo Van Tour, była oczywiście marka Barco, na której jako pierwszej chcielibyśmy się skupić. Szczególnie, że w trakcie krakowskiego przystanku spotkaliśmy Michała Chrzanowskiego, od niedawna reprezentującego właśnie tego producenta w Polsce.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

To, co szczególnie przykuło naszą uwagę, to rozwiązania marki Nexmosphere, które są bardzo ciekawym pomysłem na dodanie nowych funkcji do standardowego palyera digital signage, a przede wszystkim na zaangażowanie samych odbiorców wraz z możliwością jego zmierzenia.

Co słychać u Barco?
Jeżeli chodzi o same urządzenia z logo Barco, oczywiście w ciężarówce nie mogło zabraknąć najnowszego modelu Barco ClickShare Bar, który był wykorzystywany w trakcie wszystkich prezentacji odbywających się w tym showroomie, który jest kompletnym rozwiązaniem all-in-one z kamerą, głośnikiem i matrycą mikrofonową, mogącą efektywnie przechwytywać głos nawet z odległości sześciu metrów. Prezentowane było również rozwiązanie, będące już dzisiaj niewątpliwym standardem korporacyjnym systemu do bezprzewodowej prezentacji i wideokonferencji, a więc Barco ClickShare CX-50 Gen2. Był on podpięty do systemu WyreStorm NetworkHD, dzięki któremu można było z łatwością przełączać wiele różnych kamer znajdujących się w Demo Vanie. To eliminuje problem, na który zwracali niektórzy użytkownicy, szczególnie w dużych i dzielonych salach, polegający na tym, że ClickShare widział tylko jedną kamerę którą można było wykorzystać w trakcie wideokonferencji. Oczywiście urządzenie NetworkHD był podpięty do jednostki centralnej ClickShare CX przy pomocy USB-C.
Dzięki temu, że urządzenia WyreStorm wykorzystują pasmo transmisji USB o prędkości 300 Mbit/s, z powodzeniem można zastosować każde rozwiązania producenta wyposażone w USB.
Na co zwrócił uwagę w trakcie naszego spotkania Michał Jaworski z firmy Exertis AV, po zalogowaniu do konsoli urządzenia Barco przy pomocy odpowiedniego portu, jesteśmy w stanie nie tylko w pełni monitorować stan pracy jednostek tej platformy, ale także wykorzystując open source’owe narzędzie o nazwie Swagger, możemy przetestować określone komendy, przed ich wprowadzeniem do najpopularniejszych systemów sterowania takich jak RTI.

 

Exertis AV Demo Van Tour 2024

W trakcie tegorocznej edycji, w ciężarówce znajdowało się bardzo wiele różnych wideobarów do sal wideokonferencyjnych i przestrzeni do spotkań oraz pracy zdalnej.

O czym poinformował nas z kolei Michał Chrzanowski, business development manager collaboration CEE w Barco i co zostało już oficjalnie ogłoszone przez producenta, wkrótce urządzenia z logo marki będą w pełni pracowały pod kontrolą systemu Microsoft Device Ecosystem Platform, a więc tak naprawdę Androida, uzbrojonego w zabezpieczenia odpowiadające standardom firmy Microsoft. Można się zatem domyślać, że już wkrótce wideokonferencję realizowaną w oparciu o platformę Microsoft Teams, będziemy mogli uruchomić wprost na platformie Barco ClickShare bez udziału dodatkowego komputera! Zatem dokładnie zgodnie z panującymi standardami pomieszczeń Teams Rooms.
O czym warto wspomnieć i co z pewnością przede wszystkim docenią integratorzy, na trzeci kwartał tego roku producent zaplanował cały szereg interesujących promocji na rozwiązania ClickShare. Nie tylko będą one polegały na specjalnych ofertach cenowych, ale także w ramach zakupu, dodawane będą na przykład bezpłatne buttony! Cały czas jest dostępny również rabat wynoszący -25% od sugerowanej ceny detalicznej modelu CX-50 w pierwszej odsłonie. Ponadto nie można zapomnieć również o dwóch bardzo ważnych programach wspierających sprzedaż rozwiązań od Barco dla klientów końcowych. Pierwszym z nich jest try and buy, w ramach którego klient końcowy może kupić dany produkt, testować go przez trzydzieści dni, a po tym czasie oddać go bezpłatnie, jeżeli nie spełni oczekiwań, na co naszym zdaniem szanse są naprawdę niewielkie! Cyklicznie wznawiany jest również program Trade In w ramach którego starsze rozwiązania Barco oraz rozwiązania konkurencyjnych producentów można wymieniać na nowe modele z katalogu Barco, na bardzo preferencyjnych warunkach. Na co zwraca uwagę coraz więcej klientów, przede wszystkim tych korporacyjnych, rozwiązania Barco z roku na rok mogą pochwalić się coraz niższym śladem węglowym towarzyszącym dostawom komponentów do ich produkcji, samemu wytwarzaniu, pakowaniu i transportowi. Jest to realizowane nie tylko przez producenta poprzez nasadzanie nowych drzew, ale także za sprawą eliminacji lakierowanych plasików, płytek drukowanych ze szkodliwymi związkami chemicznymi czy odpowiednimi opakowaniami. Coraz częściej jest to zarówno wymagane w trakcie przetargów jak i dotowane finansowo przez Unię Europejską.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

Wielu producentów ma w swojej ofercie butony do prezentacji i wideokonferencji bezprzewodowej, ale Barco ClickShare jest tylko jeden!

Wciąż nie do przecenienia jest również gwarancja na produkty Barco wynosząca nawet 5 lat, niezwykle niski odsetek zgłoszeń serwisowych (tzw. RMA) wynoszący zaledwie 0,5% i pełne wsparcie techniczne w całym okresie życia produktów, a także przez cztery lata po zakończeniu jego produkcji, bezpłatne aktualizacje, bezpłatny program do zarządzania urządzeniami producenta. To wszystko w pełni rekompensuje nieco wyższą cenę za rozwiązania z czerwonym logo, które jednak są zdecydowanie bardziej długowieczne niż rozwiązania konkurencji, gotowe do bezawaryjnej zawsze i zaraz po wyjęciu z pudełka. Wszystkie te zalety oraz startujące właśnie promocje, sprawiają, że teraz jest właśnie idealny czas na inwestycje we wszystkie rozwiązania z katalogu Barco.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

Lewą ścianę mobilnego showroomu wypełniły wyświetlacze dla instalacji digital signage.

System w pełni zintegrowany
W ciężarówce nie zabrakło również bardzo interesującego matrycowego mikrofonu sufitowego Yamaha ADECIA, który współpracował z niewielkim urządzeniem, na które zawsze zwracamy szczególną uwagę. Mowa tutaj o procesorze CamConnect Pro AI-Box1, który odpowiada za zbieranie sygnałów z matryc mikrofonowych i pozwala na automatyczne kadrowanie i sterowanie nawet czterema różnymi kamerami i, co więcej, również w salach dzielonych. Jest to zatem idealne rozwiązanie komplementarne dla platformy Barco ClickShare CX, które pozwoli na w pełni automatyczne zarządzanie wysyłanym do wideokonferencji obrazem.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

W ciężarówce można było zapoznać się m.in. z uchwytami marki Chief należącej do Legrand AV. Warto tutaj wspomnieć m.in. o bardzo prostych w montażu uchwytach z najnowszej serii Tempo. Każdy uchwyt składa się z górnej i dolnej belki oraz nożycowego uchwytu umożliwiającego odchylenie monitora na czas instalacji czy zmiany ustawień. Ale ciekawostką są również wchodzące w skład zestawu płyty Lever Lock, na których można instalować małe urządzenia (np. komputery przemysłowe, odbiorniki AV, przełączniki itp.), zarówno przykręcając je, jak i przytwierdzając przy pomocy specjalnych zapinek.

Jak udało nam się dowiedzieć, również sama firma Barco zapowiada, że w jednej z najnowszych wersji firmware’u będzie możliwość przełączania kamer z poziomu API.
Tutaj warto powiedzieć o jeszcze jednej niezwykle ważnej możliwości integracji rozwiązań Barco z pozostałymi produktami znajdującymi się w ofercie firmy Exertis: o znakomitej integracji systemu sterowania RTI i butonów Barco. Integrator jest w stanie stworzyć taki scenariusz, że po wpięciu nadajnika ClickShare do komputera będzie on inicjatorem rozpoczęcia pracy automatyki w sali, a więc automatycznie wyzwoli na przykład uruchomienie projektora, rozwinięcie ekranu, rozwinięcie rolet czy uruchomienie wyświetlacza. Mówiąc o produktach z logo RTI, warto zwrócić uwagę na nowe panele producenta, prezentowane w trakcie tegorocznej trasy Demo Van Tour: na wariant z przekątną 10” oraz model IST-5-B z ultracienką ramką.
Pozostając jeszcze w tematyce rozwiązań z sektora UCC, nie można nie wspomnieć również o wideobarach marek WyreStorm i RTI, którym również poświęcono wiele miejsca w trakcie tej edycji cyklu prezentacji Demo Van Tour.
To bardzo interesujące rozwiązania all-in-one, które są dostarczane wraz z transmiterami, umożliwiającymi łatwe, bezprzewodowe udostępnianie treści na dużym ekranie oraz wykorzystanie kamery, mikrofonów i głośników w ramach wideokonferencji. Mają imponujący zestaw przyłączy na panelu tylnym, ułatwiających ich integrację z pozostałymi elementami systemu oraz mogą być rozszerzone o satelitarne mikrofony, dzięki którym można z nich powodzeniem skorzystać nawet w dużych salach np. z długimi stołami konferencyjnymi.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

Najnowszy player digital signage BrighSign XC, który z powodzeniem obsługuje również materiały 8K.

Natychmiastowa interakcja
Cała przestrzeń Vana została w trakcie tej edycji tak podzielona, że jego lewą ścianę wypełniały różnorodne rozwiązania z departamentu digital signage. Mowa tutaj m.in. o nowy playerach generacji piątej marki Brightsign, a więc modelach XC, mogących wyświetlić materiały nawet w rozdzielczości 8K. To pierwszy model w portfolio producenta, który korzysta z układu CPU wyprodukowanego przez firmę Intel. Dzięki temu na odtwarzaczu możemy zainstalować system operacyjny Windows IoT, co może ułatwić obsługę określonych aplikacji czy treści multimedialnych.
To, co jednak szczególnie przykuło naszą uwagę, to rozwiązania marki Nexmosphere, które są bardzo ciekawym pomysłem na dodanie nowych funkcji do standardowego palyera digital signage, a przede wszystkim na zaangażowanie samych odbiorców wraz z możliwością jego zmierzenia.
To kontroler, który przyjmuje dane z czujników do komputera czy playera digital signage przy pomocy protokołu RS-232 oraz same czujniki. Ich liczba jest naprawdę ogromna! Są to czujniki obecności, przyciski, czytniki RFiD, interfejsy przyciskowe, czujniki gestów, ale także wszelkiego rodzaju pokrętła i LED-owe źródła światła dające natychmiastową informację o różnych wywołanych akcjach, którymi nie tylko można sterować w zakresie włącz wyłącz, ale także ich jasności oraz prezentowanego koloru. W samym Demo Vanie została stworzona bardzo interesująca, przykładowa ekspozycja, w ramach której prezentowana była funkcja pic kup and learn. Po podniesieniu perfum stojących na półce, automatycznie na znajdującym się obok monitorze wyświetlane były dane o konkretnym zapachu. Drugie stanowisko wykorzystywało już o wiele więcej różnych manipulatorów i czujników. Umożliwiały one przełączanie wyświetlanych treści, regulację głośności, wybór określonych materiałów itp.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

W szafie rack w Damo Van Tourze prezentowanych było również bardzo wiele różnorodnych rozwiązań do transmisji sygnałów AV w oparciu o sieć IP. Do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, oczywiście w towarzystwie flagowych przełączników dla branży AV, a więc rozwiązań marki NETGEAR.

Chociaż Nexmosphere nie zbiera samych danych dotyczących czasu, który danym treściom poświęcają widzowie czy liczbie wywoływanych akcji dotyczących określonego produktu, to jednak programując sam content, na poziomie oprogramowania BrightAuthor:connected, jesteśmy w stanie przygotować licznik, który będzie gromadził dla nas informacje, ile razy dana funkcja w określonym czujniku czy triggerze była włączona.
W trakcie spotkań prezentowana była również oferta firmy Bluefin, a więc monitory dotykowe w różnych formatach, wyposażone we wbudowany player BrightSign i zasilane po PoE. Ciekawostką w tej grupie produktów z całą pewnością są m.in. monitory 47,1” w bardzo wąskim formacie, zapewniającym rozdzielczość 3840 x 160 oraz monitory o kształcie koła, które mogą być wykonane na życzenie przez producenta!
Obok tych rozwiązań, na tej samej ścianie, prezentowane były monitory marki Moka, będącej profesjonalną odsłoną dobrze znanych wyświetlaczy, konsumenckiej firmy TCL. To, co łączy je z marką Blufin, to fakt, że również mają one wbudowany player digital signage od BrightSign.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

Michał Jaworski, Exertis AV (z lewej) i Michał Chrzanowski, business development manager collaboration CEE Barco prezentują system bezprzewodowej wideokonferencji i prezentacji treści ClickShare CX.

USB-C w sieci
Odwiedzając ciężarówkę Demo Van Exertis AV, można było zapoznać się również z przebogatą ofertą rozwiązań do transmisji USB-C po skrętce marki WyreStorm. Mowa tutaj zarówno o transmiterach i odbiornikach mogących przesłać USB-C, jak i o wielofunkcyjnych przełącznikach prezentacyjnych z USB-C czy HDMI, które nie tylko tłumaczą sygnały wizyjne, ale i logiczne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie jest zaawansowana matryca MX-1007-HYB, która ma wbudowaną obsługę USB-C, HDMI, porty wejściowe i wyjściowe HDBaseT, Dante, a także obsługuje transmitery OverIP NetworkHD, dzięki czemu przy pomocy zaledwie jednego urządzenia jesteśmy w stanie zarządzać wszystkimi najpopularniejszymi dzisiaj sygnałami AV.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

Urządzenie WyreStorm NetworkHD, dzięki któremu można z łatwością przełączać wiele różnych kamer znajdujących się w pomieszczeniu. To eliminuje problem, na który zwracali niektórzy użytkownicy, szczególnie w dużych i dzielonych salach, polegający na tym, że ClickShare widział tylko jedną kamerę, którą można było wykorzystać w trakcie wideokonferencji.

Solidnie na ścianie i na podłodze
Wiele miejsca w trakcie tegorocznej odsłony trasy Demo Van poświęcone były uchwytom do monitorów, ekranów i rozwiązaniom montażowym.
W ciężarówce można było zapoznać się m.in. z uchwytami marki Chief należącej do Legrand AV. Warto tutaj wspomnieć m.in. o bardzo prostych w montażu uchwytach z najnowszej serii Tempo. Każdy uchwyt składa się z górnej i dolnej belki oraz nożycowego uchwytu umożliwiającego odchylenie monitora na czas instalacji czy zmiany ustawień. Ale ciekawostką są również wchodzące w skład zestawu płyty Lever Lock, na których można instalować małe urządzenia (np. komputery przemysłowe, odbiorniki AV, przełączniki itp.), zarówno przykręcając je, jak i przytwierdzając przy pomocy specjalnych zapinek.
W ciężarówce nie mogło zabraknąć również rozwiązań skandynawskiej marki SMS Smart Media Solutions, specjalizującej się w produkcji uchwytów do montażu monitorów, ekranów LED, standów i wózków AV. Exertis AV z dużym zaangażowaniem promuje na co dzień rozwiązania tej marki, była ona jednym z kluczowych sponsorów całego tegorocznego cyklu spotkań Demo Van Tour, a co więcej, w trakcie kilku polskich przystanków był również dostępny jej dyrektor generalny i szef sprzedaży Marcus Bodin, którego można było bezpośrednio i u źródła zapytać o wszystkie szczegóły techniczne oferowanych rozwiązań.
Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim najnowsza seria wózków do wyświetlaczy EVER. W rodzinie tych produktów znajdziemy modele o różnych rozmiarach, dostępne również w wersji zmotoryzowanej w masywnych i nieco lżejszych, bardziej ażurowych odsłonach.

Exertis AV Demo Van Tour 2024

Rozwiązania Lumens: kamera PTZ oraz CamConnect Pro AI-Box1, który wykorzystując rozwiązania sztucznej inteligencji, potrafi sterować maksymalnie czterema kamerami, automatycznie realizując najlepszy przekaz np. w trakcie spotkań wideo.

Olbrzymią zaletą tej serii jest możliwość dopasowania wyglądu wózka do wyglądu wnętrza. Każdy z modeli może być dostępny zarówno w wersji jasnej, jak i ciemnej oraz może mieć obudowę pokrytą surowym aluminium, płytą MDF w wybranym kolorze lub miękkim pokryciem wykonanym z butelek PET, które nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale także pochłania dźwięk, podnosząc walory akustyczne np. w szklanych pomieszczeniach.
Co więcej, producent ma również w swojej ofercie cały szereg interesujących akcesoriów do tych wózków, dokładnie odpowiadających na dzisiejsze potrzeby rynku. Mowa tutaj m.in. o uchwytach do instalacji kamery nad monitorem czy ekranem LED, uniwersalnych półkach umożliwiających montaż wideobara, playera czy innych urządzeń AV pod wyświetlaczami i wielu, wielu innych. Katalog tych rozwiązań jest naprawdę olbrzymi. Warto odwiedzić stronę producenta, aby zapoznać się z nimi wszystkimi.
Ale w ofercie SMS Smart Media Solutions znajdują się również dużo prostsze pod względem konstrukcji wózki do monitorów z serii Icon, w tym bardzo ciekawe, niskie wózki, które świetnie sprawdzą się np. w przypadku podglądu czy monitorów pełniących funkcję promptera, uchwyty ścienne, rozwiązania do montażu konkretnych rozwiązań wielu różnych producentów np. monitorów Samsung z serii OH czy ekranów LED Sharp/NEC dvLED.
Bardzo szczególny reprezentant wózków z serii EVER znalazł się również na ekspozycji w ciężarówce. Aby zainstalowany na nim monitor mógł w bezpieczny sposób przemierzać całą Europę, wózek został pozbawiony dwóch kółek i był zakotwiony do podłogi i sufitu. Jednak wciąż była to doskonała możliwość, aby osobiście przekonać się, jak solidnie jest to wykonany produkt i jak duże możliwości daje użytkownikowi.
Każdego roku odwiedzając Demo Van Tour, jak w soczewce można zobaczyć, jakie są najważniejsze trendy i kierunki rozwoju branży AV. W trakcie tegorocznej edycji bez wątpienia najważniejszymi tematami były to systemy UCC, ułatwiające realizację codziennych spotkań zdalnych, wideokonferencji czy lokalną, wspólną pracę, a także rozwiązania do transmisji Over IP, teraz uwzględniające również możliwość przesyłania USB-C będącego już dzisiaj standardem branży AV. Jednak ostatniego słowa w rozwoju nie powiedziały również rozwiązania z obszaru digital signage i tutaj szczególnie interesująco wygląda oferta urządzeń marki Nexmosphere, które dają możliwość wchodzenia w interakcje z wyświetlanym contentem.
Nie możemy się doczekać, kiedy ciężarówka Exertis AV Demo Van znów wróci do naszego kraju. Na pewno będziemy was o tym informowali, a już dzisiaj szczególnie polecamy jej odwiedzenie, to wciąż najłatwiejsza i najbardziej dostępna forma zapoznania się z wieloma interesującymi nowinkami technicznymi i świetnie zainwestowany czas!

 

Tekst i zdjęcia: „AVIntegracje”