Nie ma lepszego sposobu prezentacji nowych produktów i technologii niż podczas spotkania z odbiorcą. Jednak zapracowani przez dwanaście miesięcy roku projektanci instalacji AV i integratorzy bardzo rzadko mają czas, aby wybrać się w określone miejsce w określonym czasie na spotkanie z technologiami. Dlatego bardzo wiele firm dystrybucyjnych i producentów decyduje się na organizację tras pokazowych, w trakcie których przyjeżdżają do odbiorców swoich rozwiązań, aby w ich siedzibie zaprezentować, co nowego słychać w branży. Od wielu lat taką metodę stosuje również firma Exertis Pro AV. Przez ostatnie dwa lata bezpośrednie spotkania zostały wyparte tymi online’owymi, jednak obecna unormowana sytuacja pandemiczna w Europie pozwoliła na to, aby ciężarówka Demo Van Tour mogła znów wyruszyć w trasę. Oczywiście nie mogło zabraknąć na niej również polskiego przystanku, a nawet kilku.

W ramach tegorocznej trasy polski zespół Exertis Pro AV odwiedził m.in. Wrocław, Kraków i Warszawę, gdzie odbył się cały szereg spotkań z partnerami firmy i odbiorcami oferowanych przez nią rozwiązań. Finał trasy został zorganizowany w ostatni dzień maja w hotelu Witkowski w Warszawie, w którym w przeszłości wielokrotnie były organizowane przez firmę Exertis Pro AV liczne spotkania, szkolenia i konferencje. Koncept spotkania bazował na dwóch filarach. Pierwszym z nich były, oczywiście, spotkania w małych grupach, odbywające się w wypełnionej po brzegi technologiami ciężarówce. Pomiędzy nimi, w jednej z sal konferencyjnych hotelu, odbywały się prezentacje poświęcone nowościom marki Evoko. Tę część prowadzili Marcus Bodin, dyrektor sprzedaży Evoko, oraz Bogusław Kłodziński, Michał Jaworski i Artur Filar z Exertis Pro AV, firmy dystrybuującej te rozwiązania m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji i regionie DACH.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

W ciężarówce nie mogło oczywiście zabraknąć rozwiązań Evoko Liso i Naso. Na zdjęciu model Naso, będący rozwiązaniem chmurowym, oferującym szereg dodatkowych funkcji takich jak możliwość rezerwowania cateringu, rezerwowania wyposażenia sal, w tym systemów do wideokonferencji, czy współpracę z systemem rejestracji gości firmy.

Systemy rezerwacji sal
W trakcie prezentacji prowadzonej przez Marcusa Bodina nie mogło zabraknąć części poświęconej dobrze znanym i już cieszącym się popularnością produktom. W ofercie Exertis Pro AV znajdują się tak naprawdę dwa systemy rezerwacji sal, różniące się w minimalnym stopniu wyglądem paneli, ale w znaczny sposób funkcjonalnościami i sposobem wdrażania do instalacji. Evoko Liso jest rozwiązaniem on premise, instalowanym na miejscu w ramach serwera korporacyjnego firmy, natomiast Evoko Naso to rozwiązanie chmurowe, oferujące szereg dodatkowych funkcji takich jak możliwość rezerwowania cateringu, rezerwowania wyposażenia sal, w tym systemów do wideokonferencji, czy współpracę z systemem rejestracji gości firmy. Oczywiście obydwa systemy przynoszą cały szereg zalet i funkcji ułatwiających zarówno wdrożenie, jak i codzienną obsługę. Wystarczy tylko wspomnieć o integracji z najpopularniejszymi systemami do zarządzania kalendarzami spotkań, zasilaniu PoE/PoE+++, eliminującym konieczność doprowadzania zewnętrznego zasilania, wbudowanym czytniku RFID i NFC, znakomitej stylistyce spełniającej wymagania nawet najbardziej ekskluzywnych wnętrz, biurowców klasy A czy przestrzeni enterprise.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Od lewej: Artur Filar (Exertis Pro AV), Marcus Bodin (Evoko), Bogusław Kłodziński (Exertis Pro AV), Michał Jaworski (Exertis Pro AV)

Nowość w ofercie Evoko
Bardzo wiele uwagi w trakcie spotkania zostało poświęcone zupełnie nowemu produktowi należącemu do rodziny rozwiązań Evoko, którego brakowało w ofercie. Mowa tutaj o systemie rezerwacji biurek Evoko Kleeo, który pozwala na rezerwowanie miejsca do pracy z poziomu aplikacji, bezpośrednio z panelu dotykowego lub z wykorzystaniem taga RFID czy połączenia bezprzewodowego NFC. W skład systemu wchodzi miniaturowy wyświetlacz dotykowy, zamknięty w eleganckiej designerskiej obudowie. Może być on umieszczony zarówno na biurku, jak i zainstalowany pod blatem. Do czego przyzwyczaiła nas już firma Evoko, znajduje się tutaj podświetlany ring LED, dzięki któremu nawet w dużym biurze status biurka będzie widoczny już z daleka. Oprócz koloru zielonego informującego, że biurko jest wolne, czerwonego, mówiącego o zajętości, i żółtego, który mówi nam, że wkrótce przestrzeń do pracy będzie zajęta, mamy tutaj również niebieskie podświetlenie, które informuje o tym, że użytkownik wybrał opcję skupienia i prosi o nieprzeszkadzanie, ponieważ jest zajęty pracą lub właśnie uczestniczy w wideokonferencji.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Pełna integracja: monitor Bluefin z wbudowanym playerem BrightSign, współpracujący z detektorami Nexmosphere.

Wraz z dotykowymi ekranami dostarczany jest również miniaturowy sensor, który automatycznie zmieni status miejsca pracy na zajęte, w momencie gdy ktoś usiądzie przy biurku. Systemy rezerwacji Kleeo sprzedawane są pojedynczo lub w formie pakietów dla sześciu biurek. W skład systemu wchodzi również aplikacja Workplace, pracująca na dwóch poziomach. Użytkownik może w łatwy sposób zarządzać rezerwacjami biurek, natomiast logując się z poziomu administratora można zarządzać całą przestrzenią, zmieniać ułożenie biurek czy importować plany idealnie odzwierciedlające przestrzeń.

Ciężarówka pełna technologii
Chociaż mottem przewodnim spotkania były rozwiązania marki Evoko, to wcale nie ograniczono się tylko do prezentacji sprzętu z tym logo. W ciężarówce można było zobaczyć również najnowsze rozwiązania innych producentów znajdujących się w portfolio produktowym Exertis Pro AV. Goście, którzy przybyli 31 maja do Hotelu Witkowski w Warszawie, mogli z bliska zapoznać się z, na przykład, rozwiązaniami marki Lumens. Mowa tutaj m.in. o nowej kamerze PTZ VC-R30, pracującej w rozdzielczości Full HD i wyposażonej w 12-krotny zoom optyczny. Urządzenie potrafi równocześnie oddać sygnał wideo z pomocą portu HDMI, 3G-SDI, USB oraz IP, co czyni go niezwykle uniwersalną kamerą m.in. do biznesowych zastosowań wideokonferencyjnych czy do instalacji w salach edukacyjnych.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Gwiazda spotkania, premierowy produkt w ofercie Evoko, model Kleeo. To pierwszy w ofercie producenta system rezerwacji biurek.

Drugim produktem, o którym warto wspomnieć, jest soundbar video Lumens MS-10, wyposażony w kamerę 4K z automatycznym kadrowaniem, zestaw pięciu mikrofonów oraz zestaw głośników. To sprawia, że video soundbar jest idealnym kompanem do współpracy z systemami do bezprzewodowej wideokonferencji Barco ClickShare z serii CX i może być centralnym i jedynym urządzeniem do przechwytywania obrazu i dźwięku oraz nagłośnienia, którego będzie potrzebowała sala konferencyjna. Bardzo interesującym rozwiązaniem są również prezentowane w trakcie spotkania kamery Vaddio IntelliSHOT ePTZ z zaimplementowaną technologią inteligentnego kadrowania, 30-krotnym zoomem, wbudowanymi mikrofonami z formowaniem wiązki i wbudowanym algorytmem AEC oraz możliwością równoczesnego przesyłania sygnału poprzez HDMI, USB i streamingu H.264 RTSP lub RTMP.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Firma Exertis Pro AV prezentowała również najnowsze rozwiązania marki Gefen. Mowa tutaj na przykład o systemie splitterów z wbudowanym sterowaniem monitorami za pomocą protokołu CEC. Rozwiązanie to zapewnia wyświetlanie pożądanej treści na monitorze nawet w sytuacji, gdy ktoś przełączy wejście na inne bądź wyłączy monitor. Splitter to wykryje i za pomocą CEC włączy monitor lub przełączy go na odpowiednie wejście. Urządzenia występują w konfiguracji 1:8 oraz 2:8.

W ciężarówce nie mogło zabraknąć również playerów BrightSign, flagowych modeli XT1144 i XD1034, a także bardzo interesującej oferty monitorów Bluefin z wbudowanym playerem BrightSign. W trakcie Exertis Pro AV Demo Van Tour mogliśmy zobaczyć dwóch przedstawicieli: model 10,1” oraz 21,5” z obsługą technologii multitouch i wsparciem dla HTML5, najpopularniejszego języka, w którym powstają dzisiaj wszystkie aplikacje interaktywne. A skoro mówimy o playerach BrightSign, nie można nie wspomnieć o bardzo szerokim portfolio czujników i aktywatorów marki Nexmosphere, doskonale współpracujących właśnie z playerami producenta. W ciężarówce prezentowane były m.in. czujnik gestów X-Touch Air oraz czujnik obecności i gestów XY-240 X-Eye Airbutton. To idealne rozwiązania m.in. do muzeów czy dla rynku retail, dzięki którym klienci czy zwiedzający mogą w łatwy i, przede wszystkim, intuicyjny sposób z pomocą gestów zarządzać wyświetlanymi treściami.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Bardzo interesująco wygląda oferta firmy Lumens. Znajdziemy w niej m.in. soundbar video Lumens MS-10, wyposażony w kamerę 4K z automatycznym kadrowaniem, zestaw pięciu mikrofonów oraz zestaw głośników. To idealny kompan do współpracy z systemem Barco ClickShare CX.

W ofercie Nexmosphere znajdziemy również czujniki zbliżeniowe, dzięki którym podnosząc z półki określony produkt, klient natychmiast otrzyma detaliczne informacje o nim w łatwej do przyswojenia i atrakcyjnej multimedialnej formie. Firma Exertis Pro AV prezentowała również najnowsze rozwiązania marki Gefen. Mowa tutaj, na przykład, o systemie splitterów z wbudowanym sterowaniem monitorami za pomocą protokołu CEC. Rozwiązanie to zapewnia wyświetlanie pożądanej treści na monitorze nawet w sytuacji, gdy ktoś przełączy wejście na inne lub wyłączy monitor. Splitter to wykryje i za pomocą CEC włączy monitor bądź przełączy go na odpowiednie wejście. Urządzenia występują w konfiguracji 1:8 oraz 2:8. Wersja 2:8 ma funkcję wykrywania, czy na wejściu numer 1 jest aktywny sygnał i w razie jego braku przełączy się automatycznie na wejście numer 2, aby zapewnić ciągłość wyświetlania contentu. Po ustaniu awarii źródła numer 1, splitter przełączy się z powrotem na to wejście. Oprócz tego urządzenia mają skalery na wyjściach, dzięki czemu można mieszać monitory o rozdzielczościach UHD i FullHD bez konieczności obniżania rozdzielczości źródła. Urządzenia te zostały zaprojektowane głównie z myślą o rynku retail, gdzie za ich pomocą można np. zmienić zestaw telewizorów znajdujących się w supermarketach i odtwarzających wcześniej po prostu programy telewizyjne w miejsce do sprzedaży reklam. W takim scenariuszu sprzedający czas i miejsce reklamowe muszą udowodnić, że reklama była odtwarzana zgodnie z umową (tzw. proof of execution). Systemy Gefen potrafią zagwarantować, że na telewizorach będzie wyświetlana dana treść, nawet jeśli odwiedzający sklep klienci będą starali się za wszelką cenę wprowadzić zmiany w konfiguracji monitorów za pomocą pilotów IR. Można także wyobrazić sobie zastosowanie tych urządzeń w obszarach hospitality, czyli wszędzie tam, gdzie chcemy przywitać gości za pomocą wyświetlaczy z określoną treścią i komunikat „no signal” jest bardzo niemile widziany.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Nowa kamera PTZ Lumens VC-R30, pracująca w rozdzielczości Full HD i wyposażona w 12-krotny zoom optyczny.

Oczywiście pozostałe rozwiązania znajdujące się w ofercie Gefen są szeroko wykorzystywane na rynkach korporacyjnych przez medycynę, eventy, rozrywkę, broadcast, przemysł, aż do instalacji w infrastrukturze rządowej bądź tych związanych z wojskiem. Podczas tragów ISE oprócz wspomnianego wyżej systemu Gefen zaprezentował wiele rozwiązań rozwijających portfolio. Są to produkty głównie związane z transmisją sygnałów po sieciach IP. Wśród nich można wymienić nowy sterownik systemu AV po IP, nową generację produktów wspierających pełny sygnał HDMI 2.0 (UHD 4:4:4 60Hz) oraz rozwiązanie oparte na standardzie SDVoE. Oprócz tego producent pokazał również owe kable zgodne ze standardem HDMI 2.1 oraz przełącznik prezentacyjny mający funkcję multiviewera oraz możliwość nagrywania i streamowania przebiegu spotkania do Internetu. Opisany system splitterów Gefen dla zastosowań retail ma funkcje niedostępne do tej pory na rynku. Natomiast w systemach AV over IP producent stara się zebrać w jednym systemie funkcje, które w przypadku korzystania z rozwiązań innych marek wymagają użycia kilku urządzeń. Stąd wbudowane skalery na wyjściach, możliwość tworzenia ścian wideo, zasilanie POE, produkty obsługujące pełny zakres wejść, czyli HDMI, Display Port, VGA oraz DVI także w wersji KVM, czyli z obsługą USB, audio oraz sygnałów sterujących RS232 i IR. Urządzenia Gefen z tej rodziny oferują niezależny routing wszystkich sygnałów źródłowych, czyli de facto otrzymujemy pięć wirtualnych matryc (dla sygnału wideo, audio, USB, RS232 i podczerwieni) w jednej sieci 1 Gbps. Producent oferuje także bardzo zaawansowane zarządzanie informacją EDID oraz prezentację obecnego statusu wejść/wyjść, co bardzo ułatwia instalację i oszczędza czas integratora. Co bardzo istotne, firma była w stanie zagwarantować sobie długoterminowe kontrakty na dostawy części i moce przerobowe fabryk, co skutkuje dobrą dostępnością oferowanych produktów, dzięki czemu zastosowanie rozwiązań marki Gefen nie powinno skutkować wydłużeniem terminów realizacji projektów.

Wydarzenia Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Platforma Barco CX wraz z nowym firmwarem zyskała bardzo wiele nowych funkcji. Mamy nowy workflow, który jest jeszcze bardziej intuicyjny i umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie spotkania. Jest możliwość zarządzania układem wyświetlania (Conference View), dzięki czemu w dowolny sposób można zorganizować przestrzeń na ekranie i zdecydować, gdzie będzie znajdować się okno z rozmówcą, w którym miejscu będzie podgląd, a gdzie omawiane treści. Nową aplikację ClickShare, która przeprowadzi użytkownika przez wszystkie kroki konieczne do uruchomienia spotkania wideo, poinformuje o sprzęcie dostępnym w sali, a dzięki funkcji PresentSense cały system będzie gotowy do pracy zaraz po wejściu do sali. Zupełnie nową funkcją jest tryb Digital Signage. Po zakończeniu spotkania platforma ClickShare CX automatycznie połączy się z platformą MCS, dostarczaną przez firmę SignageLive, i wyświetli na ekranie znajdującym się w sali konferencyjnej zaprogramowane informacje np. pogodę, najważniejsze wiadomości korporacyjne czy informacje ze świata z kanałów RSS.

Bezprzewodowe wideokonferencje z nowymi funkcjonalnościami
W trakcie warszawskiego spotkania obecny był również Channel Manager CEE Barco Łukasz Niegowski, który opowiadał o nowych funkcjach systemu CX zaprezentowanych w trakcie tegorocznych targów ISE, dostępnych w najnowszej wersji programowania. Przynosi ona m.in. nowy workflow, który jest jeszcze bardziej intuicyjny i umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie spotkania. Jest możliwość zarządzania układem wyświetlania (Conference View), dzięki czemu w dowolny sposób można zorganizować przestrzeń na ekranie i zdecydować, gdzie będzie znajdować się okno z rozmówcą, w którym miejscu będzie podgląd, a gdzie omawiane treści. Dzięki temu jesteśmy teraz w stanie jeszcze bardziej dać wrażenie jakby osoba, z którą rozmawiamy, znajdowała się w tym samym pokoju.
Bardzo wiele nowości przynosi również nowa aplikacja ClickShare, która przeprowadzi użytkownika przez wszystkie kroki konieczne do uruchomienia spotkania wideo, poinformuje o sprzęcie dostępnym w sali, a dzięki funkcjiPresentSense cały system będzie gotowy do pracy zaraz po wejściu do sali. Bardzo przydatnym rozwiązaniem, szczególnie dla zabieganych i odbywających wiele wideokonferencji pracowników, jest również integracja platformy ClickShare CX z kalendarzem Outlook, dzięki której żadne spotkanie nam nie umknie, a system sam powiadomi o zbliżającej się wideokonferencji i uruchomi ją natychmiast, gdy wybije ustalona godzina rozpoczęcia. Zupełnie nową funkcją jest tryb Digital Signage. Po zakończeniu spotkania platforma ClickShare CX automatycznie połączy się z platformą MCS, dostarczaną przez firmę SignageLive, i wyświetli na ekranie znajdującym się w sali konferencyjnej zaprogramowane informacje np. pogodę, najważniejsze wiadomości korporacyjne czy informacje ze świata z kanałów RSS, dając drugie życie sali i sprawiając, że będzie to atrakcyjna przestrzeń również pomiędzy spotkaniami wideokonferencyjnymi. Stało się to możliwe po tym, jak firma Barco tuż przed tegorocznymi targami ISE podpisała ramową umowę o współpracy z firmą SignageLive – dostawcą platformy dystrybucji i zarządzania treści w systemach Digital Signage. Oferta SignageLive jest od wielu lat dostępna w ofercie Exertis Pro AV.

Exertis Pro AV Demo Van Tour 2022

Dyrektor sprzedaży Evoko, Marcus Bodin (z lewej) i Bogusław Kłodziński, ExertisProAV

Podsumowanie
Kolejna polska część trasy Exertis Pro AV Demo Van Tour za nami. W jej trakcie wypełniona po brzegi najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi ciężarówka, wraz z polskim zespołem dystrybutora, odwiedziła kilkudziesięciu partnerów i kilka największych miast w Polsce. Była to doskonała okazja do branżowych spotkań, ale przede wszystkim do poznania z bliska wszystkich nowości produktowych, co ma szczególne znaczenie, gdy rynek cały czas ewoluuje i ciągle pojawiają się nowe urządzenia i technologie dające jeszcze więcej możliwości.