JBL w swoim portfolio produktowym ma pełną gamę różnego rodzaju instalacyjnych kolumn głośnikowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje pełnopasmowy głośnik sufitowy w formie kasetonu – JBL LCT 81 C/TM. Jego instalacja jest banalnie prosta ze względu na fakt, że wystarczy zastąpić standardowy element sufitu podwieszanego o wymiarach 60 x 60 cm głośnikiem LCT81, i gotowe. Czym jeszcze wyróżnia się nowość od JBL? Przekonajmy się!
Konstruktorzy urządzeń AV przeznaczonych do zastosowań instalacyjnych podczas projektowania muszą brać pod uwagę wiele aspektów. Ważne są nie tylko jak najlepsze parametry techniczne, ale też walory estetyczne, łatwość montażu, funkcjonalność czy stosunek jakości do ceny. Warto pamiętać również o tym, że możliwości montażu bywają skrajnie różne i nie zawsze jest wystarczająca ilość miejsca, aby zmieścić konkretne urządzenie. JBL, projektując LCT 81 C/TM, wziął pod uwagę wszystkie powyższe aspekty i stworzył głośnik sufitowy w formie kasetonu sufitu podwieszanego. Jego instalacja jest błyskawiczna, wystarczy po prostu ułożyć go w stelażu. Aspekt wizualny jest nie do przecenienia, bo w tej formie jest on totalnie niewidoczny. Ponadto producent przewidział również instalację LCT 81 tam, gdzie miejsca między stropem a sufitem podwieszanym jest niewiele, dlatego profil głośnika wynosi jedyne 10,3 cm.
Budowa
JBL LCT 81 C/TM to pasywny głośnik sufitowy w formie standardowego kasetonu sufitowego o rozmiarze 60 x 60cm, głęboki na 10,3 cm. Dostępny jest również w rozmiarze dopasowanym do standardowych kasetonów używanych w Stanach Zjednoczonych o wymiarach 2 x 2 stopy, a model ten nazywa się LCT81 C/T. Bazuje on na przetworniku szerokopasmowym o średnicy 8” wykonanym w technologii dual-cone, z 1-calową cewką. Pasmo przenoszenia tej konstrukcji zawiera się w przedziale 100 Hz-16 kHz ze spadkiem -10 dB. Zapewnia ona propagację dźwięku pod kątem 100° stożkowo. Przystosowana jest do pracy zarówno w systemach wysoko-, jak i niskoimpedancyjnych. Wbudowany transformator ma nastawy 10 W, 5 W oraz 2,5 W w systemach 70 V lub 100 V oraz 1,3 W w systemach 70 V. Nominalna impedancja głośnika wynosi 8 Ω, przy której przyjąć on może zasilanie mocą 40 W, dzięki czemu wytworzyć może maksymalny SPL na poziomie 108 dB. JBL LCT 81 waży jedynie 6,9 kg, dostępny jest w kolorze białym i ma certyfikaty UL1480A and UL2043 niezbędne do używania go w sufitach podwieszanych.
Zastosowanie
Dzięki szerokiej dyspersji JBL LCT 81 C/TM świetnie sprawdzi się w niskich pomieszczeniach, pozwalając zredukować ilość urządzeń potrzebnych do pokrycia dźwiękiem całej przestrzeni. Dodając do tego dużą skuteczność głośnika, odpowiednio wysokie pomieszczenie uda się nagłośnić za pomocą tylko jednej sztuki. Warto zwrócić uwagę, że metalowa obudowa LCT 81 pozbawiona otworów skutecznie ogranicza propagację dźwięku do tyłu, co eliminuje powstawanie rezonansów, a dzięki temu przenikanie dźwięku do sąsiednich pomieszczeń. To wszystko sprawia, że JBL LCT 81 C/TM jest idealnym wyborem do sal konferencyjnych, przestrzeni biznesowych, sklepów, salonów spa i beauty, hotelu czy pomieszczeń konferencyjnych typu teams room/zoom room.
Podsumowanie
Jak przystało na świetnie przemyślany produkt, JBL LCT 81 C/TM jest genialny w swej prostocie, przez co trudno się o nim rozpisywać. Nie potrzeba obszernych opisów instalacji, gdyż jest ona banalnie prosta, szybka i „czysta” – nie wymaga żadnych prac montażowych uwzględniających wiercenie i tym podobne. Świetne parametry akustyczne, jakość i niezawodność, do których przyzwyczaił nas producent, to znak rozpoznawczy JBL. Wszystkie niezbędne do projektowania pliki dostępne są na stronie producenta, który również oferuje swoje narzędzie umożliwiające w prosty i łatwy sposób symulowanie działania instalacji bazującej na produktach JBL. Dodając do tego ogromne portfolio produktów instalacyjnych grupy Harman Professional Solutions, mamy pewność, że od specjalistów firmy ESS Audio otrzymamy kompletny system szyty na miarę, spełniający wymagania nawet najbardziej skomplikowanego projektu.
TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje