Dave Pedigo wraz z szesnastoma ochotnikami utworzył Radę Technologiczną CEDIA – grupę, która omawia wspomniane zagadnienia i stara się przedstawić konkretne prognozy dotyczące tego, jak w najbliższej przyszłości będzie się rozwijała technologia inteligentnego domu. Grupa ta opracowała ostatnio listę „100 prognoz na rok 2020” – dokument zawierający wszystko, od narodzin społecznego robota mieszkalnego do końca ery kabla miedzianego. W tak krótkim tekście nie ma miejsca na wszystkie sto zagadnień (całą listę można znaleźć na stronie cedia.net), ale chcemy podzielić się niektórymi kwestiami, które okazały się szczególnie pasjonujące.

 
Sztuczna inteligencja i uczące się maszyny będą monitorować
i naprawiać twój dom.
Wyobraźmy sobie sztucznie inteligentny system kanalizacyjny. Wyobraź-
my sobie wyciek w instalacji wodociągowej aktywujący czujnik wilgoci, który śledzi uszkodzoną rurę lub łącznik (kolanko) i wydaje dyspozycje małej maszynie wypełnionej wysokowydajnym środkiem uszczelniającym, aby zatkała wyciek i nakazała innej maszynie wytrzeć wodę po awarii.
Mikrofony będą wbudowane w większość powierzchni. 
Jeśli będziesz chciał, aby coś zostało zrobione, wystarczy, że to powiesz. Włącz! Zrób głośniej! Ogrzej kanapę! Wypuść psa na dwór! Jeszcze ciekaw-sze może być połączenie mikrofonów z małymi kamerami…
Rozpoznawanie gestów jako uzupełnienie kontroli za pomocą głosu. 
Alex Capecelatro – dyrektor generalny JStar i członek kolegium technicznego – twierdzi, że możemy posługiwać naprawdę niesamowitą kontrolą za pomocą ge-stów, kiedy jest ona połączona z wydawaniem poleceń za pomocą głosu. Jeśli powie-my „otwórz to” i wskażemy na zasłony lub powiemy „włącz to” i wskażemy na telewizor lub światło, to kamera połączona z głosem sprawi, że będzie to naprawdę naturalne.
Pojawią się panele słoneczne osadzone w szkle, dzięki którym będzie można „zbierać” energię. 
Dlaczego okna mają tkwić bezczynnie, jeśli mogą na przykład ładować telefon?
Alternatywne systemy energetyczne będą wykorzystywać POE (Power over Ethernet) do zasilania oświetlenia. 
Dlaczego twój kabel sieciowy ma zasilać tylko urządzenia związane z rozrywką, a nie na przykład oświetlenie wykonane w technologii LED?
Zawsze włączone, wysokoprzepustowe łącza sprawią, że wszystko będzie wirtualne i/lub zapisywane w „chmurach”. 
„Mamo, tata powiedział, że laptopy miały kiedyś coś, co nazwało się pamięcią. Czy on sobie ze mnie żartuje?”
Elastyczne wykorzystanie połączeń światłowodowych. Światłowód stanie się czymś więcej. 
Mike Maniscalco z Ihiji twierdzi, że jeśli zastanowić się nad zasięgiem, jaki zapewnia-ją gniazda światłowodowe w sieci domowej, to możemy wykorzystać je do naprawdę ciekawych rzeczy. Na przykład podłączać czujniki w celu kontroli wilgotności, ruchu ludzi lub zmiany wzorców postępowania, w zależności od tego, co dzieje się w pokoju.
Podłączone do sieci domowej oprawy znacząco wpłyną na zakres sterowania oświetleniem. 
„Tato, a mama mówi, że kiedyś na ścianie znajdowało się coś, cze-go używało się do włączania światła. Czy ona znowu żartuje?”
Usługi rozpoznawania twarzy i głosu staną się coraz bardziej powszechne.
Tak, drzwi wejściowe do domu rozpoznają twarz twoją i innej osoby. „Kowalski przyjdzie pod twoje drzwi, a ty otrzymasz wiadomość tekstową bez konieczności przechwytywania wideo, co jest dużą wygodą” – zauważa członek kolegium technologicznego, Julie Jacobson.
„Do tej pory mieliśmy wiele kłopotów z urządzeniami rozpoznającymi głos – każdy mógł się zwrócić do urządzenia reagującego na ludzki głos, aby zamówić taksówkę. Wkrótce będziemy żyli w świecie, w którym mama może robić zakupy przez Internet i kupić rzeczy, których nie kupi jej dziecko, ponieważ urządzenie to będzie mogło zidentyfikować głos różnych użytkowników. 

TEKST: Dave Pedigo
TŁUMACZENIE: Marek Heimburger