Gonsin

Efektywny system tłumaczeń symultanicznych to taki, który umożliwia skuteczne i płynne przekazywanie tłumaczenia we wszystkich wymaganych językach. Skuteczność oznacza, że przekaz dociera nawet do bardzo licznej publiczności. Brak zakłóceń oznacza, że praca tłumacza jest zawsze dobrze zrozumiała, nawet w centrum kongresowym o powierzchni tysięcy metrów kwadratowych.

Rozwiązania oferowane przez producenta Gonsin zapewniają wszystkie te funkcje. Portfolio Gonsin jest bardzo szerokie, obejmuje systemy konferencyjne z elektronicznym obiegiem dokumentów Paperless, konferencyjne systemy dyskusyjne, rozwiązania do nagłośnienia rozległych obiektów (tak zwane systemy Public Address) oraz systemy do przeprowadzania głosowań. Gonsin, oferuje także systemy, które znajdą zastosowanie nie tylko w trakcie kongresów czy wielkoskalowych wydarzeń konferencyjnych. W ułatwieniu codziennej pracy pomóc może system automatycznego rozpoznawania mowy (ASR – przydatne choćby przy tworzeniu notatek ze spotkań czy podsumowań zarejestrowanych treści), kamery z automatycznym kadrowaniem (pomocne w czasie spotkań online czy hybrydowych), a także systemy centralnego sterowania i matryce wideo.

W trakcie tegorocznych targów ISE 2024 Gonsin zaprezentował między innymi system tłumaczeń symultanicznych. Rozwiązanie podzielone jest na trzy główne kategorie produktów. Jest to system dystrybucji tłumaczeń do odbiorników personalnych wykorzystujących transmisję radiową, kolejny system, tym razem oparty o transmisję w podczerwieni oraz zestaw pulpitów dla tłumaczy symultanicznych.

Gonsin

Access point Gonsin WAP-30I obsłuży nieograniczoną liczbę odbiorników radiowych systemu tłumaczeń symultanicznych; jego zasięg wynosi od 50 nawet do 500 metrów w linii prostej.

Pierwsza grupa produktów to modele nazwane TC-FSJ04B/08B/12B/16B. Są to urządzenia, które pozwalają na wybór jednego z 16 języków (15 tłumaczonych i tak zwany floor, czyli język, w którym mówi aktualnie prelegent). Liczba kanałów zawiera się w nazwie, jest ich od czterech aż do szesnastu. Za transmisję odpowiada pasmo 2,4 GHz. Znaczące zmniejszenie możliwych zakłóceń uzyskane zostało przez zastosowanie przez Gonsin FS-FHSS (Frequency Selection – Frequency Hopping Spread Spectrum). FHSS, najprościej opisać można jako „skakanie” po częstotliwościach udostępnionych do transmisji a tym samym umożliwienie jednoczesnej pracy wielu systemów w tym samym paśmie i w tym samym czasie. A ponieważ FHSS zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia transmisją, do dyspozycji systemu zawsze dostępna jest najwyższa możliwa jakość przesyłanego dźwięku. Gonsin określa ją jako porównywalną z jakością audio z płyty CD. Odbiorniki tej serii mają wyświetlacz OLED, na którym prezentowany jest nie tylko numer aktualnie odbieranego kanału, ale też stan naładowania baterii – TC-FSJ zasilane są za pośrednictwem dwóch baterii typu AA. Odbiorniki pozwalają na swobodne przemieszczanie się, o ile pozostaje się w zasięgu nadajników WAP-30I. Są to bezprzewodowe access pointy, które można łączyć kaskadowo. Służy do tego dedykowany, sześciopinowy kabel łączący WAP-30I z serwerem. Tym samym połączeniem doprowadzane jest z serwera zasilanie. Zasięg pojedynczego access pointa w optymalnych warunkach może wynieść nawet 500 metrów w linii prostej. Połączenie kilku urządzeń w sieć powoduje, że zasięg rośnie znacząco. WAP-30I przystosowany jest do montażu ściennego, sufitowego oraz na szafie sprzętowej typu RACK.

Gonsin

Odbiorniki TC-FSJ04B/08B/12B/16B to najbardziej zaawansowane odbiorniki systemu tłumaczeń symultanicznych od Gonsin. Wspierają nawet 16 kanałów tłumaczeń, mają wyświetlacz OLED i zasilane 2 bateriami AA potrafią pracować nawet przez 16 godzin.

Wspomniany wcześniej serwer systemu transmisji tłumaczeń symultanicznych nosi nazwę GONSIN30000I. Urządzenie mieści się w szafie rack, zajmując w niej wysokość 1U. Serwer wykorzystuje technologię wysokowydajnej kompresji audio, pozwalająca na lepsze wykorzystanie pasma bezprzewodowego połączenia z odbiornikami. Jeżeli w tym samym budynku wykorzystywanych jest więcej niż jeden system z transmisją radiową w tym samym paśmie, zaawansowane kodowanie audio pomaga w unikaniu zakłóceń od tych systemów. Serwer ma także funkcję wyłączania odbiorników czy terminali konferencyjnych, gdy nie są one używane. To także poprawia jakość transmisji i szerokość dostępnego pasma dla pozostałych, wciąż używanych odbiorników, a jednocześnie minimalizuje zużycie baterii. Serwer nieustannie wykrywa automatycznie najlepsze dostępne kanały w paśmie 2,4 GHz, przełączanie się na najmniej wykorzystywane częstotliwości także wspiera eliminacje potencjalnych zakłóceń. Serwer GONSIN30000I potrafi także obsłużyć system dyskusyjny. We współpracy z terminalem DCS-3021 obsłuży nawet 8 kamer z automatycznym kadrowaniem na mówiących, umożliwi prace nawet czterech mikrofonów jednocześnie (jeden przewodniczącego i trzech delegatów) oraz pozwoli na pracę w trybie automatycznym lub FIFO. Oczywiście dźwięk z serwera GONSIN30000I wyprowadzić można poza system tłumaczeń symultanicznych, choćby w celu przesłania go w ramach połączenia audiokonferencyjnego, jako dźwięk towarzyszący streamingowi z konferencji czy w celu rejestracji. Służy do tego wyjście symetryczne na złączu XLR oraz dwa niesymetryczne na gniazdach RCA.

Gonsin

System tłumaczeń symultanicznych Gonsin to bardzo elastyczne, kompatybilne z wieloma już obecnymi na rynku systemami, rozwiązanie nawet do najbardziej wymagających zastosowań konferencyjnych. Pulpit tłumacza Gonsin IC-2032N jest najbardziej zaawansowanym pulpitem w ofercie Gonsin. 7-calowy wyświetlacz pomaga w szybkiej konfiguracji przed wydarzeniem oraz w łatwej orientacji w stanie urządzenia w czasie pracy tłumacza.

Choć sercem systemu tłumaczeń symultanicznych jest serwer Gonsin30000I to najważniejszym urządzeniem jest pulpit tłumacza. Gonsin IC-2032N jest zgodny z wymogami międzynarodowego standardu IEC60914. Połączenie z terminalem konferencyjnym, kolejnymi pulpitami i pozostałymi elementami systemu realizowane jest klasycznym okablowaniem sieciowym. Znakomicie upraszcza to instalację skracając czas niezbędny do uruchomienia nawet największych systemów w trakcie jednorazowych wydarzeń. Pulpity można łączyć na różne sposoby – od najprostszego połączenia kaskadowego, przez topologię gwiazdy aż do schematu mieszanego. Awaria pojedynczego pulpitu nie wyłącza z użytku pulpitów znajdujących się w łańcuchu za nim. Stworzenie odpowiedniej topologii wyeliminuje także awarie systemu spowodowane uszkodzeniem jednego połączenia kablowego między pulpitami. Pulpity Gonsin IC-2032N obsługują nawet 32 języki (w tym wspomniany wcześniej floor), a wbudowany zaawansowany procesor DSP pomaga wyeliminować zbędne składowe docierającego dźwięku takie jak hałas z sali. Poprawia to zrozumiałość przekazu, a więc i komfort pracy tłumacza. Centralną część pulpitu wykorzystano na 7-calowy wyświetlacz dający łatwy dostęp do wszystkich istotnych funkcji sterujących czy wyświetlania informacji o kanałach wejściowych i wyjściowych. Pulpit jest podwójny, ma dwa gniazda słuchawkowe oraz dwa złącza dla zewnętrznych mikrofonów. Pozwala to na płynną zmianę aktywnych tłumaczy tak, by nawet najdłuższe spotkania stale wspierane były tłumaczeniem o najwyższej zrozumiałości.

Gonsin

Paperless DCS-2071D to terminal all-in-one. Główny ekran o przekątnej 15,6 cala wyświetli prawie każdą treść, dając jednocześnie możliwość interakcji dzięki dotykowej 10-punktowej nakładce. Drugi wyświetlacz pozwala na prezentację nazwiska uczestnika, nazwy firmy czy logo organizacji.

System tłumaczeń symultanicznych Gonsin jest bardzo elastycznym ekosystemem. W jego ramach możliwe jest zbudowanie zarówno prostego systemu tłumaczeń, jak i niezwykle rozległego i rozbudowanego rozwiązania zdolnego do obsługi nawet kilkusetosobowego wydarzenia. Transmisja oparta o FS-FHSS uodparnia całość na potencjalne zakłócenia i pozwala na pracę wielu systemów jednocześnie. Nieograniczona ilość odbiorników oraz ogromny zasięg access pointów daje ogromną wygodę użytkownikowi.

Gonsin ma w ofercie także terminal all-in-one DCS-2061/DCS-2061D. Opracowany dla spotkań terminal Paperless ma wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala, z 10-punktowym dotykiem. Urządzenie pracuje pod systemem Android i ma do dyspozycji 8 GB przestrzeni na dokumenty i inne pliki przydatne w trakcie konferencji. Podobnie jak pulpity, tłumaczy również terminal all-in-one i łączy się z systemem za pomocą kabla sieciowego. Na pokładzie jest gniazdo mikrofonu z gęsią szyją, dodatkowy port dla mikrofonu zewnętrznego, a także głośnik i złącze dla słuchawek. Model z „D” w nazwie pozwala na dodanie drugiego wyświetlacza z tyłu terminala. Ten wyświetlacz o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli pozwala na prezentację nazwiska uczestnika, nazwę lub logo organizacji, którą reprezentuje, wraz z synchronizacją z treścią na wyświetlaczu przednim. Natomiast system dyskusyjny Paperless świetnie wpisuje się w coraz bardziej istotny trend ESG.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”