8 sierpnia 2022 odbyła się oficjalna premiera najnowszego rozwiązania IdeaHub S2 z serii Huawei Inteligent Collaboration, zaprojektowanego z myślą o inteligentnej komunikacji oraz współpracy. Producent skoncentrował się na tym, by zautomatyzować jak najwięcej zadań, jednocześnie odciążając użytkowników. Celem inżynierów było także zapewnienie wygodnej współpracy, zarówno na odległość, jak i stacjonarnie.
Huawei IdeaHub S2 wpisuje się w koncepcję całkowicie cyfrowego biura, w którym pracownik jest w stanie wykonać każde zadanie za pomocą smartfonu czy laptopa.
Najnowszy model rozwiązania jest pierwszym produktem wyposażonym w nowy system operacyjny – HarmonyOS oraz nową platformę sprzętową. Producent deklaruje, że w ten sposób znacząco zwiększył wydajność IdeaHub – aż 2,5-krotnie. Ma to znaczenie, w szczególności gdy IdeaHub S2 ma nie tylko rejestrować obraz w najwyższej jakości, lecz także przesyłać go do uczestników na odległość. Urządzenie wyposażone jest także w profesjonalną kamerę wideokonferencyjną, oferującą rozdzielczość 4K/30 Hz i kąt widzenia 80 stopni. Kamera automatycznie kadruje obraz na osobie mówiącej, a maksymalny zasięg funkcji auto framing to 12 metrów. Wykorzystuje także profesjonalną technologię dynamicznego obrazowania 4K. Obiektyw odporny jest na wysoką temperaturę i zapewnia spójny, wyraźny obraz podczas długich spotkań. Konstrukcja, która umożliwia rozprowadzanie ciepła, przeszła 3000-godzinny test wysokiej temperatury, aby zapewnić stałą rozdzielczość nawet podczas wielogodzinnych rozmów.
IdeaHub S2 oferuje również wysoką jakość dźwięku. Zastosowane mechanizmy sztucznej inteligencji umożliwiły zwiększenie zasięgu mikrofonów do aż 12 metrów. Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowane w urządzenie usuwanie pogłosu oparte na algorytmie DNN (Deep Neural Network – algorytm głębokiego uczenia oparty na sztucznej inteligencji). Dzięki tej funkcji tłumiony jest pogłos powstający w trudnym akustycznie pomieszczeniu, na przykład zbudowanym ze szklanych ścian i posiadającym kamienną posadzkę. DNN poprawia zrozumiałość mowy nawet wtedy, gdy jednocześnie głos zabierze kilka osób. Sztuczna inteligencja w IdeaHub S2 odpowiada również za redukcję szumów z otoczenia i potrafi stłumić ponad 200 różnych typów hałasów.
IdeaHub S2 może poszczycić się nie tylko profesjonalnym dźwiękiem, ale też bardzo wysokiej jakości wyświetlaczem. Huawei wyposażył monitor 4K w sprzętową funkcję redukcji niebieskiego światła oraz migotania – „Optical Anti-Blue light and flicker reduction”, zapewniając tym samym ochronę wzroku użytkowników, jak i komfort pracy. Funkcja ta została potwierdzona certyfikatem przez niemiecką, niezależną instytucję TÜV Rheinland.
Bezprzewodowe połączenie z IdeaHub S2 nie wymaga dodatkowej konfiguracji dzięki Wi-Fi 6 oraz funkcji WiFi Direct. Wystarczy włączyć Wi-Fi w smartfonie lub na komputerze, aby zsynchronizować urządzenia ze sobą, bez konieczności podłączania się do tej samej sieci LAN. Ułatwia to podpięcie urządzenia mobilnego, którym dysponuje użytkownik, do monitora, bez względu na ustawienia sieci LAN. Bezprzewodowe udostępnianie treści na IdeaHub S2 jest niezwykle intuicyjne. Wymaga aplikacji zainstalowanej na smartfonie czy laptopie, lecz w zamian eliminuje konieczność dołączania do właściwej sieci Wi-Fi czy wpisywania adresu IP w przeglądarce urządzenia mobilnego. Wystarczy wpisać pierwszą literę kodu prezentowanego na ekranie, a aplikacja podpowie resztę i umożliwi połączenie się z monitorem, aby błyskawiczne wyświetlić treści, nawet w 4K (dla laptopa z systemem operacyjnym Windows 10). Wraz z IdeaHub S2 pojawiła się również nowa generacja IdeaShare Key 2.0, który zostanie wyposażony w port USB-C i będzie urządzeniem plug-and-play. Wystarczy wpiąć urządzenie do komputera z systemem Windows lub MAC, by jednym kliknięciem udostępnić treść na IdeaHub S2, bez konieczności instalowania jakiejkolwiek aplikacji.
Wykorzystanie IdeaHub S2 do przeprowadzenia wideospotkania w duchu BYOM (Bring Your Own Meeting) to kolejna nowość i zarazem wygoda dla użytkownika. Wystarczy podłączyć do monitora, swój laptop – zarówno bezprzewodowo, jak i za pomocą USB-C, by mógł on korzystać z kamery, mikrofonów i głośników wbudowanych w monitor.
Zupełnie nową funkcją jest też współdzielenie powierzchni wyświetlacza przez dwie aplikacje w tym samym czasie (Multi-window). Na przykład, po lewej stronie prezentowana jest strona internetowa czy dokument PDF, gdy po prawej stronie uczestnicy zapisują swoje pomysły na białej tablicy. W trakcie wyświetlania dwóch aplikacji na monitorze, szerokość ekranu dostępną dla białej tablicy czy innej aplikacji, można dostosować poprzez przesunięcie krawędzi pomiędzy aplikacjami w pożądaną stronę. Latencja dotyku w nowym IdeaHub S2 to zaledwie 16 milisekund, co zapewnia niezwykłą łatwość i precyzję pisania.
IdeaHub S2 ma także App Multiplier – funkcję umożliwiającą otwarcie tej samej aplikacji w dwóch różnych oknach na jednym dużym ekranie, co poprawia percepcję wizualną i wrażenia użytkownika, np. w aplikacji pocztowej – po lewej stronie będziemy widzieli listę wszystkich wiadomości, po drugiej treść jednej wybranej wiadomości. W tym trybie obie strony aplikacji zajmują połowę ekranu, umożliwiając szybkie porównanie treści czy udostępniając więcej informacji na jednym ekranie.
Domyślnie na ekranie głównym urządzenia dostępne są trzy najczęściej wykorzystywane aplikacje, dzięki którym można przywołać białą tablicę lub wyświetlić treść z urządzenia użytkownika. Funkcja białej tablicy pozwala na jednoczesne nanoszenie treści przez dwóch użytkowników. Nowy IdeaHub S2 został wzbogacony o pełną paletę kolorów (16 mln), dzięki czemu mamy nieograniczone możliwości wyboru dowolnego koloru z palety RGB.
Podsumowanie
Huawei IdeaHub S2 sprawdzi się w większych pomieszczeniach, w których odbywają się burze mózgów lub przeprowadzane są szkolenia. Profesjonalna kamera oferująca 2x cyfrowy zoom i 80 stopniowy kąt widzenia wyraźnie przekaże obraz w rozdzielczości 4K, pozwalając na stworzenie komfortowej przestrzeni do spotkań. IdeaHub S2 będzie też świetnym narzędziem wspomagającym współpracę zespołową, prowadzenie narad, spotkań zarządu czy zespołów projektowych.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”