Unilumin

W samo południe 11 września 2018 roku otwarty został pierwszy w Polsce showroom Unilumin. Jest to jak dotąd jedyny taki salon stworzony przez firmę Vidis SA, napakowany najnowszymi rozwiązaniami. To dostępna na życzenie przestrzeń do spotkań biznesowych, przeznaczona do przedstawienia najciekawszych, najnowszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań audiowizualnych z portfolio Vidis SA. Mamy więc na wrocławskich Partynicach miejsce, gdzie w przyjaznej atmosferze możemy porozmawiać z naszym klientem o jego potrzebach, a korzystając z wiedzy i umiejętności ekspertów Vidis SA, zaproponujemy klientowi optymalne rozwiązania.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]M[/fusion_dropcap]arka Unilumin jest jednym z „wielkiej trójki” producentów LED, jest też największym dostawcą tych rozwiązań w Europie. Firma ma ogromne doświadczenie, a jej dział R&D ma na swoim koncie dwieście sześćdziesiąt zarejestrowanych patentów związanych z technologią LED. O najwyższej jakość świadczą posiadane przez firmy certyfikaty, w tym CE, ISO 9001 oraz ISO 14001. W showroomie, oprócz LED-ów od Unilumin, możemy zobaczyć monitory LG, kreatywnie wykorzystane panele e-ink Joan, projektory ViewSonic czy system bezprzewodowej transmisji wideo Vivitek Novo Pro. Ściany LED zostały zawieszone na konstrukcjach opracowanych przez firmę B-Tech, a treść do zarządzających wyświetlaczami LED kontrolerów graficznych Unilumin SD600E podawana jest z odtwarzaczy Eveo lub Novo DS.

Producent konstrukcji nośnych użytych w Showroom – firma B-Tech – w ubiegłym roku zdobyła nagrodę Manufacturer of the Year, przyznaną na ceremonii AV Awards w 2017 roku, organizowanej już od dwudziestu lat przez „AV Magazine”. Nie dziwi więc, że rozwiązania tej właśnie firmy zostały wybrane jako konstrukcje nośne dla modułów diodowych Unilumin. Naturalnie B-Tech też znajduje się w portfolio produktowym Vidis SA, więc możemy liczyć na pomoc w doborze optymalnego uchwytu – mobilnego czy mocowanego wraz z LED-em na stałe.
„Silna reprezentacja ekspertów Vidis SA, firmy odpowiedzialnej za stworzenie tego miejsca, dbała, by żadne pytanie gości nie pozostało bez odpowiedzi. Adam Kaczmarek omawiał każde zainstalowane rozwiązane, a Przemysław Kwieciński podpowiadał ceny niektórych rozwiązań, zachęcając jednocześnie do rejestrowania projektów bezpośrednio w Vidis SA.”

Do showroomu drogę wskazują nam „elektroniczne roll-upy” Unilumin UTV-P, czyli wyświetlacze diodowe zamknięte w jednej, zwartej formie i wyposażonej we wszystko co najważniejsze. Od frontu diody zabezpieczone są szybą, więc bez obaw możemy użyć ich na stoiskach targowych, korytarzach czy innych przestrzeniach, w których mamy duże natężenie ruchu pieszego. Urządzenie jest wyposażone w Wi-Fi oraz złącze USB, dzięki czemu możliwe jest zdalne lub lokalne aktualizowanie treści w pa-mięci wbudowanego odtwarzacza. Piksel w rozmiarze 2,5 mm oferuje rozdzielczość 224 × 756 pikseli. UTV-P dostarczany jest w formie gotowej do pracy, już w pełni złożonej. Wyświetlacz ma wymiary 199 × 672 × 3,5 cm, przystosowany jest do pracy 24/7 i oferuje jasność na poziomie 1200 cd/m2.
Unilumin nie był jedyną firmą oświetlającą nam drogę do showroomu. W korytarzu rolę przewodnika pełniły monitory Ultra Stretch LG BH5C, czyli 86 cali w proporcjach 58 : 9, o rozdzielczości 3840 × 600 pikseli i jasności 500 cd/m2. Jest to niestandardowy monitor, który może zawisnąć nad barem (w roli atrakcyjnego menu boarda) czy jako wayfinder w biurowcu, na lotnisku czy w galerii handlowej. Monitor pozwala wyświetlać cztery różne treści lub jeden duży obraz na całej dostępnej powierzchni.
Podążając za strzałkami wyświetlanymi w korytarzach, docieramy do przestrzeni wystawowej. Pokazano w niej wszystkie wersje serii Unilumin USLIM, od pikseli w rozmiarze 4,8 aż do 2,6 mm. Wszystkie modele łączy wysoki kontrast – 3000 : 1, cicha, praca bez wentylatorów, serwis od frontu oraz standardowy rozmiar paneli: 50 × 100 cm.
Model USLIM 2.6 o jasności 1000 cd/m2 oferuje rozdzielczość 192 × 384 pikseli dla pojedynczego panelu. Przeznaczony do pracy wewnątrz pomieszczeń świetnie, sprawdzi się jako nośnik treści reklamowych czy informacyjnych – nie tylko w centrach handlowych, lecz także w biurach czy bankach.
Unilumin3
Kolejny w szeregu model USLIM 3.9 (pixel pitch 3,9 mm) oferuje już znacznie wyższą jasność – nawet do 5500 cd/m2. Ściana zbudowana z tych paneli (każdy o rozdzielczości 128 × 256 pikseli) może zaświecić w oknie wystawowym galerii handlowych, nawet tam gdzie mamy duże nasłonecznienie.
Trzeci model o rozmiarze piksela 4,8 mm – USLIM 4.8 to rozwiązanie dedykowanie do zastosowań outdorowych. Oprócz jasności 5500cd/m2 mamy ochronę IP65 (a więc pełną pogodoodporność), możemy więc wyświetlacz zbudowany z paneli USLIM 4.8 zainstalować na elewacji budynków lub dachu. Rozdzielczość pojedynczego modułu to 104 × 208 pikseli.
Czas na coś wyjątkowego – nowość, która jeszcze nie trafiła do cenników, czyli UPANEL 1.2. Jak łatwo się domyślić, jest to panel posiadający najmniejszy jak dotąd pixel pitch w ofercie Unilumin – 1,2 mm (a więc ponad dwukrotnie mniej niż najmniejszy USLIM). Moduł o rozdzielczości 480 × 270 pikseli przystosowany jest do tworzenia ścian w proporcjach 16 : 9. Jasność UPANEL 1.2 to 800 cd/m2, a kontrast sięga 3000 : 1.
W grupie wyjątkowych wyświetlaczy znajdziemy LG 55EJ5D Wallpaper, czyli wywierający ogromne wrażenie monitor o grubości 3,65 mm! Wraz z monitorem oferowany jest uchwyt, dzięki któremu na ścianie wieszamy praktycznie tylko matrycę, resztę elektroniki (w tym złącza wejściowe – HDMI, DP, RJ-45, IR oraz USB 3.0 i RS232) umieszczamy pod monitorem (i łączymy wszystko w całość płaskim, łatwym do ukrycia kablem). Matryca OLED zastosowana w tym monitorze ma rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli i jasność 400 cd/m2.
Ostatnim ciekawym rozwiązaniem są panele e-ink Joan. Zwykle wykorzystywane są one jako nietypowe wyświetlacze systemu rezerwacji sal. Nie wymagają do pracy żadnych kabli, a treść aktualizują przez sieć Wi-Fi. W showroomie Uniluminu pełnią one rolę informacyjną, przedstawiając szczegóły techniczne każdego prezentowanego rozwiązania.
Podsumowując – zachęcam każdego do wizyty w opisywanym showroomie przy Zwycięskiej 20a we Wrocławiu. Miejsce to już można określić jako one-stop shop dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o technologii wyświetlania treści na LED-ach. Z pewnością będzie ono rozbudowywane o kolejne rozwiązania audiowizualne (właśnie rozwiązania a nie pojedyncze produkty), dzięki czemu możemy zobaczyć, jak poszczególne elementy systemu mogą współpracować ze sobą oraz jak je połączyć, by uzyskać zamierzony efekt. Klienci coraz częściej wręcz wymagają, aby pokazać im funkcjonujący produkt, nim złożą zamówienie – we współpracy z Vidis SA mamy taką możliwość.

TEKST: Andrzej Pawluś