Wideobar, jak określa się połączenie kamery, głośników i mikrofonów w jednej obudowie, intensywnie kolonizuje kolejne pomieszczenia w biurach praktycznie każdej firmy. Duże przestrzenie dzielone są na coraz mniejsze. W każdej czasem, zwłaszcza na początku spotkania online, usłyszeć można wideokonferencyjne hity: „czy mnie słychać?”, „nie widzimy Cię” oraz „czy możesz powtórzyć?”. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenie, które obecnie umożliwia wszelką biznesową działalność, oferowało jakość dźwięku i obrazu w wersji premium. Czternastego stycznia miała miejsce premiera wideobarów Logitech Rally Bar i Rally Bar Mini, które, według producenta, mają tę jakość premium w standardzie i idealnie sprawdzą się w małych i średnich salach konferencyjnych. Niniejszy artykuł ma za zadanie sprawdzić, czy tak jest w istocie.
Komunikacja z urządzeniem to pierwszy element, który odróżnia Rally Bar i Rally Bar Mini od konkurencji. Producent wyposażył oba urządzenia w trzy porty USB 3.0 typu A oraz jeden USB-C, można je więc podłączyć do dowolnego komputera. Urządzenia mają też interfejs Ethernet oraz Wi-Fi, a sterowanie urządzeniami odbywa się poprzez łączność Bluetooth. Oba urządzenia dysponują dwoma wyjściami HDMI, każde zdolne do wysłania treści o rozdzielczości nawet w 4K. Jest też wejście HDMI, również zdolne do przekazania dalej obrazu w 4K. Zarówno Rally Bar, jak i Rally Bar Mini można doposażyć w zewnętrzne mikrofony, podłączając je do specjalnego wejścia. Liczba przyłączy, jak na tak niewielkie urządzenia, jest bardzo duża. Logitech zadbał jednak by mimo to pod osłoną zakrywającą panel przyłączeniowy panował porządek. Odpowiada za to organizer kablowy ułatwiający doprowadzenie właściwego przewodu do odpowiedniego portu.
Większy brat – Logitech Rally Bar ma wbudowane dwa duże głośniki pełnopasmowe.
Kamera w obu urządzeniach potrafi podążać za użytkownikiem. Producent wyposażył swoje wideobary nie tylko w kamery przechwytujące obraz w rozdzielczości 4K, lecz także dodał drugą kamerę-wizjer, która nieustannie obserwuje całe pomieszczenie, zliczając, ilu uczestników spotkania jest obecnych i analizując, na którego z nich należy skierować kamerę. Warto wspomnieć, że producent zadbał o to, aby wibracje z otoczenia, czy głośników nie przenosiły się na kamerę, która przecież sama porusza się w dość znacznym jak na tak niewielkie urządzenie zakresie. Dla Rally Bar kąt widzenia kamery to 52,2 stopni w pionie i 82,1 w poziomie. Kąty widzenia kamery Rally Bar Mini są jeszcze większe i wynoszą 113 stopni w poziomie oraz 80,7 w pionie. Kamery mają pełną funkcjonalność PTZ i możliwość pochylenia o 15 stopni w górę i w dół oraz obrotu na boki o 25 stopni. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku Rally Bar Mini, która przeznaczona jest do najmniejszych pomieszczeń typu huddle room, w których użytkownicy mogą siedzieć naprawdę blisko obiektywu. Dla takich instalacji Rally Bar Mini oferuje pokrycie w poziomie wynoszące 163 stopnie. Rally Bar dysponuje zoomem optycznym 5x oraz cyfrowym 3x (a więc łącznie można przybliżyć obraz 15 razy), natomiast Rally Bar Mini oferuje cyfrowy zoom 4x. Rozwiązania sprzętowe wspiera również software. Wbudowana technologia Right-Light daje naturalne odcienie skóry dla każdego użytkownika, a RightSight odpowiada za wykrywanie postaci do automatycznego kadrowania.
Kamera PTZ w Rally Bar potrafi śledzić użytkownika, właściwe kadrowanie zapewnia dodatkowy viewfinder.
Pod maskownicą urządzenia znajduje się sześć mikrofonów z aktywnym, wspomaganym przez AI, kształtowaniem wiązki. Wraz z eliminacją echa akustycznego AEC oraz dźwiękową detekcją aktywności VAD mikrofony zbierają dźwięk z odległości 4,5 metrów i przekazują go w bardzo wysokiej jakości. Wbudowana sztuczna inteligencja RightSound jest w stanie odróżnić ludzką mowę od wszelkiego rodzaju zakłóceń czy szumów, a tym samym wyeliminować wszystkie niepożądane dźwięki.
Głośniki, jakimi dysponują urządzenia, także robią wrażenie. W obudowie Rally Bar Mini zmieścił się jeden głośnik niskotonowy 2,7-calowy i dwa średniotonowe o średnicy 1,5 cala. Z kolei do nieco większego Rally Bar dopasowano dwa głośniki niskotonowe 2,7 cala. W efekcie jakość audio jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
Rally Bar Mini to szeroki kąt widzenia w poziomie, nawet 163 stopnie po uwzględnieniu zakresu ruchu kamery.
Mamy więc urządzenia, które potrafią kadrować się na uczestniku spotkania, zliczać uczestników i raportować wykorzystanie sali do systemu Logitech Sync odpowiedzialnego za zarządzanie nimi w salach. Tu ujawnia się najważniejszy powód łączenia wideobara z siecią, lecz jeszcze większą korzyścią obecności Rally Bar Mini w sieci jest możliwość użycia go jako samodzielnego urządzenia zdolnego do obsługi aplikacji wideokonferencyjnych Zoom czy Microsoft Teams – bez podłączonego komputera! Naturalnie tryb pracy plug-and-play też jest możliwy i wówczas wideobar pracuje jako akcesorium dla laptopa. Nieco upraszczając opis, Rally Bar Mini i Rally Bar to przeskalowany do mniejszych sal system zwykle instalowany w salach zarządu.
A jeśli potrzebne jest jeszcze więcej, to do dowolnej wielkości sali konferencyjnej można dodać Logitech RoomMate. Jest to w skrócie komputer, którego głównym zadaniem jest współpraca wideo. Potrafi obsłużyć sale o pojemności nawet 46 osób. System jest kompatybilny z kamerami Logitech, ale też potrafi współpracować z Logitech Tap oraz ułatwia zarządzanie całą flotą rozwiązań Logitech z pulpitu nawigacyjnego. Od użytkownika zależy, czy wykorzysta Zoom Dashboard, Microsoft Teams Admin Center, czy Logitech Sync. RoomMate obsługuje dwa wyświetlacze jednocześnie, ma wejście wideo na złączu HDMI i naturalnie dysponuje trzema portami USB. W pomieszczeniach wyposażonych już w system audio z interfejsem USB wystarczy dodać RoomMate i kompatybilną kamerę – na przykład Rally, by stworzyć wysokiej jakości rozwiązanie do wideokonferencji w wersji HD. Warto nadmienić również, że obudowa urządzeń została zaprojektowana tak, aby możliwie łatwo zainstalować RoomMate za monitorem, czy pod stołem.
Logitech RoomMate to urządzenie, które pomoże błyskawicznie przekształcić dowolne pomieszczenie w salę do wideokonferencji. Z jego pomocą nawet 46-osobowe pomieszczenia stać się mogą salą w pełni online.
Podsumowując premierę urządzeń Logitech – Rally, Rally Mini i RoomMate, powiedzieć można, że rok 2021 zaczął się naprawdę dobrze w tym segmencie rynku. Projektant systemów AV dobierając nowoczesne rozwiązania od Logitech, będzie miał pewność, że zapewni klientowi najlepszą dostępną jakość audio i wideokonferencji. Architekt wnętrz z kolei w pełni wykorzysta duże możliwości, jakie dają wideobary w kwestii ich montażu, nie wspominając o tym, że urządzenia również świetnie wyglądają, co jest szczególnie ważne i stawiane zawsze na pierwszym miejscu przez ludzi zajmujących się wyglądem wnętrz.
Obudowa Logitech RoomMate została zaprojektowana tak, aby dało się ją zmieścić za monitorem.
Logitech daje możliwość ustawienia swoich urządzeń na szafce, powieszenia do ściany czy bezpośrednio pod lub nad monitorem. Wreszcie administrator IT będzie mieć wszystkie informacje na temat pracy wideobarów dostępne w jednym miejscu, z którego może też nimi zarządzać. Logitech Rally Bar Mini i Rally Bar to będą prawdziwe hity nadchodzącego roku, które pozwolą wyeliminować wszystkie problemy związane z konferencjami wideo, przytoczone na początku artykułu.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje