Praca hybrydowa w znacznej części polega na komunikacji – przede wszystkim na odległość. O ile w przypadku połączenia o nieco słabszej jakości można kontynuować wspólną pracę bez podglądu wideo, tak niewyraźny dźwięk w zasadzie wyklucza jakiekolwiek porozumienie. Oswojenie pracy z partnerami widzianymi tylko „w okienku” zmieniło podejście użytkowników do środowiska pracy – błyskawicznie organizowane i często krótkie spotkania stanowią dużą część służbowej codzienności. Ich efektywność jest tym większa, im więcej wspólnych uzgodnień zostanie ustalona.
Sennheiser dołączył do swojej oferty nowy inteligentny głośnik przeznaczony do sal średniej wielkości. To pierwsze urządzenie, które ten producent określa mianem inteligentnego. W niewielkiej, okrągłej obudowie oprócz głośnika zmieściły się też mikrofony. Jest ich łącznie siedem i tworzą matrycę, której promień zasięgu wynosi 3,5 metra. Z powodzeniem wystarczy to by objąć nawet dziesięć osób siedzących wygodnie przy stole w średniej wielkości sali konferencyjnej. Sennheiser zaprojektował ten głośnik tak, by uczestnicy spotkania skupili się na trwającej dyskusji, zamiast na obsłudze sprzętu audiowizualnego. Pierwszy przejaw takiego podejścia daje się zauważyć już w trakcie instalacji. Zaraz po wyjęciu głośnika z pudełka i dołączeniu go do konsoli Teams Rooms urządzenie jest gotowe do pracy. Nie ma potrzeby konfiguracji parametrów audio czy angażowania dodatkowych, zewnętrznych urządzeń by rozpocząć spotkanie.
Podobnie jest już w czasie samego spotkania. Sennheiser podaje, że głośnik wyposażony jest w funkcję transkrypcji, która w czasie rzeczywistym potrafi zapisać wszystko, co zostało powiedziane, i na dodatek przypisać poszczególne wypowiedzi nawet dziesięciu wypowiadającym je osobom. Dzięki temu wszyscy mogą swobodnie uczestniczyć w spotkaniu, zamiast skupiać się na tworzeniu jak najdokładniejszych notatek. Transkrypcja pozwala na późniejsze szybkie odszukanie istotnej informacji – na przykład, gdy ktoś wspomina nazwę omawianego produktu czy temat projektu, a nawet imię jednego z uczestników. Nie ma więc już konieczności mozolnego odsłuchiwania czy oglądania zapisu spotkania by mozolnie wyłuskiwać najważniejsze kwestie – wszystko w sposób maszynowo inteligentny podane jest na tacy.
Transkrypcja spotkania opiera się na wbudowanej w mikrofon funkcji asystenta głosowego Microsoft Cortana. Na ten moment obsługuje tylko język angielski, ale w przyszłości baza językowa będzie się powiększać. Rozpoznawanie głosu i przypisywanie wypowiedzi w transkrypcji do konkretnych osób jest możliwe tylko po wcześniejszym zarejestrowaniu „próbki głosu” – czyli skonfigurowaniu swojego profilu głosowego w aplikacji Microsoft Teams. Wszystkie dane są szyfrowane, a próbki nie są przechowywane na serwerach. Głośnik Sennheiser TeamConnect Intelligent Speaker ma certyfikat MS Teams Rooms i może pracować z dowolnym systemem MTR. A jeżeli w organizacji wykorzystywana jest Cortana, to głośnik TeamConnect Inteligent Speaker (w skrócie TCISP ) rozumie polecenia głosowe i wykonuje je natychmiast. W ten sposób obecne w sali osoby mogą dołączyć do spotkania zupełnie bezdotykowo. Sennheiser TCISP to urządzenie w standardzie premium. Oprócz oczywistych funkcji jak przechwytywanie i odtwarzanie głosu oferuje to „coś więcej”.
Aktualnie nie jest jednak wymagana żadna specjalna licencja, urządzenie można podpiąć do dowolnego urządzenia MTR. Producent zapewnia jednocześnie, że możliwości tego niewielkiego urządzenia będą ciągle rozwijane, co wpisuje się idealnie w politykę Microsoft, który również nieustannie rozbudowuje swoje flagowe rozwiązanie UC. W dniu premiery Sennheiser TCISP, jak już wspomniano, oferował obsługę języka angielskiego, z każdym miesiącem dodawane są kolejne języki. Zachowanie urządzenia regulowane jest przez dział IT za pomocą polityk bezpieczeństwa. Ma to ogromne znaczenie, Sennheiser TCISP może przecież czasem usłyszeć informacje, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Łatwa obsługa
Na głośniku znajduje się jedynie przycisk służący do wyciszenia mikrofonów. Wystarczy go dotknąć, by mikrofony „przestały słuchać”, a pierścień świetlny zmienił kolor na czerwony. Stan TCISP komunikowany jest użytkownikowi właśnie za pomocą wielobarwnego podświetlenia LED w kształcie pierścienia zlokalizowanego na górnej powierzchni. Do regulacji głośności służy panel dotykowy systemu Teams Rooms. Sennheiser wraz z głośnikiem dostarcza moduł zasilający. Ten moduł podłączony jest pomiędzy głośnikiem a konsolą systemu Microsoft Teams Rooms kablami USB o długości trzech metrów. Na koniec warto dodać, że Sennheiser TCISP może być podłączony bezpośrednio do laptopa, jednak wówczas nie są dostępne inteligentne funkcje przeznaczone dla systemów MTR.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje