Jabra evolve 75

Wielu z nas wróciło już do biura. Do niedawna pracowaliśmy w domu i przyzwyczailiśmy się do ciszy wokół. Ja muszę przyznać, że nie zawsze zwracałem uwagę na dźwięki otoczenia, i nierzadko dołączałem do spotkań online, nie korzystając z zestawu słuchawkowego. Mogłem sobie na to pozwolić, ponieważ w domowym biurze byłem sam. Przyciszone radio internetowe raczej nie przeszkadzało w spotkaniach „na teamsach”. A że przyzwyczajenie jest drugą naturą, w biurze początkowo moja praca wyglądała niezwykle podobnie.

Tymczasem, mimo powrotu do biura, wciąż uczestniczę w spotkaniach online czy hybrydowych. Gdy współdzielę przestrzeń biurową z innymi pracownikami, towarzyszący biurowemu dniu harmider może czasem, za pośrednictwem mikrofonu laptopa, znaleźć drogę do wszystkich uczestników hybrydowego spotkania. Platformy UC (Unified Communications), co prawda, mają świetne algorytmy wycinania niepożądanych dźwięków, lecz nie zawsze dotyczy to ludzkiej mowy. Dlatego pod lupę wziąłem słuchawki Jabra Evolve2 75, przedstawiane przez producenta jako „Nowy standard dla pracy hybrydowej”. Obudowa Evolve2 75 mieści 8 mikrofonów – 4 cyfrowe i 4 analogowe. Inżynierowie Jabry rozmieścili je tak, aby możliwe było wykorzystanie technologii kształtowania wiązki. W rezultacie eliminowane są wszystkie hałasy, i to zarówno stukot kół pociągu, hałaśliwe dźwięki wydawane przez obecne w domu dzieci, jak i głosy współpracowników siedzących tuż obok nas. I rzeczywiście tak jest – mikrofony zestawu słuchawkowego (testowanego w czasie połączeń MS Teams) przenosi tylko głos użytkownika.

Jabra evolve 75

Słuchawki Jabra Evolve2 75, czyli narzędzie do codziennej pracy oraz do słuchania muzyki. Wnętrze słuchawek kryje 8 mikrofonów oraz duże przetworniki o średnicy 40 mm.

Bardzo ciekawie zaprojektowany został mikrofon Jabra Evolve2 75. Pałąk mikrofonowy w konkurencyjnych rozwiązaniach najczęściej po prostu podnoszony jest do góry i „kładzie” się na obudowie słuchawek. W Evolve2 75 mikrofon jest znacząco krótszy i w całości chowa się w obudowie prawego nausznika aktywując tryb dyskretny. No ale po co słuchawki z mikrofonem na pałąku, gdy ten jest schowany? Do słuchania muzyki oczywiście. Moim kolejnym przyzwyczajeniem, wyniesionym z pracy w domowym biurem jest słuchanie internetowego radia. W biurze paruję słuchawki z telefonem, który pełni rolę odbiornika streamingu radiowego, w domu natomiast podłączam Jabra Evolve2 75 do amplitunera, oczywiście także bezprzewodowo. Czas użytkowania słuchawek jest wówczas naprawdę długi. W biurze spotkania back-to-back, w domu ciekawa audycja czy podcast nie pozwalają zdjąć słuchawek z uszu. Jabra wyposażyła Evolve2 75 w rozwiązanie Dual Foam, czyli twardszą piankę na zewnętrznej części nauszników i miększą wewnątrz. Dual Foam zwiększa wygodę noszenia słuchawek, nawet jeśli mamy je na sobie ciągiem przez kilka godzin.

Jabra evolve 75

Nauszniki Evolve2 75 nie tylko składają się by zajmować mniej miejsca, gdy nie są używane; w jednym z nich całkowicie chowa się pałąk mikrofonowy.

To jednak wciąż nie wszystko. Hałas dookoła użytkownika, mimo że nie przedostanie się do uszu uczestników spotkania online, wciąż może utrudniać pracę lokalnie. Dlatego Jabra dodała do Evolve2 75 autorską technologię Advanced Active Noise Cancellation. Poziom odcięcia użytkownika od dźwiękowego otoczenia regulować można w aplikacji Sound+ a tym samym w wagonie metra, zatłoczonej kawiarni czy nawet w korytarzu (lub Warsie) pociągu pośpiesznego można w skupieniu pracować nad excelową formułą czy obmyślać dowolnie rozbudowane projekty systemów audiowizualnych. Nie ma chyba nikogo, kto nie lubi wygody. Evolve2 75 oferuje wysoki komfort korzystania w najpopularniejszych platformach UC. Certyfikacja dla MS Teams, Zoom i Google Meet zapewnia bezproblemową pracę – wystarczy podłączyć zestaw słuchawkowy do laptopa (lub telefonu) by automatycznie zasoby Jabra Evolve2 75 dostępne były w tych platformach.

Jabra evolve 75

Zadokowanie Jabra Evolve2 75 w opcjonalnej stacji ładującej na 35 minut dodaje 30% czasu użytkowania.

No dobrze, mamy słuchawki na uszach, siedzimy przed laptopem i pracujemy. Skąd inny pracownik, partner czy dziecko w domu ma wiedzieć, że akurat w danej chwili nie powinni nas o nic pytać, ponieważ uczestniczymy w spotkaniu online lub prowadzimy rozmowę telefoniczną? Naturalnie pewną wskazówką może być opuszczony do poziomu ust pałąk mikrofonowy, ale lepszym sygnałem jest wskaźnik zajętości. Na obu nausznikach, w górnej części, z przodu i z tyłu umieszczone są czerwone diody. Włączenie trybu zajętości zapala je, dając znak otoczeniu, że nie odpowiemy na pytanie wyszeptane konspiracyjnym szeptem. Zauważyłem, że te czerwone diody są na tyle dobrze widoczne, że wystarczy nie reagować na „lokalne zapytania”, gdy uczestniczę w rozmowie online, by kolega szybko zorientował się, że musi poczekać. Już nie ma potrzeby uprawiania trudnej sztuki pantomimy/przekazywania wzrokiem/chwilowego wyłączania kamery i mikrofonu tylko po to by poinformować, że jestem zajęty.

Jabra evolve 75

Diody informujące o zajętości użytkownika umieszczone są po obu stronach nauszników. Znacząco krótszy pałąk mikrofonowy wciąż świetnie przenosi głos użytkownika.

Pracując w domu, zwłaszcza gdy jestem sam, lubię spacerować w czasie rozmów (zwłaszcza tych dłuższych). Jabra Evolve2 75 pozwala na oddalenie się nawet na 30 metrów od laptopa, co z powodzeniem wystarcza na dotarcie do ekspresu i przygotowanie sobie kawy. Oczywiście nikt nie słyszy hałasu młynka mielącego ziarna, szumu spienianego mleka czy nalewania kawy. Można więc spokojnie skupić się na rozmowie a jednocześnie nadzorować proces parzenia czarnego paliwa dla mózgu.

Podsumowanie
Są czasem chwile, gdy konieczne jest zachowanie kontaktu z otoczeniem, na przykład na dworcu kolejowym czy w kawiarni. Jeśli chcemy usłyszeć komunikaty stacyjne czy zawołanie baristy, że nasza kawa jest do odbioru, wystarczy że dotkniemy przycisk HearTrough. Przełącza on wbudowane mikrofony na nasłuch otoczenia. Jabra Evolve2 75 wyposażone zostały w funkcję Google Fast Pair. Jest to sposób na ekspresowe połączenie słuchawek z telefonem. Wystarczy umieścić je tuż obok telefonu z Androidem, by bez wybierania czegokolwiek z menu aparatu czy procedury parowania, słuchawki szybko połączyły się z telefonem. Google Fast Pair wykorzystuje Bluetooth Low Energy (BLE) co zmniejsza obciążenie baterii telefonu.

Jabra evolve 75

Zaawansowany algorytm wycinania hałasu (ANC) zaszyty w Evolve2 75 pozwala na komfortowe prowadzenie rozmowy nawet w bardzo hałaśliwych warunkach.

Podsumowując – Jabra Evolve2 75 bardzo dobrze wpisuje się w dzień pracy. Sprawdzi się zarówno w domowym biurze, pozwalając na słuchanie muzyki czy radia internetowego w przerwach pomiędzy jednym callem a drugim, jak i w drodze do biura ułatwi rozmowę, wycinając wszystkie niepożądane dźwięki, a przy biurku odetnie nas nawet od słów natrętnego współpracownika. Dodatkowo we wszystkich tych miejscach Evolve2 75 pomoże nam w spokoju zebrać myśli, nawet gdy akurat nie rozmawiamy. Włączając najwyższy poziom wyciszenia szumów można pracować chyba nawet w autobusie pełnym młodzieży jadącej do szkoły. Gdy baterie w słuchawce się wyczerpią, odłożenie ich na (sprzedawaną oddzielnie) stację ładującą na 35 minut doda 30% do poziomu naładowania zwiększając czas korzystania z zestawu. Jednym słowem: wygoda. Czyli to, za co cenię pracę we własnym, domowym mikrobiurze.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”