Dzisiejsze sale konferencyjne wykorzystywane są zupełnie inaczej niż jeszcze dwa lata temu. Wśród pracowników coraz częściej spotkać można osoby, dla których praca w rozproszonych zespołach jest jedynym znanym sposobem wykonywania zadań. Istotne jest więc, by wszyscy członkowie takiej grupy zadaniowej mieli jak największy komfort pracy. Wykorzystywane urządzenia powinny zapewniać nie tylko jak najlepszą widoczność uczestników, ale też doskonałą zrozumiałość mowy i wyraźne przekazanie prezentacji czy treści z białej tablicy.
Jabra PanaCast 50 to pierwszy wideobar opracowany tak, by nawet siedzący tuż przy monitorze uczestnicy spotkania byli dobrze widziani. W tym celu Jabra wyposażyła PanaCast 50 w zespół trzech kamer, każda o rozdzielczości 13 megapikseli. Kamery rozmieszczono na środku wideobara w taki sposób, aby uzyskać 180-stopniowe pole widzenia, optymalne dla zastosowań, w których wideobar montowany jest na lub tuż przy tej samej ścianie co monitor. Producent w czasie opracowywania PanaCast 50 współpracował z firmą Intel, nie dziwi więc, że wewnątrz urządzenia znajdują się zaawansowane procesory sztucznej inteligencji. Dwa z tych procesorów przeznaczone są do pracy z sygnałami audio oraz wideo. Pozwala to nie tylko na efektywne łączenie obrazów widzianych przez każdą z trzech kamer w jeden obraz o rozdzielczości 4K, ale także na inteligentną pracę zoomu. Umiejscowienie rozmówców w kadrze jest niezwykle ważne zwłaszcza w czasie pracy hybrydowej, w której coraz częściej zwraca się uwagę by zarówno zdalni jak i lokalni rozmówcy mieli podobne doświadczenia w trakcie spotkania online.
Technologia Virtual Director odpowiada za inteligentne kadrowanie zależne od warunków spotkania. Jeśli w sali znajduje się jedna osoba, to kamery skupią się waśnie na niej, a jeżeli przed obiektywem znajdzie się więcej uczestników, to cała grupa, również optymalnie wypełniając kadr, zostanie pokazana pozostałym uczestnikom. PanaCast 50 zapewnia dwa równoczesne strumienie. Pierwszy naturalnie przeznaczony jest do przesyłania widoku z sali. Drugi strumień może być wykorzystany na przykład do prezentacji wybranego miejsca w pomieszczeniu. Sale konferencyjne dość często wyposażone są w białe tablice, na których lokalni użytkownicy umieszczają swoje notatki. PanaCast 50 może przekazać obraz z takiej tablicy tak, aby zdalni użytkownicy mogli jeszcze pełniej uczestniczyć w dyskusji. Inteligencja wbudowana w kamerę rozpozna i odpowiednio wykadruje białą tablicę, tak aby treść była w pełni zrozumiała.
Działy IT często odpowiedzialne są za optymalizację wykorzystania zasobów, w tym również sal konferencyjnych. PanaCast 50 znakomicie ułatwia to zadanie oferując zaawansowaną analitykę, której jednym z zadań jest liczenie rzeczywistej liczby użytkowników korzystających z sali. Dzięki temu do raportu z systemu rezerwacji sal, wskazującego najpopularniejsze sale, dołączyć można liczbę uczestników. Jabra PanaCast 50 nie identyfikuje tożsamości osób, lecz jedynie zlicza osoby uczestniczące w każdym spotkaniu. Takie dane można wykorzystać także do porównania pojemności sal z liczbą osób biorących udział w spotkaniach. Dzięki temu optymalizacja czy rozbudowa przestrzeni biurowej staje się znacznie prostsza, a dział IT może przekazać bardzo precyzyjne wytyczne projektowe dla architekta oraz integratora AV. Kamera Jabra PanaCast 50 wyposażona jest w osiem mikrofonów tworzących matrycę zdolną do kształtowania wiązki. Szept, szum czy dźwięk pisania na klawiaturze zostaną wyeliminowane przez algorytmy eliminujące hałas i niepożądane dźwięki. W obudowie wideobaru znalazło się także miejsce na cztery głośniki – dwa niskotonowe o średnicy 50 mm oraz dwa wysokotonowe o nieco mniejszej średnicy, wynoszącej 20 mm. Co ważne, obudowa urządzenia zaprojektowana jest tak, by nie przenosić drgań.
Komunikacja PanaCast 50 ze światem zewnętrznym możliwa jest za pośrednictwem USB-C, którym wideobar podłączany jest do laptopa oraz przez port Ethernet, dający dostęp administratorom IT do analityki oraz umożliwiający zarządzanie. Na pokładzie jest też technologia Bluetooth wykorzystywana do zdalnej obsługi oraz Sound+. Jest to aplikacja dla Androida oraz iOS pozwalająca na personalizację dźwięku odtwarzanego przez produkty Jabra.
Kamera Jabra PanaCast 50 uzyskała certyfikat dla MS Teams, Zoom oraz Zoom Rooms. Naturalnie samo urządzenie może współpracować także z Teams Rooms. Jabra w tym celu nawiązała współpracę z Lenovo tworząc zestaw Jabra PanaCast 50 Room System. Oprócz wideobara od Jabra zestaw składa się z niewielkiego komputera ThinkSmart Core oraz panelu sterowania ThinkSmart Controller o przekątnej 10 cali. Oprócz certyfikowanego zestawu MS Teams Room, zestaw oferuje funkcję Dynamic Composition. Odpowiedzialna za nią sztuczna inteligencja automatycznie kadruje obraz na mówiącą osobę. Rezultatem działania Dynamic Composition jest taki sam widok każdej osoby uczestniczącej w spotkaniu, nawet jeśli w sali jest kilku uczestników. Podobny widok wszystkich uczestników wideokonferencji pomaga właczyć do dyskusji również odległych uczestników, którzy dzięki temu czują się równoprawnymi członkami zespołu.
Jabra PanaCast 50 sprawdzi się w małych i średnich salach konferencyjnych. Wspomniana wcześniej technologia łączenia obrazów, opatentowana przez Jabra, umożliwia pokazanie całego pomieszczenia w rozdzielczości 4K, nawet przy sześciokrotnym przybliżeniu, a dźwięk w obie strony przekazany zostanie w bardzo wysokiej jakości. Producent zapewnia także szereg akcesoriów – od uchwytów umożliwiających montaż urządzenia na ścianie czy wraz z monitorem, aż po bezprzewodowy kontroler. Zdalne zarządzanie PanaCast 50 za pośrednictwem Jabra Xpress znakomicie ułatwia pracę administratorom IT, którzy przecież też nierzadko pracują zdalnie. Najistotniejsze cechy PanaCast 50 to wysoka jakość dźwięku i szeroki zakres rejestrowanego obrazu oferowana przez urządzenie. To one są fundamentem przydatności urządzenia w codziennej pracy, kolejne funkcje są tylko ich znakomitym uzupełnieniem. Jabra ten fundament ma bardzo solidny.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”