Każdy z nas miał w życiu styczność z zestawami głośnomówiącymi, czy to w pracy, czy w samochodzie. Często jednak wymagania wielu klientów przerastają możliwości zwykłych, komercyjnych urządzeń głośnomówiących. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie w pełni profesjonalnego zestawu marki Jabra, którego funkcjonalności przedstawimy w niniejszym artykule.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]J[/fusion_dropcap]abra to duńska firma oferująca całą gamę konferencyjnych rozwiązań audio do zastosowań w biznesie, biurze, domu, samochodzie czy podróży. Warto dodać, że Jabra należy do grupy GN, która zajmuje się również medycznymi aparatami słuchowymi. Tym razem przybliżymy jednego z przedstawicieli serii Speak – model 710, który ekskluzywnym wyglądem i możliwościami idealnie wpasowuje się w nowoczesne aplikacje konferencyjne.

Konstrukcja i parametry
Jabra Speak 710 to dość małe i niepozorne urządzenie, które wyglądem przypomina zwyczajny głośnik, oferuje jednak znacznie więcej. Sam głośnik zestawu to dziesięciowatowy przetwornik z zasięgiem częstotliwości w granicach 150–20 000 Hz dla USB oraz 150–7000 Hz dla połączenia Bluetooth. W urządzeniu zainstalowano mikrofon dookólny (omnidirectional), tak aby nie trzeba było przejmować się ulokowaniem zestawu w czasie rozmowy. Urządzenie bezproblemowo współpracuje z takimi aplikacjami jak Skype, Cisco, Avaya, Mitel, Unify, Alcatel-Lucent oraz Citrix. W zestawie znajduje się adapter USB Jabra Link 370, który wpięty w port USB naszego komputera umożliwi skomunikowanie urządzenia z wyżej wymienionymi aplikacjami. Możemy też bez problemu połączyć nasz tablet lub smartfon z zestawem głośnomówiącym Jabra za pomocą protokołu Bluetooth. Urządzenie imponuje pojemnością baterii, która zapewnia pracę przez piętnaście godzin ciągłej rozmowy w trybie unplugged, a której naładowanie – za pomocą kabla USB – zajmuje cztery godziny. Na przednim panelu urządzenia znajdziemy wiele przycisków funkcyjnych, takich jak przycisk parowania Bluetooth, przycisk mute, przyciski kontroli głośności, przycisk smart współpracujący z aplikacją na smartfon lub PC, przycisk odbierania i rozłączania połączenia, włącznik główny oraz przycisk link. Ten ostatni służy do sparowania dwóch zestawów Speak 710, tak by otrzymać pełnoprawny system stereo, który nie tylko zapewni wysoki komfort podczas konferencji, ale też umożliwi odtwarzanie muzyki w trybie stereo.
W praktyce
Jabra Speak 710 jest wielofunkcyjnym urządzeniem audio, które pełni rolę zestawu głośnomówiącego, mikrofonu i głośnika bezprzewodowego. Patrząc na te możliwości, na myśl od razu przychodzą zastosowania konferencyjne. Te, jako takie, obejmują w dużej mierze zainstalowanie głośnika w sali konferencyjnej, tak aby każdy smartfon czy tablet mógł się z nim połączyć przez Bluetooth i aby można było go używać jako zestawu głośnomówiącego połączonego za pomocą adaptera USB z komputerem PC. Oczywiście nie jest to jedyny przykład zastosowania. Urządzenie można bowiem z powodzeniem wykorzystywać w podobny sposób w domu, w biurze, w podróży, w hotelu, a nawet w samochodzie, gdyż – jak wcześniej zostało wspomniane – wytrzymuje na baterii do piętnastu godzin pracy. Jednak zainstalowany mikrofon dookólny sprawia, że duża sala konferencyjna i kilku rozmówców jednocześnie to bardziej naturalne wykorzystanie tego urządzenia, szczególnie jeśli można bez większego problemu sparować dwa modele Speak 710, aby otrzymać pełnoprawny zestaw stereo. Urządzenie, będące przedstawicielem duńskiej myśli technicznej, może również doskonale sprawdzić się w roli mininagłośnienia sali, w której odbywają się prezentacja, mała konferencja czy zebranie. Dzięki możliwości sparowania z wieloma aplikacjami wykorzystywanymi na komputerach PC możemy zdalnie odtwarzać dźwięki lub muzykę, co może być bardzo ciekawym i wygodnym uzupełnieniem każdej prezentacji.
Podsumowanie
W naszym odczuciu prezentowany zestaw głośnomówiący Jabra Speak 710 spisze się idealnie we wszelkich biurowych i pozabiurowych sytuacjach, w których przeprowadzane będą konferencje, prezentacje, zebrania czy narady firmowe. Dodatkowo funkcje bezprzewodowego głośnika, możliwości połączenia ze smartfonem czy tabletem za pomocą Bluetooth oraz oczywiście opcja sparowania z drugim urządzeniem tego typu sprawią, że Speak 710 jest wspaniałą propozycją dla szerokiego grona użytkowników, którzy cenią sobie wysoką jakość i komfort pracy.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje