Skuteczne przeprowadzenie prezentacji w czasie wideokonferencji wymaga nie tylko doskonale przygotowanych slajdów Powerpointa. Co najmniej równie ważne jest to, jak uczestnicy widzą oraz słyszą prezentera. Prawidłowe przygotowanie się do spotkania online oznacza także zadbanie o optymalne oświetlenie, właściwe dobranie kadru oraz wyraźnie przekazany dźwięk. W rezultacie prezenter jest bardziej wiarygodny, a uczestnicy spotkania mogą skupić się na omawianych kwestiach.
W czasie wideokonferencji często używane są urządzenia wbudowane w laptopa, przez co trudno jest spełnić określone wyżej wymagania. Optymalne umieszczenie kamery oznacza bowiem przestawianie całego laptopa, a wykorzystanie wbudowanego mikrofonu może powodować powstawanie pogłosu, tym samym utrudniając zrozumienie przekazywanych wiadomości. Największą zaletą takiego rozwiązania jest jego przenośność – kamera, mikrofon oraz głośniki są zawsze tam, gdzie laptop.
Użycie zewnętrznych urządzeń wideokonferencyjnych praktycznie zawsze gwarantuje wyższą jakość obrazu i komfort rozmowy, a więc i pracy. Jednym z takich urządzeń jest niewielkich rozmiarów kamera Jabra PanaCast 20. Mimo małej, kompaktowej obudowy mieszczącej matrycę o wielkości 1/3,2 cala, producent wyposażył PanaCast 20 w zaawansowaną sztuczną inteligencję (SI). Jej przeznaczeniem jest poprawa jakości rejestrowanego obrazu i to w rozdzielczości 4K. Strumień wideo przekazywany przez kamerę ma wysoki zakres dynamiki (HDR) właśnie dzięki nowemu procesorowi służącym do przetwarzania obrazu. W rezultacie to, co widzą uczestnicy spotkania, ma głębsze kolory, bardziej naturalne odcienie skóry i jest po prostu wyraźniejsze. Sztuczna inteligencja zajmuje się także nieustanną analizą obrazu ustawiając twarz użytkownika w centrum kadru. To jednak jeszcze za mało, bo nawet prawidłowo wykadrowany obraz przy niewłaściwym oświetleniu nie będzie wystarczająco wyraźny. I tu Jabra PanaCast 20 także radzi sobie bardzo dobrze, dbając o inteligentną optymalizację oświetlenia. Wbudowana w kamerę SI analizuje warunki oświetleniowe i dostosowuje obraz tak, aby jakość obrazu była zawsze optymalna. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza gdy konieczność dołączenia do spotkania zastanie nas poza domowym biurem.
Wysoka rozdzielczość kamery oraz zaawansowana sztuczna inteligencja pozwalają na jednoczesne przesłanie dwóch widoków w jednym strumieniu. Użytkownik może tak skonfigurować urządzenie, by głównym obrazem było zbliżenie – na przykład na omawiany produkt, a w dodatkowym, mniejszym oknie widoczna była twarz prezentera. Funkcja obrazu-w-obrazie (Picture-in-picture) dostępna jest dla każdej platformy UC (Unified Communications), nawet jeśli domyślnie nie wspiera ona przesyłania dwóch strumieni. Całe przetwarzanie obrazu odbywa się bezpośrednio w kamerze, a nie na komputerze, do którego jest podłączona. Oznacza to także zwiększone bezpieczeństwo przetwarzania danych. Kamerę PanaCast 20 bardzo łatwo montuje się na obudowie dowolnego monitora, w rezultacie jej obiektyw stale może być skierowany na osobę przed nim pracującą. By zapewnić pracownikowi pełniejsze poczucie prywatności Jabra PanaCast 20 wyposażona jest w zintegrowaną, fizyczną przysłonę obiektywu. Zasłonięcie soczewki tą przysłoną gwarantuje, że nikt nie podejrzy nas, gdy nie będziemy do tego gotowi, nawet w czasie trwającego połączenia wideo.
Jabra PanaCast 20 rejestruje także dźwięk. Za optymalne przekazanie mowy odpowiada matryca trzech mikrofonów MEMS umieszczonych wokół obiektywu. Kompletny, zarejestrowany sygnał składający się z optymalnie przetworzonego obrazu i towarzyszącego mu dźwięku przekazywany jest do dowolnej aplikacji UC za pośrednictwem przewodu USB-C. Naturalnie, Jabra PanaCast 20 jest kompatybilna z technologią plug-and-play, więc urządzenie gotowe jest do pracy natychmiast po podłączeniu do komputera. Co istotne, producent zadbał o przyznanie kamerze PanaCast 20 certyfikatów Microsoft Teams oraz Zoom, co jeszcze bardziej ułatwia współpracę urządzenia z tymi platformami UC. Zdalne nadzorowanie pracy Jabra PanaCast 20 możliwe jest przy użyciu aplikacji Jabra Xpress oraz Jabra Direct, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla działu IT, wspomagającego każdego pracownika w firmie. Jabra Xpress wspiera systemy Windows, MacOS oraz Linux. Dla działu IT jest to narzędzie dla łatwego, masowego wdrażania i serwisowania wielu rozwiązań wideokonferencyjnych od Jabra, nie tylko kamery PanaCast 20. Z kolei Jabra Direct daje użytkownikowi kamery pełną kontrolę nad jej pracą. Jeśli oprócz PanaCast 20 elementem wyposażenia służbowego jest bezprzewodowa słuchawka od Jabra, również jej pracą zarządzać można poprzez Jabra Direct. Ustawienia kamery to na przykład regulacja zoomu, konfiguracja funkcji obraz-w-obrazie czy wybór rozdzielczości rejestrowanego obrazu.
Podsumowanie
Jabra PanaCast 20 to osobiste urządzenie do wygodnego prowadzenia wideokonferencji. Kamera ma wymiary 44 x 25 x 80 mm, więc z powodzeniem zabrać ją można w dowolne miejsce, z którego możliwa jest praca zdalna. Producent wraz z urządzeniem zapewnia etui o wymiarach 160 x 50 x 130 mm, do którego zmieści się nie tylko sama kamera, ale też kabel USC-C/USB-A. I choć konstrukcja obudowy kamery pozwala na łatwe jej zamocowanie do każdego monitora, to producent oferuje opcjonalny stojak nablatowy. Obiektyw kamery powinien znajdować się tuż nad linią oczu użytkownika, dlatego to akcesorium sprawdzi się zwłaszcza na wielomonitorowym stanowisku pracy, a także wszędzie tam, gdzie trudno znaleźć idealnie umiejscowioną krawędź monitora.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”