Lumens VC-TR1

Nieustannie wzrastające zapotrzebowanie na przestrzeń do spotkań wideokonferencyjnych powoduje, że sprzęt do nich pojawia się w coraz większych salach. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy organizator chce umożliwić przeprowadzenie spotkań hybrydowych, gdy w tym samym pomieszczeniu, po jednej stronie połączenia uczestniczy kilka osób. Każdego uczestnika należy posadzić w odpowiedniej odległości od pozostałych, co wymusza większy metraż sali. Na pozór idealnym rozwiązaniem dla takich scenariuszy są kamery PTZ z odpowiednio dużym zoomem. Rzadko jednak są one wyposażone w automatyczne kadrowanie i śledzenie mówiącego, a więc wymagają dodatkowej obsługi albo przez uczestnika spotkania, albo przez dedykowanego technika.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kamery Lumens VC-TR1. Producent zaszył w niej automatykę odpowiadającą za śledzenie mówcy oraz tryby automatycznego kadrowania. Co niezwykle istotne, za działanie każdego z trzech wbudowanych trybów śledzenia prezentera odpowiada sama kamera, a nie sterownik instalowany na komputerze. Obiektyw kamery podąża za człowiekiem nawet, gdy urządzenie pracuje bezpośrednio z kodekiem wideokonferencyjnym! To naprawdę unikalna funkcja, niespotykana u konkurencji. Autonomiczna praca kamery możliwa jest w kilku trybach, które konfiguruje się w dedykowanym oprogramowaniu Lumens CMS. Za jego pośrednictwem możliwe jest choćby jednoczesne podejrzenie obrazu przechwytywanego przez obie wbudowane w urządzenie kamery.

Lumens VC-TR1

Lumens VC-TR1 w pełni współpracuje z Barco Clickshare, oferując świetną jakość obrazu i możliwość pracy autonomicznej do każdego bezprzewodowo podłączonego urządzenia.

 

Lumens VC-TR1 dysponuje bowiem dwoma kamerami, jedną panoramiczną i jedną PTZ. Jednak podstawowym ustawieniem, jakie należy wykonać przy konfiguracji kamery, to wskazanie ramki prezentera, tzw. „Presenter frame”. Dopiero od tego momentu kamera samodzielnie śledzić będzie osobę, która pojawi się w zdefiniowanym miejscu. I to nawet, gdy chwilowo odwróci się tyłem czy wyjdzie poza obszar kadrowania kamery. Po powrocie w pole widzenia kamera na powrót podąża za prowadzącym. Śledzenie prezentera można traktować jako „aktywny preset”, który wywoływany jest automatycznie, zawsze gdy w polu widzenia obiektywu pojawia się osoba prezentująca (a ściślej jej głowa). A skoro jest to preset, to możliwe jest określenie wszystkich parametrów pracy kamery – od zoomu, przez szybkość obrotu i pochylania obiektywu aż do ustawienia początkowego.

Lumens VC-TR1

Przełączanie pomiędzy dwoma obrazami kamery VC-TR1 może odbywać się automatycznie, w zależności od wcześniej zaprogramowanych warunków.

 

Drugim ustawieniem niezbędnym do skonfigurowania jest widok sceny, czyli „Stage Frame”. Ten preset używany jest przez kamerę, również w sposób automatyczny, gdy rozpoczniemy spotkanie a w polu widzenia nie ma jeszcze nikogo. Jest to po prostu szeroki kadr sceny czy obszaru, w którym zwykle odbywa się prezentacja. Bardziej zaawansowany tryb pracy kamery wymaga bardziej rozbudowanych ustawień. W dedykowanym menu Lumens CMS definiowany jest obszar widziany przez kamerę, w którym ma ona śledzić widzianą osobę. Pierwsza osoba, która wejdzie w tak określony obszar, będzie śledzona przez kamerę, niejako wyzwalając preset śledzenia. Użytkownik może też określić na jakich obszarach kamera nie powinna zwracać uwagi – na przykład, jeżeli w polu widzenia obiektywu są monitory lub ekrany projekcyjne wyświetlające film lub obraz z systemu wideokonferencyjnego, kamera może zupełnie zignorować wyświetlane tam osoby, przez co unika się uruchomienia trybu śledzenia.

Lumens VC-TR1

Gniazda na tylnym panelu pozwalają na podłączenie kamery do systemu audiowizualnego przez wyjście HDMI, lecz także umożliwią sterowanie kamerą – zarówno przez LAN, jak i RS-232. Do dyspozycji jest też wyjście audio oraz SDI, a komplet możliwości podłączania uzupełnia port USB.

 

Bardzo ciekawą funkcją jest też uruchamianie przez użytkownika wcześniej zaprogramowanego presetu kamery, bez dotykania jakiegokolwiek przycisku. Ta funkcja nazywa się „Partition tracking” i opiera się na zdefiniowaniu obszaru w polu widzenia kamery. Gdy osoba prezentująca wejdzie w taki obszar, kamera automatycznie uruchomi określony preset. Ma to znaczenie, gdy na przykład prowadzona jest prezentacja z wykorzystaniem monitora wyświetlającego omawiane treści. Wówczas wystarczy zdefiniować, że jeżeli prezentujący stanie obok monitora, kamera wypełni kadr, skupiając się właśnie na monitorze.

Lumens VC-TR1

Kamera Lumens VC-TR1 to wielofunkcyjne urządzenie, którego możliwości wykraczają daleko poza standardowe funkcje kamer PTZ. Urządzenie dysponuje dwoma obiektywami – jednym szerokokątnym i jednym o kontrolowanej ogniskowej.

 

Opisane wyżej scenariusze pracy sprawdzą się jeszcze lepiej w salach wyposażonych w rozwiązania Barco Clickshare. Kamera jest w pełni kompatybilna z urządzeniami Barco CX-20, CX-30 i CX-50, dzięki czemu uruchomienie systemu wideokonferencyjnego w dowolnej sali jest jeszcze łatwiejsze. Urządzenia Barco serii CX przesyłają obraz z podłączonej do nich kamery, bezprzewodowo, do komputera z podłączonym donglem Clickshare. Nie ma więc konieczności przeciągania kabli pomiędzy monitorem a stołem, cały proces instalacji można wykonać w kilka minut, używając w zasadzie jedynie standardowej skrętki komputerowej. Lumens VC-TR1 może bowiem być zasilany z kompatybilnego przełącznika sieciowego oferującego standard PoE+. W każdym scenariuszu pracy obraz widziany przez kamerę odebrany być może z wyjścia HDMI, SDI, Ethernet lub USB2.0.

Lumens VC-TR1

Kamera VC-TR1 może obracać się o 90 stopni w każdym kierunku z prędkością 100°/sekundę.

 

Oczywiście kamera może pracować bez włączonych trybów automatycznych. Staje się wówczas zwykłym urządzeniem PTZ, a parametrami pracy sterować można za pomocą RS-232 lub Ethernet. Jednak najpełniejsze wykorzystanie możliwości kamery pojawia się po sprzężeniu jej z systemem audiowizualnym, w którym pracuje procesor sterujący. Wymiana komunikatów sterujących pomiędzy kamerą a sercem systemu audiowizualnego otwiera niezwykle szerokie możliwości. Dla przykładu – pojawienie się użytkownika w polu widzenia kamery może spowodować automatyczne potwierdzenie rezerwacji sali konferencyjnej, włączenie projektora i opuszczenie ekranu czy ustawienie temperatury klimatyzacji w sali. Naturalnym środowiskiem pracy kilku kamer Lumens VC-TR1 mogą także być sale obrad, w których pracuje duży system konferencyjny. Sprzężenie kamer z takim systemem pozwoli na automatyczne przekazywanie obrazu aktualnie mówiącej osoby na przykład do streamingu czy dla tłumaczy.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje