Biamp Tesiraforte X

Komunikacja przez LAN, protokół Dante i standard USB to obecnie najczęściej wykorzystywane, a więc i najbardziej potrzebne funkcje procesora dźwięku. Gwałtowna, trwająca już blisko dwa lata burza w salach konferencyjnych wymusza zmianę architektury systemów audio. Dziś przestrzenie do wspólnej pracy muszą umożliwiać zarówno spotkania lokalne, jak i połączenia z odległymi lokalizacjami. Biamp TesiraFORTÉ X oferuje możliwość dwukierunkowej wymiany dźwięku z praktycznie wszystkimi platformami UC, a jednocześnie umożliwia zarządzanie sygnałem audio w systemie nagłośnienia dostępnym lokalnie.

W skład rodziny TesiraFORTÉ X wchodzą trzy modele – X 400; X800 oraz największy X 1600. Na pierwszy rzut oka urządzenia nie różnią się niczym poza oznaczeniem na obudowie. Wewnętrznie największą różnicą jest liczba kanałów AEC, które przypisać można do dowolnego wejścia procesora. I tak w modelu oznaczonym cyfrą 400 jest ich 4, model X 800 to 8 kanałów AEC, a X 1600, jak łatwo zgadnąć, umożliwia użycie 16 kanałów AEC na wejściach procesora. Daje to dużą elastyczność zastosowań – w niewielkich pomieszczeniach, w których wystarczą 4 mikrofony, najlepiej sprawdzi się TesiraFORTÉ X 400, a tam gdzie pracować ma więcej mikrofonów dobrać można odpowiednio modele TesiraFORTÉ X 800 do większych sal konferencyjnych czy X 1600 który obsłuży nawet większe, złożone z kilku sal centrum konferencyjne. Wraz z TesiraFORTÉ X Biamp zaktualizował oprogramowanie Tesira, które teraz dostępne jest w wersji 4.0.

Biamp Tesiraforte X

Procesory z serii DSP TesiraFORTÉ X z zewnątrz różnią się tylko oznaczeniem modelu, lecz w środku skrywają potężne dodatkowe możliwości przetwarzania audio. Tylny panel urządzenia wyposażony jest tak samo, niezależnie od modelu. Użytkownik ma do dyspozycji porty Ethernet, w tym 4xPoE+, gniazdo USB-B oraz analogowe wejścia i wyjścia. Jest też 4-pinowy port GPIO.

Procesory TesiraFORTÉ X zaprojektowane zostały głównie do współpracy z urządzeniami ze stajni Biamp, wśród których producent oferuje zarówno mikrofony z beamformingiem, zasilane przez PoE wzmacniacze czy nawet głośniki. W tym scenariuszu TesiraFORTÉ X pozwala na użycie Biamp Launch, czyli identyfikacji, konfiguracji oraz wystrojenia wszystkich elementów systemu za dotknięciem jednego przycisku. W tym trybie procesor może obsłużyć do ośmiu mikrofonów Parlé, port USB, VoIP, 5 wbudowanych portów sieciowych oraz urządzenia peryferyjne wykorzystujące protokół AVB jak np. EX-UBT – prosty ekspander USB oraz bluetooth. Gotowy do pracy, zestrojony system audio wystarczy podłączyć do dowolnej platformy UC by błyskawicznie stworzyć przestrzeń do wideokonferencji. Współpracując z innymi, kompatybilnymi urządzeniami Biamp, procesory DSP TesiraFORTÉ X używają protokołu AVB i oferują do 128×128 cyfrowych kanałów audio.

Biamp Tesiraforte X

Przemyślane rozmieszczenie portów oraz zabezpieczenie wtyczek przed wypadaniem czy nadmiernym naprężeniem kabli to standard w Biamp.

Wyłączenie automatycznego trybu konfiguracji umożliwia wykorzystanie TesiraFORTÉ X jako standardowego serwerowego procesora Tesira i daje programiście możliwość dowolnego definiowania ścieżek sygnału w zależności od indywidualnych potrzeb. Manualna konfiguracja pozwala na wykorzystanie wszystkich 16 kanałów przeznaczonych do podłączenia mikrofonów, np. Biamp Parlé. W tym trybie urządzenie udostępnia też dwa analogowe wejścia i dwa wyjścia, czteropinowy port GPIO oraz protokół Dante. Do wejść i wyjść analogowych podłączone mogą być zarówno mikrofony – wejścia wyposażone są w zasilanie Phantom, jak i źródła liniowe. Wirtualne 32 wejścia i 32 wyjścia Dante/AES67 dostępne są w Dante Managerze. To jednak nie wszystko. Do dyspozycji użytkownika jest pięć gigabitowych portów Ethernet, w tym cztery z zasilaniem PoE+ (IEEE 802.3.at Class 4, 30W). Za pośrednictwem pierwszego portu Ethernet i przy użyciu aplikacji Biamp Discovery lub oprogramowania Biamp Tesira realizowane jest wykrywanie urządzeń sieciowych podłączonych do urządzenia. Pozostałe porty mogą być użyte, na przykład, do połączenia TesiraFORTÉ X ze wzmacniaczami Biamp Parlé lub innych urządzeń sieciowych audio, zależnie od trybu pracy urządzenia.

Biamp Tesiraforte X

Każdy procesor TesiraFORTÉ X oferuje interfejs SIP VoIP X, umożliwiający podłączenie się do dowolnego dostawcy usług VoIP.

Biamp TesiraFORTÉ X wyposażony jest także w interfejs SIP VoIP (VoIP X), wykorzystujący kodek audio Opus. Interfejs VoIP X obsługuje praktycznie wszystkich dostawców usług VoIP z wyjątkiem Skype for Business. Na tylnym panelu przyłączeniowym znajduje się także port USB-B, konfigurowalny jako monofoniczne złącze głośnikowe 1×1 lub stereo 2×2. USB audio wykorzystuje próbkowanie 48 kHz z 16- lub 24-bitową rozdzielczością.

Biamp Tesiraforte X

W trybie ręcznej konfiguracji TesiraFORTÉ X pozwala na dowolne zaprogramowanie torów audio w systemie, tak samo jak w serwerowych procesorach Tesira.

Mimo niewielkich rozmiarów TesiraFORTÉ X oferuje bogate możliwości od przełączania i przetwarzania dźwięku przez sterowanie zewnętrznymi urządzeniami podłączonymi do portu GPIO aż do udostępniania sumy właściwych sygnałów do platform wideokonferencyjnych (UC). Producent zadbał także o zabezpieczenie gniazd i podłączonych do nich wtyczek – z tyłu urządzenia znajduje się metalowa prowadnica pozwalająca na zmniejszenie naprężeń mechanicznych oraz utrudniająca przypadkowe wypięcie się wtyczki z gniazda. Jednak najciekawszą funkcją TesiraFORTÉ X jest możliwość tworzenia rozproszonych matryc audio, zarówno z wykorzystaniem protokołu AVB jak i Dante. Daje to ogromną elastyczność, pozwalając na łatwą rozbudowę systemu. Rozwiązanie sprawdzi się w przestrzeniach korporacyjnych, w których nierzadko spotkania prowadzone są lokalnie, lecz uczestnicy rozmieszczeni są w kilku salach. Również hotelowe centra konferencyjne skorzystają z wyposażenia ich w TesiraFORTÉ X, które przygotuje je na przyszłe, potencjalne zmiany.

Biamp Tesiraforte X

Automatyczny tryb konfiguracji systemu pozwala na uruchomienie systemu jednym przyciskiem.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje