W przeszłości wysokiej jakości ekrany kinowe, mocne projektory zapewniające jasny obraz z nasyconymi kolorami i wysokim kontrastem oraz nagłośnienie, które porusza fotele, były zarezerwowane tylko dla największych kompleksów kinowych i sal w najbardziej renomowanych sieciach kin.
Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem technologii i dzisiaj również małe kina studyjne mogą cieszyć się bezkompromisową jakością wyświetlanych filmów i dźwiękiem nieustępującym temu znanemu z multipleksów.
Takim przykładem małej, ale znakomicie wyposażonej przestrzeni dla fanów filmu może być niedawno wyremontowane Kino Biała w Grybowie, do którego kompletny system nagłośnieniowy dostarczyła firma Audio Plus.
Całemu projektowi rumieńców dodaje fakt, że nie jest to jednak tylko kino, ale także sala wielofunkcyjna, co również musiało mieć odzwierciedlenie we wdrożonych rozwiązaniach technicznych.
Budynek przy ul. Kościuszki w Grybowie, w którym mieści się Kino Biała, powstał w 1906 roku, a już pod koniec lat dwudziestych dwudziestego wieku pojawił się tutaj pierwszy kinematograf. Przez kolejne lata w kompleksie działał też teatr społeczny, a przez pewien – również galeria sztuki.
W 2016 roku narodziła się koncepcja gruntownej modernizacji obiektu oraz jego remontu. Wszystkie prace mające na celu przywrócenie dawnego blasku grybowskiej instytucji kultury trwały ponad trzy lata, a opóźnienia względem pierwotnego planu były wywołane m.in. pandemią. Budynek odzyskał swój dawny blask, został wyremontowany, wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W kompleksie przy ul. Kościuszki 7 powstały pracownie rękodzieła, rozbudowane zaplecze artystyczne, wyremontowane zaplecze sanitarne i szatnie dające komfort uczestnikom odbywających się tutaj wydarzeń kulturalnych. Oczywiście gruntownej modernizacji został poddany również klejnot w koronie, a więc mieszczące się tutaj kino.
Cały sprzęt nagłośnieniowy zainstalowany w sali kinowej i jej otoczeniu dostarczyła firma Audio Plus. Odpowiedzialnym za tę dostawę z ramienia dystrybutora był Zbyszek Cudnik, realizacją projektu zajęła się firma Kraftman, a instalację wykonał Piotr Zajkiewicz.
Wielokanałowy system kinowy
System nagłośnieniowy dostarczony do Grybowskiego Kina przez Audio Plus bazuje w pełni na rozwiązaniach z logo Electro Voice. Jako zestawy główne po dwóch stronach okna scenicznego zainstalowano po dwa zestawy szerokopasmowe z topowej serii EVF, przeznaczonej do instalacji stałych. Aby zapewnić odpowiednią ilość niskich częstotliwości, szczególnie ważnych w przypadku odtwarzania ścieżek z efektami filmowymi czy muzyki, zestawy główne wspierają cztery 18-calowe subwoofery. W przypadku gdy sala pracuje jako kino znajdują się one na scenie, za ekranem projekcyjnym.
Natomiast w przypadku wykorzystania przestrzeni do występów, koncertów, spotkań czy konferencji, zestawy niskotonowe można ustawić po dwóch stronach okna scenicznego, na froncie sceny.
Jako zestawy surround zostały tutaj wykorzystane kompaktowe kolumny EVU, a w sekcji centralnej pracuje jedna kolumna z serii EVF. Konieczne było również zainstalowanie dodatkowego zestawu szerokopasmowego. Jest to jedna kolumna głośnikowa EVU-2062/95, będąca rozwiązaniem z tej samej serii co zestawy surround, jednak w nieco większym rozmiarze. Ponieważ system główny został skonfigurowany w taki sposób, aby pokrywał cały parter, do zadań tej dodatkowej kolumny należy nagłośnienie loży znajdującej się na górnym poziomie.
Potężna moc w zaledwie 2U
Do zasilenia wszystkich tych głośników zostały zastosowane zaledwie dwa wzmacniacze Dynacord IPX10:8. To model, który chociaż zajmuje przestrzeń zaledwie 2U w szafie rack, potrafi obsłużyć aż osiem niezależnych kanałów i oddać bardzo dużą moc. Zarówno w przypadku współpracy z głośnikami 8-omowymi, jak i 4-omowymi będzie to 8x 1250W!
Wzmacniacz ma wbudowane również rozbudowane DSP, podzielone na trzy moduły: user, array i speaker z szerokim zakresem regulacji barwy, możliwością wprowadzenia koniecznych opóźnień, regulacją poziomu sygnału i całym zestawem limiterów, z natywnym przetwarzaniem 96 kHz i filtrami FIR, co w wielu przypadkach wyklucza konieczność stosowania dodatkowych, zewnętrznych procesorów.
IPX10:8 obsługuje sieciową transmisję dźwięku w oparciu o protokół Dante (z portem głównym i pomocniczym), co ułatwia pracę w instalacjach stałych nawet z wieloma sygnałami. Urządzenie może być, oczywiście, zdalnie zarządzane i monitorowane w oparciu o protokół OCA (AES70), co ułatwia jego integrację z systemami firm trzecich.
Integrację wzmacniacza w ramach instalacji stałych ułatwiają z całą pewnością również wejścia i wyjścia zrealizowane w oparciu o złącza Euroblock, będący standardem systemów AV.
Co dzisiaj jest również bardzo istotnym parametrem i co coraz częściej zaczyna mieć decydujące znaczenie przy wyborze rozwiązań do instalacji stałych już na etapie ich projektowania, wykorzystany w Kinie Biała wzmacniacz od Dynacord jest również konstrukcją energooszczędną. Dzięki wdrożonej w nim technologii Eco Rail, urządzenie potrzebuje do pracy nawet 50% prądu mniej, obniżając całościowy koszt użytkowania, co może mieć kluczowe znaczenie w takiej instalacji jak działające codziennie, przez kilka godzin kino.
Więcej niż kino
Przestrzeń znajdująca się w Kinie Biała w Grybowie nie tylko jest wykorzystywana do prezentacji filmów, ale także została wyposażona w sprzęt muzyczny dla młodych artystów. Aby mogły się tutaj odbywać koncerty, spotkania, wykłady czy spektakle teatralne, firma Audio Plus dostarczyła tutaj również system monitorów scenicznych Electro-Voice z serii EKX oraz rozbudowany bezprzewodowy system mikrofonowy od MIPRO, oparty na 4-kanałowym odbiorniku cyfrowym ACT-848, współpracujący z czterema nadajnikami doręcznymi oraz dwoma nadajnikami bodypack obsługującymi mikrofony nagłowne. Dodatkowo integrator przewidział sufitowe zestawy głośnikowe Electro-Voice z serii EVID, które mogą być wykorzystywane do odtwarzania komunikatów czy do transmisji tego, co dzieje się w sali.
Podsumowanie
Kino Biała w Grybowie to znakomicie wyposażona przestrzeń, która dzięki zastosowaniu wysokiej jakości środków technicznych może być nie tylko wykorzystywana do prezentacji blockbusterów czy filmów historycznych, biograficznych oraz bajek dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół, ale także może być znakomitą przestrzenią umożliwiającą realizację koncertów, spektakli teatralnych, występów kabaretowych, gal, konferencji czy interesujących spotkań z przedstawicielami różnych dyscyplin życia.
Z całą pewnością mieszkańcy niewiele ponad sześciotysięcznego Grybowa mogą być dumni, że to właśnie w ich mieście znajduje się sala kinowa, której może pozazdrościć wiele innych większych ośrodków. Nie ma co zazdrościć, trzeba działać! Sprzęt jest i ludzie potrafiący tworzyć takie projekty, również.
Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Audio Plus