JBL PROFESSIONAL COL600

Amerykańska firma JBL PROFESSIONAL, która wchodzi w skład grupy Harman Professional Solutions, należy do liderów na rynku głośników różnego typu. Oferta producenta jest bardzo szeroka i stale uzupełniana, dzięki czemu praktycznie każdy nabywca znajdzie w niej to, czego szuka. Nowe kolumny serii COL uzupełniają rodzinę produktów Control Contractor Series i znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie oczekuje się rozwiązań zajmujących niewiele miejsca, ale zdolnych do zagwarantowania dźwięku bardzo wysokiej jakości – który jest przecież znakiem rozpoznawczym tej marki.

Nowe kolumny mają postać cienkich słupów, przy czym dostępne są dwa modele, różniące się m. in. także wielkością – COL600 i COL800 – mające odpowiednio 600 (a ścisłej 598), względnie 800 mm wysokości. Za chwilę wejdziemy nieco głębiej w szczegóły, zacznijmy jednak od tego, do jakich zastosowań zostały one skonstruowane. Generalnie są to w pierwszej kolejności różne przestrzenie użyteczności publicznej, miejsca ogólnodostępne, w których odtwarzana jest muzyka w tle, różne komunikaty, mowa itp. Zatem na przykład sale wykładowe, konferencyjne, poczekalnie, sklepy, centra handlowe, obiekty wystawiennicze itd. Kolumny charakteryzują się szerokim pokryciem w poziomie (160°) i węższym w pionie (110° w przypadku COL600 i 60° dla COL800), a ponadto stałym nachyleniem od osi pionowej, wynoszącym 10° w dół, co sprawia, że pokrycie w pionie rozkłada się z pewną przewagą właśnie w tym kierunku. Czyli jeśli model COL800 ma ogólnie 60°, to z tego 40° idzie właśnie w dół, zaś 20° w górę. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolumna pokrywa najważniejszy obszar, jednocześnie nie promieniując na sufit, co przecież nie miałoby większego sensu. Oba modele wyposażono w wieloodczepowe transformatory (20 W dla COL600 i 60 W dla COL800), dzięki czemu możemy je użyć w liniach 70 V lub 100 V. Można także podłączyć je do wzmacniacza o niskiej impedancji w trybie 8 Ω.

JBL PROFESSIONAL COL600

Różne sposoby montaży kolumny JBL PROFESSIONAL COL600

W obu zastosowano takie same przetworniki niskotonowe typu Racetrack, o wymiarach 5 na 2,25 cala (125 na 55 mm), przy czym COL600 ma ich dwa, zaś COL800 cztery. Nieco inne są za ro przetworniki wysokotonowe (przynajmniej gdy chodzi o rozmiar, bo technologicznie mamy do czynienia z tym samym) – mniejsza z kolumn ma pojedynczy, 1-calowy tweeter, zaś większa dwa o średnicy 0,8 cala. W obu wypadkach umieszczone są one na szczycie słupa, by zapewnić lepsze pokrycie. Całość robi zresztą bardzo solidne wrażenie, co przecież nie powinno dziwić w przypadku marki JBL PROFESSIONAL – zastosowano materiały wysokiej jakości, zarówno gdy mowa o elektronice, jak i w przypadku elementów obudowy. Ta jest pokryta jest poliwęglanem (PC) oraz kopolimerem akrylonitrylo-butadienowo-styrenowym (ABS) i dostępne są dwa warianty kolorystyczne: czarny, albo biały. Elegancki i typowy dla tej amerykańskiej marki grill jest pokryty SPCC z wykończeniem proszkowym (poliestrowym). Producent zadbał także o kwestię zabezpieczenia przed ewentualnym spaleniem, co w przypadku instalacji w przestrzeniach użyteczności publicznej jest bardzo ważne. Wg certyfikatu bezpieczeństwa UL94 omawiane kolumny charakteryzują się poziomem V-0, czyli stosunkowo wysokim. Gdy zaś mowa o klasie szczelności, w ich wypadku jest to IP54 (zgodnie z normą IEC60529). Oznacza to, że mogą być instalowane nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków – warunkiem jest wykorzystanie znajdujących się w zestawie osłon chroniących terminale wejściowe przed wodą (w domyśle deszczem), a także zagwarantowanie, by woda nie bryzgała bezpośrednio na obudowy. Przetworniki są zabezpieczone przed wpływem wody. Instalację na ścianie umożliwiają dwa wsporniki typu L (do użycia na dolnym, względnie górnym panelu, albo po bokach) – montaż jest przy tym solidny i pewny, a wszystkie akcesoria znajdziemy w zestawie. Sposobów instalacji jest zresztą kilka, wspomniane wsporniki L, ponadto kolumny mają górne, dolne i boczne gwintowane punkty montażowe. Obrotowe wsporniki pozwalają na płynną regulację kąta w poziomie, w zakresie ±95°, a także w pionie od 0° do -10°. W zestawie otrzymujemy śruby M6 wraz z podkładkami płaskimi i zabezpieczającymi. Kolumny z serii COL wyposażone są w 4-pinowe złącza typu Euroblock (na nieizolowane końcówki przewodów), przystosowane do drutów (24 – 14 AWG) o rozmiarze od 0,25 do 2,5 mm. Pokrywa przeciwdeszczowa umożliwia montaż jednego lub dwóch kabli dwużyłowych, z maksymalną średnicą izolacji wynoszącą 8 mm.

JBL PROFESSIONAL COL600

COL600, podobnie jak większy model, dostępna jest także w wersji białej

Oba modele charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, ich pasmo przenoszenia kończy się na 20 kHz (-10 dB), względnie 18 kHz (+/-3 dB), zaś w przypadku COL600 zaczyna na poziomie 70 Hz, a w większym modelu na 85 Hz. Moc ciągła (2 godziny) wynosi odpowiednio 160 W, względnie 300 W. Kolumna COL600 oferuje ponadto następujące parametry mocy: 80W (320W szczytowej dla szumu różowego, 2 godziny), 60W (240W szczytowej dla szumu różowego, 100 godzin). W przypadku COL800 te wartości wynoszą: 150W (600W szczytowa, szum różowy, 2 godziny), 100W (400W szczytowa, szum różowy 100 godzin). Generalnie są to głośniki do pracy w każdych warunkach, także tych trudniejszych i na zewnątrz, zdolne do funkcjonowania przez wiele godzin i trzymające deklarowane parametry. Czułość wynosi odpowiednio: 86 dB, albo 88 dB (2.83V @ 1m). Kolumny są w stanie zagwarantować maksymalny, ciągły poziom SPL wynoszący 105 dB dla mniejszej z nich (111 dB szczytowy), względnie 110 dB (116 dB szczytowy) dla większej. Warto przy tym podkreślić, że te stosunkowo wysokie wartości, zarówno mocy, jaki SPL, osiągnięto przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów – COL600 ma wysokość 598 mm, przy szerokości i głębokości wynoszących 102 mm i 93 mm. COL800 jest oczywiście większy, ale nadal nieprzesadnie duży, różniąc się jedynie wysokością, wynoszącą 800 mm. Mniejszy waży tylko 3,5 kg, zaś większy 5,2 kg, co ma duże znaczenie w przypadku podwieszania, instalacji na ścianie. A te mogą być bardzo różne w obiektach użyteczności publicznej i nie zawsze można je nadmiernie obciążać. Akurat w przypadku serii COL marki JBL PROFESSIONAL to nie jest żadnym problemem.

JBL PROFESSIONAL COL600

Większy z dwóch modeli, COL800 zamontowany na ścianie

Podsumowanie
JBL PROFESSIONAL COL to składająca się z dwóch modeli seria wąskich kolumn głośnikowych, które uzupełniają linię produktów Control Contractor Series. Wykonane w postaci eleganckich i zarazem niezbyt rzucających się w oczy słupów będą pasować do każdego wnętrza, czy też zastosowań zewnętrznych, nie zaburzając architektury, nie zajmując zbyt dużo miejsca, za to spełniając swoją podstawową rolę – zapewnienia dźwięku wysokiej jakości i odpowiedniej mocy. Mogą dostarczać dyskretną muzykę tła w dowolnej przestrzeni, ale także słowo mówione – a w razie potrzeby także sygnał wystarczająco mocny, by pokryć całkiem spory obszar. Wieloodczepowe transformatory sprawiają, że kolumny będą funkcjonować w ramach różnych instalacji, a odpowiednie klasy ochrony zagwarantują bezpieczne użytkowanie w typowych warunkach. Słowem, są to modele, które powinny zaspokoić potrzeby i oczekiwania wielu potencjalnych nabywców i zapewne staną się chętnie wybieranymi rozwiązaniami. Koniecznie trzeba przetestować te urządzenia, choćby dlatego, że nie tylko ułatwiają projektowanie systemów, lecz również dlatego, że są! Ich dystrybutor w Polsce – firma Polsound Sp. z o.o. ma pełne stany magazynowe, więc składając zamówienie mamy pewność, że urządzenia trafią do nas w ciągu kilka dni, a nie za pół roku.

JBL PROFESSIONAL COL600

Po zdjęciu osłon widać przetworniki kolumny COL800, 4 niskotonowe i 2 tweetery

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”