QSC nieustannie rozbudowuje swoją platformę Q-SYS, wprowadzając do swojego portfolio coraz to nowe, kompatybilne z nią urządzenia. Producent oferuje już procesory DSP, wzmacniacze audio uzupełnione przez peryferia – transceivery, video mikrofony czy najnowsze, dopiero wprowadzone do oferty głośniki sieciowe.
Seria głośników sieciowych QSC NL składa się z trzech modeli. NL-C4 to głośnik instalacyjny przeznaczony do mocowania w suficie. Tam, gdzie architektura wnętrza nie pozwala na bezpośredni montaż w suficie, zastosować można głośnik zwieszany QSC NL-P4. Z kolei przy monitorze w sali konferencyjnej najlepiej sprawdzi się soundbar NL-SB42. Wszystkie trzy modele QSC serii NL zasilane są przez PoE, więc pomiędzy nimi a procesorem DSP powinien znaleźć się przełącznik sieciowy. QSC rekomenduje do tego celu przełączniki NETGEAR serii M4250, w których zawarte są profile sieciowe przyspieszające uruchomienie instalacji audiowizualnej opartej o środowisko Q-SYS. Zarządzanie i monitoring wszystkimi głośnikami realizowane może być zdalnie dzięki usłudze chmurowej Q-SYS Reflect Enterprise Manager. To pierwsze głośniki, które w pełni mogą być zarządzane zdalnie, a wraz z pozostałymi elementami platformy Q-SYS oferują monitoring całego toru audio, od źródła aż do przetwornika głośnikowego.
Każdy głośnik zasilany może być zarówno w standardzie PoE jak i PoE+. Ma to znaczenie, ponieważ od mocy zasilania doprowadzonej do głośnika zależy jego Max SPL, dla 12W oferowanego przez PoE jest to 94 dB/108 dB w szczycie, natomiast dla PoE+ Max SPL wzrasta do 97 dB oraz 111 dB w szczycie. Skrętką do głośnika doprowadzane jest nie tylko zasilanie, lecz również sam sygnał audio oraz sterowanie. Czterocalowy przetwornik pełnopasmowy głośnika QSC NL-C4 umieszczony jest w białej, malowanej proszkowo stalowej obudowie. Pasmo przenoszenia zawiera się od 100 Hz do 20 kHz, a stożek pokrycia wynosi 120 stopni. W zestawie z głośnikiem dostarczany jest pełny zestaw elementów niezbędnych do zamocowania NL-C4 w suficie – profile sufitowe, pierścień C oraz, naturalnie, grill zasłaniający przetwornik.
Głośnik zwieszany QSC NL-P4 przeznaczony jest dla przestrzeni z otwartymi sufitami. Ten model łączy z NL-C4 wiele podobieństw – pierwszym jest czterocalowy przetwornik pełnopasmowy, obecny również w NL-P4. Za sprawą innego kształtu obudowy jego zakres częstotliwościowy jest nieco inny i mieści się w zakresie od 90 Hz do 20 KHz. Czułość obu głośników NL-P4 oraz NL-C4 wynosi 90dB/1W/1m. Ostatnią cechą wspólną jest zasilanie PoE/PoE+, a więc i parametry SPL. NL-P4 zamknięty jest w salowej, malowanej proszkowo obudowie. QSC oferuje ten głośnik w kolorze czarnym oraz białym.
Soundbar NL-SB42 wpisuje się w ten sam zamysł inżynierów QSC – również jest natywnym rozwiązaniem Q-SYS i również, zasilany przez PoE, może być zarządzany i monitorowany przez chmurowego Q-SYS Reflect Enterprise Managera. To, co wyróżnia urządzenie od poprzedników, to obecność przetwornika wysokotonowego współpracującego z czterocalowym przetwornikiem szerokopasmowym. Dwudrożna konstrukcja zapewnia szerszy kąt pokrycia dźwiękiem, co ma duże znaczenie, gdy jeden soundbar, umieszczony pod monitorem, musi zapewnić zrozumiałą reprodukcję mowy nawet dla najdalej usadowionego uczestnika wideospotkania.
NL-SB42 mocować można zarówno poziomo, jak i pionowo, na przykład pomiędzy dwoma monitorami w większej sali konferencyjnej. Ten soundbar ma także wbudowany pasek świetlny RGB, w pełni konfigurowalny. Naturalnie QSC zadbało, by za jego pośrednictwem komunikowany był status połączenia. Możliwe jest bowiem zsynchronizowanie NL-SB42 z Q-SYS Call Managerem, by w rezultacie, wraz z mikrofonem NM-T1 oraz panelem dotykowym serii TSC, sygnalizować stan pracy wszystkich urządzeń.
Seria głośników sieciowych NL zbudowana została w oparciu o te same zasady projektowe, co głośniki QSC AcousticDesign. Daje to możliwość dowolnego łączenia rozwiązań z obu rodzin ze sobą by uzyskać optymalny dźwięk w absolutnie dowolnej przestrzeni.
Trudno nie docenić najnowszego rozwiązania QSC. W czasach, gdy praktycznie cała instalacja audiowizualna zbudowana może być w oparciu o rozwiązania sieciowe, QSC dostarcza rozwiązania odporne nawet na najbardziej nieprzewidywalną przyszłość. Prowadzenie trasy kablowej ze skrętki jest zadaniem łatwym, możliwym do wykonania nie tylko przez techników integratora audiowizualnego, lecz również przez inne branże obecne w nowopowstającym obiekcie. Podobnie łatwe jest przekształcenie pomieszczenia biurowego w salę konferencyjną. Skrętka jest znacznie częściej spotykana w takich pomieszczeniach niż kabel głośnikowy.
Współpraca głośników z pozostałymi elementami Q-SYS, również pracującymi w oparciu o sieć LAN, przyspiesza uruchomienie i przekazanie gotowej instalacji. Dostrojenie całego systemu ułatwia wbudowana również w głośniki serii NL technologia Q-SYS Intrinsic Correction. Wszystko to powoduje, że instalacja audiowizualna zbudowana z wykorzystaniem głośników sprawdzi się w salach konferencyjnych, przestrzeniach otwartych do prowadzenia hybrydowych spotkań typu „town hall”, w których uczestniczy większość pracowników obecnych w biurze oraz pracujących z odległych lokalizacji. Nawet monitoring urządzeń audiowizualnych przez dział IT realizowany może być zdalnie.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje