Już od wielu lat jeden z najbardziej doświadczonych trenerów piłkarskich w Polsce, szkoleniowiec pierwszej drużyny krakowskich Pasów, Michał Probierz mówił, że nie ma rozwoju klubu, zawodników i możliwości szkolenia młodzieży bez odpowiedniego kompleksu treningowego, umożliwiającego pracę niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, na kilku boiskach równolegle. I w końcu 13 czerwca, punktualnie w samo południe, dokładnie w 115. urodziny najstarszego klubu sportowego w Polsce miało miejsce oficjalne otwarcie kompleksu treningowego Cracovia Training Center. To przede wszystkim boiska, zaplecze szkoleniowe i badawczo-rozwojowe dla zawodników pierwszej drużyny, ale i dla dzieci i młodzieży z regionu. To jednak również wielofunkcyjny obiekt z wieloma systemami AV zaprojektowanymi przez Expander IT i dostarczonymi m.in. przez firmy Sharp NEC Display Solutions, ESS Audio czy AVI Media. Mieliśmy przyjemność być jedną z niewielu redakcji akredytowanych na tę szczególną uroczystość i z całą pewnością jedynym magazynem branżowym uczestniczącym w otwarciu Cracovia Training Center.
Cracovia Training Center to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W skład kompleksu o łącznej powierzchni ponad 8 hektarów wchodzi: pięć boisk naturalnych (w tym jedno podgrzewane), boisko ze sztuczną nawierzchnią, hala sportowa ze sztucznym boiskiem, budynek o powierzchni ponad 2500 metrów kwadratowych, jedenaście szatni dla grup młodzieżowych, siłownia, trybuny dla ponad 500 widzów, dwa apartamenty, dwadzieścia trzy pokoje noclegowe, a także sale konferencyjne i tzw. przestrzenie chillout. „Pasiasty” kompleks w Rącznej to nie tylko miejsce, gdzie regularnie trenować będzie pierwsza drużyna piłkarska, ale także obiekt, gdzie odbywać będą się rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów, treningi przyszłych gwiazd piłki nożnej czy zawody lokalnego klubu LKS „Strażak” Rączna. Łącznie cała inwestycja pochłonęła prawie 40 milionów złotych, z czego 8 milionów stanowiła dotacja Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W oficjalnym otwarciu udział wzięli m.in.: prezes zarządu MKS Cracovia SSA prof. Janusz Filipiak, przewodnicząca rady nadzorczej Comarchu Elżbieta Filipiak, wiceprezes MKS Cracovia SSA Jakub Tabisz, trener pierwszej drużyny pasów Michał Probierz, prezes Ekstraklasa SA Marcin Animucki, a także przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele gminy, na terenie której położony jest kompleks, przyjaciele Klubu, byli i obecni zawodnicy i trenerzy. Wykonaniem wszystkich instalacji niskoprądowych oraz zaprojektowaniem całego systemu AV w obiekcie, dostarczeniem sprzętu, instalacją i jego uruchomieniem zajęła się firma Expander Integrator IT, która została zaproszona do tego projektu przez głównego wykonawcę, firmę Łęgprzem. Na co zwraca uwagę szef firmy Expander Integrator IT, Jarosław Baran: – Był to pierwszy nasz bezpośredni projekt realizowany z firmą Łęgprzem, jednak wcześniej mieliśmy już okazję wspólnie pracować jako podwykonawca podwykonawcy. Tym razem również nasza współpraca przebiegała w sposób wzorowy. Od samego początku świetna relacja, doskonała bieżąca komunikacja na wszystkich etapach projektu, w szczególności z Magdą Śliwą, która pełniła funkcję project managera tej inwestycji z ramienia wykonawcy. Bardzo cenimy sobie również współpracę z prezesem Łęgprzemu, Zenonem Pobożniakiem, bardzo szybko udawało nam się podejmować wspólne decyzje, negocjować bieżące ustalenia i wprowadzać je w życie – dodaje Baran.
Ponieważ wyspecyfikowanie potrzeb przez inwestora oraz wybór firmy, która zajmie się realizacją wspomnianych instalacji, zajęły stosunkowo dużo czasu, krakowski integrator rozpoczął pracę nad projektem już gdy stała bryła kompleksu, co oczywiście wymusiło na projektantach pewną elastyczność. Zakres prac firmy Expander Integrator IT obejmował zaprojektowanie i wykonanie sieci LAN, instalację kontroli dostępu, systemów alarmowych, CCTV, systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych LPR oraz instalację zamków hotelowych. Ponadto integrator dostarczył również profesjonalną, LED-ową tablicę wyników zaprojektowaną dokładnie według życzenia i oczekiwań klubu. Jej wyjątkowymi cechami są przede wszystkim format oraz możliwość sterowania zarówno z poziomu pilota, jak i komputera znajdującego się w pomieszczeniu dla spikera. Tablica ta spełnia wymagania nawet najwyższych lig rozgrywkowych.
Głośny okrzyk: „Gol!”
Jednym z zadań firmy Expander Integrator IT było zaprojektowanie nagłośnienia boiska głównego i znajdującej się przy nim trybuny, które stanowiły element inwestycji. Projekt ten został zrealizowany we współpracy z firmą AVI Media i bazuje na rozwiązaniach marki DAS Audio. Do nagłośnienia płyty boiska i trybuny zostały wykorzystane kolumny głośnikowe DAS Audio OVI-12-IP54, w których pracują koaksjalne głośniki o średnicy 12” z jednocalowym driverem wysokotonowym. Dzięki wysokiemu stopniowi ochrony na poziomie IP54, kolumny głośnikowe OVI-12-IP54 mogły zostać zainstalowane zarówno pod dachem trybuny, najbliżej boiska, co zapewniło optymalną propagację dźwięku dla widzów zasiadających na niej, jak i bezpośrednio na słupach dookoła murawy. Kolumny te są zasilane z pomocą wzmacniaczy DAS PA-4000. Jak mówi Jarosław Baran: – Zaproponowane przez firmę AVI Media rozwiązania dały naprawdę świetny efekt brzmieniowy i jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni z całego systemu. Uważam nawet, że cały system dysponuje sporym zapasem, ale tym lepiej, bo będzie w stanie odpowiedzieć na wymagania bardzo różnych imprez nie tylko tych organizowanych przez Cracovię, ale również wydarzeń zewnętrznych.
Pozostałe urządzenia dla potrzeb nagłośnienia zewnętrznego dostarczyła firma Polsound, będąca kolejnym partnerem krakowskiego klubu. Są to przede wszystkim bezprzewodowe systemy mikrofonowe SLXD 4E-G59 z nadajnikami do ręki z główką SM58, mikrofony na gęsiej szyi zainstalowane w kabinie komentatorskiej czy odtwarzacz płyt CD-200SB marki Tascam. Jednym z najważniejszych wymagań inwestora było to, aby mikrofony bezprzewodowe nie tylko zapewniały odpowiedni zasięg i nieprzerwaną pracę do krawędzi boiska, ale również pozwalały na przemieszczanie się przynajmniej po połowie płyty. Wszystkimi sygnałami audio w tej instalacji zarządza procesor sygnałowy Symetrix Solux NX 4×4. Do wspomnianej kabiny komentatorskiej zostało dostarczone jeszcze jedno interesujące rozwiązanie. Jest to kompaktowy mikser Tascam 12. Nie tylko dysponujący dziesięcioma analogowymi wejściami sygnałowymi, ale także interfejsem USB umożliwiającym odtwarzanie plików oraz zintegrowanym odbiornikiem Bluetooth, który pozwala na granie muzyki z własnych urządzeń, takich jak telefony, tablety czy komputery przenośne, w trakcie odbywających się na stadionie imprez. Jak zwracają uwagę przedstawiciele integratora: „Zrealizowanie nagłośnienia zewnętrznego, płyty boiska i trybuny wiązało się z takimi trudnościami i wyzwaniami, jakie zawsze mają miejsce w przypadku instalacji nagłośnieniowych na stadionach, a więc przede wszystkim licznymi odbiciami i zniekształceniami. Jednak dzięki współpracy z projektantami z AVI Media udało się ograniczyć te wszystkie niepożądane zjawiska do minimum.” Nagłośnienie zostało zainstalowane nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynku, gdzie znajduje się wielofunkcyjna sala konferencyjna z możliwością podziału na dwie mniejsze. Tam zastosowano głośniki sufitowe Control 14T/C zasilane wzmacniaczem CSA180Z.
Kompleksowe centrum szkoleniowe
Inwestor bazy treningowej w Rącznej przykładał bardzo dużą wagę do tego, aby cały obiekt miał jak najbardziej multimedialny charakter i aby w jak największej liczbie miejsc znalazły się monitory lub projektory, z pomocą których można w szybki i łatwy sposób wyświetlić materiały graficzne, filmy czy po prostu odtworzyć telewizję live. W tym celu firma Expander Integrator IT stworzyła instalację IP TV obejmującą zarówno części wspólne, szatnie, pokoje dla zawodników, dla trenerów, jak i część hotelową. Wszystkie rozwiązania do wyświetlania obrazu pochodzą z oferty kolejnego partnera klubu MKS Cracovia SSA firmy Sharp NEC Display Solutions. Jak mówi Rafał Wójcik, key account manager Sharp NEC Display Solutions: – Cracovia oraz Sharp NEC Display Solutions oficjalnie nawiązały współpracę w zeszłym roku. Jej owocem jest kilka ciekawych projektów, które już zostały sfinalizowane, a także część, która jest jeszcze w trakcie realizacji. Jesteśmy dumni, że to właśnie rozwiązania Sharp/NEC zostały wybrane do projektu, jakim jest jedna z najnowocześniejszych baz treningowych w Polsce – CTC. W najbliższym czasie będziemy również mogli się pochwalić kolejnym projektem zrealizowanym we współpracy z klubem oraz integratorem, firmą Expander. Mam na myśli modernizację strefy VIP (loże GOLD oraz SILVER) na stadionie Cracovii przy ulicy Józefa Kałuży w Krakowie. Logotyp NEC widoczny jest w Rącznej w wielu miejscach, nie tylko tam, gdzie zamontowane są rozwiązania japońskiego producenta. Klub zadbał, aby odwiedzający bazę już od samego wjazdu do niej byli poinformowani kto jest partnerem klubu. Dla Sharp NEC Display Solutions współpraca z Cracovią nie kończy się jedynie na dostarczaniu najstarszemu w Polsce klubowi rozwiązań z naszej oferty. Dodatkową korzyścią jest dla nas możliwość budowania relacji biznesowych podczas meczów Pasów na stadionie, kiedy możemy gościć naszych partnerów oraz klientów w skyboksie. Benefitem tej współpracy dla klubu jest na pewno komfort codziennej pracy z wykorzystaniem czołowych rozwiązaniach wizyjnych dostępnych aktualnie na rynku. Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o monitorach wielkoformatowych, interaktywnych, desktopowych czy projektorach – wybór rozwiązań od Sharp/NEC to dobry wybór – konkluduje Wójcik.
Zastosowane w części hotelowej monitory NEC z serii E nie są z pewnością typowym i najbardziej oczywistym wyborem do przestrzeni o takiej funkcjonalności. Jednak dzięki jednej z najważniejszych cech monitorów NEC, jaką jest owartość na inne systemy, możliwość współpracy z playerami zewnętrznymi, możliwość rozbudowy o komputer OPS, SDM czy RaspberryPi, z łatwością można było z nich skorzystać również w aplikacji hotelowej. Dzięki rozdzielczości UHD, jasności 350cd/m2 biznesowy monitor NEC E437Q sprawdził się doskonale w nietypowym dla niego zastosowaniu, jakim jest telewizja hotelowa. W pokojach sztabów trenerskich, w szatni pierwszej drużyny i holu zostały zastosowane monitory wielkoformatowe NEC E557Q. Można na nich zarówno oglądać telewizję na żywo (np. programy muzyczne w trakcie treningów czy mecze nadawane live), jak i kanały muzyczne. Sale konferencyjne zostały uzbrojone w monitory interaktywne NEC CB651Q zapewniające przede wszystkim bardzo intuicyjną obsługę, nawet przez osoby niemające doświadczenia w pracy z podobnymi urządzeniami. To takie same monitory, z jakich na co dzień korzysta sztab trenerski na stadionie przy ul. Kałuży 1 w Krakowie, o czym pisaliśmy bardzo szczegółowo w ubiegłorocznym, wrześniowym wydaniu magazynu „AVIntegracje”. Również w Cracovia Training Center monitory z serii CB stały się bardzo ważnym narzędziem w codziennej pracy szkoleniowców. Modele te używane przez sztab trenerski Cracovii mają przede wszystkim za zadanie ułatwić codzienną pracę. Dzięki łatwości w podłączeniu zewnętrznych źródeł oraz intuicyjnemu interfejsowi monitory od pierwsza dnia użytkowania cieszą się dużym zainteresowaniem, co przekłada się na chętne ich wykorzystywanie na co dzień. W praktyce interaktywny monitor z serii CB służy w klubie do analizy meczów, treningów a także objaśniania taktyki zawodnikom. Znane dotychczas papierowe flipcharty z dołączonymi pisakami odchodzą do lamusa, wyparte przez cyfrowe rozwiązania interaktywne. Sztab trenerski może bardzo szybko przeanalizować zapisane w pamięci komputera fragmenty meczu czy treningu, ale również, dzięki funkcji monitora, nawet transmitowany na żywo w telewizji mecz. Dołączone w zestawie dwa pisaki oraz 20-punktowy dotyk na monitorze pracującym w rozdzielczości UHD pozwalają na swobodną pracę przy monitorze więcej niż jednej osoby.
Ponadto w sali konferencyjnej został zastosowany projektor laserowy NEC P525UL. Projektory laserowe z serii P stanowią część rodziny projektorów z grupy Super Silent, które cechuje poziom szumu pracy od 19 dB. To cecha do tej pory znana z high-endowych rozwiązań do kina domowego. Żywotność źródła pracy wynosząca 20 000 godzin oraz zamknięty system optyczny powodują, iż projektory te stają się praktycznie bezobsługowe. Seria projektorów laserowych NEC P to jasność od 5000 do 6000 lumenów, a zatem urządzenia te sprawdzą się również w wymagających warunkach.
Jak kwituje cały projekt Rafał Wójcik: – Dobór odpowiednich rozwiązań z naszej oferty umożliwiło przede wszystkim wsłuchanie się w potrzeby użytkownika końcowego, jakim ostatecznie są piłkarze oraz pracownicy klubu. Oparte na szeregu spotkań rozmowy z klientem, m.in. z prezesem Jakubem Tabiszem i trenerem Michałem Probierzem, pozwoliły optymalnie dobrać, kolokwialnie mówiąc „uszyć na miarę” rozwiązanie odpowiadające potrzebom codziennych użytkowników. Ostatecznie zostały wybrane oraz dostarczone monitory wielkoformatowe i desktopowe NEC z serii E, projektor laserowy z serii P oraz monitory interaktywne z serii CB.
W recepcji oraz siłowni zostały zainstalowane monitory NEC E657Q, natomiast w sali odpraw taktycznych – interaktywny NEC CB651Q. Taki sam monitor dotykowy został również zastosowany w tzw. przestrzeni chillout. Ponadto w kompleksie znajduje się także pokój VIP, w którym również zainstalowano monitor NEC E437Q. Klubowi MKS Cracovia gratulujemy oczywiście świetnego projektu i tak nowoczesnego kompleksu, który nie tylko wpłynie na rozwój klubu, ale także pozwoli dzieciom i młodzieży rozwijać swoje pasje, co być może przełoży się w przyszłości na mierzalne sukcesy sportowe. W końcu najstarszy klub sportowy w Polsce może z dumą pochwalić się mistrzowską bazą treningową. Teraz czas na kolejny krok!
Tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
zdjęcia: AVIntegracje