Całkiem niedawno wielką nowością i elementem przyciągającym klientów w galerii handlowej czy zwiedzających w muzeum były monitory lub ściany LED w witrynie sklepowej lub projekcje na nietypowo zaaranżowanej wystawie muzealnej. Żyjemy jednak w błyskawiczne zmieniającej się rzeczywistości, w której sam obraz to coraz częściej zbyt mało. Atrakcyjność przekazu należy wzmocnić o interakcję z człowiekiem. Przekazywany komunikat reklamowy powinien być dopasowany do tego, co klient właśnie podniósł z półki, a ciekawie opowiedziana historia eksponatu oznacza reakcję całej sceny na samą obecność zwiedzającego.
Jak jednak to zrobić efektywnie, a przy tym niezauważalnie dla użytkownika? Z pomocą przychodzą wzięte pod lupę rozwiązania od Nexmosphere. Pierwszy raz spotkałem się z tymi małymi w rozmiarze urządzeniami (lecz o całkiem sporych możliwościach) na jednej z dużych imprez branżowych. Zaciekawił mnie wygląd stanowiska, jedynego, na którym nie było kabli, monitorów, czy głośników. Wkrótce okazało się, że było to jedno z ciekawszych, jeśli nie najciekawsze, stanowisko na evencie.
Połączenie playera DS BrightSign i detektora X-Eye pozwala na dostarczenie treści dopasowanej do płci i wieku widza.
Zarządzanie w trzech wersjach…
Kontrolery Nexmosphere podzielone są na trzy grupy, każda ma unikalne cechy. Seria XN (XN-100 i XN-200) to kontrolery w rozmiarze nano, zaprojektowane tak, aby zmieściły się wszędzie, a na dodatek w obudowie mają magnesy, dla jeszcze łatwiejszej instalacji. XN-100 i XN-200 mają na pokładzie interfejs X-talk umożliwiający podłączenie do ośmiu elementów (o których za chwilę), a XN-100 – porty USB i RS-232, może więc komunikować się z dowolnymi urządzeniami również wyposażonymi w ten port.
Kontrolery serii XC to nieco większe, kompaktowe urządzenia. Pozwalają na podłączenie ośmiu elementów, ale ich największą przewagą jest możliwość odtwarzania wideo w rozdzielczości HD (X serii 600) lub dźwięku poprzez wbudowany odtwarzacz MP3 (seria 900). Są też modele wyposażone w wyjścia RGBW LED oraz interfejs X-Wave pozwalające na sterowanie LED-ami i pixel stripami.
Ostatnia seria kontrolerów nosi oznaczenie XM, są to zdecydowanie największe zarówno pod kątem rozmiarów, jak i możliwości. Jest ich tak dużo, że producent wydzielił dwie podgrupy tych modułowych kontrolerów – serię XM-300 oraz EM.
Połączenie różnych elementów oraz kontrolera i playera BrightSign pozwala na stworzenie angażującej wystawy sklepowej.
XM-350 to kontroler, do którego dołączyć można do pięciu modułów rozszerzeń EM oraz ośmiu modułów sklepowych. Ma port USB i RS232 do integracji z API oraz szynę ShopBus umożliwiającą budowę dużych systemów.
Seria modułów EM to siedem urządzeń pozwalających na odtwarzanie dźwięków w formacie MP3, ściemnianie LED-ów, czy przełączanie sygnałów audio. Są też moduły pozwalające na podłączenie dodatkowych elementów – od czterech do ośmiu na jeden moduł EM.
Wszystkie kontrolery mogą pracować w parze z playerami DS BrightSign. Playery te również mają szereg ciekawych funkcjonalności jak choćby Geofencing czy BrightBeacon. Razem z Nexmosphere tworzą zestawy powalające na stworzenie niemal każdej funkcjonalności.
Porównanie różnych produktów? Player BrightSign dostarczy dźwięk, modularny kontroler umożliwi przełączenie pomiędzy głośnikami, a paski LED pomogą wskazać, który soundbar akurat pracuje.
… i elementy wykonawcze
Same kontrolery, choć mają naprawdę imponujące możliwości, potrzebują sygnałów uruchamiających zaprogramowaną akcję. Nexmosphere oferuje bardzo szeroki wybór elementów wykonawczych. Zdecydowanie najciekawszy element to ten, który wykrywa obecność człowieka. Seria X-eye pozwala określić nie tylko w jakiej odległości wykryty osobnik się znajduje, lecz także jakiej jest płci i wieku. Za pomocą sensorów XR możliwe jest wykrycie faktu podniesienia przedmiotu. Antena RFID, która wraz z driverem tworzy czujnik XR, jest w stanie wykryć do czterech tagów RFID jednocześnie. Kolejne czujniki i elementy pozwalają na pomiar temperatury, wilgotności oraz natężenia światła (seria XE) czy dowolnego obiektu (seria XZ). Z kolei zabezpieczenie prezentowanych produktów oferuje seria X-snapper, które mogą wysłać sygnał do kontrolera przy podniesieniu lub odłożeniu produktu.
Tam, gdzie potrzebna jest decyzja klienta, można użyć przycisków serii XT. Oferuje ona kilka elementów cztero- lub jednoprzyciskowych o różnych kształtach.
Wybór elementów składowych większego zestawu można ułatwić, podłączając player BrightSign do dotykowego ekranu, wybrane na nim produkty zostaną podświetlone przez odpowiednie diody LED.
Możliwości oferowane zarówno przez kontrolery, jak i elementy do nich podłączane, są ogromne. Oczywistym zastosowaniem są wystawy sklepowe czy wręcz samoobsługowe punkty usługowe. Kolejnym naturalnym zastosowaniem są muzea z interaktywną treścią. Oddając częściowo kontrolę nad prezentowanym eksponatem, angażujemy znacznie bardziej zwiedzającego, niż gdy tylko wyświetlamy mu treść przed oczami. Naturalnie, do jednego kontrolera możliwe jest podłączenie różnych czujników, ich odpowiednia kombinacja połączona z dobrze napisanym programem pozwoli na nieograniczoną niczym interakcję z człowiekiem pozwala też na zebranie wartościowych danych marketingowych. W sklepach możemy zidentyfikować miejsca, w których szczególnie chętnie zatrzymuje się klient, czy wyjątkowo często oglądane produkty. W muzeach znajdziemy najbardziej oblegane części wystaw.
Detekcja „czegoś” może też przydać się także w tradycyjnych instalacjach AV, a zakres ich zastosowania ogranicza tylko wyobraźnia projektanta i umiejętności programisty. Korporacje coraz częściej budują własne pomieszczenia multimedialne, w których prezentowana jest historia organizacji, jej większe osiągnięcia, czy wartości, jakimi się kieruje. Bardziej przyziemne zastosowania to choćby detekcja obecności ruchomej ściany, liczby uczestników spotkania czy zmian warunków środowiskowych w pomieszczeniu. Daje to niezawodny sposób na przełączenie scenariusza pracy sali konferencyjnej, automatycznego potwierdzenia spotkania w systemie rezerwacji sal po pojawieniu się określonej liczby osób. Zachęcam do sprawdzenia, jakie możliwości oferują poszczególne urządzenia Nexmosphere. W obecnej sytuacji sprawdzą się one znakomicie również jako urządzenia pomagające w zwiększeniu możliwości samoobsługowych sklepów, ważnych ze względu na konieczność stosowania zasad dystansu społecznego.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje