
W przeszłości przestrzeń galerii sztuki kojarzyła się przede wszystkim z pomalowanymi na jednolity kolor ścianami, umieszczonymi na ekspozytorach obiektami, ogrodzonymi słupkami i linami oraz tabliczkami z napisem „prosimy o ciszę”.
Ten krajobraz zaczął się zmieniać wraz z pojawianiem się nowych nurtów w sztuce, a przede wszystkim wraz z popularyzacją i rozwojem sztuki nowoczesnej oraz różnych ich gałęzi takich jak multimedia, grafika komputerowa czy wideo-art.
Dzisiaj nawet puste ściany mogą stać się płótnem, które będzie nośnikiem dla sztuki, a same dzieła pozwalają teraz na zanurzenie się w nich i wraz z towarzyszącym obrazowi dźwiękiem w pełni otaczają odbiorcę.
Jednak aby było to możliwe, konieczne są odpowiednie narzędzia, urządzenia odtwarzające, wielokanałowe systemy nagłośnieniowe i projektory.
Właśnie po topowe, dostępne na rynku rozwiązania techniczne postanowiła sięgnąć znajdująca się we Wrocławiu Krupa Art Foundation – galeria, która redefiniuje sposób prezentacji sztuki w czasach multimediów.
Dzięki przemyślanemu podejściu do ekspozycji i zastosowaniu najnowszych technologii, instytucja pokazuje, jak w nowatorski sposób przekazać artystyczne idee, tak aby były one angażujące dla odbiorcy i dostępne dla współczesnych twórców, bez względu na ich poziom zaawansowania technicznego.
Odwiedziliśmy wrocławską galerię, aby osobiście przekonać się, jakie role zostały powierzone zainstalowanym tutaj projektorom marki Epson, co zdecydowało o wyborze tych konkretnych modeli oraz jak pomagają one każdego dnia w niecodziennej prezentacji sztuki gościom obiektu.
Krupa Art Foundation (KAF) jest niezależną organizacją założoną przez wrocławian, biznesmanów i kolekcjonerów sztuki – Sylwię i Piotra Krupów. Jest ona organizacją non profit, prowadzoną w oparciu o nowy w polskich realiach model funkcjonowania instytucji kultury, bazujący przede wszystkim na prywatnym mecenacie.
Główna siedziba Krupa Art Foundation mieści się w samym centrum Wrocławia pod adresem Rynek 27/28 w wyjątkowym budynku, w którym dawniej znajdował się Dresdener Bank i dom handlowy Pod Złotym Pucharem. Zanim jednak obiekt mógł otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających, został tutaj przeprowadzony kompleksowy remont i trzeba powiedzieć, że fundatorzy włożyli ogrom środków i wysiłku, aby kamienicy został przywrócony dawny fantastyczny blask. Efekt trwającego wiele lat remontu jest naprawdę spektakularny.
Sama galeria rozpościera się na trzech poziomach, na których zlokalizowanych zostało kilka powierzchni wystawienniczych, przestrzeń dla dzieci, sklep z designem i wydawnictwami artystycznymi czy kawiarnia.
W tej nowej siedzibie Fundacja prezentuje przebogatą kolekcję dzieł sztuki XX i XXI wieku. Przygotowana ekspozycja jest jedną z najbardziej kompleksowych i obszernych ekspozycji sztuki współczesnych w Polsce i składają się na nią zarówno wystawa stała, jak i wystawy czasowe. Obecnie kolekcja KAF liczy ponad 550 obiektów.
KAF angażuje się w działania edukacyjne, organizuje warsztaty, spotkania i wykłady. Założycielom fundacji zależy by ludzie, którzy nie są przekonani do sztuki, mogli ją lepiej poznać. To także znakomite miejsce, w którym mogą odbywać się m.in. obrony prac dyplomowych.
Szczególnie warto udać się jednak na poziom -1, gdzie na gości czeka absolutnie wyjątkowa przestrzeń.

W przestrzeni KAF Digital zastosowane zostały projektory Epson EB-PU2010B o jasności 10 000, które wyświetlają treści zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu obiektywów ELPU03S (zakres 0,48 – 0,57:1), pozwalających na precyzyjne dopasowanie obrazu do powierzchni wystawienniczej.
„Szczurownia”, która stała się przestrzenią immersyjną
W przeszłości w podziemiach zabytkowej kamienicy, znajdował się schron przeciwlotniczy, który został przypadkowo odkryty podczas prac budowlanych.
Zlokalizowane zostały tutaj dwie przestrzenie specjalne. KAF Project Space, w której prezentowane będą eksperymentalne projekty młodych artystów i grup artystycznych oraz KAF Digital.
Miejsce, które wcześniej żartobliwie było nazywane „szczurownią”, to dzisiaj nowoczesna, immersyjna przestrzeń wystawiennicza, w tym dla cyfrowych, performatywnych projektorów artystycznych. Dzięki zastosowaniu technologii projekcyjnej Epson dawna piwnica została przeobrażona w wyjątkowe środowisko, w którym sztuka w pełni otacza widza.
W niezwykły sposób zorganizowane zostało już samo wejście od tej przestrzeni. Schodząc po schodach prowadzących do wnętrza instalacji, widzowie mają wrażenie jakby zanurzali się w sztuce. Można porównać to do wchodzenia do basenu, którego ściany i dno pokryte są dynamicznymi, wielowymiarowymi i pełnymi barw obrazami, co tworzy spójne i w pełni angażujące doświadczenie wizualne.

Część projektorów Epson została zainstalowana z obiektywami skierowanymi w dół, dzięki temu również podłoga może być częścią dookólnej, immersyjnej projekcji.
Projektowaniu i wyposażaniu tej przestrzeni przyświecała idea stworzenia miejsca, gdzie będą mogły być prezentowane zarówno całkowicie koncepcyjne dzieła, jak i sztuka będąca efektem artystycznego przetworzenia mniej lub bardziej znanych prac, tworzonych oryginalnie przy użyciu tradycyjnych środków.
Doskonałym przykładem, w jaki sposób może być tutaj wykorzystana technologia, była obecna we wrocławskiej galerii od 13 lipca do 20 października wystawa „Wojciech Fangor. American Dream”, która prezentowała dzieła jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
W przestrzeni immersyjnej prezentowane były interpretacje obrazów Fangora, wzmacniając ich efekt wizualny i podkreślając grę koloru oraz ruchu, charakterystyczną dla jego twórczości. Projektory Epson dały możliwość oddania głębi i pulsującej dynamikę jego prac, co wzbogaciło odbiór wystawy i pozwoliło widzom jeszcze intensywniej doświadczyć sztuki mistrza optycznych iluzji.
To, w jaki sposób prezentowane są w tej przestrzeni dzieła, a co za tym idzie tworzona przy pomocy multimediów jej aranżacja, pozwala na zbudowanie unikalnych doświadczeń immersyjnych, dzięki którym dzieła sztuki nie są już tylko obiektami do oglądania, ale także swego rodzaju zjawiskiem, wielowymiarowym tworem, które można realnie odczuć i przeżyć w niedostępny wcześniej sposób.

Dobrze przygotowany content w porównaniu z mocnymi projektorami laserowymi robi ogromne wrażenie!
Wystawa, która na nas patrzy
Przestrzeń Krup Art Digital nie próbuje odebrać znaczenia dojrzałym formom wyrazu takim jak malarstwo czy rzeźba, ale jest swego rodzaju uzupełnieniem dla nich, zapewniając widzom zupełnie nowy sposób ich odbioru. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, to środowisko może być wykorzystywane zarówno przez samą Fundację, jak i współpracujących z nią twórców zajmujących się scenografią oraz sztuką nowych mediów.
Co więcej, został tutaj wdrożony, opracowany przez firmę United Studios system skanowania, który wykorzystując technologię lidar i rozmieszczone w przestrzeni czujniki, jest w stanie śledzić informacje o ruchach ciała zwiedzających i przekazywać je do jednostki centralnej. Dzięki temu, sposób w jaki przemieszczają się goście wpływa na wyświetlane na ekspozycji treści. Animacje oraz wizualizacje zmieniają się dynamicznie, dzięki czemu każdy z widzów może w wyjątkowy, spersonalizowany sposób doświadczać prezentowanych dzieł sztuki.

Zainstalowane w przestrzeni KAF Digital projektory Epson nie tyle wyświetlają materiały, co realnie potrafią zmienić formę tego miejsca i dodać jej zupełnie nowy wymiar.
Jednym z kluczowych wymagań na etapie projektowania i wyposażania przestrzeni była łatwość obsługi i możliwość elastycznego dostosowania całej ekspozycji do różnych wydarzeń i ekspozycji. W tym celu United Studios stworzyło zaawansowany, ale intuicyjny system sterowania infrastrukturą, który umożliwia łatwe zarządzanie treściami. Niezależnie od poziomu zaawansowania technicznego, zarówno doświadczeni producenci multimedialni, jak i artyści stawiający pierwsze kroki w obszarze nowych mediów mogą w prosty sposób dostosowywać przestrzeń do swoich potrzeb.
Jak mówi Adam Fąfara, współwłaściciel United Studios, projektant instalacji: „Tworzenie przestrzeni immersyjnych wymaga nie tylko kreatywności, ale także niezawodnych narzędzi, które zagwarantują odbiorcom najwyższą jakość wrażeń. W Krupa Gallery widz, który wchodzi do tej przestrzeni, nie poczuje rozczarowania – otrzymuje doświadczenie na najwyższym poziomie, zarówno pod względem animacji, jak i jakości projekcji”.
Laserowe projektory Epson zapewniają nie tylko odpowiednią jasność i intensywność obrazu, ale przede wszystkim niezawodność, która jest kluczowa w eksploatacji wystawy.
„Co z tego, że mielibyśmy najnowocześniejsze rozwiązania, gdyby były one zawodne? Tutaj technologia Epson gwarantuje stabilność, eliminując ryzyko awarii i przestojów, co jest kluczowe dla profesjonalnych wystaw biletowanych. Zarówno twórcy, jak i widzowie oczekują niezawodności – i właśnie to im zapewniamy. Co więcej, projektory Epson zapewniają jednolitą jakość obrazu, bez różnic w jasności czy kolorystyce, co pozwala na pełne zanurzenie się w sztuce i maksymalne wykorzystanie potencjału tej przestrzeni” – podkreśla Adam Fąfara.

Część projektorów została również zainstalowana w pozostałych miejscach galerii, poza KAF Digital.
Technologia od Epson tworzy sztukę
Przestrzeń immersyjna w Krupa Gallery była tworzona przez wiele lat i wymagała bardzo drobiazgowego planowania oraz szeregu, wnikliwych testów, tak aby w efekcie końcowym można było uzyskać najwyższą jakość wyświetlanego obrazu i pełne dopasowanie do unikalnej architektury miejsca. Kluczowym elementem dla powodzenia tego projektu stały się laserowe projektory Epson, które nie tylko spełniły wymagania artystyczne i techniczne, ale także zapewniły elastyczność oraz stabilność niezbędną do realizacji wizji Fundacji i twórców ekspozycji. Ich niezawodność, wysoka jakość obrazu oraz możliwość precyzyjnego odwzorowania kolorów i detali sprawiają, że wizyta w galerii dostarcza odbiorcom niezwykłych wizualnych wrażeń, często przewyższających nawet ich oczekiwania.

Projekcja została uzupełniona wielokanałowym, immersyjnym systemem dźwiękowym od L-Acoustics.
W przestrzeni ART Digital zastosowane zostały projektory Epson EB-PU2010B o jasności 10 000 lumenów i rozdzielczości 1920 × 1200, które zapewniają intensywne, wyraziste obrazy, niezależnie od zastanych warunków oświetleniowych. Jak wspomniano, projekcje wyświetlane są zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu obiektywów ELPU03S (zakres 0,48-0,57:1), pozwalających na precyzyjne dopasowanie obrazu do powierzchni wystawienniczej.
Decyzja o wyborze sprzętu Epson zapadła po serii testów przeprowadzonych w docelowych warunkach. Możliwość sprawdzenia różnych wariantów jasności, odwzorowania barw oraz dostosowania projekcji do konkretnej przestrzeni była kluczowym czynnikiem, który wpłynął na ostateczny wybór urządzeń. Epson, wraz ze swoim partnerem – firmą Group AV, specjalizującym się w dostawie i integracji rozwiązań audiowizualnych, zapewnił pełne wsparcie, oferując elastyczność, możliwość testowania sprzętu oraz fachowe doradztwo techniczne.
Kluczową rolę w procesie wdrażania technologii odegrała Agata Sitko, szefowa Group AV, której zaangażowanie, profesjonalizm i umiejętność zarządzania projektem zapewniły sprawny przebieg realizacji.

KAF Digital to znakomite miejsce dla wszelkiego rodzaju sztuki performatywnej, eventów, konferencji, a nawet wyjątkowych spotkań biznesowych.
Długotrwały proces koncepcyjny i projektowy wymagał stabilności, terminowości oraz pełnej koordynacji działań – od testów sprzętu, przez dostawy, aż po instalację i konfigurację.
Jak przyznaje Katarzyna Młyńczak, prezeska Krupa Art Foundation: „Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która udowodni, że sztuka cyfrowa może być wciągająca i angażująca. Nie jest to miejsce dla multimedialnych adaptacji klasycznych dzieł, ale przestrzeń dedykowana sztuce cyfrowej jako samodzielnej formie artystycznej. Współpracujemy zarówno z polskimi, jak i międzynarodowymi artystami, a część projektów realizujemy własnymi siłami. Pierwsza wystawa, którą zaprezentowaliśmy, była narracyjną opowieścią o kolekcji obrazów naszych fundatorów, przygotowaną we współpracy ze studiem z Warszawy.
Chcemy zainteresować odbiorców, którzy przychodzą do nas, by zobaczyć tradycyjne malarstwo, i pokazać im, że sztuka cyfrowa może być równie wartościowa – dynamiczna, przemyślana, ale jednocześnie nie autotematyczna czy monotonna. Taka forma szczególnie trafia do młodej publiczności, dla której świat cyfrowy jest naturalnym środowiskiem. Projekcje na ścianach i podłodze dodatkowo potęgują efekt immersji, pozwalając widzom dosłownie zanurzyć się w prezentowanych treściach.
To miejsce jest także przestrzenią do realizacji projektów tworzonych we współpracy z klientami. Cieszę się, że możemy prezentować świetne treści na najwyższej jakości sprzęcie Epson – technologia ma tu ogromne znaczenie, a precyzja i jakość obrazu są kluczowe dla odbioru sztuki.”

Imponujący zestaw projektorów Epson.
Wydarzenie jak żadne inne
KAF Digital to nie tylko wyjątkowe miejsce, innowacyjnej prezentacji sztuki. Organizowane są tutaj także różnorodne wydarzenia kulturalne i biznesowe. Przestrzeń stanowi bardzo atrakcyjną ofertę skierowaną do firm i organizatorów eventów, łącząc świat sztuki z biznesem i nowoczesną technologią.
Dzięki wszechstronności systemu projekcyjnego Epson, wyświetlany content, może być wykorzystywany jako tło cyfrowe dla takich wydarzeń jak koncerty kameralne, warsztaty, spotkania biznesowe, a nawet sesje jogi, podczas których dynamiczne wizualizacje tworzą unikalną, immersyjną atmosferę. Wykorzystanie technologii multimedialnych pozwala dostosować otoczenie do charakteru konkretnego wydarzenia, zapewniając niezapomniane wrażenia uczestnikom.
KAF Digital to miejsce, które jest niezwykle chętnie wykorzystywane zarówno przez artystów, jak i przedstawicieli świata biznesu, którzy szukają nietuzinkowej przestrzeni dla swoich inicjatyw. To sprawia, że Krupa Gallery jest nie tylko przestrzenią ekspozycyjną dla eksponatów i dzieł sztuki, ale także nowoczesnym hubem kreatywnych spotkań.

Znakomitym przykładem, w jaki sposób w Krupa Art Gallery mogą być wykorzystane najnowsze rozwiązania technologiczne, była wystawa „Wojciech Fangor. American Dream”, prezentująca dzieła jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. W przestrzeni immersyjnej galerii zaprezentowano interpretacje obrazów Fangora, wzmacniając ich efekt wizualny i podkreślając grę koloru oraz ruchu, charakterystyczną dla jego twórczości. Projektory Epson dały możliwość oddania głębi i pulsującej dynamikę jego prac, co wzbogaciło odbiór wystawy i pozwoliło widzom jeszcze intensywniej doświadczyć sztuki mistrza optycznych iluzji.
Podsumowanie
Krupa Gallery we Wrocławiu to przestrzeń, która udowadnia, że technologia i najnowocześniejsze środki wyrazu artystycznego, nie muszą odbierać uwagi konwencjonalnym formom sztuki i rzeczywistym eksponatom. Zastosowane we właściwy sposób z powodzeniem będą uzupełniały całą ekspozycję i pomagały w narracji i opowiadaniu całej historii w ciekawy dla odbiorcy i angażujący sposób.
Jednak znajdująca się w podziemiach, położona w samym sercu Wrocławia galeria Krupa Art Digital to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są artystycznie przetworzone, multimedialne wersje dobrze znanych i nieco mniej popularnych dzieł sztuki czy niezależnie tworzony content multimedialny, ale to także fantastyczna przestrzeń dla nietuzinkowych spotkań biznesowych, eventów czy wydarzeń kulturalnych, które mogą odbywać się na tle wyjątkowej, wielowymiarowej, ruchomej kanwy.
Aby było to możliwe, konieczne było zastosowanie odpowiednich projektorów. Mocne, laserowe urządzenia marki Epson, zapewniły nie tylko odpowiednią jasność, ale przede wszystkim znakomite odwzorowanie, nasyconych kolorów.
To kolejna przestrzeń sztuki, w której pracują rozwiązania tego producenta. Jak widać Epson i sztuka to znakomite połączenie!
Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Epson