Amerykański producent specjalizujący się w rozwiązaniach wideokonferencyjnych rozszerzył ofertę o nową usługę umożliwiającą transmisję wideo na żywo.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]L[/fusion_dropcap]ifesize Live Stream to atrakcyjne cenowo rozwiązanie dla firm oraz uczelni, które umożliwia streaming zapisu wideo z odbywających się spotkań firmowych, szkoleń czy wykładów przy użyciu smartfonu lub przeglądarki WWW. Korzystanie z usługi jest intuicyjne i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Aby rozpocząć strumieniowe przesyłania wideo, wystarczy zakupić jeden z planów subskrypcji Lifesize Cloud: Enterprise lub Premium, a następnie rozszerzyć go o niezbędne elementy.
Plany subskrypcji
Po wykupieniu dostępu do Lifesize Cloud uzyskujemy dojście do przypisanych rozszerzeń, które umożliwią nam korzystanie ze strumieniowego przesyłania danych. Aby rozpocząć współpracę z Live Stream, korzystając z planu Enterprise, należy wykupić dwa elementy rozszerzające: Live Stream Subscription oraz Live Stream Viewer Hours. Pierwszy z nich daje nam możliwość streamingu treści dla tysiąca oglądających, a drugi jest pakietem godzin, przeznaczonym do strumieniowej transmisji i oglądania, który w podstawowej wersji obejmuje 1200 h. Do pakietu Premium, oprócz elementów wymaganych w planie Enterprise, należy dokupić dodatkowe rozszerzenie – Record and Share. Usługa ta umożliwia nagrywanie i udostępnianie nagranych sesji wideokonferencyjnych na życzenie; w wersji podstawowej obejmuje 10 h. Jeśli założone pakiety okażą się zbyt małe, istnieje możliwość ich rozszerzenia.
W praktyce
Lifesize Live Stream w pełni integruje się z Lifesize App, dzięki czemu moderatorzy mają możliwość rozpoczęcia przesyłania wideo na żywo w każdym momencie, z dowolnego miejsca. Programiści z Lifesize stanęli na wysokości zadania i zadbali o niezbędne bezpieczeństwo treści podczas streamingu. Stworzyli szereg zabezpieczeń oraz zaprogramowali moduł wirtualnego pokoju spotkań, w którym rozmowy są nie tylko szyfrowane, lecz również wymagane jest pozwolenie na dołączenie do nich. Konfiguracja tego rodzaju spotkań, podobnie jak i innych, odbywa się w panelu administracyjnym (Admin Console). Z jego poziomu utworzymy między innymi: link do wirtualnego pokoju spotkań, wygenerujemy do niego dostęp, jak również będziemy mogli monitorować przesyłanie wideo. Live Stream nie wymaga naszej ingerencji w celu nagrywania spotkań, odbywa się to bowiem automatycznie. Zarejestrowane spotkania możemy udostępnić po zakończeniu konferencji, nie tylko wewnątrz firmy, lecz także osobom poza nią. W przypadku transmisji na żywo opóźnienie transmisji względem rzeczywistych rozmów może wynieść od 20 do 30 s. Do wirtualnych spotkań można dodać prowadzącego bezpośrednio z terminala wideo Lifesize Icon bądź komputera czy urządzenia mobilnego. W trakcie konferencji moderator ma uprawnienia do wyświetlania pytań, jeśli jednak sytuacja wymaga ich widoczności dla wszystkich uczestników, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby administrator zmienił ustawienia, a pytania pojawiły w panelu Q&A dostępnym u wszystkich uczestników. Istnieją dwie opcje konfiguracji pytań do uczestników: pierwszą z nich jest zatwierdzenie pytania do wyświetlenia w panelu, a drugą – automatyczne publikowanie na ekranach delegatów.
Podsumowanie
Lifesize Live Stream jest interesującym rozwiązaniem zarówno dla niewielkich firm, jak i dużych korporacji. Świetnie sprawdzi się również na uczelniach, a możliwość zadawania pytań przez delegatów istotnie zwiększa konkurencyjność prezentowanej usługi. Usługa zapewnia wysokie bezpieczeństwo gwarantowane przez szyfrowanie wideo, kontrolę dostępu oraz podgląd historii streamingu, które ułatwiają również administrowanie systemem. Nie bez znaczenia jest również kompatybilność z innymi rozwiązaniami producenta i dostęp z poziomu chmury, dzięki czemu uczestnicy mogą dołączyć do rozmów z dowolnego urządzenia i miejsca na Ziemi.
TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje