Urządzenia firmy Logitech wspierają białostockie placówki edukacyjne Infotech podczas zajęć prowadzonych w trybie zdalnym. Zainstalowane w salach kamery tablicowe Scribe, kamery konferencyjne Rally, duże ekrany i głośniki RallyBar pozwalają dokładnie odwzorować warunki panujące na zajęciach stacjonarnych.
Placówki Infotech – Szkoła Podstawowa, Liceum Ogólnokształcące, Technikum Programistyczne i Technikum Mediów Cyfrowych, od momentu przejścia na tryb zdalny prowadziły zajęcia na żywo z każdego przedmiotu, tak jakby uczniowie brali w nich udział stacjonarnie. W Infotech powstały sale lekcyjne, w których wykorzystano rozwiązania zaprojektowane przez Logitech, który jest wiodącym producentem sprzętu do wideokonferencji. Zaletą takich klas jest możliwość ich wykorzystania również w sytuacji prowadzenia zajęć w trybie hybrydowym, gdzie tylko część z uczniów nie może uczestniczyć w zajęciach stacjonarnie.
Wszystko opiera się na 4 rozwiązaniach technologicznych: kamerze do tablic Logitech Scribe, kamerze konferencyjnej Logitech Rally, dużym ekranie i głośniku Logitech RallyBar. Lepsza Szkoła, bo tak nazywa się tego typu sala hybrydowa została opracowana w taki sposób, aby odwzorować w najbardziej zbliżony sposób zajęcia prowadzone w tradycyjny sposób. Logitech Scribe odczytuje treść tablicy suchościeralnej i przesyła obraz uczniom, a tym samym pozwala nauczycielowi korzystać z naturalnego narzędzia wykorzystywanego do edukacji. Ponadto daje możliwość bycia mobilnym w sali, co przydaje się zarówno podczas zajęć całkowicie zdalnych, jak i hybrydowych. Przed użyciem tablicy nie trzeba włączać specjalnego trybu lub programowania, kamera automatycznie rozpoznaje ruch i rozpoczyna przekształcanie treści na zapis cyfrowy.
„Chcieliśmy, żeby sala hybrydowa odpowiadała na obecne i przyszłe potrzeby szkół. Co ważne, zależało nam również na tym, aby można było z niej łatwo korzystać i była prosta w obsłudze dla nauczycieli. Dlatego wystarczy podpiąć kabel USB do komputera, urządzeń nie trzeba każdorazowo konfigurować, aby rozpocząć lekcję. Nasze rozwiązanie współpracuje z najpopularniejszymi platformami do komunikacji takim jak Microsoft Teams, Zoom czy Google Meet” – powiedział Bartosz Gruza, senior B2B manager NEE w Logitech Polska, Logitech Polska.
Kolejnym elementem składającym się na tę unikalną salę jest kamera Rally z funkcją automatycznego sterowania obiektywem, dzięki czemu nauczyciel w pełni skupia się na prowadzeniu zajęć, a nie na sprzęcie. Pozostaje też cały czas widoczny na monitorach uczniów, nawet jeśli zapisuje przykłady na tablicy lub przeprowadza np. eksperyment chemiczny. Aby ułatwić pracę w sali montuje się również duży 49-calowy ekran – mniej więcej w połowie pomieszczenia, co pozwala nauczycielowi patrzeć i zwracać się bezpośrednio do uczniów. Tym samym, prowadzący zyskują pełną swobodę w prowadzeniu lekcji. Dodatkowo sala jest wyposażona w głośnik Logitech Rally, który przekazuje czysty dźwięk bez zakłóceń i szumów. Dzięki temu nauczyciel nie musi prowadzić zajęć w zestawie słuchawkowym, ponieważ sprzęt pozwala mu swobodnie się komunikować z uczniami, a im samym udzielać się w lekcji bez obaw, że nie zostaną usłyszeni.
„Z pewnością prowadzenie lekcji hybrydowych jest doświadczeniem na innym poziomie. Na początku przynosi to wiele problemów ze skupieniem uwagi nauczyciela i wynikającej z tego frustracji. Dlatego właściwe narzędzia Logitech pomagają w stworzeniu warunków zbliżonych do normalnej edukacji. Dlatego kamera Scribe to bardzo przydatne narzędzie do prowadzenia lekcji. Uczniowie zdalni mają bardzo ułatwione przyswajanie wiedzy dzięki możliwości obserwacji online tablicy suchościeralnej. Praktycznie są w sali na takich samych zasadach jak reszta klasy” – dodaje Adam Kamiński, dyrektor ds. rozwoju Szkół Infotech.
Rozwiązania Logitech mają uniwersalną receptę na klasę dostosowaną do potrzeb kadry nauczycielskiej i uczniów. Ponadto zostały zaprojektowane z myślą o wykorzystywaniu technologii wideokonferencji również w sytuacji postpandemicznej, np. umożliwiając uczestnictwo w lekcjach dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami lub w przypadku długotrwałej kontuzji lub choroby, która uniemożliwia uczenie się stacjonarnie.
Klasę hybrydową można sfinansować m.in. z rządowego programu Aktywna Tablica.