Czy ostatnie kilka lat (również biorąc pod uwagę epokę COVID) sprawiły, że rynek peryferyjnych urządzeń AV znacznie przyspieszył? Mam wrażenie, że tak! Ale to nie jest kwestia tylko i wyłącznie potrzeb (choć te przecież są najważniejsze i właściwie to one kształtują rynek). To również wdrażanie przez praktycznie wszystkich liczących się producentów transmisji AV w różnych formach za pomocą Ethernetu, no i jako wisienkę na torcie można potraktować również pojawienie się standardu USB-C, który znacznie ułatwił pewne procesy. Dziś odpowiednia jakość i szybkość transmisji nie stanowi już problemu, ale… sama konfiguracja sprzętu z urządzeniami peryferyjnymi wydaje się być czasem skomplikowana. I tu warto wspomnieć o firmie Lightware.
To jedna z tych marek, która sprawiła, że naprawdę sporo procesów jest znacznie prostszych. Mam tu na myśli choćby sale konferencyjne i dostęp nie tylko do odbiorników (takich jak urządzenia projekcyjne), ale i do różnych hostów z danymi i to praktycznie w tym samym czasie. Lightware jest od początku do końca firmą europejską, działa na rynku od 1998 roku. W Polsce marka wchodzi w skład rodziny Konsbud Audio Group. Postanowiłem, aby w tym numerze pod lupą znalazł się bardzo ciekawy produkt Lightware, o symbolu UCX-4×2-HC30. Uniwersalna matryca, która zwiększa i rozszerza możliwości sali konferencyjnej oraz umożliwia uczestnikom spotkania łatwe korzystanie z własnych urządzeń oraz preferowanych platform wideokonferencyjnych, a także wykorzystanie dostępnych zasobów przestrzeni konferencyjnej, takich jak wyświetlacze HDMI, kamery i inne urządzenia peryferyjne USB.
Aby zrozumieć, czemu służy i jak działa ta matryca, musimy się przyjrzeć działaniu USB-C nieco bliżej. Jak wiemy, ten standard według regulacji unijnych ma być najbardziej powszechnym, zunifikowanym złączem na rynku dla wielu potrzeb. Ale co naprawdę się kryje pod nazwą USB-C? Ten stosunkowo nowy standard pozwala na jednoczesny przesył pełnego strumienia audio, wideo (4K) i danych oraz zasilanie podłączonego urządzenia przez pojedyncze złącze USB-C.
W urządzeniach takic jak matryca UCX-4×2-HC30, wchodzących w skład całej gamy produktów firmy Lightware, a oznaczonej jako Taurus UCX, poszerzono funkcjonalność USB-C, implementując tzw. mostki Ethernet-USB. Oznacza to, że dwa porty USB-C w tym urządzeniu mogą zapewnić również stałe przewodowe połączenie typu Ethernet. W praktyce oznacza to, że podłączając jednym przewodem laptopa do matrycy (mam tu na myśli przewód USB-C/USB-C), otrzymamy możliwość sterowania urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak zewnętrzna kamera USB, zewnętrzna klawiatura i mysz. W tym samym czasie będziemy mogli przesłać obraz ze wspomnianego laptopa, ale i też urządzenie będzie ładowało swoją baterię oraz otrzyma dostęp do sieci (o ile matryca z serii Taurus UCX zostanie do niej podłączona).
Struktura matrycy. Czemu właściwie ma służyć taka matryca?
Wyobraźmy sobie salę konferencyjną oraz jej wyposażenie. Na stałe są zainstalowane dwa komputery stacjonarne. Korzystając z matrycy, szybko okaże się, że nie ma potrzeby podłączać do nich klawiatury czy myszy, a nawet monitora. Wystarczy, że obraz z karty graficznej danego komputera wyślemy do matrycy UCX przewodem HDMI. To samo dotyczy sterowania za pomocą portów USB. Przewodami USB-A/B użytkownik po prostu łączy porty komputerów z matrycą UCX-4×2-HC30. UCX ma na pokładzie dwa wyjścia HDMI, co oznacza, że można równocześnie podłączyć i monitor (który w moim przykładzie będzie stanowił „podgląd” dla prowadzącego), jak i projektor, jako źródło obrazu dla uczestników.
Można oczywiście sprawić, aby po włączeniu komputera (jednego czy drugiego) obraz został przesłany do obu złączy wyjściowych matrycy – typu HDMI. Co dalej? Taurus UCX-4×2-HC30 ma koncentrator USB, pozwalający na podłączenie aż 4 urządzeń peryferyjnych. W mojej konfiguracji będą to dwie zewnętrzne kamery USB, mysz oraz klawiatura. Co zyska użytkownik dzięki takiemu połączeniu? Sterując matrycą w odpowiedni sposób, można przełączać i wysyłać obraz do wspomnianego projektora raz z jednego komputera, a po chwili z drugiego. Ta sama klawiatura i mysz mogą służyć albo jednej, albo drugiej jednostce, bez konieczności dublowania takich akcesoriów. To samo dotyczy podłączonych do matrycy kamer. Będą one sprzężone z komputerem, o którego „aktywności” zadecydują właśnie ustawienia matrycy. To jednak nie wszystko! Tu w grę wchodzą jeszcze dwa wspomniane wcześniej złącza USB-C. Prócz naszych stacjonarnych jednostek matryca jest w stanie obsłużyć jeszcze dwa dodatkowe komputery. Tym razem zdecydowałem, że będą to laptopy ze złączem USB-C. Każdy z laptopów zostanie podłączony do matrycy tylko jednym przewodem do dzisiejszego bohatera (oczywiście, myślę tu o przewodzie USB-C). Mogę właściwie jeszcze raz potwierdzić to, co napisałem wcześniej, że jeśli sama matryca zostanie podłączona do sieci, to prócz możliwości korzystania, czy z sieci wewnętrznej, czy z Internetu mamy do czynienia z sytuacją, gdzie te dwie ostatnie jednostki będą w stanie korzystać z pełnej gamy dobrodziejstw oferowanych przez producenta. A będzie to przesyłanie strumieni AV do matrycy (w celu np. dystrybucji sygnału do wspomnianego projektora), dostęp do urządzeń peryferyjnych (kamery, klawiatury i myszy). Do tego obie baterie podłączonych laptopów będą ładowane w tym samym czasie. Czy można oczekiwać czegoś więcej? I owszem! Moja przykładowa sala konferencyjna zapewne będzie wyposażona w system audio. I tu nie uda się użytkownikowi zaskoczyć inżynierów z Lightware. Matryca ma analogowe wyjścia sygnałów audio, które mogą być przetwarzane z dowolnego cyfrowego złącza wejściowego. Jest też wyposażona w inteligentny i bezgłośny system chłodzenia.
Co warto dodać?
Z pewnością warto powiedzieć kilka słów o jakości wynikającej z architektury samej matrycy. Obsługiwany standard HDMI to 2.0. Złącza USB-C oraz cała matryca umożliwia transmisję danych z prędkością do 5Gb/s. Taki standard zapewnia pakiet o parametrach 4K/60Hz/4:4:4. Warto też wspomnieć o tzw. bezpiecznej łączności związanej z siecią Ethernet. Innymi słowy, mając do dyspozycji elementy układanki w postaci kilku urządzeń peryferyjnych, źródeł sygnałów i danych (myślę tu o komputerach) oraz odbiorniki AV, matryca Taurus UCX-4×2-HC30 może stanowić doskonałe serce takiego systemu, jako odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na najnowocześniejsze rozwiązania w świecie Unified Communications.
TEKST: Paweł Murlik, „AVIntegracje”