Bez wątpienia sufitowe mikrofony matrycowe to najbardziej optymalne rozwiązanie, jeśli chodzi o najlepszą jakość dźwięku podczas różnego rodzaju konferencji. Firma Shure, doskonale zdając sobie z tego sprawę, idzie o krok dalej i łączy najlepsze rozwiązania sprzętowe z unikalnymi technologiami dostępnymi tylko w ekosystemach producenta. Poznajmy zatem Shure MXA920, Automatic Coverage i Steerable Coverage.
Nie mam złudzeń co do tego, że technologie AV są coraz bardziej zaawansowane. Wydawać by się mogło, że wraz ze rozwojem technologii, również obsługa urządzeń będzie trudniejsza, a co za tym idzie wzrośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowany personel, który sobie z tym poradzi. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej. Producenci poszli o krok dalej i skoncentrowali się na opracowywaniu technologii typu plug’n’play. Oznacza to, że po wyjęciu z pudełka i podłączeniu zasilania urządzenia są w pełni gotowe, aby zaprezentować swój pełen potencjał. Co więcej, wszystkie elementy systemu AV są estetycznie wykonane, mogą być szybko, prosto i bardzo dyskretnie zamontowane, zachowując przy tym niezwykłą funkcjonalność i doskonałą jakość. Takimi cechami powinien się charakteryzować nowoczesny system AV, aby zaspokoić aktualne wymagania klientów biznesowych. Dokładnie taki jest najnowszy sufitowy mikrofon matrycowy Shure MXA920.
SHURE MXA920
Mikrofon ten jest integralną częścią Shure Microflex Ecosystem, czyli instalacyjnych rozwiązań konferencyjnych opartych o produkty pracujące w sieci. Jest to koncepcja, która obejmuje kompletne rozwiązanie, od mikrofonu poprzez procesor DSP aż do głośnika. Nie oznacza to jednak, że chcąc zacząć przygodę z ekosystemem Shure, musimy od razu zakupić kilka urządzeń. W przypadku MXA920 wystarczy nam jedynie switch z zasilaniem PoE, kabel sieciowy i komputer z zainstalowanym oprogramowaniem Shure Designer lub aplikacją webową. Mikrofon dostępny jest w dwóch kształtach, okrągłym oraz kwadratowym, oraz w trzech wersjach kolorystycznych, czarnej, białej oraz aluminiowej, aby jak najlepiej dostosować się do wymagań architektonicznych wszystkich przestrzeni. Jakby tego było mało, obudowy mogą być pomalowane według indywidualnych preferencji.
Funkcjonalność
Technologia Automatic Coverage bez zbędnej konfiguracji obsługuje powierzchnie o wymiarach 9 x 9 metrów. Ponadto, jeśli zaistnieje taka potrzeba, oferuje precyzyjną kontrolę nad obszarem pracy poprzez wydzielenie specjalnych stref. Dzięki architekturze matrycy nowej generacji, MXA920 zapewnia lepszą kierunkowość i bardziej naturalną mowę. Technologia Steerable Coverage polega na umieszczaniu 8 wiązek strefowych z 8 indywidualnymi wyjściami audio, uwzględniając automatyczny miks. Pozwala ona na maksymalne wyodrębnienie głosu uczestników konferencji od niechcianych odgłosów pomieszczenia. Mikrofon można szybko i łatwo zintegrować z całym systemem AV. Co więcej, poza zapewnieniem najlepszej jakości audio mikrofon przesyła również precyzyjne dane lokalizacyjne rozmówców użyteczne do śledzenia kamerami.
Montaż
Mikrofon może być zamontowany maksymalnie na wysokości 3,7 m, natomiast dystans do mówcy nie powinien przekraczać 4,9 m. Biorąc pod uwagę bogatą gamę akcesoriów montażowych oraz wiele wariantów samego montażu, MXA920 oferuje wręcz nieograniczone możliwości. Zarówno wersja okrągła, jak i kwadratowa może być podwieszana, wpuszczona w sufit, zamontowana na jego powierzchni lub przymocowana do dedykowanej sztycy. Bez względu na wybrany sposób mocowania, sam mikrofon do poprawnego działania potrzebuje jedynie przewodu sieciowego, który zapewni zasilanie PoE, sterowanie oraz przesył sygnału audio. Tak minimalne wymagania znacząco upraszczają i przyspieszają instalację systemu AV opartego na MXA920.
DSP
Aby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości MXA920, należy użyć wbudowanego IntelliMix DSP. Oferuje on AEC, AGC, Noise reduction, Equalizer, Compressor i Delay. Funkcja AEC to nic innego jak Acoustic Echo Cancellation, czyli eliminacja echa akustycznego powstającego w wyniku docierania do mikrofonu sygnału bezpośredniego oraz odtwarzanego przez głośnik. AEC identyfikuje dźwięk bezpośredni, wzmacnia go, natomiast wychwycone echo jest eliminowane. AGC to Auto Gain Control, czyli automatyczna kontrola wzmocnienia zapewniająca wyrównany poziom dźwięku wolny od przesterowania, bez względu na to, czy rozmówca jest blisko, daleko lub czy mówi głośno czy cicho. Dodatkową kontrolę na dynamiką sygnału zapewnia również dostępny kompresor. Noise reduction natomiast dba o to, aby usunąć z sygnału użytecznego wszystkie niepotrzebne odgłosy pomieszczenia, które mogłyby zakłócać przekaz i przeszkadzać w odbiorze. Użytkownik ma również do dyspozycji czteropunktowy parametryczny korektor. Funkcja Delay służy do tego, aby zsynchronizować dźwięk z obrazem w przypadku wideokonferencji.
Podsumowanie
Na pierwszy rzut oka Shure MXA920 to nie tylko mikrofon, który nie zaburzy wystroju wnętrza. MXA920 to mikrofon, który, będąc zauważonym, doda pomieszczeniu profesjonalizmu i prestiżu. Jego prostotę i szybkość montażu z pewnością doceni każdy instalator. Inżynier systemu AV natomiast będzie pod wrażeniem funkcjonalności, jaką oferuje zaimplementowane DSP oraz mnogości konfiguracji dostępnych w ekosystemie audio Shure. Co do samego użytkownika końcowego, tu z pewnością najbardziej kusząca będzie filozofia plug’n’play, która sprawia, że już po wyjęciu z pudełka i podłączeniu MXA920 oferuje znakomitą jakość na pokaźniej powierzchni.
TEKST: Filip Wojtowicz, AVIntegracje