sennheiser teamconnect

Od dłuższego czasu obserwujemy dynamiczny rozwój rozwiązań przeznaczonych dla przestrzeni konferencyjnych – przy czym wspólną cechą wielu z nich jest dbałość o wysoką jakość dźwięku (niemal studyjną), przyjazną obsługę i zagwarantowanie uczestnikom spotkań maksimum komfortu. Także poprzez danie pełnej swobody poruszania się po pomieszczeniu, bez potrzeby zwracania uwagi na rozmieszczenie mikrofonów. Na targach ISE 2023 w Barcelonie Sennheiser zaprezentował swój nowy produkt, który doskonale wpisuje się w ten trend – sufitowy mikrofon matrycowy, któremu przyjrzę się bliżej w poniższym tekście.TeamConnect Ceiling Medium stworzono z myślą o małej i średniej wielkości pomieszczeniach konferencyjnych, bowiem jest zdolny do pokrycia powierzchni do 40 m².

Ma on postać płaskiego dysku (dostępne są warianty biały i czarny) o średnicy 477 mm i grubości 46 mm, który waży niespełna 5 kg. W jego wnętrzu znajduje się 15 elektretowych kapsuł pojemnościowych SMD, które – co producent wyraźnie podkreśla – wyprodukowano w Niemczech. Nowy model wykorzystuje firmową technologię automatycznego dynamicznego kształtowania wiązki w połączeniu z funkcją TruVoicelift, co gwarantuje optymalne przenoszenie mowy, jej zrozumiałość bez względu na pozycję wypowiadającej się osoby, jej ruch względem mikrofonu itd. Innymi słowy, każda osoba znajdująca się w obszarze pokrycia ma pełną swobodę i zawsze będzie doskonale rozumiana. Dodajmy zresztą, że wiązka podążająca za mówcą dodatkowo umożliwia sterowanie kompatybilnymi kamerami konferencyjnymi, dzięki czemu również obraz fokusuje się na mówcy, a telekonferencja w efekcie przypomina program telewizyjny z kilkoma operatorami i realizatorem. Użytkownik nie musi niczego konfigurować ręcznie, bowiem system zrobi to za niego. Niezależnie od tego można jednak doprecyzować ustawienia w uniwersalnym oprogramowaniu kontrolnym Sennheiser Control Cockpit. Końcowy użytkownik ma dostęp do systemu za pośrednictwem przeglądarki (przez sieć, np. Wi-Fi czy też przewodową), także z urządzeń mobilnych – zarówno z Androidem, jak i iOS. W ten sposób da się optymalizować pracę omawianego mikrofonu pod kątem konkretnego pomieszczenia, ustawiając na przykład strefy priorytetowe (choćby zarezerwowane dla prowadzącego konferencję), albo wykluczenia (z których mogłyby pochodzić ew. dźwięki zakłócające całość). Dzięki temu TeamConnect Ceiling Medium obsłuży spotkania stacjonarne, a także zdalne czy hybrydowe – w których będą brać udział uczestnicy znajdujący się na miejscu, czyli stacjonarnie, jak i zdalnie, poprzez Internet. Ponieważ omawiany mikrofon umieszcza się na suficie i zawiera aż 15 kapsuł, umeblowanie sali konferencyjnej nie stanowi żadnego problemu. Unika się także wszelkich niedogodności związanych z kablami, stojącymi na stole mikrofonami itd. System jest zainstalowany na stałe i w każdej chwili gotowy do pracy.

sennheiser teamconnect

Mikrofon TeamConnect Ceiling Medium dostępny jest w białej i czarnej wersji kolorystycznej. Mikrofon ma postać płaskiego dysku, przeznaczonego do montażu podsufitowego, względnie podwieszenia.

Nabywca otrzymuje kompletny system, zatem sam mikrofon TeamConnect Ceiling Medium w obudowie, płytę przednią, pokrywę puszki przyłączeniowej Chicago plenum, obudowę, złącze Phoenix, linkę bezpieczeństwa i zestaw do podwieszania. Są zasadniczo trzy możliwości instalacji omawianego urządzenia – możemy zatem podwiesić go pod sufitem za pomocą wspomnianego zestawu TCC M SK Ceiling, który zawiera trzy stalowe linki o długości 5 metrów, co pozwala na dopasowanie wysokości, na której finalnie znajdzie się mikrofon. To rozwiązanie sprawdzi się na przykład w bardzo wysokich pomieszczeniach, gdzie mocowanie bezpośrednio na suficie oddalałoby go od uczestników wydarzenia. Drugą opcją jest montaż powierzchniowy, przy czym zestaw służący do tego (TCC M-S) jest dostarczany w kolorze zgodnym z obudową mikrofonu. I wreszcie trzecim wariantem jest montaż wpuszczany w sufit podwieszany, kasetony itp. Do czego służy TCM M-F Flush Mount Kit. Jest to rozwiązanie dość eleganckie, bowiem w takim wypadku mikrofon nie wystaje, a powierzchnia jego obudowy jest równa w sufitem. Nabywca może zatem dowolnie wybrać najbardziej odpowiadający mu wariant, stosownie do sali konferencyjnej, jej wystroju i wyposażenia. Sposób montażu, oczywiście, nie wpływa na samo działanie urządzenia, które zawsze jest doskonałe.

sennheiser teamconnect

Mikrofon charakteryzuje typowa dla marki wysoka jakość wykonania.

Sennheiser TeamConnect Ceiling Medium oferuje wyjścia analogowe (3-pinowe złącze Phoenix) oraz Dante (RJ-45 PoE Out i PoE In/Control do sterowania i zasilania). Pobór prądu wynosi około 8 W. Urządzenie ma certyfikat bezpieczeństwa IEC/EN 62368-1 i zostało także przetestowane pod kątem zgodności z UL. 2043. W tym miejscu warto także wspomnieć, że producent wydłużył okres gwarancji na rozwiązania sufitowe z dwóch do pięciu lat (w przypadku rejestracji produktu), co dla użytkowników powinno mieć spore znaczenie. Omawiany model jest przeznaczony do pracy w wnętrzu, zaś zalecany zakres temperatur zaczyna się od 0 i kończy na 40 stopniach Celsjusza. To oczywiście dotyczy faktycznej pracy mikrofonu, przy dołączonym zasilaniu, bowiem przechowywać go można w temperaturach od -10 do 60°C. Charakteryzuje się on, co jest zresztą typowe dla produktów marki Sennheiser, bardzo wysoką jakością wykonania i doskonałymi parametrami akustycznymi. Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego (SPL) wynosi 98 dB, co w zastosowaniach konferencyjnych, zatem takich, do jakich został zaprojektowany, mamy bardzo duży zapas. Z drugiej jednak strony można taki mikrofon zainstalować także we wnętrzach z nagłośnieniem i odtwarzaną w tle muzyką, np. przestrzeniach wystawienniczych, centrach kongresowych, obiektach hotelowych itp.

sennheiser teamconnect

Wnętrze mikrofonu TeamConnect Ceiling Medium

Czułość wynosi 0 dBV/Pa (890 mV/Pa), zaś odstęp sygnału od szumu 79 dB. Pasmo przenoszenia z kolei obejmuje zakres od 100 Hz do 16 kHz, gwarantując przeniesienie pełnego zakresu mowy. Charakterystyka częstotliwościowa jest taka, że od 100 Hz do 1 kHz mamy łagodne wzniesienie aż do poziomu 0 dB. Dalej krzywa przenoszenia wznosi się i osiąga swój szczyt (mniej więcej + 12 dB) między 7 i 8 kHz, po czym znów zaczyna opadać. Powyżej 10 kHz ten spadek jest już dość stromy, przy czym zejście poniżej 0 dB następuje gdzieś pomiędzy 12 a 13 kHz. Oznacza to, że przenoszenie mikrofonu optymalizowano pod kątem mowy ludzkiej, by samogłoski miały określoną energię, zaś spółgłoski na tyle uwypuklone, by każde słowo było zrozumiałe. Zatem zarówno dźwięczne, jak i bezdźwięczne głoski będą doskonale rozpoznawalne, co ma duże znaczenie przy tego typu zastosowaniach. Miejmy też na uwadze, że każdy język ma swoją specyfikę i uniwersalność mikrofonu ma tu duże znaczenie.

sennheiser teamconnect

Oprogramowanie sterujące Control Cockpit

Podsumowanie
Sennheiser TeamConnect Ceiling Medium to bardzo wysokiej klasy kompleksowe rozwiązanie konferencyjne, przeznaczone od małej do średniej wielkości pomieszczeń. Może pracować samodzielnie, w połączeniu z siecią komputerową, pozwalając na udział w spotkaniu zarówno uczestnikom obecnym na miejscu, jak i biorącym udział zdalnie. Może też być częścią większego systemu nagłośnienia, funkcjonując, na przykład, w ramach standardu Dante. Jakość dźwięku, pasmo przenoszenia czy odstęp od szumu są znakomite, co pozwoli na uzyskanie rezultatów, które jeszcze do niedawna w takich zastosowaniach były po prostu niedostępne. Sufitowy mikrofon sprawia, że możemy zapomnieć o kablach, czasochłonnej konfiguracji wszystkiego przed zaplanowanym spotkaniem i innych problemach. Nie trzeba ustawiać na stole mikrofonów, bo TeamConnect Ceiling Medium bez problemu wszystko wychwyci. A jeśli np. będziemy chcieli wykluczyć jakąś strefę (np. miejsce na stolik kawowy i przekąski), skąd dźwięk nie powinien zakłócać przebiegu spotkania, można to z łatwością zrobić za pomocą oprogramowania Sennheiser Control Cockpit. Jeśli konkretne wydarzenie będzie wymagać pewnego przemeblowania pomieszczenia, to także nie stanowi żadnego problemu. Słowem, jest to bardzo uniwersalne i plastyczne narzędzie pracy, sprawiające, że konferencje, spotkania czy wykłady przeniosą się na inny, znacznie wyższy poziom. Trzy opcje montażu podsufitowego są także wielką zaletą, bowiem pozwalają dostosować system do potrzeb i wkomponować w wystrój pomieszczenia. Sennheiser stworzył bardzo ciekawy produkt, charakteryzujący się typową dla tej marki wysoką jakością i adresowany do szerokiego kręgu odbiorców. Mogą nimi być centra korporacyjne, placówki edukacyjne, medyczne, hotelowe, kongresowe, wystawiennicze i wiele innych.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”