Odniosłem ostatnio wrażenie, że różnego rodzaju koncerny kładą jednak większy nacisk na produkty instalacyjne z możliwością zdalnego zarządzania. Jednak nie można zapominać o tym, że potężną część rynku stanowią niewielkie, przenośne urządzenia. Wszak nader często mamy do czynienia z zaaranżowanymi czasowo przestrzeniami pod różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy też szkolenia. Często w celowy sposób spotkania te organizowane są w dość niecodziennych miejscach, gdzie nie jest dostępna potrzebna infrastruktura AV. Wszędzie tam przyda się niewielkie urządzenie projekcyjne. To „niewielkie urządzenie” (a właściwie cała seria) w wykonaniu firmy Maxell wcale nie oznacza oszczędności odnośnie do technologii źródła światła, czy też samego przetwornika. Wręcz przeciwnie. Dlatego chciałbym szerzej opisać projektory z serii J, oparte na laserowych źródłach światła.
Doczekaliśmy się
Nie bez powodu wspomniałem o tym, iż mam wrażenie, że wielkie koncerny skupiają się na nieco innych grupach urządzeń projekcyjnych. Miałem tu na myśli fakt, że do niedawna projektory oparte na SSL były produkowane głównie w grupie instalacyjnej czy też szeroko pojętej pro AV. Czym jest właściwie SSL? Skrót SSL (Solid State Light Sources) określa urządzenia, których serce stanowią półprzewodnikowe źródła LED lub diody laserowe wytwarzające natężenie nawet do 50 000 lumenów.
Projektory z serii J dysponują mocą 3500 i 4000 lumenów.
Strumień generowany dzięki SSL charakteryzuje się stabilnym poziomem jasności, a same źródła mają znacznie dłuższą żywotność niż układy oparte na tradycyjnych lampach. Technologia SSL to również gwarancja znacznie lepszej jakości samego obrazu. W praktyce seria J Maxella (mam tu na myśli modele MP-JW4001, MP-JU4001 oraz MP-JW3501) generuje tę samą wartość, zarówno jeśli chodzi o jasność dla emisji białej, jak i dla kolorów. To wszystko dzięki zastosowaniu potrójnego przetwornika LCD. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z zaimplementowanego na pokładzie wsparcia Maxella w postaci korekcji kolorów HDCR (High definition color range). Tu warto podkreślić zaletę tej technologii, szczególnie w odniesieniu do urządzeń, których jasność nie przekracza 4000 lumenów. Kiedy inne projektory podobnej klasy są używane w jasnych pomieszczeniach, może się okazać, iż ciemniejsze odcienie poszczególnych kolorów są słabo eksponowane. HDCR koryguje tę przypadłość, szczególnie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z innymi źródłami światła w pomieszczeniu przeznaczonym do projekcji.
Projektory są wyposażone w złącza HDMI i przystosowane do pracy w środowiskach opartych na Crestron, Extron, AMX i Kramer. Seria J może też współpracować z różnymi urządzeniami strumieniowymi bez konieczności stosowania zewnętrznych zasilaczy. Dzięki złączu USB takie rozbudowanie bazy AV będzie możliwe np. w oparciu o Chromecast, Amazon Fire TV, EZCast Pro2, Quattropod i wiele innych.
Drugą istotną funkcją jest, pojawiający się często w produktach Maxell, Accentualizer. Ta oryginalna technologia sprawia, że obrazy wyglądają po prostu bardziej realistycznie. Accentualizer ma wpływ na zwiększenie ostrości, a nawet połysku i odcieni w taki sposób, aby obrazy stały się bardziej żywe i przestrzenne. Wracając do samego źródła światła: uzyskiwanie wiązki białej oraz kolorów za pomocą źródeł laserowych wiąże się z zastosowaniem kilku istotnych mechanizmów. Tutaj należy wspomnieć, że firma Maxell jako jedna z pierwszych zastosowała nowy patent pod nazwą Solid State Phosphor w tej klasie urządzeń. W praktyce wyeliminowanie klasycznego zmotoryzowanego koła luminoforu i zastąpienie go innym rozwiązaniem stworzonym pod nazwą „motor-less phosphor” skutkuje znacznie niższym poziomem hałasu. Seria J może poszczycić się wartością na poziomie 32 dB, podczas gdy najbardziej zbliżone, dostępne na rynku konkurencyjne modele generują hałas na poziomie 36,5 dB.
Gdybyśmy dalej porównywali tę serię z konkurencyjnymi modelami, to szybko okaże się, że układ optyczny i zastosowanie odpowiednich obiektywów pozwala na pracę z większymi formatami obrazu. I pomimo faktu, iż modele różnią się obiektywami (co powoduje możliwość pracy z różnych odległości), to cała seria może generować obraz na powierzchni o przekątnej od 30 do 600 cali. Z pewnością największym atutem jest mobilność i zdaje się najmniejsze rozmiary na rynku – biorąc pod uwagę generowaną jasność. A gdybym chciał zastosować model serii z J w otoczeniu sieciowym? O tym też pomyślano. Modele są przystosowane do pracy w środowiskach opartych na Crestron, Extron, AMX i Kramer. Seria J może też współpracować z różnymi urządzeniami strumieniowymi bez konieczności stosowania zewnętrznych zasilaczy. Dzięki złączu USB takie rozbudowanie bazy AV będzie możliwe np. w oparciu o Chromecast, Amazon Fire TV, EZCast Pro2, Quattropod i wiele innych.
Kiedy inne projektory podobnej klasy są używane w jasnych pomieszczeniach, może się okazać, iż ciemniejsze odcienie poszczególnych kolorów są słabo eksponowane. W przypadku urządzeń z serii J jest zaimplementowana technologia HDCR, która koryguje tę przypadłość, szczególnie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z innymi źródłami światła w pomieszczeniu przeznaczonym do projekcji. Drugą istotną funkcją jest, pojawiający się często w produktach Maxell, Accentualizer. Ta oryginalna technologia sprawia, że obrazy wyglądają po prostu bardziej realistycznie. Accentualizer ma wpływ na zwiększenie ostrości, a nawet połysku i odcieni w taki sposób, aby obrazy stały się bardziej żywe i przestrzenne.
Funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb
Seria ma dość sporo cech wspólnych. Na pewno należy tu wymienić sam laserowy silnik o żywotności 20 000 godzin oraz matrycę 3LCD . Każdy z projektorów jest w stanie wygenerować 1073 miliona odcieni kolorów. Absolutną zaletą jest waga urządzeń oraz rozmiar obudowy. Projektor zajmie niewielką przestrzeń załadunkową, ponieważ jego kubatura to 6100 cm sześciennych. Nie wiem, jak udało się to uzyskać konstruktorom, ale projektory z serii J ważą 3,6 oraz – w przypadku modelu JU – 3,7 kilograma! Jakie natomiast znajdziemy różnice? Model MP-JW3501 charakteryzuje się najmniejszą jasnością na poziomie 3500 lumenów, przy rozdzielczości WXGA (1280 x 800). Tutaj zastosowano obiektyw pracujący w zakresie 1,5-1,8. Oba modele 4001 mogą poszczycić się jasnością na poziomie 4000 lumenów. Jednak znajdziemy pomiędzy nimi różnice w optyce. Model JW ma podobną rozdzielczość w stosunku do modelu 3501, czyli WXGA 1280 x 768, i taki sam zakres pracy optyki. Natomiast model JU ma nieco większą matrycę, co skutkuje wyższą rozdzielczością natywną tj. WUXGA (1920 x 1200). Model ten ma również inny zakres pracy optyki, czyli 1,3; 2,1.
Projektory z serii J są bardzo lekkie – ważą zaledwie 3,6 lub 3,7 kg!
Oswajamy się z technologią
Kilka miesięcy temu pisałem na łamach AVI o tym, że upowszechnianie technologii (w tym wypadku SSL) będzie powodowało możliwość wdrażania na rynek i takich przenośnych urządzeń wyposażonych w laserowe źródła światła. Cieszę się, że to właśnie Maxell po raz kolejny dał do myślenia konkurencji, wprowadzając niewielki, lekki i przenośny projektor, wyprodukowany również z uwzględnieniem odpowiedniej jasności, rozdzielczości obrazu oraz z długą żywotnością źródła światła. Użytkownicy sami zweryfikują, jak bardzo funkcjonalny okaże się ten kolejny „krok w przyszłość”, natomiast ja osobiście uważam tę serię za udaną.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje