
Za sprawą ponad dwóch dekad konsekwentnego rozwoju targi Integrated Systems Europe wypracowały sobie status najważniejszego wydarzenia całej branży AV na świecie i prawdziwego święta dla całego sektora. Nie będzie żadną przesadą powiedzenie, że przez kilkanaście edycji hale RAI w Amsterdamie, a od kilku lat nowoczesny kompleks Fira de Barcelona Gran Via w Barcelonie gościły prawdziwe tłumy specjalistów związanych z sektorem AV. Jednak w tym roku naprawdę cała europejska branża systemów audiowizualnych, znaczna część amerykańskiej, wielu reprezentantów azjatyckich firm, a także duża część świata broadcastu i eventów live przeprowadziła się na tydzień do stolicy Katalonii.
Jak co roku zapraszamy was do przeczytania specjalnego raportu targowego, przeglądu najważniejszych trendów i nowości technologicznych zaprezentowanych w ośmiu wypełnionych po brzegi halach oraz rozmowy z Mike’iem Blackmanem, którego poprosiliśmy o podsumowanie kolejnej edycji imprezy.
Tegoroczne targi ISE w Barcelonie odwiedziło 85 351 gości, reprezentujących 168 różnych krajów, co jest ponad 15% wzrostem względem ubiegłorocznej edycji.
Co dało się odczuć, przechadzając się po przestrzeni wystawienniczej, w trakcie czterech targowych dni zmienił się rozkład obecności zarejestrowanych uczestników. W przeszłości to w środę hale pękały w szwach i gościły zdecydowanie najwięcej odwiedzających. W tym roku ten rozkład gości wyglądał znacznie bardziej jednolicie i targowe tłumy można było spotkać zarówno we wtorek, środę, jak i w czwartek. Co więcej! W trakcie każdego z tych dni zostały pobite absolutne rekordy w liczbie odwiedzających. Widoczny jest również wzrost i to aż 7% liczby odwiedzających z regionu DACH, którzy opierając się na opiniach malkontentów, mieli na stałe odpaść z grona odwiedzających. Jak widać, nic bardziej mylnego!
Jak pokazują przygotowane przez organizatorów dane, w zdecydowanej większości targi odwiedzały w tym roku osoby piastujące najwyższe stanowiskach w swoich organizacjach: dyrektorzy, menadżerowie, kierownicy i prezesi, a także specjaliści reprezentujący różne gałęzie branży AV. Co nikogo nie powinno dziwić, najwięcej gości reprezentowało firmy produkujące sprzęt audiowizualny, a na kolejnych miejscach byli również integratorzy AV oraz integratorzy. Co również bardzo ważne i co zmienia wieloletni stan rzeczy, na czwartym miejscu wśród udziałów wszystkich odwiedzających znaleźli się architekci, którzy stanowili prawie 10% ogółu wszystkich gości.
Bardzo interesująco wygląda również podział odwiedzających, właśnie w odniesieniu do samych branż, które reprezentują. Najwięcej gości, którzy przeszli przez bramki w trakcie ISE 2025 reprezentowało rynek edukacyjny, przemysł kultury (muzea, kina, parki rozrywki, teatry), branżę retail i branżę broadcastową. Jeżeli chodzi natomiast już o bardzo konkretne rynki wertykalne, na targowych korytarzach można było spotkać przede wszystkim przedstawicieli: obiektów konferencyjnych, audytoriów, specjalistów działających w obszarze korporacyjnym, specjalistów z sektora edukacji oraz stadionów i obiektów sportowych. Może to świadczyć, że właśnie w tych obszarach będziemy widzieli w najbliższych miesiącach ożywienie i to właśnie w tych obszarach realizowanych będzie najwięcej projektów. Miejmy nadzieję!
Ponadto hale Fira Barcelona Gran Via odwiedziło także wielu specjalistów pracujących na co dzień w reżyserkach i studiach broadcastowych w różnych odsłonach, co jednoznacznie potwierdza, że branża produkcji treści wideo i sektor AV są bliżej niż kiedykolwiek.
Cała przestrzeń ekspozycyjna miała w tym roku rekordową powierzchnię 92 000 metrów kwadratowych i swoje nowości prezentowało w niej 1605 wystawców, z których 330 przybyło do Barcelony po raz pierwszy.

Cała przestrzeń ekspozycyjna miała w tym roku rekordową powierzchnię 92 000 metrów kwadratowych i swoje nowości prezentowało w niej 1605 wystawców, z których 330 przybyło do Barcelony po raz pierwszy.
Zanim oddamy głos dyrektorowi targów Mike’owi Blackmanowi, zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych trendów i nowości technologicznych, które dominowały w halach targowych w tym roku.
Oczywiście pierwszą z technologii, która w różnych odsłonach była widoczna praktycznie w każdym miejscu ekspozycji były ekrany LED. Coraz więcej z nich bazuje na nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązaniach chip-on-board, a nawet na jeszcze nowszym rozwiązaniu o nazwie chip-on-glass czy zapewniającym bardzo wysoką rozdzielczość i charakteryzującym się niezwykle małą odległością pomiędzy pikselami rozwiązaniem MicroLed. Dzięki obniżaniu cen wyświetlaczy LED pojawiają się one dzisiaj w coraz większej liczbie wdrożeń, są włączane do oferty przez kolejnych producentów, którzy jeszcze kilka lat temu nie mieli takich rozwiązań w swoim portfolio, a także rośnie liczba rozwiązań typu all-in-one, które stanowią realną alternatywę dla monitorów wielkoformatowych w sektorze edukacyjnym czy biznesowym.
Z całą pewnością, nie lada ciekawostką, prezentowaną przez wielu różnych producentów były ekrany LED z zaimplementowaną technologią dotykową. Jak to bywa w przypadku każdego nowego rozwiązania, można powiedzieć, że były to póki co swego rodzaju prototypy, pokazywane głównie przez firmy z Dalekiego Wschodu. Jednak gdy technologia ta stanie się już wystarczająco dojrzała oraz gdy pojawi się odpowiednio duże zainteresowanie rynkowe takimi rozwiązaniami, możemy się spodziewać się, że takie interaktywne ekrany LED all-in-on pojawią się również w portfolio tzw. flagowych producentów. Może już za rok? Kto wie?
Mówiąc o ekranach LED, oczywiście warto wspomnieć o tych rozwiązaniach, z najmniejszym pitchem wynoszącym nawet P0,78 mm, o interesujących pod względem konstrukcyjnym instalacjach łączących ekran LED, mechanikę i elementy scenografii, ekranach anamorficznych, które prezentują content w taki sposób, jakby „wychodził” on z wyświetlacza czy robiących olbrzymie wrażenie transparentnych ekranach LED.
To wszystko nie oznacza jednak, że na horyzoncie czai się zmierzch konwencjonalnych monitorów LFD w technologii LCD. Wręcz przeciwnie, mają się one dobrze. Na targach można było zobaczyć prawdziwy wysyp ekranów interaktywnych czy pozbawionych dotyku wyświetlaczy o jasności ok. 500 nitów, rozdzielczości 4K w rozmiarach powyżej 50 cali, które są przede wszystkim wykorzystywane w instalacjach digital signage.
Na kilka stanowiskach można było również zapoznać się z możliwościami ekranów pracujących w rozdzielczości 8K, ekranów o przekątnych przekraczających umowne 100” czy konstrukcji we wciąż dopiero zdobywającym pozycję rynkową formacie 21:9.
Na wielu stoiskach widoczne były również wyświetlacze zbudowane w technologii e-paper. Pierwotnie gdy ta technologia debiutowała, produkowane były w oparciu o nią tylko niewielkie urządzenia o przekątnych, kilkunastu, kilkudziesięciu cali. Teraz dzięki przełamaniu kolejnych barier technologicznych, na stoiskach wielu producentów można było zobaczyć już wyświetlacze wykonane w technologii e-paper o znacznie większych przekątnych.

Bardzo wiele interesujących, często absolutnie koncepcyjnych rozwiązań można było zobaczyć w nowej hali 8.1, a dokładnie w specjalnie przygotowanej Drone Arenie.
Bardzo dynamiczny rozwój widać również w sektorze projektorów. Nową „podstawową” jasnością są dzisiaj projektory o sile światła na poziomie 4000 lumenów. Chociaż widoczne jest nadchodząca bardzo silna konkurencja w postaci ekranów LED, to wciąż największe sale i audytoria chętnie korzystają właśnie z technologii projekcyjnej. Jednak instalowane są tutaj największe maszyny o najwyższej jasności. Jak mogliśmy zauważyć, przechadzając się po przestrzeni ekspozycyjnej, projektory stają się również bardzo chętnie używanym medium w instalacjach domowych zarówno w kinie domowym, jak i połączeniu z konsolami do gier. Wciąż projekcja jest również znakomitym narzędziem, gdy mówimy o przestrzeniach immersyjnych oraz jedynym możliwym medium pozwalającym na stworzenie mappingu 3D, o czym również mogliśmy przekonać się w trakcie ISE.
Po absolutnym wysypie rozwiązań z etykietą AI, teraz sztuczna inteligencja jest znacznie bardziej ukryta. Chociaż algorytmy wspomagające wiele procesów są obecne w coraz większej liczbie urządzeń, to ich obecność nie jest już tak mocno akcentowana. Można powiedzieć, że dzisiaj AI pracuje „za kulisami”, równocześnie przejmując coraz więcej zadań.
Wciąż bardzo dobrze ma się przemysł spotkań, zarówno tych w pełni zdalnych, jak i hybrydowych, co wyjaśnia ogromną liczbę różnorodnych rozwiązań stworzonych z myślą właśnie o biznesie, edukacji i przestrzeniach do współpracy.
W dalszym ciągu w małych i średnich pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem odpowiadającym na wszystkie wymagania użytkowników są audio i wideobary, które stają się coraz mniejsze… a równocześnie mają coraz więcej funkcji i dają coraz więcej możliwości. Oczywiście, rośnie również pozycja takich systemów jak MTR czy Zoom Rooms, dzięki którym w łatwy sposób nie tylko można zainicjować spotkanie konferencyjne, ale dołączyć do już trwającego, a także podłączyć własne urządzenie mobilne i zaprezentować treści czy skorzystać w ramach wideokonferencji ze swojego profilu na jednej z najpopularniejszych platform do spotkań.
Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, jeżeli spojrzymy na większe sale i audytoria. W nich wciąż potrzebny jest duży, rozbudowany system skrojony na miarę. Z kamerami PTZ, dużymi wyświetlaczami, dobrym audio, rozbudowanymi systemami mikrofonowymi i odpowiednim zarządzaniem sygnałami i transmisją obrazu i dźwięku. Tutaj znów z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która jest w stanie pomóc w realizacji angażującego spotkania dzięki zaawansowanym funkcjom śledzenia czy automatycznego przełączania kadrów.
Widoczny jest również efekt synergii pomiędzy najlepszymi, najbardziej uznanymi producentami specjalizującymi się w dźwięku, a w szczególności w mikrofonach i głośnikach, a producentami rozwiązań wideo takich jak inteligentne kamery czy systemów sterowania i rozwiązań z departamentu IT. Łączą oni siły, aby dostarczać kompletne rozwiązania AV, łatwe w implementacji, codziennej obsłudze i zapewniające najwyższą jakość spotkań wideokonferencyjnych.

Nie tylko w środę, ale przez wszystkie targowe dni hale kompleksu Fira Barcelona odwiedziły prawdziwe tłumy!
Jeżeli chodzi o przesyłanie i zarządzanie sygnałami AV w instalacjach stałych, to z całą pewnością niekwestionowanym liderem i ścieżką, którą kroczyła będzie cała branża, jest AV-over-IP. Przejście z „klasycznych” historycznych rozwiązań w kierunku sieci jest więcej niż widoczne. Na rynku jest oczywiście kilka głównych konkurencyjnych standardów. Mowa tutaj oczywiście o NDI, SDVoE, HDBaseT czy najmłodszej technologii DanteAV.
W trakcie ISE 2025 prezentowana była również platforma IPMX, która jest zbiorem otwartych protokołów bazujących na standardzie SMPTE ST 2110. Daje ona możliwość przesyłania wielu różnych protokołów w obrębie jednej sieci i pozwala na przesyłanie skompresowanych sygnałów wysokiej jakości.
Ponadto prezentowana była również najnowsza, trzecia odsłona protokołu HDBaseT, umożliwiająca przesłanie nieskompresowanego materiału w pełnej rozdzielczości 4K@60Hz 4:4:4, na odległość nawet 100 m, wraz z 32 kanałami wysokiej jakości dźwięku w rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości 192 kHz, a także sygnału USB oraz zasilania o mocy 100W.
Jeżeli mówimy o przesyłaniu samego audio, tutaj niekwestionowanym liderem jest oczywiście Dante. Dzisiaj, na całym świecie jest ponad 500 000 sieci zbudowanych w oparciu o ten właśnie protokół.
Co słychać w audio? O tym mogliśmy się przekonać odwiedzając kilka znakomicie przygotowanych pomieszczeń odsłuchowych znajdujących się w hali 8.0. Swoje najnowsze rozwiązania technologiczne prezentowali tutaj flagowi producenci branży audio. Jednym z globalnych trendów w departamencie dźwięku, były przede wszystkim coraz to mniejsze systemy nagłośnieniowe oferujące coraz więcej możliwości kontroli dźwięku i coraz to wyższą skuteczność.

Ponadto hale Fira Barcelona Gran Via odwiedziło także wielu specjalistów pracujących na co dzień w reżyserkach i studiach broadcastowych w różnych odsłonach, co jednoznacznie potwierdza, że branża produkcji treści wideo i sektor AV są bliżej niż kiedykolwiek.
Ponadto, oczywiście, przez wszystkie przypadki odmieniana była także immersja, odnosząca się również właśnie do sfery audio. Również do tego sektora rynku bardzo śmiało wkroczyła sztuczna inteligencja, która znów, działając niejako w tle, wspiera użytkowników systemów nagłośnieniowych w wielu różnych zadaniach. Z całą pewnością bardzo zauważalnym trendem, są wielokanałowe wzmacniacze zamykany w coraz to mniejszych obudowach. W tym roku, już na stoiskach kilku różnych producentów można było zobaczyć rozwiązania o wysokości nie przekraczającej 1U, a często również o szerokości zaledwie połowy standardowego racka 19” które są wstanie obsłużyć kilka, do kilkunastu kanałów wraz z możliwością pełnego zarządzania przy pomocy chmury i standardowej przeglądarki sieci WEB.
Ale to nie wszystko! Z całą pewnością jedną z największych nowości, tegorocznej edycji ISE były mikroskopijne wzmacniacze audio zasilane przez PoE! W przeszłości na rynku obecne były już takie konstrukcje, jednak wtedy dysponowały one mocami wynoszącymi zaledwie 2, 5, 10 czy maksymalnie 15W. Teraz pojawiają się już nawet rozwiązania, które przy pomocy zasilania PoE+ czy PoE++ są w stanie dostarczyć do głośników nawet moc 60W, 100 czy 120W! Daje to integratorom całą paletę zupełnie nowych możliwości!
Na kilkudziesięciu stoiskach można było także zobaczyć niezwykle szerokie portfolio rozwiązań audio stworzonych z myślą o instalacjach na rynku rezydencyjnym, które nie tylko oferują najwyższą jakość dźwięku, ale także znakomicie wyglądają.
Widoczne w rozwoju całej branży AV są także tzw. inteligentne, przestrzenie wielofunkcyjne. Mowa tutaj o pomieszczeniach i instalacjach, które są w stanie przeobrazić się w zależności od potrzeb użytkownika, które mogą pełnić wiele funkcji, które automatycznie dostosowują się do naszych potrzeb, mają możliwość wyboru gotowych scenariuszy użycia, a co więcej, są naszpikowane wieloma sensorami, automatycznie monitorującymi różne parametry. Znów za tym automatycznym dostosowywaniem się inteligentnych pomieszczeń do naszych potrzeb stoi wspomniana sztuczna inteligencja.
Na rynku pojawia się właśnie coraz więcej różnorodnych sensorów, które czuwają nad naszym komfortem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Coraz więcej monitorów interaktywnych i innych rozwiązań AV wbudowane tego rodzaju czujniki, które są nie tylko w stanie przekazać kompleksowy zbiór danych na temat jakości powietrza, oświetlenia, wilgotności, poziomu CO2 czy stopień zajętości danej sali, ale także automatycznie wyzwalać określone akcje w odniesieniu do tych parametrów.

Każdego roku w organizację targów Integrated Systems Europe jest zaangażowanych wiele różnych podmiotów i organizacji, które z dumą uczestniczą w oficjalnym otwarciu.
Coraz lepiej widoczna jest również na rynku konwergencja branż AV i broadcastowej, o której mówiło się już od dłuższego czasu, ale w trakcie tegorocznych targów była ona niezwykle dobrze widoczna na wielu stoiskach. Jest kilka powodów, dla których te dwa sektory rynku się zbliżają, a nawet wzajemnie przenikają. Jednym z nich jest dążenie branży AV do pracy z rozwiązaniami technicznymi do przetwarzania obrazu i dźwięku gwarantującymi możliwie najlepszą jakość, dostępną jeszcze kilka lat temu tylko dla dużych domów produkcyjnych czy największych nadawców. Z drugiej strony, systemy tworzone dla broadcastu bardzo chętnie korzystają z ekranów LED, monitorów wielkoformatowych, mikrofonów czy nieco prostszych systemów transmisji sygnałów w oczywisty sposób należących do branży AV.

Jak co roku, w trakcie targów spotkaliśmy się z dyrektorem targów Mike’iem Blackmanem, aby porozmawiać o branży i nowościach produktowych. W tym roku nasze spotkanie miało szczególny wymiar, bo właśnie na ISE2025 świętowaliśmy 100 wydanie magazynu AVIntegracje!
Ponadto profesjonaliści pracujący dzisiaj w różnych branżach i zajmujący się tworzeniem treści i realizacją coraz bardziej śmiałych i wymagających projektów oczekują, że rozwiązania na których pracują będą zapewniały najwyższą jakość. Rośnie również znaczenie i rola obrazu w komunikacji zarówno w sektorze edukacyjnym, jak i biznesowym, co przekłada się również na to, że coraz więcej instalacji proAV w mniejszym lub większym stopniu korzysta również z profesjonalnych kamer, mikserów wizyjnych, procesorów wideo czy platform graficznych, które są wykorzystywane w studiach podcastowych, youtubowych czy przestrzeniach, gdzie powstają materiały marketingowe i szkoleniowe.
Bardzo wiele interesujących, często absolutnie koncepcyjnych rozwiązań można było zobaczyć w nowej hali 8.1, a dokładnie w specjalnie przygotowanej Drone Arenie. Prezentowane były tutaj najnowsze zdobycze techniki w dziedzinie dronów i robotów oraz przyszłość tego sektora branży. Już dzisiaj drony są bardzo chętnie wykorzystywane m.in. do podniebnych zdjęć, rejestracji ruchomych obrazów czy jako uatrakcyjnienie realizacji live. Ogromną popularnością na całym świecie cieszą się również tzw. pokazy dronów, w ramach których często kilkaset, a nawet kilka tysięcy niewielkich, latających konstrukcji tworzy na niebie wielokolorowe i wielowymiarowe układy. Drony mogą być również znakomitym narzędziem m.in. dla potrzeb skanów laserowych budynków, które później wykorzystywane są m.in. do tworzenia mappingów 3D. Jakie są jednak możliwe scenariusze zastosowania drugiej z prezentowanych tutaj technologii, a więc robotów? Oczywiście to, co mogliśmy zobaczyć w trakcie ISE było swoistym pokazem siły, rozwoju technologii i możliwości konstrukcyjnych, ale łatwo wyobrazić sobie i to pewnie już w perspektywie kilku najbliższych lat, że właśnie nieco uproszczone roboty będą np. wspierały żywych operatorów kamer w pracy, wyposażone w monitory humanoidy będą atrakcyjnym dodatkiem do instalacji digital signage, będą odpowiadały na pytania, wspierały procesy sprzedaży w branży retail czy nawet będą mogły stanowić atrakcyjną formę kontroli dostępu do obiektu.

Tegoroczne targi ISE odwiedziło 85 351 gości, co znów jest rekordowym wynikiem w całej historii imprezy!
Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Jakie są Twoje pierwsze wrażenia, jeżeli chodzi o tegoroczną odsłonę targów Integrated Systems Europe?
Mike Blackman, ISE: ISE 2025 były po prostu fenomenalne! Energia, poziom innowacyjności i sama skala wydarzenia przerosły wszystkie nasze oczekiwania. Widok całej branży AV, która spotkała się w jednym miejscu, był naprawdę niesamowity. To, co czyni naszą imprezę prawdziwie wyjątkową, to właśnie ludzie. To wystawcy, uczestnicy i wszyscy partnerzy, którzy sprawiają, że wydarzenie tętni życiem i ma świetną energię. Tutaj chciałbym skierować podziękowania do wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego sukcesu i sprawili, że było to niesamowite przeżycie.
Wiele uczestników imprezy zwracało uwagę, że ISE 2025 było wyjątkową edycją. Co Twoim zdaniem w głównej mierze na to wpływa?
To co, moim zdaniem, uczyniło tegoroczną edycję wyjątkową, to niesamowita synergia między wystawcami i odwiedzającymi. Poziom zaangażowania, pasja oraz jakość i poziom prezentacji wszystkich nowych produktów i przełomowych technologii nadały całemu wydarzeniu ekscytujący charakter i pokazały, jak ogromne drzemią w naszej branży możliwości. Ponadto nasze nowe inicjatywy, takie jak lepsza nawigacja po halach oraz wiele interaktywnych, immersyjnych sesji edukacyjnych i szkoleniowych, znacząco podniosły poziom doświadczeń i zadowolenia uczestników i sprawiły, że cała impreza miała jeszcze bardziej płynny przebieg i jeszcze większy niż kiedykolwiek wpływ na całą branżę.
Liczby, które opisują ISE 2025, robią naprawdę olbrzymie wrażenie!
Tak, zdecydowanie! Ponad 85 351 odwiedzających z 168 krajów i ponad 1600 wystawców robi wrażenie! Energia całej imprezy była naprawdę niezrównana! ISE 2025 było również największą edycją imprezy jak do tej pory z liczącą ponad 92 000 metrów kwadratowych przestrzenią ekspozycyjną – co sprawia, że było to największe wydarzenie do tej pory!
Wszystkie te liczby odzwierciedlają znaczenie i wpływ branży AV na wszystkie dziedziny życia, na całym świecie.
Co według Twoich obserwacji najbardziej zmieniło się w branży AV w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy znaczącą zmianę w kierunku bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w branży AV. Co się za tym kryje?
Działające w naszym sektorze firmy coraz bardziej koncentrują się na zmniejszaniu generowanego przez nie śladu węglowego oraz opracowywaniu produktów, które będą energooszczędne i które w jak największym stopniu będą nadawały się do recyklingu.
Ten trend nie tylko przynosi wiele korzyści dla samego środowiska, ale także wpływa na podniesienie świadomości u konsumentów, którzy stają się znacznie bardziej świadomi.
Jak kształtuje się obecna sytuacja na rynku AV?
Jak pokazują przeprowadzane badania i analizy rynkowe, branża AV notuje obecnie solidny wzrost, który jest napędzany rosnącym popytem na rozwiązania do komunikacji oraz na systemy uatrakcyjniające przemysł rozrywkowy. Chociaż oczywiście istnieją wyzwania, takie jak zakłócenia w łańcuchu dostaw, napięcia geopolityczne, ogólna perspektywa wciąż jest bardzo pozytywna i optymistyczna. Firmy inwestują w innowacje i dostosowują się do nowych warunków rynkowych, a to dobrze wróży na przyszłość.
Jak toczące się w różnych częściach świata konflikty i różne wyzwania wpływają na branżę?
Globalne konflikty i wyzwania nieuchronnie i niezmiennie wpływają na sektor AV, głównie poprzez wspomniane już zakłócenia w łańcuchu dostaw i wahania stabilności gospodarczej. Jednak, jak widzimy już dzisiaj, branża wykazała się niezwykłą odpornością, a firmy znalazły sposoby na pokonanie tych przeszkód. Skupienie się właśnie na innowacyjności i przywiązanie ogromnej wagi do adaptacji, pomogło złagodzić niektóre negatywne skutki, zapewniając całemu sektorowi ciągły wzrost i rozwój.
Jakie są najważniejsze trendy technologiczne, które mogliśmy zobaczyć w przestrzeni ekspozycyjnej w tym roku?
Jedną z wyróżniających się w tym roku gałęzi był rozwój automatyzacji bazującej na sztucznej inteligencji. Ponadto na podkreślenie zasługują również wciąż rozwijające się instalacje immersyjne, a co za tym idzie, również nowe urządzenia potrzebne do ich budowy, a także najnowocześniejsze technologie wyświetlania.
Te innowacje przesuwają granice, gdy myślimy o możliwościach i potencjale branży AV i mają zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z technologią na różnych rynkach wertykalnych. AI ma ogromny wpływ na branżę AV, szczególnie gdy mówimy o takich jej gałęziach jak wideokonferencje, automatyczna transkrypcja głosu na tekst (speech to text) czy ściany wideo.
Algorytmy redukcji szumów czy eliminacji echa bazujące na sztucznej inteligencji, narzędzia do tłumaczeń w czasie rzeczywistym czy właśnie automatyczna transkrypcja sprawiają, że wirtualne spotkania są jeszcze bardziej wydajne i efektywne. Sztuczna inteligencja zmienia również sposób w jaki tworzony i dystrybuowany jest content, ulepsza przetwarzanie dźwięku i obrazu oraz umożliwia inteligentne zarządzanie całymi systemami AV, monitorowanie ich pracy oraz identyfikowanie usterek, często nawet zanim się one pojawią. Te unowocześnienia sprawiają, że branża AV jest bardziej wydajna, przyjazna dla użytkownika, a tworzone systemy jeszcze bardziej angażujące.
W jednym z wywiadów wspomniałeś, że sektor AV ma znaczący wpływ na branżę e-sportową. Na czym polega to oddziaływanie i jakie są główne elementy stanowiące punkt styku?
Branża AV odgrywa kluczową rolę w całym ekosystemie instalacji e-sportowych, dostarczając rozwiązania technologiczne, które podnoszą wrażenia widzów, zarówno tych znajdujących się w arenach e-sportowych, jak i tych oglądających transmisje na ekranach urządzeń mobilnych czy telewizorów. Wysokiej jakości narzędzia do wyświetlania obrazu, immersyjne systemy audio i zaawansowane technologie do transmisji są istotą całego przemysłu e-sportowego.
Najnowocześniejsze rozwiązania, którymi dysponuje branża AV, zapewniają doskonałą jakość obrazu, krystalicznie czysty, potężny i niezwykle dynamiczny dźwięk oraz ultra niskie opóźnienia w przesyłanym sygnale, zapewniając ekscytujące przeżycia zarówno graczom, jak i fanom gier. W miarę rozwoju e-sportu, to właśnie technologia AV staje się coraz bardziej odpowiedzialna w tworzeniu tego niezwykłego, wielowymiarowego i widowiskowego anturażu, sprawiającego, że kibice chcą wracać po więcej. W trakcie targów ISE 2025 z dumą zaprezentowaliśmy ekscytującą arenę e-sportową o powierzchni ponad 1000 m2, stworzoną we współpracy z LVP – Liga de Videojuegos Profesional (GRUP MEDIAPRO), światowymi liderem w organizacji i produkcji zawodów e-sportowych. Znajdująca się w hali 8.1 arena uwypukliła rolę technologii AV w tego rodzaju wydarzeniach. Przez cztery pełne akcji dni profesjonalni gracze e-sportowi rywalizowali przed żywą publicznością, w pełnych emocji rozgrywkach. Ponadto na tej samej scenie, każdego dnia, dla odwiedzających targi ISE odbywało się inne, wyjątkowe wydarzenie specjalne. Odniosły one spektakularny sukces, jeszcze bardziej napędzając całą branżę i ustanawiając nowy punkt odniesienia dla przyszłych edycji ISE, co również podkreśla znaczenie naszej imprezy i pokazuje jej wpływ na wiele różnych obszarów rynku.
Pamiętam, że gdy ogłosiliście przeprowadzkę z Amsterdamu do Barcelony, pojawiły się głosy malkontentów, którzy mówili, że Barcelona znajduje się daleko od wielu central najważniejszych graczy branży AV i ich magazynów, z których wiele jest zlokalizowanych głównie w Niemczech lub Holandii, że logistyka transportu, dojazdu czy chociażby dostaw sprzętu na targi będzie teraz znacznie bardziej skomplikowana itd. Teraz, po najbardziej udanej edycji w historii, wiemy, że się mylili. Jakie są kluczowe korzyści wynikające z przeprowadzki do Barcelony? Jak dzisiaj wygląda logistyka? I co o nowej siedzibie targów, z perspektywy już czterech edycji, mówią wystawcy?
Przeprowadzka do Barcelony okazała się być ogromnym sukcesem. Doskonała infrastruktura miasta, tętniąca życiem kultura i dostępność sprawiły, że jest to absolutnie idealna lokalizacja dla targów ISE. Wspomniany przez ciebie transport czy dostawy zostały usprawnione dzięki bardzo wydajnym rozwiązaniom logistycznym i wspaniałym możliwościom najnowocześniejszych obiektów wystawienniczy Fira de Barcelona. Samo miejsce jest nowoczesne, przestronne i porusza się po nim łatwo. Co zapewnia bezproblemowe zwiedzanie uczestnikom i bardzo komfortowe funkcjonowanie przez cztery targowe dni wszystkim wystawcom.
Szerokie przejścia, intuicyjne oznakowanie i zaprojektowane w przemyślany sposób hale wystawowe sprawiają, że bez trudu można się tutaj w wygodny sposób zapoznać ze wszystkimi nowościami technologicznymi, z premierowo pokazywanymi rozwiązaniami sprzętowymi oraz nawiązać kontakt ze wszystkimi najważniejszymi przedstawicielami branży.
Oprócz samej logistyki, tętniąca życiem Barcelona wraz z jej ofertą i kulturą oraz niesamowita gościnność jeszcze bardziej podniosły jakość imprezy, czynią ją jeszcze bardziej dynamiczną i inspirującą dla wszystkich biorących w niej udział. Patrząc wstecz, jasne, że ten ruch był właściwą decyzją, a rekordowy sukces ISE 2025 właśnie to udowadnia!
Bazując na zbieranych przez was danych, ale także na opiniach uczestników i wystawców, czy wprowadzone przez was zmiany przyniosły oczekiwane efekty?
Zawsze słuchamy, uczymy się, wyciągamy wnioski i dążymy do poprawy. Dlatego jest dla nas niesamowicie satysfakcjonującym zobaczenie, jak dobrze nasze zmiany zostały przyjęte przez uczestników imprezy. Usprawnione wejścia, więcej możliwości transportowych, bardziej wydajne punkty odbioru biletów i identyfikatorów, zlokalizowane w znacznie większej liczbie miejsc, naprawdę okazały się być kamieniami milowymi, które skróciły czas oczekiwania i ułatwiły poruszanie się po halach. Opinie wystawców i uczestników były niezwykle pozytywne i to nas napędza. Rozwijamy się dzięki informacjom płynącym od naszej społeczności i każdego roku szukamy sposobów, aby jeszcze bardziej ulepszyć całą imprezę! Tak będzie również za rok!
Jakie zatem obszary, Twoim zdaniem, wymagają jeszcze pracy przed ISE 2026?
Chociaż ISE 2025 odniosło wielki sukces, zawsze jest miejsce na poprawę i rozwój. Planujemy dalej rozwijać i udoskonalać nasze inicjatywy na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju, poprawiać dostępność dla wszystkich uczestników i nadal udoskonalać nasze rozwiązania cyfrowe, aby dać gościom wydarzenia jeszcze bardziej płynną i satysfakcjonującą możliwość zwiedzania ekspozycji czy wzięcia udziału w przygotowanym programie edukacyjnym. Słuchanie opinii naszych partnerów, gości, wystawców i odwiedzających będzie miało kluczowe znaczenie dla uczynienia ISE 2026 jeszcze lepszym! Zapraszam do Barcelony w dniach 3-6 lutego 2026!
rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: „AVIntegracje”
Integrated Systems Europe