Nikogo nie trzeba już przekonywać, że transmisja sygnałów audio i wideo klasyczną skrętką to najwygodniejsze rozwiązanie zarówno dla integratora, jak i dla użytkownika. Siła tego rozwiązania objawia się w pełni, zwłaszcza jeśli projekt dzielony jest na etapy, gdy system ma być łatwo rozbudowywany w przyszłości. Elastyczne sale konferencyjne, w których przestrzeń aranżowana jest w zależności od potrzeb, wymaga równie elastycznego systemu przesyłu wszystkich sygnałów – od obrazu przez dźwięk i komendy sterujące aż po Ethernet i zasilanie.
Idealnie w ten scenariusz wpisują się rozwiązania Blustream IP250UHD. W skład tej serii wchodzi nadajnik i odbiornik wyposażone w bardzo bogate funkcjonalności. I nie ma tu znaczenia jak urządzenia są ze sobą połączone, zawsze umożliwiają transmisję „wszystkiego” tam, gdzie akurat jest to potrzebne. Najprostszym schematem pracy jest połączenie punkt-punkt, w którym jeden nadajnik połączony jest klasycznym kablem typu skrętka z jednym odbiornikiem. Takie zastosowanie IP250UHD pozwala na podłączenie dowolnego komputera, na przykład w trakcie konferencji, do monitora czy projektora. Wbudowany skaler zadba o to, by treść wideo prezentowana była zawsze w optymalnej rozdzielczości. Co więcej, wbudowany przełącznik KVM umożliwia podłączenie akcesoriów komputerowych – na przykład myszki i klawiatury, by sterować ukrytym w serwerowni komputerem.
Odbiorniki można łączyć kaskadowo, na przykład by możliwe było wysłanie obrazu z jednego źródła do wielu monitorów jednocześnie. Rozdzielczość sygnału wejściowego wideo obsługiwana przez IP250UHDTX to aż 4K HDR z częstotliwością próbkowania 30, 25 i 24 Hz. Na wyjściu odbiornika dostępne są sygnały o rozdzielczości od 3840 x 2160 z częstotliwością 30 Hz i próbkowaniem koloru aż do pełnego 4K, z próbkowaniem aż 60 Hz, lecz próbkowaniem koloru 4:2:0. To pozwala na dobór optymalnych parametrów. Na przykład, gdy wyświetlany jest bardzo dynamiczny obraz, warto wybrać wyższą częstotliwość odświeżania, natomiast gdy najważniejszy jest kolor, warto przełączyć wyjście na najwyższe dostępne próbkowanie koloru.
Bardziej zaawansowane schematy pracy wymagają już podłączenia nadajników i odbiorników do przełącznika LAN. Jeżeli będzie to urządzenie oferujące zasilanie PoE, wówczas wszystkie IP250UHD instalowane mogą być w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy jest tam doprowadzone standardowe zasilanie. Każde urządzenie wyposażone jest w dwa porty Ethernet RJ-45, w tym jeden umożliwiający zasilenie przez kompatybilny przełącznik ethernetowy. Zwykle obrazom towarzyszy dźwięk, przy klasycznych rozwiązaniach dedykowane matryce wideo wyposażone są w szereg analogowych wyjść audio. Jednak w przypadku Blustream IP250UHD producent zadbał o zapewnienie przesyłu dźwięku w standardzie Dante. Każdy nadajnik i odbiornik dysponuje dwoma kanałami Dante. Nadajnik oferuje ponadto analogowe wyjście i wejście audio, na odbiorniku do dyspozycji integratora jest cyfrowe wejście i analogowe wyjście. Sieć Dante może być połączona z siecią IP do przesyłu obrazu lub stworzona jako zupełnie niezależna.
Do tego między innymi służą dwa porty RJ-45 oraz gniazdo SFP LAN. Audio w standardzie Dante to przede wszystkim znakomite ułatwienie dla projektanta AV. Dźwięk może być pobrany z dowolnego miejsca, niezależnie od źródła obrazu, przesłany do procesora DSP, a następnie przekazany do wzmacniaczy czy klientów UC. I to nie tylko do tych, które zainstalowane zostały w szafie RACK, ale także tych, które pracują w sali. Jednym z moich ulubionych zastosowań tego typu to przekazanie sygnału z mikrofonów trzymanych przez prezenterów do klienta wideokonferencyjnego zamontowanego za monitorem, naturalnie po odpowiednim zmiksowaniu go w procesorze DSP. Urządzenia Blustream IP250UHD są także kompatybilne ze wszystkimi znanymi standardami audio możliwymi do przesłania przez port HDMI, w tym Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus oraz DTS-HD Master Audio.
Sterowanie nadajnikami i odbiornikami jest równie łatwe co przesyłanie za ich pośrednictwem dźwięku i obrazu. Na obudowanie każdego urządzenia jest dwukierunkowy port RS-232, oprócz tego IP250UHD to urządzenia sieciowe, w pełni kompatybilne z sieciowymi standardami. Tak więc również sygnały sterujące mogą być przesyłane poprzez sieć LAN, a nadajniki i odbiorniki nie tylko same realizować będą komendy przekazywane im przez procesor sterujący, ale mogą też przekazać je do projektora, monitora czy dowolnego innego urządzenia. Oprócz portów LAN i RS232 na obudowie urządzeń znaleźć można dwa gniazda do podłączenia diod IR – nadawczej i odbiorczej. Komplet możliwości sterowania dopełnia wyświetlacz OLED i towarzyszące mu dwa przyciski służące do konfiguracji czy wyboru kanału.
Podsumowując, Blustream IP250UHDTX i RX to urządzenia, które naturalnie wpiszą się w coraz bardziej powszechną dystrybucję sygnałów przez sieć LAN. Łatwość dostarczenia sygnału wideo do nawet największych ścian wideo wraz z wbudowanym przełącznikiem KVM świetnie sprawdzi się w control center. Możliwość odseparowania głośno szumiącego komputera od stanowiska pracy zwiększy komfort pracy w callcenter. Najszersze zastosowania to jednak duże centra konferencyjne, zwłaszcza w hotelach. To w tych miejscach potrzebna jest największa elastyczność, zarówno w zakresie dowolności aranżacji przestrzeni konferencyjnej, jak i w kwestii ewentualnej rozbudowy o nowe funkcje. Rozproszona sieć audiowizualna zbudowana z IP250UHD jest w pełni kompatybilna z obecnymi wcześniej w ofercie Blustream nadajnikami i odbiornikami IP200UHD. To jeszcze bardziej zwiększa elastyczność IP250UHD, umożliwiając dodanie nowych standardów do funkcjonujących systemów bez dokonywania kosztownej wymiany urządzeń.
TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje