Dworzec Metropolitalny w Lublinie to imponujący obiekt, który nie tylko pełni funkcję węzła komunikacyjnego łączącego różne formy transportu publicznego, ale także zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej dzięki nowoczesnej architekturze i innowacyjnym rozwiązaniom.
Otwarte na początku 2024 roku dzieło pracowni projektowej Tremend zdobyło liczne prestiżowe nagrody, takie jak European Property Award, Green Building Award czy Property Design Award. W listopadzie 2024 dworzec zdobył najwyższe wyróżnienie na World Architecture Festival – I nagrodę w kategorii „Transport” – często nazywane „architektonicznym Oscarem”.
System nagłośnienia informacyjnego
Obiekt wyposażono w nowoczesne technologie, w tym systemy oszczędzania energii, zielone dachy i systemy zbierania wody opadowej. Ważnym elementem funkcjonalności dworca jest zaawansowany system nagłośnienia informacyjnego, zaprojektowany z myślą o precyzji dźwięku i klarowności komunikatów, które docierają do każdego podróżnego – zarówno wewnątrz budynku, jak i na peronach.
System oparto na szwajcarskim rozwiązaniu g+m Elektronik APS-APROSYS, które obsługuje nagłośnienie peronów autobusowych oraz poczekalni w budynku PKS. Zastosowane mikrofony pomiarowe monitorują poziom tła akustycznego i automatycznie dostosowują głośność komunikatów, zapewniając ich zrozumiałość nawet w warunkach dużego hałasu.
Głośniki zapewniające jakość dźwięku
W projekcie wykorzystano:
🔹 GM-8617 marki g+m elektronik ag – gwarantujące niezawodność w sytuacjach kryzysowych i doskonałą jakość dźwięku na co dzień.
🔹 RCF PL 6X – kompaktowe głośniki sufitowe idealne do korytarzy i poczekalni.
🔹 RCF CS 3082 – głośniki ścienne, zapewniające równomierne pokrycie akustyczne w większych przestrzeniach i strefach o dużym natężeniu ruchu.
Połączenie tych urządzeń pozwala na perfekcyjne dopasowanie systemu do specyfiki dworca, gwarantując najwyższą jakość dźwięku i niezawodność w każdych warunkach.
zdjęcie tytułowe: muratorplus.pl, foto Tremend, fot. B. Barczyk