Na zdjęciu: Trener Cracovii Michał Probierz (z lewej)
i Rafał Wójcik, key account manager NEC Display Solutions
Technologia jest obecna w sporcie już od wielu lat. Trudno wyobrazić sobie bez niej dokładne pomiary odległości w skokach narciarskich, liczone do tysięcznych sekundy czasy w lekkoatletyce, o telemetrii w Formule 1 nie wspominając. Zaawansowanych rozwiązań nie brakuje również w piłce nożnej. Wystarczy wspomnieć chociażby o mierzeniu dystansu przebiegniętego przez zawodników, łączności sędziów, kamerach systemu goal-line czy prezentacji w formie map termicznych obłożenia poszczególnych sekcji boiska przez każdą z drużyn.
Jak przystało na klub, którego udziałowcem jest jedna z najpotężniejszych firm informatycznych w Europie – firma Comarch, w życiu codziennym Cracovii jest wykorzystywanych bardzo wiele nowoczesnych urządzeń i systemów.
Od wielu lat do dyspozycji kibiców jest nowoczesny system sprzedaży biletów i karnetów, wejście na stadion ułatwia system kamer rozpoznających twarz posiadacza karty kibica, a treningom towarzyszą kamery i drony ułatwiające późniejszą ich analizę i ustalanie taktyki.
Teraz, dzięki strategicznemu partnerstwu z firmą NEC Display Solutions, zdobywcy Pucharu Polski będą mogli korzystać z takich samych rozwiązań AV jak najlepsze drużyny na świecie.
Gdy na łamach czerwcowego wydania magazynu AVIntegracje publikowaliśmy wywiad na temat programu DEMO firmy NEC Display Solutions dla korporacji oraz klientów biznesowych, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że tak szybko będziemy mieli przyjemność pisać o jego pierwszych owocach potwierdzających, że to świetna inicjatywa zdająca egzamin.
Jednym z bardzo znaczących i prestiżowych projektów – zrealizowanych właśnie dzięki możliwości przetestowania rozwiązań NEC przez klientów przed zakupem, jest dostawa rozwiązania interaktywnego monitora NEC dla najstarszego polskiego klubu piłkarskiego – Cracovii. Zdobywca Pucharu Polski w sezonie 2019/2020 przez kilka tygodni testował rozwiązanie z serii Collaboration Board – 65-calowy, interaktywny monitor NEC CB651Q, który ostatecznie we współpracy z krakowskim partnerem
NEC Display Solutions – firmą Expander Integrator IT, został dostarczony do kompleksu szkoleniowego klubu.
Jak przyznaje key account manager NEC Display Solutions, Rafał Wójcik: – Od dłuższego czasu w rozmowach z Cracovią pojawiał się pomysł, aby dostarczyć rozwiązanie, które ułatwi trenerowi codzienną pracę. Jednak samo opowiadanie o produkcie to nie to samo, co możliwość jego prezentacji na żywo oraz przetestowania w codziennej pracy przez użytkownika – dodaje. – Z pomocą przyszedł mi program DEMO. Zaproponowałem zatem Cracovii wypożyczenie na kilka tygodni monitora na testy, co spotkało się z aprobatą ze strony klubu – kończy manager.
Samo dostarczenie demonstracyjnego egzemplarza to jednak nie wszystko, co przyczyniło się do sukcesu. Monitor interaktywny, który ma tak szeroką funkcjonalność i daje wiele możliwości wykorzystania, wymaga osobistej prezentacji oraz wprowadzenia, aby użytkownik łatwo, intuicyjnie i w pełni świadomie mógł rozpocząć pracę.
– Przed dostarczeniem monitora, odpowiednio go spersonalizowaliśmy oraz przygotowaliśmy, aby użytkownik, a wówczas już wiedzieliśmy, że testującym będzie trener pierwszej drużyny, Michał Probierz, mógł naturalnie przejść do codziennej pracy z wykorzystaniem cyfrowego rozwiązania – dodaje Rafał Wójcik.
Trener Michał Probierz prezentuje możliwości ekranu interaktywnego NEC CB651Q.
NEC CB651Q to dotykowy monitor wielkoformatowy UHD o przekątnej 65” i rozdzielczości 3840 x 2160, zbudowany w oparciu o panel IPS. Dzięki możliwości pracy 12/7 może być wykorzystywany nawet w trakcie najdłuższych jednostek treningowych.
Dzięki wielokrotnemu dotykowi z dwudziestoma punktami dotyku i możliwością pisania zarówno palcem jak i rysikiem, na jednym monitorze może pracować równocześnie nawet kilka osób lub jeden szkoleniowiec może dodawać adnotacje w kilku różnych miejscach wyświetlanego obrazu.
Dzięki wbudowanej funkcji białej tablicy, możliwości współdzielenia ekranu przez sieć, podłączenia komputera i łatwemu dostępowi z przodu do portów USB i elementów sterowania głównymi funkcjami, monitor gwarantuje niezwykle łatwą i intuicyjną, codzienną pracę.
Monitor jest dostarczany wraz z oprogramowaniem z takimi narzędziami jak: Mosaic Canvas, czyli białą tablicą, Mosaic Connect umożliwiającym bezprzewodowe połączenie wprost z telefonu czy komputera, managerem plików czy przeglądarką internetową. Dodatkowo w zależności od potrzeb użytkownik może również zainstalować dowolne aplikacje z plików *.apk dostępnych w Internecie.
To, co najważniejsze, jeżeli chodzi o dostępne oprogramowanie, to możliwość nanoszenia notatek bez względu na to, czy wyświetlanymi treściami są zdjęcia, prezentacje, teksty czy filmy.
Możliwości ekranu NEC z serii Collaboration Board pozwalają nie tylko na dodawanie adnotacji na zdjęciach czy schemacie boiska, ale również na wyświetlanych filmach, np. z treningów czy sparingów.
W Cracovii ekran CB651Q jest wykorzystywany w trakcie treningów do rozrysowywania taktyki, składów czy wskazywania i zaznaczania najistotniejszych elementów na nagraniach z treningów. Jak przyznaje szkoleniowiec Cracovii, Michał Probierz: – Jest to niezwykle przydatne narzędzie ułatwiające szkolenie, analizę i wizualizację poszczególnych elementów dla zawodników. W przeszłości korzystaliśmy najpierw z rysunków na kartach, później z folii i rzutnika, a w ostatnich latach z flipchartów – opowiada. – Dzisiaj nie musimy wycinać już żadnych elementów, tylko po prostu wystarczy je narysować na wirtualnym boisku lub na filmie z treningu, co jest bardzo pomocne w prowadzeniu zespołu. Doceniam technologię i trzeba wdrażać takie rozwiązania. Jeżeli nie idzie się z duchem czasu, to nie można się także rozwijać jako trener. Przykładem jest chociażby trener drużyny RB Lipsk, Julian Nagelsman, który na boisku treningowym korzysta z potężnego ekranu o szerokości sześciu i wysokości trzech metrów, na którym na bieżąco może analizować trwający trening – dodaje szkoleniowiec „Pasów”.
NEC CB651Q to dotykowy monitor wielkoformatowy UHD o przekątnej 65” i rozdzielczości 3840 x 2160, zbudowany w oparciu o panel IPS. Dzięki możliwości pracy 12/7 może być wykorzystywany nawet w trakcie najdłuższych jednostek treningowych.
Opisywane tutaj wdrożenie przyniosło synergiczny sukces: klub ma „nowego zawodnika” i w trakcie codziennej pracy i przygotowań przedmeczowych może korzystać z najnowocześniejszych narzędzi AV, tak jak robi się to na świecie, natomiast firma NEC Display Solutions zyskała kolejnego zadowolonego klienta. I to klienta tak prestiżowego.
My już teraz możemy zdradzić, że to dopiero początek długofalowej współpracy między tymi dwoma markami i wkrótce w klubie pojawią się kolejne rozwiązania z logo NEC.
Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, AVIntegracje