W dobie kultury obrazkowej producenci sprzętu prześcigają się w produkcji urządzeń, które mają za zadanie zaangażować i przyciągnąć klienta do prezentowanych materiałów. Do tego celu znakomicie nadają się monitory wielkoformatowe, między innymi takie jak prezentowany w naszym artykule jeden z najnowszych modeli firmy NEC. Firma NEC reklamuje swój monitor jako urządzenie, obok którego nikt nie będzie w stanie przejść obojętnie. Dlaczego? Otóż, jak zapewnia producent, wrażenia z oglądania treści wyświetlanej na ścianie wideo są tak imponujące jak nigdy wcześniej w całym dorobku firmy. Wyposażony w najnowsze technologie model MultiSync UN551S gwarantuje wysokie parametry wyświetlania obrazu przy równoczesnym zachowaniu niskich kosztów instalacyjnych oraz eksploatacyjnych. Zapraszam do dalszej lektury, aby lepiej poznać jego parametry oraz możliwości praktycznego zastosowania.
Parametry i funkcje
MultiSync UN551S to model wyposażony w panel S-IPS z podświetleniem direct LED o przekątnej ekranu wynoszącej 55 cali. Zastosowanie tego typu panelu gwarantuje wierną reprodukcję barw, potrafi wyświetlić 1 073 mld kolorów (paleta dziesięciobitowa), ale – co nie mniej ważne – technologia ta jest bardzo energooszczędna. Gwarantuje mniejsze zużycie energii i dłuższy czas eksploatacji podświetlenia. To oczywiście nie koniec zalet zastosowanego panelu. W tym miejscu należy podkreślić wysoki poziom jasności wynoszący 700 cd/m², który sprawia, że prezentowane treści są dobrze widoczne nawet w mocno oświetlonym otoczeniu. Współczynnik proporcji obrazu w przypadku opisywanego modelu wynosi 16:9, zaś rozdzielczość natywna – 1920 × 1080 przy 60 Hz. Kontrast statyczny równy jest 1200:1, natomiast dynamiczny – 150 000:1.
Konstruktorzy firmy NEC zadbali nie tylko o znakomite parametry pracy, ale również o aspekt mechaniczny. Użyte do budowy materiały są wysokiej jakości, podobnie jak samo wykonanie urządzenia, co do którego nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Tym, co może szczególnie zainteresować przyszłych użytkowników, jest bezramkowa konstrukcja, która pozwala przekształcić wiele połączonych monitorów w płaską i jednolitą powierzchnię. O praktycznych możliwościach tego rozwiązania napiszę w dalszej części tekstu. Wymiary monitora wynoszą 1211 × 682 × 99 mm, zaś jego masa bez nóżek to 27 kg, co trzeba przyznać, jest dobrym wynikiem.
Możliwości połączeń
NEC MultiSync UN551S, jak na urządzenie profesjonalne przystało, oferuje wiele możliwości połączeń dzięki szerokiemu wachlarzowi wejść oraz wyjść. Do dyspozycji użytkownika są cyfrowe wejścia wideo: 1 × DisplayPort (HDCP), 1 × DVI-D (z HDCP), 1 × HDMI (HDCP), jedno gniazdo OPS oraz jedno gniazdoSTv3 pozwalające rozszerzyć interfejs monitora o dodatkowe złącza. W przypadku wejść analogowych znajdziemy jedno piętnastopinowe gniazdo D-sub. Jeżeli chodzi o wyjścia wideo, mamy złącze przelotowe DisplayPort, DVI-D, HDMI i gniazda rozszerzeń interfejsów. Sygnał audio możemy wprowadzić do monitora za pomocą HDMI, DisplayPort lub dwóch gniazd RCA, zaś wyprowadzić jednym – także RCA. Dostępne są również cztery złącza głośnikowe. Monitor wyposażony jest też w dwa gniazda LAN (RJ-45), jedno RS-232C i port serwisowy.
Zastosowanie praktyczne
Jak wspomniałem wcześniej, jedną z głównych zalet monitora MultiSync UN551S jest bezbramkowa konstrukcja. Grubość ramki wynosi zaledwie 0,9 mm, co oznacza, że przestrzeń nieaktywna między dwoma monitorami na ścianie równa się 1,8 mm. Daje to użytkownikowi możliwość tworzenia dużych jednolitych powierzchni ekranowych, idealnych do zastosowań informacyjnych i reklamowych – bez wpływu na jakość obrazu. To jednak nie wszystko, ponieważ w celu wyeliminowania odstępów NEC zastosował technologię kompensacji ramek (FrameComp), która ma szczególne zastosowanie przy szybko zmieniających się treściach. UN551S ma możliwość wyświetlania obrazu o rozdzielczości UHD i przesyłania go za pomocą technologii MST lub SST do kolejnych monitorów, tworząc w ten sposób ścianę wideo o rozdzielczości UHD. Przy czym na ścianie o konfiguracji 2×2 możliwe jest wyświetlanie pojedynczego obrazu UHD lub obrazów z czterech różnych źródeł full HD. Dla zachowania spójności obrazu na ułożonej ścianie dostępna jest opcja sprzętowej kalibracji kolorów za pomocą trzydziestobitowej tablicy LUT z trzema bankami pamięci. Monitor jest łatwy i komfortowy w obsłudze dzięki różnym przyjaznym użytkownikowi funkcjom. Jedną z nich jest funkcja Auto TileMatrix, dzięki której wystarczy wybrać ustawienia dla jednego monitora, aby skonfigurować całą ścianę. Monitor wyposażono w zintegrowany czujnik NFC służący do programowania jego ustawień bez potrzeby podłączania do prądu np. przed instalacją. Producent udostępnia również darmowe oprogramowanie NaViSet Administrator 2, dzięki któremu można zarządzać wszystkimi podłączonymi monitorami z centralnej lokalizacji. Na zakończenie należy dodać, że opisywany model monitora przystosowany jest do nieprzerwanej pracy dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu w zakresie temperatur od 0 do +40°C. Gwarantuje również stopień ochrony IP40 (przód) i IP20 (tył).
Podsumowując
MultiSync UN551S to bez wątpienia urządzenie najwyższej klasy. Oferuje znakomite parametry pracy i szerokie możliwości konfiguracji, a przy tym jest niezwykle przyjazny w obsłudze. Sprawdzi się idealnie przy konstrukcji różnego rodzaju ścian wideo do celów reklamowych i informacyjnych w przestrzeniach handlowych, restauracjach i barach szybkiej obsługi oraz innych miejscach użyteczności publicznej. Jest również doskonałym wyborem do zastosowań korporacyjnych czy budowy ścian wizualnych w pokojach kontrolnych – po prostu wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zapewnienie doskonałego obrazu oraz szerokich kątów widzenia przy równoczesnym zachowaniu niskich kosztów instalacyjnych i eksploatacyjnych.
TEKST: Marcin Ziniak, AVIntegracje