Niezależnie od branży każdy obiekt produkcyjno-administracyjny z zapleczem biurowym wymaga w dzisiejszych czasach odpowiedniego wyposażenia, w tym systemów audiowizualnych. Umożliwiają one codzienną pracę, pomagają w pracy kreatywnej czy organizacji spotkań, w trakcie których podejmowane są strategiczne decyzje. Oczywiście, w zależności od wielkości firmy czy specyfiki obszaru, w którym się porusza, stopień rozbudowania systemu może być większy lub mniejszy.
Tym razem odwiedziliśmy ogromną i supernowoczesną fabrykę SMAY, gdzie krakowska firma Expander Integrator IT zaprojektowała i wdrożyła kompletny system AV, co ciekawe, w pełni bazujący na technologii transmisji dźwięku i obrazu w oparciu o sieć.

Firma SMAY od 33 lat zajmuje się dostarczaniem innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań z zakresu wentylacji i ochrony przeciwpożarowej. Jest to nie tylko producent, ale także ekspert i partner biznesowy, oferujący swoim odbiorcom kompleksowe wdrożenia tego rodzaju rozwiązań. Działalność firmy bazuje na dwóch głównych filarach: wentylacji bytowej, a więc produkcji urządzeń zapewniających sprawną dystrybucję i regulację w każdym obiekcie, oraz wentylacji pożarowej, a więc dostarczaniu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo ludzi, wyposażenia i samych budynków w przypadku wystąpienia pożaru. Ponadto producent może pochwalić się specjalistycznymi rozwiązaniami dla szczególnych rodzajów pomieszczeń, takich jak strefy zagrożone wybuchem gazów, oparów, mgły czy pyłów, a także wyspecjalizowanymi produktami dla pomieszczeń wymagających szczególnej czystości jak szpitale, laboratoria czy kliniki. SMAY w liczbach to ponad 15 000 zadowolonych klientów, około 400 pracowników, potężne zaplecze produkcyjne o powierzchni ponad 18 000 metrów kwadratowych, cztery patenty europejskie, w pełni zautomatyzowany magazyn blach i cały szereg certyfikatów i norm jakościowych przyznawanych produkowanym rozwiązaniom.
Na przestrzeni lat firma wdrożyła oferowane produkty do bardzo wielu prestiżowych biurowców i apartamentowców oraz budynków o znaczeniu strategicznym, wśród których warto wymienić takie wdrożenia jak: Varso Tower, Warsaw Spire, Złota 44, Elektrownia Turów, Elektrownia Jaworzno, Izba Celna w Katowicach, Szpitale Wojewódzkie w Poznaniu i Wrocławiu, Tauron Arena w Krakowie czy warszawskie metro.

Nowa siedziba firmy SMAY

Znajdująca się w obiekcie kantyna również może pełnić funkcje biznesowe. W tym celu została uzbrojona w projektor NEC ME403U wraz z rozwijanym elektrycznie ekranem, a także dekodery i enkodery Visionary-Solutions PacketAV Duet, które umożliwiają podłączenie dodatkowego monitora na wózku i łatwe przesłanie sygnału z komputera do projektora.

Początkowo firma SMAY była związana z położonymi na północy od Krakowa Sułkowicami, gdzie narodziło się przedsiębiorstwo. Jednak wraz z rozwojem biznesu, oferowanego portfolio produktów i coraz większych możliwości produkcyjnych pierwsza, historyczna siedziba okazała się niewystarczająca. Dlatego kilka lat temu zapadła decyzja o budowie nowego, ogromnego kompleksu produkcyjno-administracyjnego z częścią biurową. Na początku marca 2021 w ramach przetargu prywatnego został wyłoniony generalny wykonawca, jeden z liderów rynku, firma STRABAG, specjalizująca się w budowie największych i najbardziej wymagających obiektów. W ramach projektu, na początku 2022 roku został uruchomiony nowoczesny zakład produkcyjno-magazynowy o łącznej powierzchni 18 500 m2, wraz z laboratorium badawczo-rozwojowym oraz czterokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 4 500 m2 i budynek socjalny o powierzchni 1850 m2.

Zaprojektowaniem i wdrożeniem wszystkich rozwiązań z zakresu instalacji niskoprądowych i systemów AV zajęło się przedsiębiorstwo Expander Integrator IT, w przeszłości realizujące wspólnie ze STRABAG wiele projektów. Krakowski integrator zajął się realizacją wszystkich rozwiązań związanych z niskimi prądami. W zakres projektu weszły m.in: kontrola dostępu, systemy PPOŻ, CCTV czy sieć strukturalna. W ramach kolejnych rozmów i ustaleń okazało się jednak, że udział w całym przedsięwzięciu krakowskiego integratora nie ograniczy się tylko do niskich prądów, ale także zajmie się on realizacją systemów AV.
Ze względu na fakt, że inwestor nie zajmuje się na co dzień systemami AV i w poprzedniej siedzibie nie korzystał z wielu rozwiązań z tej dziedziny, na firmie Expander Integrator IT spoczywało zadanie stworzenia koncepcji całego systemu i podpowiedzenia inwestorowi jakie rozwiązania mogą być potrzebne pracownikom w ramach codziennej pracy. Biorąc pod uwagę, że na etapie projektowania inwestor nie był wstanie określić wszystkich swoich potrzeb i sprecyzować wszystkich scenariuszy wykorzystania sal, i, co za tym idzie, nie można było stworzyć kompletnej listy potrzebnego sprzętu, integrator zdecydował się zastosować system AV w pełni bazujący na technologii over IP, zapewniającej możliwość elastycznej konfiguracji i realizację każdego scenariusza użytkowania.

Nowa siedziba firmy SMAY

W obiekcie znajduje się również kilka mniejszych przestrzeni biznesowych. Ta o większym metrażu również zostały wyposażone w projektory NEC ME403U i głośniki Tannoy CVS 801 oraz przyłącza umożliwiające ustawienie i podłączenie monitora na wózku. Jest tutaj również system wideokonferencyjny z kamerą web i zainstalowanym na ścianie monitorem wielkoformatowym. Natomiast w najmniejszych zostały zainstalowane tylko głośniki sufitowe o mniejszej średnicy Tannoy CVS 401, które są wykorzystane w sytuacji, gdy wszystkie sale są połączone, tak aby w żadnym miejscu tej jednej, wielkiej przestrzeni nie było problemów ze słyszalnością prezentowanych treści.

Trudność na etapie projektowania całego systemu audiowizualnego wynikała również z całej liczby koniecznych do wyposażenia w rozwiązania AV sal. W biurowcu znajduje się siedem sal konferencyjnych i kantyna, a więc łącznie osiem pomieszczeń, które zostały zaopatrzone w rozwiązania audiowizualne i które w dodatku można dowolnie łączyć i konfigurować w zależności od potrzeb.

Duże sale szkoleniowe
Każda z siedmiu sal konferencyjnych ma możliwość łączenia i każdą z nich oraz sale i kantynę dzielą rozsuwane ściany umożliwiające łatwą rekonfigurację. W przypadku największych konferencji, spotkań, szkoleń czy eventów organizowanych w siedzibie producenta można również połączyć wszystkie sale i skorzystać z całej dostępnej, ogromnej przestrzeni. W każdej z największych sal szkoleniowo-wykładowych, w której mogą odbywać się spotkania biznesowe czy prezentacje, może zasiąść równocześnie po trzydzieści osób. Firma Expander Integrator IT zainstalowała tutaj projektor NEC ME403U o mocy 5000 lumenów. Jak przyznał przedstawiciel integratora, Łukasz Przybytek: „Klient nie zdecydował się na projektor laserowy, ponieważ sala nie jest aż tak intensywnie wykorzystywana i projektor nie pracuje tutaj ciągle. Jest on stosowany tylko w przypadku części spotkań”. W trakcie pozostałych wykorzystywane są zestawy na wózkach składające się z monitora LCD NEC E658 o przekątnej 65” i odbiornika video-over-ip Visionary Solutions PacketAV Duet 2 Decoder. Dzięki temu, że są to zestawy w pełni mobilne, można z nich korzystać po wpięciu do sieci w każdej sali. W przypadku połączenia sal można zastosować również wiele monitorów w różnych częściach sali, tak aby zapewnić znajdującym się w nich gościom najlepszy odbiór prezentowanych treści.

Nowa siedziba firmy SMAY

Kantyna jest nagłośniona z pomocą zestawu wiszących głośników Tannoy OCV 6-HW, zapewniających już nieco większą ilość niskich częstotliwości, dzięki czemu w tej przestrzeni można zorganizować nawet imprezę taneczną.

W największej sali szkoleniowej Sky Tower zlokalizowane są dwa przyłącza podłogowe z transmiterami IP oraz trzeci panel ścienny, również wyposażony w zintegrowany transmiter. Nagłośnienie sali bazuje na głośnikach sufitowych Tannoy CVS 801, zasilanych przy pomocy siedmiu wzmacniaczy Lab Gruppen FAD602, zlokalizowanych w szafie teletechnicznej, umieszczonej pod sufitem w kantynie. Każdy wzmacniacz jest odpowiedzialny za określoną strefę: każdą z sal konferencyjnych, kantynę czy toalety, w których dzięki odtwarzaczom TASCAM CD-400UDAB jest odtwarzana muzyka. Dzięki temu, że sale konferencyjne są zlokalizowane blisko siebie, nie było konieczności umieszczania wzmacniaczy centralnie, w serwerowni, skąd trzeba było pociągnąć kable znacznej odległości. Tutaj wszystko znajduje się w pobliżu, co znacząco ułatwiło i zoptymalizowało pod względem kosztowym całą instalację. Sygnał ze wszystkich źródeł, a więc zarówno z odtwarzaczy TASCAM, odbiorników bezprzewodowego systemu mikrofonowego Shure MXW2 sygnał jest przesyłany wprost do procesora DSP Symetrix Radius NX 4×4 i dalej do wzmacniaczy. Wszystkie te połączenia są realizowane za pomocą protokołu Dante.

Nowa siedziba firmy SMAY

Główna szafa rack, a w niej m.in.: główna jednostka sterująca Kramer SL-280, procesor audio DSP Symetrix Radius NX 4×4, odtwarzacze TASCAM CD-400UDAB, umożliwiające na co dzień odtwarzanie muzyki tła w toaletach, ale także w razie potrzeby odtwarzanie muzyki w każdej dostępnej strefie lub we wszystkich na raz.

Również zastosowane w salach enkodery w podłogowych przyłączach oraz przyłącza ścienne Visionary Solutions są wyposażone w deembedery audio. Dzięki temu, podłączając przy pomocy kabla HDMI dowolne źródło (zazwyczaj laptop), obraz jest transmitowany do przełącznika sieciowego z pomocą video-over-IP, a dźwięk trafia wprost z przyłącza, do procesora DSP Symmetrix i dalej do wzmacniaczy właśnie z wykorzystaniem protokołu Dante. „W związku z tym, że klient zażyczył sobie, aby te sale były bardzo uniwersalne i pozwalały na organizację w nich wielu różnych wydarzeń, w każdym floorboksie mamy przyłącza wspomnianego dekodera, ale także kabel HDMI. Został on tutaj przygotowany na wypadek, gdyby okazało się, że sieć nie działa i nie ma możliwości przesłania obrazu za pomocą video-over-ip, co jest sytuacją ekstremalnie rzadką, ale oczywiście może się zdarzyć. W takiej sytuacji z pomocą kabla HDMI połączonego punkt punkt, możemy przesłać sygnał wprost z komputera do projektora zawieszonego pod sufitem” – mówi Łukasz Przybytek.

Nowa siedziba firmy SMAY

Zgodnie z życzeniem klienta, firma Expander Integrator AV nie instalowała żadnych paneli do sterowania, klawiatur czy tabletów w salach. Jest tutaj jeden przenośny tablet oraz jeden zainstalowany na stałe pod ladą recepcji. Oczywiście dla ich potrzeb zostały przygotowane layouty ułatwiające zarządzanie systemem i przywoływanie zapisanych scenariuszy odpowiadające również określonym scenariuszom połączenia sal.

System sterowania
Sterowanie całym systemem AV w obiekcie zostało zrealizowane w oparciu o jednostkę sterującą Kramer SL-280. Odpowiada ona przede wszystkim za przełączanie sygnałów AV, rozwijanie i zwijanie ekranów projekcyjnych, ale także pozwoliła na zrealizowanie funkcji, dzięki której po wejściu do sali i włączeniu światła wszystkie znajdujące się w niej urządzenia AV również się budzą i są gotowe do pracy. Zgodnie z życzeniem klienta, firma Expander Integrator AV nie instalowała żadnych paneli do sterowania, klawiatur czy tabletów w salach. Mamy tutaj jeden przenośny tablet oraz jeden zainstalowany na stałe pod ladą recepcji.

Nowa siedziba firmy SMAY

Sale konferencyjne są nagłośnione z pomocą głośników sufitowych Tannoy CVS 801.

Oczywiście dla ich potrzeb zostały przygotowane layouty ułatwiające zarządzanie systemem i przywoływanie zapisanych scenariuszy, odpowiadające również określonym scenariuszom połączenia sal. W siedzibie firmy SMAY pracuje osoba odpowiedzialna za przygotowywanie sal i gdy wiemy, jakie będzie zastosowanie danej przestrzeni biznesowej, jej konfiguracja i jakie będą potrzebne w niej urządzenia dla potrzeb danej spotkania, właśnie ten pracownik zajmuje się przygotowaniem przestrzeni do spotkania i przywołuje odpowiednią konfigurację rozwiązań audiowizualnych. 

Nowa siedziba firmy SMAY

Projektor NEC w kantynie został zainstalowany na uchwycie umożliwiającym jego dowolne ustawienie i obrót, dzięki czemu obraz można wyświetlać na dowolnej, wybranej ścianie, w zależności od danej konfiguracji przestrzeni.

Mniejsze sale o nie małych możliwościach
W obiekcie znajduje się również kilka mniejszych przestrzeni biznesowych. Ta o większym metrażu również zostały wyposażone w projektory NEC ME403U i głośniki Tannoy CVS 801 oraz przyłącza umożliwiające ustawienie i podłączenie monitora na wózku. Jest tutaj również system wideokonferencyjny z kamerą web i zainstalowanym na ścianie monitorem wielkoformatowym. Natomiast w najmniejszych zostały zainstalowane tylko głośniki sufitowe o mniejszej średnicy Tannoy CVS 401, które są wykorzystane w sytuacji, gdy wszystkie sale są połączone, tak aby w żadnym miejscu tej jednej, wielkiej przestrzeni nie było problemów ze słyszalnością prezentowanych treści.

Nowa siedziba firmy SMAY

W trakcie spotkań można skorzystać z projektora lub z zestawu na wózku, w skład którego wchodzi monitor LCD NEC E658 o przekątnej 65” i odbiornik video-over-ip Visionary Solutions PacketAV Duet 2 Decoder. Dzięki temu, że są to zestawy w pełni mobilne, można z nich korzystać po wpięciu do sieci w każdej sali. W przypadku połączenia sal można zastosować również wiele monitorów w różnych częściach sali, tak aby zapewnić znajdującym się w nich gościom najlepszy odbiór prezentowanych treści.

Kantyna z myślą o biznesie
W skład kompleksu firmy SMAY w Podłężu pod Niepołomicami wchodzą biura i zaplecze administracyjne, ale również potężna część produkcyjna, w której każdego dnia pracuje kilkuset specjalistów. Aby zapewnić im komfort pracy, twórcy nowej siedziby pomyśleli o dużej kantynie pełniącej trzy funkcje. Po pierwsze, w przerwach od produkcji pracownicy mogą tutaj usiąść i w doskonałych warunkach zjeść śniadanie czy obiad. Jest to również zaplecze gastronomiczne, ze świetnie wyposażoną kuchnią i częścią, gdzie wydawane są posiłki dla potrzeb organizowanych w obiekcie eventów, spotkań czy imprez o luźniejszych charakterze.

Nowa siedziba firmy SMAY

Firma Expander Integrator IT zainstalowała tutaj projektor NEC ME403U o mocy 5000 lumenów. Jak przyznał przedstawiciel integratora, Łukasz Przybytek: „Klient nie zdecydował się na projektor laserowy, ponieważ sala nie jest aż tak intensywnie wykorzystywana i projektor nie pracuje tutaj ciągle. Jest on stosowany tylko w przypadku części spotkań”.

W końcu jest to kolejna przestrzeń biznesowa, w której można zorganizować prezentację czy szkolenie. Aby było to możliwe firma Expander Integrator IT uzbroiła kantynę w projektor NEC ME403U wraz z rozwijanym elektrycznie ekranem, zestaw wiszących głośników Tannoy OCV 6-HW, zapewniających już nieco większą ilość niskich częstotliwości, dzięki czemu w tej przestrzeni można zorganizować nawet imprezę taneczną, a także dekodery i encodery Visionary-Solutions PacketAV Duet, które umożliwiają podłączenie dodatkowego monitora na wózku i łatwe przesłanie sygnału z komputera do projektora.

Nowa siedziba firmy SMAY

Nagłośnienie sal konferencyjnych bazuje na głośnikach sufitowych, zasilanych przy pomocy siedmiu wzmacniaczy Lab Gruppen FAD602 zlokalizowanych w szafie teletechnicznej umieszczonej pod sufitem w kantynie.

Czas na odpoczynek
Bardzo interesującą przestrzenią wchodzącą w skład nowej siedziby jest tzw. chill room, a więc przestrzeń w której pracownicy, przede wszystkim ci tworzący zespoły kreatywne, projektanci, inżynierowie, mogą się oderwać na chwilę od swoich obowiązków i odpocząć w atrakcyjny sposób. Mamy tutaj konsolę do gier, współpracującą z projektorem NEC ME403U z rozsuwanym elektrycznie ekranem, zestaw wiszących głośników Tannoy OCV 6, a także odbiornik Bluetooth Symetrix xIO Bluetooth umożliwiający bezprzewodowe odtworzenie muzyki z własnego telefonu, i regulator Symetrix ARC-K1e, umożliwiający zmianę głośności tylko w tej strefie. Ciekawostką w tej przestrzeni jest to, że podobnie jak w kantynie projektor NEC ME403U został zainstalowany na uchwycie umożliwiającym obrót i wyświetlenie obrazu na dowolnej ścianie, dzięki czemu całą przestrzeń można aranżować zgodnie z potrzebą chwili.
Aby przesłać dźwięk z projektora do systemu głośników został wykorzystany interfejs sieciowy Shure ANIUSB-MATRIX, umożliwiający przesłanie sygnału audio za pomocą sieci Dante.

Nowa siedziba firmy SMAY

Bardzo interesującą przestrzenią, wchodzącą w skład nowej siedziby jest tzw. chill room, a więc przestrzeń, w której pracownicy, przede wszystkim ci tworzący zespoły kreatywne, projektanci, inżynierowie, mogą się oderwać na chwilę od swoich obowiązków i odpocząć w atrakcyjny sposób. Mamy tutaj konsolę do gier, współpracującą z projektorem NEC ME403U z rozsuwanym elektrycznie ekranem, zestaw wiszących głośników Tannoy OCV 6, a także odbiornik Bluetooth Symetrix xIO Bluetooth, umożliwiający bezprzewodowe odtworzenie muzyki z własnego telefonu, i regulator Symetrix ARC-K1e, umożliwiający zmianę głośności tylko w tej strefie.

Podsumowanie
To, co rzuca się od razu w oczy, wchodząc do nowej siedziby firmy SMAY, do fantastyczna architektura wnętrz, gdzie szary, surowy beton został zestawiony z ciemnymi elementami i dużą ilością zieleni. W salach do spotkań biznesowych ten ascetyczny wystrój został przełamany wykonanymi z jasnego drewna biurkami oraz ogromnymi zdjęciami flagowych inwestycji producenta takich jak: Sky Tower, Varso Tower czy Tauron Arena, od których zresztą zostały wzięte nazwy sal wchodzących w skład kompleksu biurowego.
Jednak aby zobaczyć, jak ogromny potencjał biznesowy drzemie w tej przestrzeni, trzeba się zanurzyć nieco głębiej i przyjrzeć się zastosowanym tutaj rozwiązaniom i wdrożonym znakomitym pomysłom funkcjonalnym. Twórcy przestrzeni zadbali o to, aby do dyspozycji pracowników i gości była bardzo rozbudowana strefa konferencyjna, przestrzeń, gdzie pracownicy produkcji mogą spokojnie zjeść posiłek w przyjemnych warunkach, a także miejsce, gdzie pracownicy biurowi mogą odpocząć.
Aby jednak w każdym z tych miejsc można było zrealizować przewidziane w projekcie funkcje, firma Expander Integrator IT stanęła przed wyzwaniem wdrożenia bardzo rozbudowanego i wymagającego systemu audiowizualnego, w pełni bazującego na technologii over IP, który ze względu na konieczną do uzyskania funkcjonalność i uniwersalność wszystkich przestrzeni okazał się być najlepszym i zarazem jedynym możliwym do wdrożenia rozwiązaniem. To wszystko jednak zaowocowało tym, że w nowej siedzibie firmy SMAY mamy wszystko, czego może potrzebować duże, nowoczesne przedsiębiorstwo. I nawet organizując największe szkolenie, spotkanie biznesowe czy imprezę o nieco luźniejszym charakterze, można po prostu połączyć wszystkie sale, kantynę i rano przeprowadzić prezentację, w godzinach wczesno wieczornych zaserwować obiad lub kolację, a później w nocy zamienić tętniące na co dzień biuro w parkiet taneczny. Bez konieczności wynajmowania dodatkowej przestrzeni na zewnątrz. Wszystko w obrębie tego samego kompleksu.  

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”

ROZWIĄZANIA AUDIOWIZUALNE DLA BIUR

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Pomożemy, doradzimy, odpowiemy na twoje pytania.
Skontaktuj się z nami.

mail reklama@avintegracje.pl mail +48 500 053 208