Biuro XXI wieku, kreatywna przestrzeń do pracy wspólnej czy przestrzeń hybrydowa to określenia, które szturmem wdarły się już do naszego codziennego języka i tak charakteryzowane są obecnie niemal już wszystkie siedziby firm i każde miejsce pracy.
Są jednak na mapie Polski takie budynki i przestrzenie, które faktycznie można z powodzeniem określić mianem biur przyszłości.
Niewątpliwie takim miejscem jest nowa siedziba ogólnopolskiego dewelopera, firmy Archicom, zlokalizowana w biurowcu MidPoint71 we Wrocławiu.
Tutaj na każdym metrze kwadratowym wykorzystano maksimum możliwości, a fantastyczny design spotyka się z nowoczesnymi materiałami i najnowocześniejszym sprzętem zapewniającymi nie tylko znakomite wrażenia wizualne, ale także wysoki komfort pracy.
Uzbrojeniem przestrzeni we wszystkie te rozwiązania audiowizualne zajęła się firma SONITUM. Brzmi dobrze? Zapraszamy do odwiedzenia nowego biura Archicom wraz z nami!
Przeprowadzka do nowego biura zbiegła się z okresem zmian i transformacji w grupie ECHO-Archicom. Archicom przejął od ECHO projekty mieszkaniowe, zwiększając tym samym rozpoznawalność i na rynku i możliwości dalszego rozwoju i wzrostu, tym samym stają się jedno z wiodących na rynku rodzimych deweloperów, działających w największych miastach polski.
Zespół i twórcy nowej siedziby Archicom stanęli przed nie lada wyzwaniem: jak zaprojektować przestrzeń, w której pracownicy będą czuli się jak w domu, będzie ona wspierała pracę zespołową, kreatywność, a równocześnie będzie także odzwierciedleniem wartości wyznawanych przez firmę. Realizacją tego śmiałego projektu zajęli się specjaliści z pracowni 3XA Architects.
Nowe biuro Archicom zlokalizowane zostało na drugim piętrze nowoczesnego budynku MidPoint71 we Wrocławiu i zajmuje powierzchnię 2200 metrów kwadratowych.
Próżno szukać tutaj jednak typowych dla przestrzeni biurowych sal konferencyjnych czy bezbarwnego i monotonnego wyposażenia i podziału powierzchni, znanego z open space’ów.
Jednym z wyzwań całej inwestycji było stworzenie miejsca, które w dobie pracy zdalnej i spotkań online będzie zachęcało pracowników do wyjścia z domu i pracy z biura.
Dlatego w nowej siedzibie działającego w całym kraju dewelopera znajdziemy zarówno otwarte przestrzenie wspólne o przemyślanej architekturze, umożliwiające współdziałanie, integrację zespołu, szkolenia i wymianę informacji, jak i tzw. focus roomy, w których można skupić się na ważnych zadaniach bez zbędnych bodźców i szumu otoczenia.
Ponadto nie brakuje tutaj również miejsc przygotowanych do bardziej nieformalnych spotkań, a nawet dużych eventów.
Zadanie wyposażenia całej tej niezwykłej przestrzeni w nowoczesne rozwiązania AV powierzono firmie SONITUM, która zajęła się przygotowaniem wstępnej koncepcji całego systemu AV, demontażem sprzętu w poprzednim biurze, relokacją, montażem nowych elementów systemów, programowaniem i uruchomieniem. „Stwórzmy biuro przyszłości, w których technologia zachwyca!” – dokładnie tak brzmiało wyzwanie postawione przed integratorem przez inwestora. Dzięki pozytywnym doświadczeniom wyniesionym z wcześniejszej współpracy między Archicom i SONITUM w ramach realizacji biura Grupy ECHO Investment w Browarach Warszawskich, integrator otrzymał pełne zaufanie i tzw. czystą kartkę, dającą pełną swobodę w opracowywaniu kompletnych rozwiązań i dowolność w wyborze urządzeniach i technologiach. Nadrzędnym celem było stworzenie nowoczesnego systemu audiowizualnego, zapewniającego codzienną, bezproblemową pracę, poprawiającego produktywność i współpracę, scentralizowane sterowanie i zarządzanie, a przede wszystkim łatwą i intuicyjną obsługę każdego dnia, również przez osoby niemające specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia w pracy z nowoczesnymi i zaawansowanymi systemami AV.
Firma SONITUM pojawiła się w tym projekcie już na samym początku inwestycji, a więc na etapie koncepcyjnego projektu biura i łącznie cała realizacja przedsięwzięcia trwała pięć miesięcy.
Recepcja na dzień dobry!
Pierwszą przestrzenią, która wita gości przy wejściu do nowego biura Archicom jest reprezentacyjna recepcja. Została ona utrzymana w ciepłych i wyposażona w przytulne i funkcjonalne meble. W tę koncepcję architektoniczną w umiejętny sposób wkomponowane zostało nagłośnienie, którego zadaniem jest odtwarzanie w zależności od potrzeb spokojnej i relaksacyjnej bądź inspirującej i energetycznej muzyki. Aby było to możliwe, integrator zdecydował się zainstalować zwieszane głośniki sufitowe w kolorze białym Bose Professional z serii DesignMax, które zapewniają doskonałe brzmienie i równocześnie znakomicie wkomponowały się w wystrój wnętrza.
W pozostałych częściach biura, w zależności od potrzeb konkretnego pomieszczenia i jego architektury, zostały również zastosowane zwieszane konstrukcje Bose Professional DesignMax lub płaskie, sufitowe rozwiązania firmy Crestron.
Wszystkie głośniki zainstalowane w obiekcie, są zasilane przy pomocy wzmacniaczy Powersoft, co stało się już dzisiaj standardem w instalacjach firmy SONITUM, a całym systemem zarządza procesor Crestron DSP-1283.
Dystrybucja audio w biurze zrealizowana została w oparciu o AVoIP i w tej właśnie postaci, w oparciu o protokół Dante, do systemu nagłośnieniowego trafiają sygnały z przyłączy HDMI, z mikrofonów, z platformy do wideokonferencji Microsoft Teams Room i odtwarzaczy muzyki tła od Soundtrack Your Brand, w których przygotowane zostały spersonalizowane playlisty z muzyką zwolnioną z opłat licencyjnych, niegenerujące użytkownikowi dodatkowych kosztów związanych z odtwarzaniem muzyki.
Warto nadmienić, że system Crestron pozwala również na zarządzanie oświetleniem zrealizowanym w standardzie DALI.
Integrator zadbał również aby cały system nagłośnieniowy był bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze. Użytkownik z poziomu paneli dotykowych i tabletów może w łatwy sposób regulować głośność czy wybrać konkretny rodzaj muzyki, dostosowany do pory dnia czy specyficznych wydarzeń odbywających się w biurze.
Tu chce się czekać
W bezpośrednim sąsiedztwie część recepcyjnej znajduje się tzw. przestrzeń lounge. Tutaj nie tylko na zaplanowane spotkania czekają goście biura, ale także jest to przestrzeń networkingowa, w której chętnie spotykają się pracownicy Archicom.
Została ona znów uzbrojona w rozbudowany system nagłośnieniowy, znów bazujący na ukrytych w suficie głośnikach.
Firma SONITUM nie tylko uzbroiła opisywane biuro w wysokiej jakości, nowoczesne urządzenia nagłośnieniowe, ale także zadbała o akustykę, która jest znakomitym punktem wyjścia do odtwarzania wysokiej jakości dźwięku i w zauważalny sposób poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu, prowadzenia w rozmów czy wspólnych spotkań, zarówno tych bardziej jak i nieco mniej formalnych.
Integrator zdecydował się zainstalować na suficie listwowe ustroje akustyczne, które pozwoliły na znaczne obniżenie pogłosu pomieszczenia. Rozwiązania te wykonane zostały przez AcousticDesign z filcu PET pozyskiwanego poprzez recykling plastikowych butelek.
Ma on wysokie właściwości pochłaniające, jest ekologiczny i ma wszelkie niezbędne atesty: przede wszystkim jest trudnopalny i niekapiący.
Co z pewnością docenią architekci zajmujący się tworzeniem wystrojów przestrzeni biurowych, materiał ten może być swobodnie dopasowywany zarówno pod względem wymiarów, kształtów, jak i koloru i pozwala na wygodne wkomponowanie oświetlenia!
Sala zarządu
W nowej przestrzeni biurowej Archicom nie mogło zabraknąć również sali zarządu, która z całą pewnością jest jednym z najbardziej prestiżowych i najlepiej wyposażonych miejsc w całym biurze.
Integrator wdrożył tutaj rozwiązanie Microsoft Teams Rooms, bazujące natywnie na urządzeniu Crestron UC-B31-T, z dużym ponad dziesięciocalowym ekranem dotykowym, umożliwiającym utworzenie spotkania online, dołączenie do wideokonferencji i zarządzanie nią. Za wysokiej jakości audio i obraz odpowiedzialny jest modułowy system do wideokonferencji Logi Rally Plus składający się z dwóch mikrofonów, dwóch głośników i kamery PTZ.
Platforma Microsoft Teams Rooms nie tylko umożliwia prowadzenie wysokiej jakości spotkań online, ale także jest w pełni zintegrowana z kalendarzem organizacji, dzięki czemu umożliwia łatwe planowanie i dołączanie do spotkań przy pomocy jednego kliknięcia. Ponadto jest ona również bardzo łatwa w obsłudze, dzięki czemu bez trudu mogą się nią posługiwać również osoby niemające zaawansowanej wiedzy technologicznej.
Czas się spotkać i odpocząć
Nie można mówić o nowoczesnym biurze, odpowiadającym na nowe potrzeby hybrydowego modelu pracy, bez odpowiednich przestrzeni do spotkań zarówno tych lokalnych jak i zdalnych. Dlatego znalazło się tutaj kilkanaście przestrzeni konferencyjnych tzw. project table czy scrum table wyposażonych w zestawy BYOM. W każdej z nich został zainstalowany, zaadaptowany z poprzedniego biura monitor o przekątnej 75” lub nowy monitor Samsung z serii QM o przekątnej od 55 do 98”, a także wideobar konferencyjny Logi i dock USB-C umożliwiający podłączenie kablowe własnego urządzenia mobilnego i rozpoczęcie prezentacji bądź spotkania online. Aby umożliwić wygodną pracę, również te miejsca zostały wyposażone w rozwiązania akustyczne marki AcousticDesign, w tym wypadku w formie podwieszanych wysp sufitowych nad stołami. Niwelują one pogłos, zapobiegają roznoszeniu się głosu, uczestników spotkań po innych częściach biura i tym samym dają poczucie komfortu i ciszy.
Ponadto w biurze wydzielone zostały również dwie duże, główne sale konferencyjne, mogące pomieścić dla 6 do 12 osób. W każdej z połówek sali zostały zainstalowane wielkoformatowe monitory i kamery wideokonferencyjne, umożliwiające rozpoczęcie dowolnego spotkania, począwszy od lokalnego, poprzez hybrydowe, aż do całkowicie zdalnego. Co ważne, pracownicy mogą podłączyć się do systemu przy pomocy tylko jednego kabla, który nie dość, że będzie w stanie przetransmitować obraz, dźwięk, zasilanie to również po jego podłączeniu monitor automatycznie się włączy, a po spotkaniu sam wyłączy, bez konieczności używania dodatkowych paneli sterowania czy zawsze gubiących się pilotów.
Aby zapewnić poczucie prywatności, w każdej z dużych sal konferencyjnych ściany znajdujące się za monitorami zostały wygłuszone, a dodatkowo zaprojektowane zostały tutaj również sufity listwowe zapewniający przytulny klimat zarówno pod względem wizualnym jak i akustycznym.
Przed każdą z sal do spotkań został zainstalowany panel systemu rezerwacji sal Evoko Liso, który został połączony z autorskim rozwiązaniem firmy SONITUM o nazwie Seamless. Dzięki czujnikowi obecności, wejście do sali automatycznie ją rezerwuje, a gdy wszyscy opuszczą przestrzeń, rezerwacja jest automatycznie zwolni, a sala pojawi się w systemie jako dostępna. Dodatkowo system rezerwacji Evoko Liso w połączeniu ze wspomnianymi czujnikami sam włączy monitory tuż przed rozpoczęciem spotkania!
Ciekawostką jest również wdrożone przez integratora do biura rozwiązanie o nazwie SONITUM Help. Wystarczy tylko zbliżyć telefon do monitora lub zeskanować kod QR aby w aplikacji, na naszym własnym urządzeniu została wyświetlona wygodna instrukcja obsługi, w której można znaleźć odpowiedzi na najpopularniejsze pytania czy wątpliwości i która przeprowadzi krok po kroku przez podstawowe, ale mogące sprawić pewne trudności funkcje takie jak chociażby zmiana źródła obrazu w platformie wideokonferencyjnej.
W nowym biurze Archicom znalazła się również przestrzeń chillout. Została ona wyposażona w 65-calowy monitor o wysokiej jasności, dzięki czemu wyświetlany na nim obraz jest bardzo czytelny nawet w najbardziej słoneczne dni i podłączoną do niego konsolę Xbox z szerokim wyborem, różnorodnych gier.
Spotkania od kuchni
Z całą pewnością jedną z najciekawszych przestrzeni opisywanego biura jest tzw. town hall. To miejsce, które na co dzień jest kuchnią, ale wyposażoną również w duży stół umożliwiający wspólną pracę. Natomiast można ją przekształcić również w znakomite miejsce dla potrzeb spotkań zarówno tych formalnych, jak i tych mniej oficjalnych, eventów czy szkoleń. Aby było to możliwe, zostały tutaj zainstalowane dwa elektrycznie rozwijane ekrany na które rzutują laserowe projektory Sharp/NEC. Została tutaj również wdrożona platforma Microsoft Teams Room, a system nagłośnieniowy obsługuje procesor DSO Crestron z wbudowanymi algorytmami AEC, dzięki czemu z łatwością można tutaj zorganizować spotkanie zdalne, hybrydowe czy szkolenie online. Ułatwia to również znajdująca się tutaj kamera PTZ marki AVER.
Zarówno town hall, jak i druga otwarta przestrzeń znajdująca się w biurze, a więc lounge, zostały wyposażone w bezprzewodowe systemy mikrofonowe Shure SLX.
Do dyspozycji pracowników Archicom jest jeszcze jedno bardzo ciekawe miejsce do pracy. Jest to wysoki, długi stół zlokalizowany w kawiarni i umiejscowiony wzdłuż okna z widokiem na bujną zieleń.
Podsumowanie
Nowe biuro Archicom doskonale pokazuje, jak w znakomity sposób można wykorzystać każdy metr kwadratowy przestrzeni biurowej i jak wiele funkcji i możliwości mogą dać poszczególne pomieszczenia w niej zlokalizowane, zarówno te, które mają nieco bardziej otwarty charakter, jak i te z czterema ścianami, będące miejscem pracy w skupieniu, bez szumu otoczenia.
Najbardziej niezwykłym miejscem w całym kompleksie Archicom jest na pewno town hall, a więc miejsce, które zarówno jest kuchnią, jak i znakomicie przygotowaną przestrzenią do spotkań, wspólnej pracy, szkoleń czy wydarzeń specjalnych.
Oczywiście żyjemy w czasach spotkań online, pracy hybrydowej i przenoszenia wielu obowiązków zawodowych do domu i realizowania ich w sposób zdalny. To już raczej się nie zmieni. Ale z drugiej strony, kto chciałbym siedzieć w domu, gdy do dyspozycji jest tak fantastyczna przestrzeń jak ta w nowym biurze Archicom?
Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: SONITUM