Większość ludzi, szczególnie młodych, hasło biblioteka utożsamia ze słowem nuda. W szczególności w mniejszych miejscowościach, tamtejsze biblioteki to czysto analogowe miejsca, pozbawione jakichkolwiek angażujących młodego odbiorcę rozwiązań, do których często z przymusu udaje się młodzież szkolna, aby wypożyczyć lektury lub które odwiedzają osoby starsze by sięgnąć po interesującą ich książkę. Kilka miesięcy temu w położonej w województwie pomorskim Stężycy swoją działalność zainaugurował nowy budynek tamtejszej biblioteki przełamujący wszystkie wskazane wyżej stereotypy. To po pierwsze wyjątkowy pod względem architektonicznym budynek, ale, co najważniejsze, także skrywający cały szereg nowoczesnych rozwiązań, których zadaniem jest nie tylko ułatwienie wypożyczania książek, ale też atrakcyjne przekazywanie odbiorcom informacji. Mało tego, co jest zupełnym ewenementem, w obiekcie znalazła się wielofunkcyjna sala ze sceną i możliwością projekcji kinowych.
Realizacją tego niezwykłego projektu pod względem systemów audiowizualnych zajęła się firma Eurotrend z Gdyni.

Pierwsze koncepcyjne prace nad nowym budynkiem biblioteki w Stężycy rozpoczęły się już kilka lat temu. Wtedy też narodził się pomysł, aby nową, wielofunkcyjną przestrzenią dla stężyckiego księgozbioru została stara szkoła, w której przez wiele lat znajdowały się mieszkania komunalne. Stworzeniem koncepcji nowej bryły i wnętrza o bardzo wielu możliwościach zajęła się Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, zaś sam budynek, zgodnie z pierwszymi zaprezentowanymi wizualizacjami, miał korespondować swoim wyglądem z położonym nieopodal kościołem. Prace budowlane rozpoczęły się w 2020 roku, a nowy obiekt został uruchomiony 8 marca tego roku. Dwupiętrowy budynek ma ponad 1000 metrów kwadratowych i mieszczą się w nim tradycyjna, ale wyposażona w szereg nowoczesnych rozwiązań biblioteka, stanowiska multimedialne oraz, co jest niewątpliwym unikatem w tego rodzaju instytucjach, sala wielofunkcyjna ze sceną, umożliwiająca nie tylko organizację w niej wydarzeń specjalnych, ale także wyświetlanie filmów w najwyższej jakości.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

Wyświetlanie obrazu w najwyższej rozdzielczości 4K zostało powierzone projektorowi Epson EB-L120000Q z obiektywem Epson ELPLX02, rzutującym na ekran Adeo Max One M05 Tensio Vision White o szerokości 464 cm w podstawie. To potężna maszyna, dysponująca znakomitymi parametrami, z wagą niewiele ponad 50 kg i, co ma również ogromne znaczenie, z pięcioletnią gwarancją. Ciekawostką jest fakt, że jest to pierwszy taki model sprzedany w Polsce. Jedną z niewątpliwych zalet tego projektora jest dostarczony wraz z nim obiektyw, dzięki któremu projektor mógł zostać zainstalowany nad sceną i nie musi świecić przez całą długość sali. Przynosi to dwie ogromne zalety. Po pierwsze, nie mamy sytuacji, w której ze względu na odległość między projektorem a ekranem tracimy jasność, a pod drugie, nawet gdy wiele osób znajdzie się w trakcie prezentacji przed ekranem, nie zostanie wygenerowany efekt cienia.

Realizacją zajęła się spółka gminna Inwestycje Gminne sp. z o.o., odpowiedzialna z ramienia gminy za wszystkie lokalne inwestycje. Podobnie jak ma to miejsce prawie zawsze w przypadku realizacji projektów finansowanych ze środków publicznych, najpierw zostało ogłoszone postępowanie przetargowe podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich wyspecyfikowane zostały wszystkie prace związane z funkcjonalnościami budynku, konieczne do przeprowadzenia jeszcze na etapie budowy. Natomiast elementy związane z projekcją, oświetleniem czy nagłośnieniem sali wielofunkcyjnej zostały wyspecyfikowane w drugim postępowaniu i zawarte w drugiej umowie, już bliżej finalizacji realizacji projektu, gdy inwestor był już przekonany, jakie rozwiązania będą mu potrzebne. Realizującej projekt spółce zależało również, aby zastosowane w nim rozwiązania techniczne były jak najnowsze i mogły być wykorzystywane przez długie lata, stąd właśnie zdecydowano o tym, aby sprzęt z zakresu systemów został wybrany jak najpóźniej.
Stworzeniem projektu architektonicznego zajęła się Autorska Pracownia Architektury Tomasza Golanko i już w tym projekcie znalazły szkice instalacji multimedialnych i oświetlenia, natomiast te pierwsze koncepcje zostały rozbudowane we współpracy z gminą, tak aby najlepiej spełniały jej wymagania. Zadaniem firmy Eurotrend był wybór rozwiązań najlepiej odpowiadających wyspecyfikowanym przez zamawiającego wymaganiom. Oczywiście, sprzęt to jedno, ale równie ważnym elementem każdej instalacji audiowizualnej są możliwości, scenariusze zastosowania i możliwe do uzyskania z pomocą danych urządzeń funkcje. Jak przyznaje szef Eurotrend, Radosław Pałubicki: „Przedstawialiśmy inwestorowi kolejne funkcje, proponowaliśmy rozwiązania i ostateczne możliwości całego systemu ewoluowały do samego końca i były rozwijane praktycznie do samego końca”. Warte podkreślenia jest, że był to największy jak do tej pory, jednorazowy projekt realizowany przez tego integratora i zarazem najbardziej złożony.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

Instalacja została wyposażona w bezprzewodowy system mikrofonowy Sennheiser EW 100 G4 wraz z mikrofonami do ręki i mikrofonami nagłownymi.

Sala wielofunkcyjna
Przestrzeń ta została pomyślana i zaprojektowana w taki sposób, aby można było tutaj wyświetlać filmy w najwyższej jakości, a także aby mogły się tutaj odbywać występy, przedstawienia, prezentacje, spotkania czytelników z autorami książek czy występy i prezentacje działających w Stężycy kółek i stowarzyszeń, a nawet konferencje prasowe czy zebrania rady gminy. To, co jest tutaj kluczowe, to fakt, że aby zrealizować dowolny projekt nie jest potrzebny żaden system z zewnątrz, ale w razie konieczności wystarczy tylko wpiąć własną konsoletę, użyć swojego systemu mikrofonów i już można rozpocząć realizację dla dziewięćdziesięciu widzów zasiadających w fotelach kinowych. Mówiąc właśnie o srebrnym ekranie, należy zwrócić uwagę, że został tutaj zainstalowany kompletny system nagłośnieniowy umożliwiający odtwarzanie dźwięku nawet w standardzie 7.1. Za realizację tego zadania odpowiedzialny jest procesor audio z Crestron HD-XSP, współpracujący z głośnikami Meyer Sound UP4-SLIM, Meyer Sound ULTRA – X40 oraz Meyer Sound USW-210P. Dodatkowo zostały tutaj dostarczone szerokopasmowe zestawy Meyer Sound UP4-SLIM, pełniące funkcje monitorów.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

Między innymi za dekodowanie dźwięku 7.1 odpowiedzialny jest procesor audio z Crestron HD-XSP.

Wyświetlanie obrazu w najwyższej rozdzielczości 4K zostało powierzone projektorowi Epson EB-L120000Q z obiektywem Epson ELPLX02, rzutującym na ekran Adeo Max One M05 Tensio Vision White o szerokości 464 cm w podstawie. To potężna maszyna, dysponująca znakomitymi parametrami, z wagą niewiele ponad 50 kg i, co ma również ogromne znaczenie, z pięcioletnią gwarancją. Ciekawostką jest fakt, że jest to pierwszy taki model sprzedany w Polsce. Jedną z niewątpliwych zalet tego projektora jest dostarczony wraz z nim obiektyw, dzięki któremu projektor mógł zostać zainstalowany nad sceną i nie musi świecić przez całą długość sali. Przynosi to dwie ogromne zalety. Po pierwsze, nie mamy sytuacji, w której ze względu na odległość między projektorem a ekranem tracimy jasność, a pod drugie, nawet gdy wiele osób znajdzie się w trakcie prezentacji przed ekranem, nie zostanie wygenerowany efekt cienia. Co ważne, również cała transmisja video over IP została zrealizowana w oparciu o nadajniki i odbiorniki Crestron DM-NVX360 i DM-NVX E30, w pełni obsługujące sygnały 4K.  W przypadku, gdy w sali ma zostać odtworzony materiał wideo, obsługa może posłużyć się przyłączem HDMI, znajdującym się w reżyserce, lub wykorzystać do tego celu znajdujący się w szafie odtwarzacz Denon DN-500BDMKII. Transmisja sygnałów audio w obrębie sali wielofunkcyjnej została zrealizowana w oparciu o protokół Dante. W tym celu przyłącza zostały zlokalizowane na scenie, gdzie można postawić stagebox, oraz w reżyserce, gdzie na stałe znajduje się główna konsoleta audio. Na co dzień całym systemem można zarządzać z poziomu panelu dotykowego oraz klawiatury ściennej, taką funkcję daje procesor sterujący Crestron CP4.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

W sali wielofunkcyjnej zostały zainstalowane kolumny głośnikowe Meyer Sound UP4-SLIM, Meyer Sound ULTRA – X40 oraz Meyer Sound USW-210P. Dodatkowo dostarczono tutaj urządzenia Meyer Sound UP4-SLIM, pełniące funkcje monitorów.

Wydarzenia odbywające się w sali wielofunkcyjnej może śledzić nie tylko widownia zgromadzona na miejscu, ale także widzowie przed ekranami komputerów, telefonów czy telewizorów. Jest to możliwe dzięki dostarczonej kamerze Sony SRG-X400 z licencją 4K umożliwiającą rejestrację obrazu w takiej rozdzielczości. Sterowanie nią ułatwia klawiatura Sony RM-IP10, a realizacja profesjonalnych materiałów oraz wysłanie sygnału „w świat” są możliwe dzięki zastosowaniu rejestratora wideo z wbudowanym streamerem DataVideo HD-1300.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

Radosław Pałubicki, szef firmy Eurotrend, w trakcie oficjalnej inauguracji biblioteki

Stanowiska multimedialne w przestrzeni biblioteki
Sala widowiskowa to nie jedyne miejsce, gdzie zostały zainstalowane rozwiązania audiowizualne. Zamawiający wyspecyfikował kilka stanowisk multimedialnych, dzięki którym mieszkańcy mogą przyjść i w łatwy sposób przeglądnąć zasoby biblioteki, historię wypożyczania czy informacje o dostępności danej pozycji, a także zgłębić wiedzę historyczną na temat gminy. Ponadto zostały stworzone multimedialne stoły: jeden z grami i zabawami dla dzieci, a drugi również dla najmłodszych, ale mający znacznie bardziej edukacyjny charakter, dzięki któremu w przystępny sposób można zgłębiać wiedzę o Stężycy. Mamy tutaj również dwa stanowiska komputerowe z aplikacjami opowiadającymi o historii gminy, a także wyposażone w interaktywne narzędzia edukacyjne z zakresu matematyki, fizyki czy chemii. Połączeniem w całość wszystkich elementów wchodzących w skład każdego ze stanowisk multimedialnych zajęła się firma Eurotrend, której zadaniem było wybranie, instalacja i uruchomienie wielu komponentów wchodzących w skład kompletnego stanowiska, a także koordynacja przygotowania prezentowanych na nich treści. Do zarządzania wszystkimi stanowiskami i do ich aktualizacji zostało zastosowane oprogramowanie marki Omnitaps. Co bardzo istotne, te stanowiska multimedialne zostały również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, przede wszystkim za sprawą elektrycznie regulowanego kąta powierzchni, gdzie zainstalowany jest ekran.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

Zamawiający wyspecyfikował kilka stanowisk multimedialnych, dzięki którym mieszkańcy mogą przyjść i w łatwy sposób przeglądnąć zasoby biblioteki, historię wypożyczania czy informacje o dostępności danej pozycji, a także zgłębić wiedzę historyczną na temat gminy.

Budynek imponujący nie tylko wewnątrz
Wspomniany już tutaj architekt Tomasz Golanko zaprojektował imponujący projekt, nawiązujący do zabudowy miejscowości i mający elementy odwołujące się do otaczających go budynków. Zgodnie z życzeniem zamawiającego, aby jego architektura była widoczna nie tylko za dnia, ale również w nocy, został zaprojektowany system oświetlenia zewnętrznego, sterowany z poziomu centralnego procesora Crestron CP4. Bazuje on na oprawach Griven Jade 16 Extra Wide, Griven Jade 9 RGB Narrow i Griven Capital 100 Wide.

Nowy budynek Biblioteki w Stężycy

Zgodnie z życzeniem zamawiającego, aby znakomita architektura budynku była widoczna nie tylko za dnia, ale również w nocy, został zaprojektowany system oświetlenia zewnętrznego sterowany z poziomu centralnego procesora Crestron CP4. Bazuje on na oprawach Griven Jade 16 Extra Wide, Griven Jade 9 RGB Narrow i Griven Capital 100 Wide.

Podsumowanie
Nowy budynek Biblioteki w Stężycy to inwestycja, która przełamuje większość utartych stereotypów związanych z tego rodzaju obiektami. To już z zewnątrz bardzo nowoczesny, ale i odwołujący się do tradycji miejscowości, przestronny obiekt, który dzięki zastosowanemu oświetlenie zewnętrznego robi wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednak prawdziwa moc technologii została ukryta wewnątrz. Zastosowane rozwiązania audiowizualne nie tylko ułatwiają realizację w sali wielofunkcyjnej praktycznie każdej aktywności, pozwalają wszystko, co się tutaj dzieje transmitować do Internetu, ale także dzięki wyposażeniu przestrzeni w wielofunkcyjne stanowiska multimedialne, zarówno mieszkańcy, jak i goście Stężycy mogą w atrakcyjny sposób zapoznać się z historią gminy.
To przestrzeń warta odwiedzenia nie tylko przez moli książkowych.

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA MULTIMEDIALNE DLA MUZEÓW

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Pomożemy, doradzimy, odpowiemy na twoje pytania.
Skontaktuj się z nami.

mail reklama@avintegracje.pl mail +48 500 053 208