Obserwując uczestników wideokonferencji, często można zaobserwować, że część z nich używa najprostszych słuchawek, z białym, dość krótkim przewodem, na którym znajduje się średniej jakości mikrofon. Naturalnie, pracując z domu czasem bierze się „na calla” to, co jest pod ręką oraz do czego jest się przyzwyczajonym i często są to po prostu słuchawki od smartfonu. A co jeśli zamiast nieporęcznych, zwykłych słuchawek będziemy korzystać z bezprzewodowych i to opracowanych tak, aby zapewniały maksymalną wygodę, a przy tym wyposażonych w funkcje przydatne do pracy hybrydowej? A gdyby jeszcze były one dopasowane do ucha, a wbudowane technologie zapewniały, że nasz głos będzie doskonale słyszany w każdej sytuacji? Takie personalne akcesorium konferencyjne pozwoliłoby na komfortowe uczestniczenie w spotkaniach zarówno w pełnym domowników pokoju, jak i w trakcie spaceru (z psem) czy nawet podczas jazdy samochodem.
Ten cel przyświecał inżynierom zaangażowanym w opracowanie słuchawek Jabra Evolve2 Buds. Są to dwie douszne, bezprzewodowe słuchawki opracowane tak, aby nie tylko umożliwiać pracę w każdych warunkach, ale także dać możliwość korzystania z nich do celów innych niż służbowe – na przykład słuchania muzyki w czasie drogi do biura. Słuchawki Evolve2 Buds wyposażone są w regulowaną aktywną redukcję hałasu (ANC – Active Noise Cancellation), której działanie można dostosować do własnych preferencji, aby wyeliminować dźwięki z zewnątrz i zmaksymalizować koncentrację. Dodatkowo dzięki technologii Jabra MultiSensor Voice™, Evolve2 Buds zapewniają niezwykle wysoką jakość rozmów. Technologia ta stanowi wyjątkowe połączenie czterech mikrofonów, czujników przewodnictwa kostnego oraz zaawansowanych algorytmów, blokujących maksymalnie hałas otoczenia. Dzięki temu użytkownik jest wyraźnie słyszany przez rozmówców. Kształt Jabra Evolve2 Buds został tak opracowany, by zapewnić jak największą szczelność. Odizolowanie od dźwięków otoczenia pozwala użytkownikowi w pełni skupić się na pracy. Jeżeli jednak dźwięki otoczenia powinny być słyszalne – jak na przykład zapowiedź pociągu czy pytanie współpracownika, możliwe jest włączenie funkcji HearTrough. Za ochronę słuchu odpowiadają technologie Jabra SafeTone i SafeTone G616, a do kompletu Jabra wyposażyła Evolve2 Buds w PeakStop, które eliminuje nagłe skoki głośnego dźwięku, dodatkowo chroniąc uszy. Jabra Evolve2 Buds może pracować w trybie mono, w którym użytkownik wykorzystuje jedną ze słuchawek.
Producent zadbał o certyfikację swojego produktu – słuchawki mają certyfikat zgodności z MS Teams, Google Meet oraz Zoom. Po podłączeniu Evolve2 Buds do komputera za pomocą dołączonego do słuchawek adaptera USB (dongle) stają się one pełnoprawnym, choć dyskretnym, akcesorium konferencyjnym. Zasięg słuchawek użytkowanych w ten sposób to aż 20 metrów – znacznie więcej niż jakichkolwiek przewodowych – i to w pełni wystarczy by spokojnie podejść do ekspresu i przygotować sobie kawę w czasie przedłużającej się konferencji. A jeśli w czasie spotkania online zadzwoni telefon, możliwe jest szybkie przełączenie się na to urządzenie i odebranie połączenia, wówczas dźwięki konferencji online zostaną na ten czas automatycznie wyciszone. Evolve2 Buds mogą być podłączone do dwóch urządzeń jednocześnie. Jednym z nich może być telefon odtwarzający ulubioną muzykę, a drugim komputer, który służy jako platforma UC. W takim scenariuszu to muzyka z serwisu streamingowego zostanie automatycznie zatrzymana na czas rozmowy konferencyjnej. Evolve2 Buds można sparować z ośmioma urządzeniami by następnie łatwo się do nich podłączać. Sparowanie słuchawek z telefonem odbywa się poprzez przytrzymanie przycisków na obu słuchawkach przez 3 sekundy, po których odtwarzane są instrukcje głosowe prowadzące użytkownika krok po kroku. Łączenie się z komputerem jest jeszcze łatwiejsze – wystarczy bowiem wpiąć w port USB wstępnie sparowany adapter USB by w pełni korzystać z wszystkich możliwości słuchawek.
Evolve2 Buds dostarczane są w etui stanowiącym jednocześnie ładowarkę zestawu. Same słuchawki zapewniają do ośmiu godzin (z włączonym ANC) słuchania muzyki i do 5 godzin rozmów, a wraz z etui czas ten zwiększa się do 33 godzin. Naturalnie czas ten zależny jest od sposobu wykorzystaniu Evolve 2 Buds. Wyłączenie funkcji aktywnej redukcji hałasu (ANC) wydłuża czas pracy słuchawek do 10 godzin. Jabra wyposażyła też swoje słuchawki w szybkie ładowanie. Pięć minut w podłączonej do zasilania ładowarce pozwala uzyskać dodatkową godzinę pracy. Producent podaje także, że w pełni naładowane słuchawki i obudowa pozwolą na czuwanie w trybie standby aż przez 292 dni. Jabra proponuje też zestawy Evolve2 Buds z podstawką ładującą, więc możliwe jest takie dopasowanie zestawu, by maksymalnie odpowiadały przyzwyczajeniom pracownika.
Analogicznie jak przy pozostałych urządzeniach projektowanych przez Jabra do konferencji, również przy Evolve2 Buds producent zadbał o wygodę pracy dla działu IT. Słuchawki obsługiwane są przez oprogramowanie Jabra Xpress oraz Jabra Direct, umożliwiające zdalne nadzorowanie pracy Jabra Evolve2 Buds. Jabra Xpress daje możliwość zdalnego zarządzania ustawieniami urządzenia, niezależnie, gdzie się znajduje. Wystarczy, by były podłączone do aplikacji. Jabra Xpress wspiera systemy Windows, MacOS oraz Linux. Dla działu IT jest to narzędzie dla łatwego masowego wdrażania i serwisowania wielu rozwiązań wideokonferencyjnych od Jabra, co ma ogromne znaczenie, gdy środowisko zdalnej pracy wielu użytkowników oparte jest o wiele rozwiązań Jabra. Z kolei Jabra Direct daje użytkownikowi możliwość zarządzania wszystkimi parametrami pracy słuchawek. Dopasowanie parametrów odtwarzanego dźwięku realizowane może być także przez użytkownika za pomocą Jabra Sound+.
W największym skrócie Jabra Evolve2 Buds to świetne, osobiste słuchawki dające niczym nieskrępowaną wolność. Coraz częściej pracujemy w nietypowych miejscach, nie zawsze z optymalnie dopasowaną do warunków pracy akustyką. Jabra Evolve2 Buds to profesjonalne słuchawki douszne true wireless zaprojektowane do pracy hybrydowej i zdalnej, które zapewniają wysoką jakość rozmów, niezależnie od miejsca.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”