Za każdym razem z nieco zapartym tchem podchodzę do nowych trendów, które to stają się rzeczywistością. Ostatni nowy nurt dotyczy zupełnie innego podejścia do systemu prezentacji, multisesji wideo, czy też funkcji współdzielenia ekranu. Obecnie mamy do dyspozycji szereg urządzeń z branży AV, które są przystosowane do przesyłu strumieni „over IP”, bez strat jakości oraz dużej latencji. Popularność środowiska Dante również pokazuje, jakie kierunki rozwoju sieci pod kątem AV będą wytyczane w przyszłości. Można też zaobserwować spore zainteresowanie kamerami typu PTZ oraz switcherami AV, a także ułatwieniami dotyczącymi transmisji online. Do tego dochodzą wyświetlacze i monitory interaktywne, a także rozszerzenia możliwości pracy o komputery typu OPS. A co z projektorami? Myślę, że trwa nieustanny „wyścig zbrojeń” pomiędzy wielkoformatowymi wyświetlaczami z funkcjami dotykowymi a coraz to zmyślniejszymi projektorami, gdzie na dobre zagościły już laserowe źródła światła. Czy coś jeszcze pominąłem? Z pewnością szereg produktów peryferyjnych, które to pozwalają na integracje np. kilku urządzeń w jednym czasie. Dlatego cieszę się, że bohaterem tego numeru będą dwa tego typu urządzenia, wyprodukowane przez producenta, który może poszczycić się już ponad 40-letnim doświadczeniem na rynku. Pod lupą znalazły się właśnie produkty firmy Biamp. Ocenię przydatność i funkcjonalność Modena Hub oraz Modena Hub+. Oba urządzenia są systemami przeznaczonymi do bezprzewodowej interakcji z sprzętem audio-wideo we wszelkiego rodzaju meeting roomach.
Skąd wzięła się potrzeba budowania takich urządzeń jak Modena Hub? Są dwa najważniejsze powody. Pierwszy to łatwość przekazywania w sposób bezprzewodowy treści graficznych (np. prezentacji) i przesyłania jej do projektora czy też innego odbiornika. To również możliwość udostępniania np. strumienia AV innym użytkownikom, poprzez wysyłanie go do smartfonów lub innych urządzeń. Drugi powód to pewnego rodzaju trend (o którym już wspominałem na początku), gdy dzięki rozwojowi technologicznemu dotyczącego mobilności urządzeń zmieniły się całkowicie standardy pracy. Dziś nie można mówić już o „przykuwaniu pracowników do biurek”. Dlatego właśnie pojawiło się pojęcie BYOD. To skrót pochodzący od słów Bring Your Own Device i właściwie określa to zwyczaj, który zagościł już na dobre w różnych firmach.
Urządzenie Modena Hub pozwala uczestnikom spotkania lub konferencji na bezprzewodowe podłączenie się do sprzętu AV i akcesoriów USB znajdujących się w sali konferencyjnej lub biurze. Na panelu tylnym znajduje się złącze USB umożliwiające podłączenie np. kamery konferencyjnej, złącze HDMI do podłączenia monitora oraz RJ45, dzięki któremu urządzenie Modena Hub podłącza się do sieci.
Chodzi o wykorzystywanie prywatnych urządzeń elektronicznych do celów służbowych. Głównie mam tu na myśli oczywiście smartfony. Wyobraźmy sobie zebranie w pracy, podczas którego osoba prowadząca chciałaby przekazać kilka istotnych danych swoim współpracownikom. Podczas omawiania danego tematu za pomocą Modena Hub, każdy z słuchaczy jest w stanie przeanalizować sytuację, patrząc na swój przenośny komputer, jakim jest smartfon. I tu pojawia się drugi termin, czyli BYOC (Bring Your Own Cloud). Choć dane pozostają w firmie na stosownych serwerach, to każdy pracownik w swoim określonym zakresie może mieć dostęp do nich również za pomocą swojego smartfonu. A jak dokładnie to wszystko wpisuje się Modena Hub? Przyjrzę się temu, jak jest zbudowany. Urządzenie, jak już wspomniałem, eliminuje konieczność podłączania np. laptopa z prezentacją do projektora. Nie oznacza to jednak, że wyeliminowano wszystkie przewody. Każde źródło sygnału, czyli laptop, tablet czy smartfon, rzeczywiście łączy się z Modena Hub w sposób bezprzewodowy. Jednak wysyłanie obrazu do projektora, czy innego odbiornika, jest realizowane za pomocą złącza HDMI. Prezentacja wyświetlona jest z rozdzielczością 1080p. To samo dotyczy możliwości podłączenia np. web kamery. Tu producent zastosował złącze USB w standardzie 2 lub 3.0. Obraz z kamery uzyska maksymalną rozdzielczość 720p. Samo złącze USB może obsłużyć oczywiście i więcej urządzeń, jeśli chcemy skorzystać z koncentratora. Tu nie ma przeciwwskazań. Ilu słuchaczy może obserwować na swoich przenośnych urządzeniach np. wideokonferencje? Liczba jest dosyć imponująca: Modena może obsłużyć aż 150 odbiorców. Działa to też w drugą stronę. Jeśli dane firmowe spotkanie wymaga opcji współdzielenia ekranu lub przekazania treści z urządzeń od innych prelegentów – żaden problem. W tę stronę system jest w stanie obsłużyć sześć źródeł obrazu, zalogowanych w jednym czasie. Pomyślano też o możliwości administrowania (przez np. działy IT) danego egzemplarza, czy też kilku takich urządzeń. Wszystkie Modeny zostały wyposażone również w złącze LAN. Czy rzeczywiście to urządzenie jest w stanie obsługiwać każde możliwe źródło w postaci komputera czy smartfonu? W przypadku urządzeń z systemem Android zaleca się minimalnie użycie wersji piątej lub późniejszej. Dla MacOSX – 10.11 i wszystkie kolejne, a dla iOS – 11 oraz następne. Dla obsługi prezentacji w systemie Windows dedykuje się wykorzystanie narzędzi Windows 10 Microsoft.NET; Framework 4.5; Direct3D. Producent zaleca też korzystanie z przeglądarek Chrome, Firefox i Edge. Modena została zaprojektowana w taki sposób, aby współpracować ze wszystkimi, najważniejszymi klienckimi platformami do rozmów online i multisesji. Wśród najważniejszych, kompatybilnych programów UC można wymienić: Skype, Skype for Business, Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Slack, GoToMeeting, Lifesize, BlueJeans oraz StarLeaf.
Model Modena Hub+ ma wszystkie te same funkcje, co bazowy wariant Modena Hub, jednak dodatkowo jest wyposażony w Access Point, dzięki czemu bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych urządzeń sieciowych można zbudować system transmisji bezprzewodowej np. w biurze czy sali konferencyjnej.
HUB oraz HUB+
Można sobie tylko wyobrazić mnogość zastosowań, ale i też oszczędność czasu, podczas przygotowywania danej konferencji czy zebrania. Komfort logowania urządzeń przeznaczonych do prezentacji bez konieczności podłączania przewodów jest rzeczywiście sporym atutem. Pojawia się też inna, drobna innowacja. Modena wyprodukowana została w dwóch wersjach: Hub i Hub+. Różnica jest tylko jedna, ale bardzo istotna. Model z plusem został wyposażony w dodatek WiFi AP – zatem może posłużyć również jako punkt dostępowy.
TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje