Myślę, że wielu kolegów w branży AV miewa sytuacje, w których zadaje sobie następujące pytanie: „dlaczego któraś firma nie wymyśliła i nie wdrożyła tak potrzebnego rozwiązania?” I gdy tylko padnie tego typu pytanie okazuje się, że właśnie „to” najbardziej potrzebne rozwiązanie już jest na rynku. Dlatego z tym większą przyjemnością zaprezentuję w tym numerze dwie platformy przeznaczone do rejestrowania danych AV. Choć oczywiście takie urządzenia są dostępne również i u konkurencyjnych marek, to trzeba przyznać, że rozwiązania oferowane przez EvertzAV są nader ciekawe. Przypomnę tylko, że EvertzAV jest odnogą większej marki, czyli Evertz Microsystems, która od ponad 40 lat dostarcza na rynek swoje produkty. Przyjrzę się dwóm platformom. Jedna z nich jest w stanie przechwycić aż pięć strumieni video i zarejestrować je na niezależnych nośnikach, a druga co prawda została wyposażona w różne standardy wejść wideo, jednak w danym momencie rejestracja może odbywać się tylko na jednym nośniku. Za to zaprojektowano tu możliwość streamowania danych AV do sieci. Zatem dla każdego coś miłego. Zaczynamy!

Nietrudno się domyślić (wnioskując po nazwie), iż jako pierwszej będę przyglądał się platformie, która to może rejestrować aż pięć różnych strumieni wideo. Jak to możliwe? Idea jest dosyć prosta. Z jednej strony panelu znajdziemy złącza wideo, które są w stanie przechwycić strumień standardzie 3G/HD/SD–SDI, a z drugiej zamontowano złącza USB 2.0, przystosowane do pracy z szybkością 15 Mb/s. Całość została zamknięta w estetycznej obudowie typu rack o wielkości 1RU.

Rejestrator ATOM BOX jest w stanie przetworzyć sygnał z naprawdę różnych źródeł. Ale należy pamiętać, że tylko z jednego źródła w jednym czasie. Jeśli obrócimy urządzenie, znajdziemy po drugiej stronie następujące złącza: HD/SD-SDI, DVI, VGA, YUV, AV composite oraz HDMI.

Panel ze złączami zawiera zarówno wejścia, jak i wyjścia. Dlaczego i po co właściwie stworzono takie urządzenie? Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nie mamy do czynienia z realizacją typu live. Chcielibyśmy zarejestrować materiał z kilku kamer, aby następnie go zmontować. Zaprosiliśmy do współpracy operatorów i mamy do dyspozycji kamery. Wszystkie zostały podłączone do torów wejściowych ATOM USB, wyjścia natomiast zostały sprzężone ze switcherem wideo, tak aby w danej chwili reżyser przedsięwzięcia miał możliwość podglądu z kamer. Oczywiście każdy z operatorów może zarejestrować obraz i dźwięk za pomocą nośnika umieszczonego w danej kamerze, ale tu zyskujemy jeszcze jedną ważną rzecz – tzw. backup. Materiał zostanie  zapisany na zewnętrzne nośniki niezależnie od pracy rejestrującej kamer. Obsługę ATOM USB ograniczono do absolutnego minimum. Na panelu obok złącz USB znajdują się przyciski REC/STOP oraz te służące do wymiany pamięci MOUNT/EJECT. Poza tym, korzystając z dedykowanego oprogramowania, istnieje możliwość monitorowania podstawowych funkcji pracy urządzenia, jak np. ilość wolnej pamięci na danym nośniku. Pliki są tworzone w taki sposób, aby były możliwe do odtworzenia na każdym nowoczesnym playerze, czy to sprzętowym, czy softwarowym. Rejestrator, a raczej pięć rejestratorów, jest w stanie zapisywać strumień za pomocą kodeka H.264 w plikach mov i MPEG-4. Dźwięk zostanie zarejestrowany w standardzie ACC audio. Oczywiście tu posłużyłem się jednym z przykładów, dotyczącym zastosowania urządzenia. Ale wyobraźmy sobie inną sytuację. Załóżmy, że chcielibyśmy zarejestrować moment, którego nie da się powtórzyć (np. wyczyn sportowy). W tym przypadku nawet mając do dyspozycji inny system rejestrujący, nie przerywając realizacji i transmisji, istnieje możliwość po prostu wyjęcia nośnika i przekazania go np. w inne miejsce. Może to być, dajmy na to, osobne stanowisko montażowe. Rejestrator z zewnętrznymi nośnikami może być przydatny nie tylko przy wydarzeniach kulturalno-sportowych. Wszędzie tam, gdzie infrastruktura sieci nie pozwala na szybką i sprawną dystrybucję plików wideo, takie urządzenie znajdzie z pewnością zastosowanie.

Atom USB jest w stanie rejestrować aż pięć różnych strumieni wideo. Jak to możliwe? Idea jest dosyć prosta. Z jednej strony panelu znajdziemy złącza wideo, które są w stanie przechwycić strumień standardzie 3G/HD/SD–SDI, a z drugiej zamontowano złącza USB 2.0, przystosowane do pracy z szybkością 15 Mb/s. Całość została zamknięta w estetycznej obudowie typu rack o wielkości 1RU.

ATOM BOX
Tu mam do czynienia z można powiedzieć pokrewnym urządzeniem, ale jednak przeznaczonym do nieco innych działań. Cechą wspólną jest zapewne złącze USB umożliwiające zapis strumienia na zewnętrznym nośniku w odpowiednich plikach. Jednak na pokładzie znajduje się już tylko jedno tego typu złącze. Przyciski REC/STOP oraz EJECT również rozmieszczono podobnie jak w przypadku wersji ATOM USB, ale istotna zmiana w wyglądzie dotyczy dodatkowego przycisku, jakim jest select signal. Do czego on służy? Rejestrator jest w stanie przetworzyć sygnał z naprawdę różnych źródeł. Ale należy pamiętać, że tylko z jednego źródła w jednym czasie. Jeśli obrócimy urządzenie, znajdziemy po drugiej stronie następujące złącza: HD/SD-SDI, DVI, VGA, YUV,  AV composite oraz HDMI. Rejestrator (podobnie jak poprzednik) tworząc pliki, korzysta z kodeka H.264 i podobnie jak w ATOM BOX jest w stanie je zapisać jako MPEG-4. Dalej zadbano o sekcję odpowiedzialną za streaming dla komfortowego korzystania z tej drugiej, kluczowej funkcji urządzenia. Zatem każdy użytkownik ma wpływ na optymalizację strumienia transportowego TS, w szczególności dla wykorzystania TCP/UDP (unicast lub multicast), a także  RTSP poprzez HTTP/TCP/UDP w formie strumienia elementarnego, RTMP (lokalny lub publiczny) oraz HLS. Innymi słowy, niezależnie od rodzaju transmisji ATOM BOX jest w stanie z jednej strony przetworzyć i zarejestrować dane AV z różnych źródeł, na zewnętrznym nośniku, a z drugiej (w tym samym czasie) obsłużyć transmisję online według ustalonych standardów.

Na pokładzie EvertzAV Atom Box znajduje się jedno złącze USB. Przyciski REC/STOP oraz EJECT również rozmieszczono podobnie jak w przypadku wersji ATOM USB, ale istotna zmiana w wyglądzie dotyczy dodatkowego przycisku, jakim jest select signal. Do czego on służy? Rejestrator jest w stanie przetworzyć sygnał z naprawdę różnych źródeł. Ale należy pamiętać, że tylko z jednego źródła w jednym czasie. 

Mnogość torów wejściowych pozwoli na współpracę z naprawdę każdym urządzeniem, czy to analogowym, czy cyfrowym. A po zakończonej transmisji, zarejestrowany materiał można wykorzystać np. do montażu skróconej relacji, czy też można oczywiście zachować oryginał dla celów archiwizacji.
Uproszczenie
Rzeczywiście istnieje pewnego rodzaju tendencja przy produkcji nowoczesnych urządzeń, aby funkcjonalność upraszczać do granic możliwości. I tak jest w przypadku obu „pudełek z atomem”.
To naprawdę bardzo pomysłowe urządzenia, a istotna różnica (gdybym miał zestawić z innymi rejestratorami) jest taka, iż pliki w których zapisywane są dane AV, są standardowe i gotowe do użytku na wszelkich innych urządzeniach. To bardzo ważna zaleta. W wersji box należy podkreślić też jeszcze raz możliwość definiowania „dystrybucji danych” w sieci. To z kolei pokazuje, jak przemyślany jest to produkt oraz to, iż jest przeznaczony również do bardziej profesjonalnych zastosowań.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje