Możliwość bezpośredniego spotkania z klientem i zaprezentowania znajdujących się w ofercie firmy rozwiązań jest nie do przecenienia. Jednak, szczególnie dzisiaj, prezentacje online mają również cały szereg zalet. Bez konieczności wychodzenia z domu ogromna liczba odbiorców z całego świata może równocześnie oglądać prezentację, a także zadawać pytania i uczestniczyć w dyskusji, tak jakby znajdowali się na miejscu. Nie czekając na najbliższą dużą imprezę targową, którą będą odbywające się w maju targi ISE w Barcelonie, nie przejeżdżając mobilnym showroomem ani kilometra, a wręcz nie wychodząc z własnego biura, na taką właśnie formę prezentacji zdecydowała się firma QSC.
16 lutego w ramach spotkania Active Winter 2022 odbyły się aż trzy sesje prezentacyjne, w których uczestniczyło grubo ponad 1000 osób.
Tym bardziej było na co czekać, bo producent przygotował dla projektantów instalacji AV i ich użytkowników aż 15 nowych rozwiązań. Jakich? Zapraszamy do lektury naszej relacji z tego wydarzenia.

Prezentację rozpoczął Jatan Shah, prezes i dyrektor operacyjny marki QSC, który został mianowany na to stanowisko w grudniu 2021 roku. Jatan rozpoczął pracę w firmie w 2010 roku i przez ponad dekadę zajmował się różnymi aspektami biznesu, ale przede wszystkim był jedną z osób odpowiedzialnych za przemianę marki z producenta rozwiązań nagłośnieniowych w dostawcę kompletnych systemów AV łączących dźwięk, obraz i sterowanie.
Gdy mówimy o tej kompleksowości oferty firmy, nie sposób na wstępie nie wspomnieć o systemie Q-SYS, będącym sercem departamentu AV i jednocześnie rozwiązaniem spinającym wszystkie urządzenia znajdujące się w ofercie marki. To, co jednak od początku było najważniejsze dla producenta, to dążenie do tego, aby platforma współpracowała z rozwiązaniami produkowanymi przez największych graczy na rynku, o czym może świadczyć pełna certyfikacja i wsparcie dla takich rozwiązań jak: Cisco, Google, Microsoft, Zoom czy protokołu Dante firmy Audinate. Q-SYS jest kompleksową platformą bazującą na oprogramowaniu, stworzoną przez QSC i jej partnerów, umożliwiającą kompleksowe zarządzanie wszystkimi urządzeniami marki. Jej największymi zaletami jest to, że integrator nie musi spędzać wielu godzin na osobne programowanie i uruchamianie dźwięku, obrazu i sterowania w instalacji, ale może zrobić to kompleksowo z poziomu oprogramowania Q-SYS. Co ważne, to otwarta platforma umożliwiająca pisanie dodatkowych skryptów i tworzenie własnych wtyczek czy potrzebnych w danej instalacji narzędzi.
Drugą ogromną zaletą, przede wszystkim dla użytkowników końcowych i inwestorów, jest fakt, że rozwiązania bazujące na oprogramowaniu zapewniają dużo dłuższą żywotność, bez konieczności zmiany sprzętu czy jednostki centralnej. Dzięki współpracy i zastosowaniu rozwiązań od firmy Intel, urządzenia z serii Q-SYS oferują olbrzymią moc obliczeniową i zapas na wiele lat. W przeciwieństwie do innych producentów, którzy wymagają wymiany sprzętu, w przypadku rozwiązań od QSC wystarczy tylko dokonać aktualizacji oprogramowania lub dokupić odpowiednią licencję, aby móc korzystać z nowych funkcji. I to właśnie nim poświęcony został pierwszy blok.

 

QSC Active Winter 2022

Jedną z nowości zaprezentowanych w trakcie QSC Active Winter 2022 były dwie nowe licencje dla potrzeb instalacji AV: Commercial AV i Collaboration Budle.

Jeden sprzęt, różne możliwości
Producent przygotował dwa rodzaje licencji, które zapewniają zróżnicowane funkcjonalności i są przygotowane dla potrzeb różnych rynków i użytkowników, w obu przypadkach bazując jednak na dokładnie tych samych jednostkach centralnych, czyli Q-SYS Core i Core 8 Flex.
Pierwszą z nich jest licencja Commercial AV. Umożliwia ona obsługę kanałów audio Q-LAN i AES67 w konfiguracji 128 wejść i 128 wyjść, daje dostęp do układ DSP o dużej mocy obliczeniowej oraz dodatkowych kanałów Media Streaming w konfiguracji 24 x 24 oraz obsługę maksymalnie 48 urządzeń Q-SYS, pracujących w ramach jednej instalacji. To idealne rozwiązanie np. do systemów odtwarzania muzyki tła i komercyjnych instalacji nagłośnieniowych. Drugą z licencji jest pakiet Collaboration Budle. Znów daje on do dyspozycji użytkownikowi dostęp do 128 kanałów wejściowych i 128 kanałów wyjściowych Q-LAN i AES67 oraz możliwość wykorzystania zaawansowanego processingu DSP o dużej mocy. Jednak ta licencja oferuje również dostęp do maksymalnie czterech wirtualnych linii telefonicznych VoIP, zaawansowane algorytmy redukcji echa nawet dla szesnastu kanałów (AEC) oraz obsługę maksymalnie sześciu mikrofonów QSC, o czym jeszcze będzie mowa. Licencja Collaboration Bundle to idealne rozwiązanie do sal konferencyjnych, sal posiedzeń zarządu, przestrzeni do spotkań czy pomieszczeń do wspólnej pracy m.in. w korporacjach.

QSC Active Winter 2022

Prezentację rozpoczął Jatan Shah, prezes i dyrektor operacyjny marki QSC, który został mianowany na to stanowisko w grudniu 2021 roku.

Nowości na wejściu
Cała prezentacja produktowa została podzielona na dwie części: na urządzenia wejściowe oraz rozwiązania pracujące na wyjściu instalacji AV. Z całą pewnością jedną z kluczowych nowości zaprezentowanych przez QSC jest mikrofon blatowy NM-T1 o średnicy 11 cm. To urządzenie zapewniające dookólną pracę z podziałem na cztery strefy w pełni konfigurowalne z pomocą oprogramowania, które mogą być wyłączane i włączane w razie potrzeby. To zadanie ułatwiają znajdujące się na obudowie przyciski, a o statusie urządzenia informuje w pełni programowalny pierścień RGB, zmieniający kolor w zależności od statusu pracy czy aktywnej strefy. Co ciekawe, mikrofon można również wyciszać za pomocą gestów, bez konieczności naciskania przycisków.
Dzięki zasilaniu PoE nowy model wymaga podłączenia tylko jednego kabla i jest bardzo łatwy w integracji z całym systemem Q-SYS za sprawą narzędzia drag-and-drop.

QSC Active Winter 2022

W portfolio rozwiązań producenta pojawił się również zupełnie nowy produkt związany z dźwiękiem – sieciowy, aktywny soundbar NL-SB42.

Mikrofon na poziomie sprzętowym jest już przygotowany na przyszłe innowacje, obsługuje AEC, które może być wykorzystywane zarówno we współpracy z nim, jak i z rozwiązaniami firm trzecich i w pełni korzysta z processingu DSP na pokładzie procesora Core. Oczywiście najważniejszą zaletą modelu NM-T1 jest fakt, że jest on w pełni, natywnie obsługiwany przez system Q-SYS i w przyszłości może być aktualizowany przez QSC, co oczywiście wcześniej nie było możliwe w przypadku rozwiązań firm trzecich.

Nowości na wyjściu
Gdy już zaprezentowane zostały rozwiązania do pozyskiwania dźwięku m.in. w salach konferencyjnych, edukacji czy salach spotkań, prowadzący tę część Nathan Makaryk i Patrick Heyn przeszli do urządzeń wyjściowych, a więc instalacyjnych, sieciowych kolumn głośnikowych. Do oferty dołączyły dwa nowe, aktywne modele bazujące na przetworniku czterocalowym i zasilane przez PoE i PoE+: sufitowy model NL-C4 i zwieszany NL-P4.
Jak już wspomniano nowe głośniki są zasilane poprzez PoE, ale także można dla ich potrzeb zaangażować porty PoE+ w przełączniku sieciowym, co odwdzięczy się wyższym poziomem SPL, wymaganym np. w większych pomieszczeniach.
Ponadto w portfolio rozwiązań producenta pojawił się również zupełnie nowy produkt związany z dźwiękiem. Jest to sieciowy, aktywny soundbar NL-SB42, który został zoptymalizowany w taki sposób, aby zapewniał najlepsze nagłośnienie i dźwięk najwyższej jakości również poza osią i mógł być instalowany zarówno w poziomie (pod monitorem), jak i w orientacji pionowej np. po dwóch stronach ekranu wielkoformatowego. W przypadku większych instalacji można również pokusić się o instalację wielu soundbarów NL-SB42 np. dookoła sali, za plecami osób siedzących przy stole konferencyjnym. Nowy model jest gotowy do pracy zaraz po wyciągnięciu z pudełka i jest zasilany poprzez PoE, dzięki czemu jego instalacja ogranicza się tylko do podłączenia jednego kabla. Wraz z wprowadzeniem nowych urządzeń głośnikowych producent wprowadził również nową funkcję Q-SYS Call Sync, synchronizującą wyciszanie wszystkich urządzeń, bez konieczności pisania skryptów czy specjalnych komend. Aby wyposażyć wszystkie urządzenia znajdujące się w sali w tryb wspólnego wyciszania i równoczesnego informowania o tym przez diody znajdujące się na obudowach, wystarczy tylko przeciągnąć w trybie drag-and-drop tę funkcję na etapie konfiguracji systemu w oprogramowaniu Core manager. Co więcej, integratorzy mogą skorzystać z rozwiązania QSC Intrinsic Correction, aby uprościć proces strojenia głośników za pomocą wbudowanych, specjalnie przygotowanych charakterystyk pracy głośników QSC zapewnianych przez Q-SYS. 

QSC Active Winter 2022

Firma QSC zaprezentowała kompletne portfolio aktywnych, instalacyjnych kolumn z zasilaniem PoE.

 

Pełna kompatybilność z systemem Q-SYS
W kolejnej części prezentacji firma QSC przedstawiła nowe sieciowe ekspandery QIO wyposażone w wejścia oraz wyjścia i umożliwiające zarządzanie z poziomu platformy Q-SYS zarówno dźwiękiem, obrazem, jak i sterowaniem poszczególnymi urządzeniami pracującymi w ramach systemu. Dzięki nim w łatwy sposób, bez konieczności posiadania specjalnych wtyczek czy wykorzystywania dodatkowych komponentów można zwiększyć liczbę wejść i wyjść w danym urządzeniu i, przede wszystkim, zaopatrzyć obecnie pracujące komponenty systemu w kompatybilne z platformą Q-SYS złącza umożliwiające łatwą komunikację, pracę w sieci i scentralizowane zarządzanie nimi. Ekspandery pozwalają również na stworzenie rozproszonych i zdecentralizowanych systemów AV, w których urządzenia I/O będą znajdowały się nawet w znacznej od głównego procesora. W skład serii QIO wchodzą trzy modele Audio I/O oraz trzy modele Control I/O.
Modele Audio I/O są wyposażone w wejścia mikrofonowo-liniowe z zasilaniem fantomowym +48V i w zależności od modelu również wyjścia liniowe zapewniające wysoką wydajność i kompatybilność.
Bardzo użytecznym narzędziem jest funkcja wykrywania mikrofonu, dzięki której można monitorować status pracy nawet mikrofonów firm trzecich. Do dyspozycji użytkowników są trzy modele Audio: QIO-ML4i wyposażony w cztery wejścia liniowo mikrofonowe, QIO-L4o z czterema wyjściami liniowymi na pokładzie oraz QIO-ML2x2 z dwoma wejściami mikrofonowo-liniowymi i dwoma wyjściami liniowymi.

QSC Active Winter 2022

W ostatnim punkcie wirtualnej prezentacji przedstawione zostały możliwości nowego głośnika Direct Weather Landscape AD-DWL stworzonego do wkopania w grunt i pracy na zewnątrz np. w parkach, ogródkach restauracyjnych, parkach rozrywki czy muzeach i centrach rekreacyjnych zlokalizowanych na świeżym powietrzu.

Drugą grupę rozwiązań z serii QIO stanowią modele Control I/O dodające połączenia IR, szeregowe lub GPIO, dzięki którym można z powodzeniem sterować każdym, kompatybilnym z nimi urządzeniem z poziomu platformy Q-SYS. Urządzenie QIO-IR1x4 zostało wyposażone w jedno wejście odbiornika IR oraz cztery wyjścia nadajnika IR, pozwalając na sterowanie dowolną liczbą urządzeń profesjonalnych lub konsumenckich, włączając w to monitory wideo, odtwarzacze multimedialne i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mogą z łatwością dodać funkcję IR do każdego urządzenia. Model QIO-S4 ma na pokładzie dwukierunkowe porty szeregowe RS232 (w tym port z kompatybilnością RS422 i RS485) i umożliwia sterowanie systemami oświetlenia, monitorami wideo, systemami konferencyjnymi itp. W modelu QIO-GP8x8 znajduje się natomiast osiem wejść logicznych i osiem wyjść logicznych dla systemów wymagających współpracy z czujnikami obecności, przyciskami, wskaźnikami LED, kontaktronami, wzbudnikami i innymi. Integratorzy mogą łączyć szeregowo maksymalnie cztery urządzenia Q-SYS QIO za pomocą jednej skrętki. Dodatkowo ekspandery są wyposażone w złącza zasilania DC, dzięki temu urządzeń można używać również w instalacjach, w których nie ma przełączników sieciowych z PoE lub nie ma odpowiedniej liczby takich portów. W przypadku połączenia równoległego, urządzenia mogą być również zasilane bez udziału zewnętrznego zasilacza, bezpośrednio za pomocą skrętki.
Nowe ekspandery mogą być zarówno instalowane w szafie rack (np. w konfiguracji cztery urządzenia w jednym rzędzie), a dzięki ich niewielkim rozmiarom i prostemu montażowi dzięki specjalnym uchwytom także można je stosować bezpośrednio pod blatami biurek czy lokalnie w szafkach.

QSC Active Winter 2022

Dzięki zastosowaniu nowych aktywnych kolumn głośnikowych i sterowanego w ramach ekosystemu Q-SYS mikrofonu blatowego możemy zrezygnować z dodatkowego elementu systemu w postaci wzmacniacza. Teraz wszystkie urządzenia są podłączane do przełącznika sieciowego, który nie tylko odpowiada za dostarczenie sygnałów, ale również za sterowanie.

 

Co dają te wszystkie produkty?
Wszystkie nowe urządzenia sieciowe, a więc mikrofony, głośniki i ekspandery, w znaczący sposób upraszczają proces projektowania i uruchamiania kompleksowych instalacji AV. Dawniej oprócz procesora i przełącznika sieciowego konieczny był jeszcze wzmacniacz, transmiter umożliwiający przesłanie sygnału z mikrofonów na większą odległość, kable mikrofonowe i głośnikowe. Dzisiaj wystarczy tylko przełącznik sieciowy (na przykład również kompatybilny i certyfikowany pochodzący z oferty QSC) i główny procesor np. Core 8 lub Flex. Cała komunikacja wraz z zasilaniem będzie odbywała się za pomocą skrętek, a wszystkie urządzenia będą podłączane bezpośrednio do switcha i sterowane w jednolity, spójny sposób z poziomu aplikacji. To znacząco obniża koszty i upraszcza całą instalację. Ale to nie jedyne zalety takiego rozwiązania.
Korzystając z rozwiązań sieciowych, można tworzyć w pełni skalowalne instalacje. Ponieważ te same procesory mogą pracować zarówno w małych, jak i największych systemach, wystarczy tylko zakupić odpowiednią licencję, aby móc rozbudować całą instalację i wprowadzić nowe funkcjonalności. Urządzenia pozwalają również na tworzenie instalacji, w których jednostka centralna będzie znajdowała się w tym samym miejscu, gdzie switch (np. w serwerowni), a sygnały audio, wideo i sterowanie będą dystrybuowane do poszczególnych mniejszych pomieszczeń czy części systemu. Takie rozwiązanie znów obniża koszty, eliminując konieczność stosowania wielu procesorów i jest bardzo mile widziane przez działy IT.

Głośnik odporny na warunki pogodowe
W ostatnim punkcie wirtualnej prezentacji przedstawione zostały możliwości nowego głośnika stworzonego do wkopania w grunt i pracy na zewnątrz np. w parkach, ogródkach restauracyjnych, parkach rozrywki czy muzeach i centrach rekreacyjnych zlokalizowanych na świeżym powietrzu. Wielu konkurencyjnych producentów ma w swojej ofercie podobne rozwiązania zazwyczaj przypominające swoim wyglądem grzyba. Na co jednak zwrócili uwagę prowadzący prezentację, zazwyczaj nie są one trwale przymocowane do podłoża, a co za tym idzie mogą być narażone na kradzież, a ich niewielka wysokość może powodować uszkodzenia np. przez ogrodników koszących trawę lub bawiące się przy nich dzieci. Firma QSC postanowiła nieco inaczej podejść do tematu i stworzyła głośnik Direct Weather Landscape (AD-DWL) uzupełniający linię AcousticsDesign. Jego innowacyjność polega przede wszystkim na tym, że jest on zamknięty w bardzo wytrzymałej i odpornej na uderzenia obudowie w formie słupka, która umożliwia projekcję dźwięku ponad ewentualnymi przeszkodami. Nowością jest również możliwość wyboru kąta pokrycia dźwiękiem. Jak do tej pory dostępne na rynku tego typu produkty zazwyczaj zapewniały dookólną propagację dźwięku. W skład serii Direct Weather Landscape wchodzi głośnik AD-DWL.180 (o kącie pokrycia 180 stopni) oraz głośnik AD-DWL.360 zapewniający 360-stopniowe pokrycie. Taki wybór daje możliwość najlepszego dopasowania głośników do wymagań stawianych przez daną przestrzeń i skierowania dźwięku tam, gdzie jest on potrzebny, na przykład tylko do ogródka restauracyjnego bez nagłaśniania obszaru, gdzie ma być cisza.
W ofercie dostępny jest również subwoofer AD-DWL.SUB, rozszerzający profil brzmieniowy o najniższe częstotliwości. Wszystkie modele mają odporną na ingerencję podstawę, którą łatwo można wkopać w ziemię lub przymocować do betonowego podłoża i obudowę w kolorze zielonym, pasującą do krajobrazu terenów zielonych. Obudowa może zostać również pomalowana w celu jeszcze lepszego wkomponowania jej w wygląd otoczenia i charakteryzuje się wysokim stopniem ochrony na poziomie IP55. Zgodnie z zapewnieniami producenta, nowy model AD-DWL charakteryzuje się taką samą sygnaturą brzmieniową jak reszta modeli, dzięki czemu słuchacz będzie miał wrażenie, że cały czas słucha tego samego systemu niezależnie, czy znajdzie się wewnątrz czy na zewnątrz obiektu.

QSC Active Winter 2022

Z całą pewnością jedną z kluczowych nowości zaprezentowanych przez QSC jest mikrofon blatowy NM-T1 o średnicy 11 cm. To urządzenie zapewniające dookólną pracę z podziałem na cztery strefy w pełni konfigurowalne z pomocą oprogramowania, które mogą być wyłączane i włączane w razie potrzeby. To zadanie ułatwiają znajdujące się na obudowie przyciski, a o statusie urządzenia informuje w pełni programowalny pierścień RGB, zmieniający kolor w zależności od statusu pracy czy aktywnej strefy. Co ciekawe, mikrofon można również wyciszać za pomocą gestów, bez konieczności naciskania przycisków.

Podsumowanie
Już dawno nie widzieliśmy takiego entuzjazmu, jak ten, który towarzyszył prowadzącym prezentację QSC Active Winter 2022 zorganizowaną 16 lutego, a całość miała iście amerykański charakter. W jej trakcie z całą pewnością mogliśmy się przekonać, że systemy AV mogą ekscytować, a równocześnie dla integratora, instalatora i, przede wszystkim, dla klienta końcowego mogą być łatwe w obsłudze i intuicyjne. I takie właśnie są nowe rozwiązania QSC, jeszcze bardziej eksploatujące możliwości transmisji z wykorzystaniem sieci, scentralizowanego zarządzania systemem i jego używania. Tym bardziej cieszy fakt, że zgodnie z zapewnieniami producenta powinny być one dostępne w ciągu najbliższych miesięcy. Jesteśmy przekonani, że już wkrótce zobaczymy je w pierwszych instalacjach, a jeszcze wcześniej będziemy z pewnością przyglądali się im na łamach magazynu „AVIntegracje”.

 

Tekst: AVintegracje
Zdjęcia: QSC